Pondělí 30. prosince 2024 19:16
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Dukascopy new

Bitcoin se teď dostal na nový historický cenový rekord, vyjde až na 1,36 milionu korun. Zítra totiž vstupuje na burzu provozovatel největšího online tržiště s kryptoměnami v USA, Coinbase, což kryptoměny dále popularizuje

13.04.2021 10:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny bitcoinu dnes dopoledne pokořila své historické maximum. Tohoto maxima dosáhla před přesně měsícem, 13. března, kdy se bitcoin prodával až za 61 742 dolarů. Aktuálně se bitcoin prodává za více než 62 tisíc dolarů za kus. V korunách jen cena bitcoinu za svým březnovým historickým rekordem jen o několik málo tisíc, když se kryptoměna dnes dopoledne prodávala až za více než 1 360 000 korun. 

Bezprostředním důvodem opětovného cenového vzestupu bitcoinu je chystaný vstup na burzu společnosti Coinbase Global, která provozuje největší kryptoměnovou burzu v USA, Coinbase. K debutu na burze Nasdaq by mělo dojít už zítra. Šlo by o historicky první vstup na burzu některé z významných společnosti z oboru kryptoměn, resp. kryptoaktiv. 

Coinbase Global plánuje vstoupit na Nasdaq prostřednictvím přímého zalistování, tedy nikoli prostřednictvím primárního úpisu akcií. Při přímém zalistování firma, jež na burzu vstupuje, nespolupracuje s investiční bankou tak jako při primárním úpisu. Vstup na burzu bez asistence upisující investiční banky je levnějším způsobem získání kapitálu, avšak cena akcie je v takovém případě výsledkem výhradně jen působení tržní poptávky a nabídky.  

V rámci přímého zalistování se na burze prodávají pouze vlastnické podíly stávajících zaměstnanců dané firmy nebo jejích dosavadních investorů, kteří se tyto podíly nebo jejich část rozhodli po přeměně v akcie nabídnout veřejnosti. Na rozdíl od primárního úpisu akcií, kdy vznikají zcela nové akcie dané společnosti – proto se někdy hovoří o „primární emisi“ –, v případě přímého zalistování se pouze již existující podíly mění na veřejně obchodovatelné akcie. Tudíž nedochází ke vzniku nových vlastnických cenných papírů, pročež ty stávající nejsou ani „rozředěny“.   

Coinbase Global uvádí, že přímé zalistování upřednostňuje před tradičnějším postupem primární emise z toho důvodu, že „demokratizuje přístup a příležitosti pro všechny investory“. Přímé zalistování však roste poslední dobou na popularitě šířeji. Uplatnily jej při vstupu na burzu také třeba Spotify nebo Slack. Minimálně z části za jeho stoupající oblibou stojí to, že firma vstupující na burzu nemusí platit tučné poplatky upisující bance (či bankám), čímž pádem ovšem ani není upisovatelem nastavena upisovací cena.   

Středeční zahájení veřejného obchodování s akciemi kryptoměnového online tržiště Coinbase je jedním z nejdůležitějších milníků v celé více než dvanáctileté historii kryptoměn. Dává totiž možnost vézt se na růstové vlně kryptoměn i těm, kteří mají za to, že tato růstová vlna není opřena o skutečnou vnitřní hodnotu kryptoměn, ale je jen výsledkem přechodné mánie či módním výstřelkem. Stejně jako když ze zlaté horečky profitovali i ti, kteří se domnívali, že v dané oblasti těžby žádné zlato není – profitovali tak, že prodávali krumpáče a lopaty.   

Dokud budou existovat lidé, kteří věří, že kryptoměny v čele s bitcoinem mohou ustavit nový alternativní platební a transakční „ekosystém“, bude se dařit i burzám jako Coinbase. A bude se tedy také dařit akcionářům těchto burz, i když třeba samotnému bitcoinu či jiné kryptoměně nevěří. I když tedy například nevěří, že by kryptoměny mohli nahradit konvenční měny typu eura či dolaru.  

Coinbase není žádné „škvrně“. Podle předběžných výsledků za letošní první čtvrtletí by měla vykázat tržby 1,8 miliardy dolarů. To je více než 1,67 miliardy dolarů, kterou ve čtvrtém loňském utržila společnost ICE, majitel newyorské burzy.   

Nejde však jen o velikost Coinbase, ani jen o to, že její akcie představuje obdobu krumpáče v době zlaté horečky. Investorům totiž také umožní uplatnit metody tradičních financí ve stále poměrně novém světě kryptoměn a kryptoaktiv. Modely diskontovaného hotovostního toku ve světě kryptoměn samy o sobě nelze uplatnit, pokud nedojde k výraznějšímu sblížení s tradičním světem financí, jaké představuje třeba právě nadcházející vstup kryptoměnové burzy Coinbase na tradiční burzu Nasdaq.   

Na akcie Coinbase půjde uplatnit jak modely tradičních financí, tak i tradiční ukazatele typu podílu „P/E“, který zachycuje poměr ceny za akcii k zisku na akcii. Samozřejmě tím pádem hrozí i to, že se ukáže, že akcie Coinbase jsou nadhodnocené. Což může znamenat, že se investoři začnou výrazněji obávat nadhodnocení i samotných kryptoměn. Jejich cenové výkyvy jsou nyní výsledkem spíše různých psychologických vln, které nejsou exaktně příliš podchyceny. To však vstup Coinbase na burzu alespoň částečně změní.   

Burzám se daří, nejen když aktiva, která se na nich obchodují, rostou, nýbrž i když klesají. Vysoká kolísavost kryptoměn, která stále odrazuje řadu zejména konzervativnějších investorů, je tak vlastně základem ziskovosti Coinbase. Pro akcie burzy, jako je Coinbase, je nejhorší stabilita. Ta totiž zpravidla vyvolává útlum obchodní aktivity na burze, jež je pro ni klíčovým zdrojem ziskovosti.  

I konzervativní investor do akcie této burzy uvítá, pokud aktiva, s nimiž se na ní obchoduje, tedy kryptoměny, budou co možná nejrozkolísanější.   

Navíc, i pokud by nakonec místo bitcoinu začala světu kryptoměn – a nakonec možná i světu jako takovému – dominovat jiná kryptoměna, akcionář Coinbase opět nezapláče. Jeho akcie bude zhodnocovat, ať se bude na burze dominantně obchodovat s bitcoinem nebo jinou z tisíců dalších kryptoměn.   

Vstup Coinbase Global na burzu každopádně dále popularizuje a legitimizuje bitcoin a další kryptoměny v očích nejširší veřejnosti. Lze tak předpokládat, že tento krok opět zvýší povědomí nejširší veřejnosti o kryptoměnách i její ochotu do nich část svých peněz vložit. Je tak pravděpodobné, že cena bitcoinu brzy výrazně pokoří i svůj dnes dosažený historický rekord. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bitcoin se snaží odrazit nad 17 000 USD 📈 SOPR na úrovni z března 2020 ⚡
    Kryptoměny se dnes obchodují mírně výše poté, co se bitcoinu podařilo uhájit klíčové cenové úrovně pod 16 000 USD. Lepší sentiment na burzách, který s sebou nese větší chuť riskovat, má nakonec stále šanci pomoci kryptoměnám dohnat ztráty způsobené bankrotem burzy FTX a klesající důvěrou v kryptoměnové společnosti:
  • Bitcoin se snaží přežít víkend nad 17 000 USD⚡
    Kryptoměny včera rostly na vlně euforické reakce Wall Street. Zpomalující růst inflace a pokles síly dolaru podporují pozitivní rizikovou náladu. Ještě před dvěma dny jsme byli svědky totální kapitulace trhu kryptoměn, nakonec se býci rozhodli medvědí sérii přerušit. Na konci týdne však krátkodobí investoři možná budou chtít vybírat zisky a v odvětví se rozšířila zpráva, že další kryptoměnová instituce, BlockFi, zastavila výběry. Trh to čte jako první předzvěst dominového efektu insolvence burzy FTX a fondu Alameda Research:
  • Bitcoin se snaží udržet nad 23 000 USD 📌
    Bitcoin se dnes obchoduje v blízkosti 23 000 USD. Po včerejším Powellově projevu se kryptoměnám navzdory počáteční euforii nepodařilo pokračovat v rally. Nálada mezi kryptoměnami je smíšená, přičemž největším poraženým je Graf, který si včera díky trendu umělé inteligence připsal téměř 50 %. Pojďme se podívat na některé klíčové ukazatele "na řetězci", jako jsou NUPL a SOPR, a zjistit, jak je to s rovnováhou krátkých (STH) a dlouhodobých (LTH) adres BTC:
  • Bitcoin se snaží udržet úroveň 23 000 USD
    Bitcoin se usadil zpět pod 23 000 USD, Ethereum se obchoduje nad 1 600 USD. Altcoiny vůči BTC posilují. Rekordní růst zaznamenává proti králi kryptoměn BinanceCoin, což je hlavní coin směnárny Binance. Nicméně nárůst kryptoměny chytil zřetelnou dušnost.
  • Bitcoin se snaží udržet úroveň 28 000 USD
    Bitcoin ztrácí již třetí den v řadě. Podle údajů společnosti Coinglas byly za uplynulý den zlikvidovány pákové pozice v hodnotě téměř 160 milionů dolarů, z nichž 80 % tvořily býčí sázky. Hodnota zlikvidovaných pozic na kryptoměnových derivátech tento týden již přesáhla 400 milionů dolarů. Údaje společnosti Santiment ukazují, že počet pákových pozic na trhu s kryptoměnami se zvyšoval s rostoucí cenou bitcoinu, což vyvolávalo optimismus, ale nakonec vedlo k obratu sentimentu a prudké korekci. Spolu s BTC s největší kapitalizací klesají i další altcoiny, včetně Etherea, Ripplu a Litecoinu.
  • Bitcoin se snaží znovu získat 20 000 dolarů, jelikož obchodníci s Etherem, XRP a Cardanem se chystají na masivní býčí běh
    Po epické bitvě o kontrolu na začátku ledna se bitcoinovým býkům podařilo tento týden svrhnout medvědy a cena se 12. prosince poprvé od poloviny prosince vyšplhala nad 18 000 dolarů.
  • Bitcoin se stabilizuje kolem úrovně 28 000 USD: máme očekávat další růst?
    Bitcoin po silném vstupu do tohoto týdne zpomalil a konsolidoval se poblíž úrovně 28 000 USD. Přešel do fáze konsolidace a výrazně tak snížil volatilitu na trhu. Investoři nicméně vzhledem k prohlášením regulátorů vyspělých zemí očekávají další růst tohoto aktiva.
  • Bitcoin se stal bezpečným aktivem s dvouletou korelací ke zlatu
    Bitcoin, primární kryptoměna, která bývala označována za nestabilní investici, našla překvapivého spřízněnce v podobě letité komodity: zlata.
  • Bitcoin se stále obchoduje nad 7 000 USD
    Bitcoin letos překvapuje naprosto všechny. Už minulý týden všem vyrazil dech, když překonal hranici 7 000 USD. Pokud to někdo na začátku tohoto roku čekal, mohl skvěle na jeho nákupu vydělat. Bohužel to prakticky nikdo nečekal.
  • Bitcoin se stane světovým digitálním zlatem
    S pokračujícím přijímáním kryptoměn do světových ekonomik a pokračujícím růstem cen krypto trh dozrává a bitcoin je podle agentury Bloomberg Intelligence na nejlepší cestě stát se světovým digitálním zlatem.
  • Bitcoin se udržuje nad 30 000 dolary, on-chain metriky naznačují další růst ceny
    Bitcoin, primární krypto aktivum z hlediska tržní kapitalizace, pohánějící první kryptograficky zabezpečenou decentralizovanou platební knihu na světě, ve čtvrtek vzrostlo na nejvyšší zaznamenanou úroveň od června 2022.
  • Bitcoin se ustálil na 46 000 USD
    Bitcoin se v úterý stabilizoval po poklesu z listopadového rekordního maxima. Důvodem byl pokles spekulativní poptávky na pozadí potenciálního uvolnění stimulů centrálních bank.
  • Bitcoin se u úrovně 20 000 USD dál pohybuje do strany.
    Bitcoin se znovu pokouší dobýt úroveň 20 000 USD. Cena se v posledních dnech pohybuje bez jasného směru kolem oblasti 19 000 – 20 000 USD. Střednědobý trend zůstává medvědí, protože cena dál zůstává pod klíčovými rezistencemi trendových linií. Pokud se býci zvládnou protlačit nad oblast modrého obdélníku, měli bychom očekávat růst bitcoinu k modré klesající trendové linii a úrovni Fibonacciho retracementu 61,8 %. Další odmítnutí v oblasti modrého obdélníku otevře cestu k dalšímu poklesu k nedávným minimům na úrovni 18 600 USD. V průběhu posledních týdnů se bitcoinu dařilo respektovat support u úrovně 18 000 USD. Pokud to nedokáže, otevře se mu cesta k k úrovním 12 000 –10 000 USD.
  • Bitcoin se v historickém nárůstu ceny po debutu spotového ETF blíží k hranici 45 000 dolarů
    Bitcoin (BTC) se zbavil nedávných medvědích šepotů a ve středu se znovu probral k životu, vyškrábal se přes 44 000 dolarů a zaznamenal čtyřtýdenní maximum, když se toto špičkové kryptoaktivum přiblížilo k opěvované hranici 45 tisíc dolarů. Tento býčí nápor byl poháněn silným koktejlem faktorů, od obnovené akumulace ze strany velkých investorů přes rekordní maxima na amerických akciových trzích až po překvapivou změnu regulace z Thajska.
  • Bitcoin se v poslední době ocitl pod silným prodejním tlakem
    Bitcoin zažívá od začátku června silný výprodej a ustoupil na nejnižší úroveň od 27. února. Ačkoli se ceně podařilo najít rovnováhu a pokusila se získat zpět část ztrát, 200denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) působí jako neprostupný strop. Pokud by Bitcoin tuto klíčovou překážku překonal, okamžitou rezistenci by mohl nalézt na úrovni 59 500 bodů, což je oblast, která v březnu a dubnu působila jako silná podpora. Výše by se pozornost mohla přesunout k červencové rezistenci 63 800 bodů. Po dobytí této barikády by býci mohli zaútočit na dubnovou rezistenci 67 270 bodů.
  • Bitcoin se vrací do COVID éry
    Nedávné pohyby cen bitcoinu [BTC] vyvolaly srovnání s volatilním obdobím během nástupu pandemie COVID-19. Bitcoin, který je často považován za uchovatele hodnoty a zajištění proti ekonomickým nejistotám, zažil v letech 2019 až 2021 výrazné cenové výkyvy a tento cenový výkyv položil základ pro jeho 69 000 USD All-Time High (ATH) v roce 2021.
  • Bitcoin se vrací nad 40 000 dolarů
    Bitcoin (BTC) po značném nárůstu 18. dubna vykazuje silné známky býčího zvratu trendu. Dne 18. dubna BTC dosáhl místního minima 38 536 dolarů, ale odrazil se a vytvořil býčí svícen. Jde o svíčkový vzor, ve kterém je pokles celého předchozího dne negován v rámci pohybu následujícího dne. Kromě toho měl vzor dlouhý spodní knot, což je považováno za známku nákupního tlaku.
  • Bitcoin se vrací na úroveň 24 000 USD
    Bitcoin se v uplynulém týdnu vrátil nad 24 000 USD, čímž se dostal na úroveň, která nebyla zaznamenána od srpna 2022. Kryptoměna měla silný týden, kdy její výkonnost rostla napříč celým spektrem.
  • Bitcoin se vrací na 48 tisíc dolarů, Avalanche vzrostl o 15% po zprávách Market Watch
    Mezitím, co BTC se za posledních 24 hodin dokázal opět vyšplhat na 48 000 dolarů, Avalanche přidal 15% hodnoty a dostal se nad 90 dolarů. Bitcoin velmi dobře zareagoval na poslední propad cen a vyskočil o několik tisíc dolarů na více než 48 000 dolarů. Většina altcoinů je dnes také v plusu, přičemž Avalanche patří mezi nejvíce ziskové s denním nárůstem s 15%.
  • Bitcoin se vrací zpět – Dogecoin a Ethereum rostou, naděje na spotové ETF ožívají: Analytici předpovídají, že král kryptoměn se nakonec vrátí na 57 tisíc dolarů
    Bitcoin se ve čtvrtek odrazil nad úroveň 44 000 USD poté, co o den dříve došlo k prudkému poklesu ocenění kryptoměn. Globální tržní kapitalizace kryptoměn vzrostla v době zveřejnění článku o téměř 1 % na 1,66 bilionu dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje