Úterý 21. ledna 2025 01:45
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Mrazy v USA značně zdražují ropu, na zdražení benzínu a nafty se musí připravit i čeští řidiči. Řidiči benzínových vozů jsou stále více znevýhodněni oproti majitelům „dieselů“

18.02.2021 08:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pohonné hmoty v ČR pokračují ve svém letošním zdražování. Zároveň se dále rozevírají cenové nůžky mezi benzínem a naftou. Řidiči vozů na benzínový pohon tak jsou v rostoucí míře znevýhodněni v porovnání s těmi, kteří svůj automobil napájejí motorovou naftou.    

Od začátku letošního roku totiž benzín, konkrétně Natural 95, zdražil z úrovně 27,95 koruny za litr, což byla jeho průměrná cena k 1. lednu 2021, na včerejší průměrnou cenu 28,78 koruny za litr. Tedy o 83 haléřů na litr. Přitom cena nafty byla včera o jen o sedmnáct haléřů dražší než letos na Nový rok. Včera činila 27,65 koruny za litr, zatímco 1. ledna stála 27,48.     

Cena benzínu je tak nyní nejvyšší za celé období od druhé poloviny loňského března. Rozdíl v ceně obou druhů pohonných hmot – ony cenové nůžky – představuje korunu a třináct haléřů, což je nejvíce od začátku října 2017. Rozevírání cenových nůžek mezi benzínem a naftou je způsobeno tím, že prodejci pohonných hmot postupně do své cenové kalkulace zahrnují snížení spotřební daně právě z motorové nafty o jednu korunu na litr, k němuž došlo letos k 1. lednu.    

Snížení daně z nafty tak v jejím případě tlumí projev růstu cen ropy na světových trzích, zatímco v případě benzínu tomu tak není. Ropa Brent se dnes poprvé po takřka třinácti měsících obchoduje za cenu přesahující 65 dolarů za barel. To je tedy maximum za celé období od ještě od času před propuknutím koronavirové pandemie.     

Za letošní rok ropa Brent zdražila již o takřka 26 procent. Za měsíc únor pak o bezmála devatenáct procent. Toto zdražení ještě tuzemské čerpací stanici do cen pohonných hmot zcela nepromítly, neboť své ceny nastavují se zhruba čtrnáctidenním zpožděním za vývojem cen ropy. Čeští řidiči proto musí s růstem cen benzínu i nafty počítat také v příštím týdnu. Benzín zdraží o zhruba dvacet haléřů a bude tak po bezmála roce atakovat cenovku 29 korun za litr, zatímco nafta podraží přibližně o patnáct haléřů na průměrnou cenu 27,80 koruny za litr. 

Bezprostředním důvodem nynějšího růstu cen ropy jsou sněhové bouře a tuhé mrazy v USA, které zvláště citelně zasáhly stát Texas. Způsobují výpadky v dodávkách elektřiny, takže tamní rafinérie utlumují svoji činnost. Záležitost začíná mít celosvětový dopad, protože už i globální trh zaznamenává omezení nabídky ropy, které samozřejmě vytváří tlak na její cenový růst.      

Dopad amerických mrazů tak umocňuje tlak na růst cen ropy způsobovaný již delší dobu tím, že Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, pro měsíce únor a březen jednostranně škrtla podstatnou část své těžby. Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem navíc očekávají, že trh s ropou bude letos v deficitu, který by měl být nejhlubší v květnu, kdy bude odpovídat dvěma milionům barelů denně. Ropy se tedy nebude na trhu snadno dostávat, což právě vede a ještě povede k tlaku na její cenový růst.   

K tomu bude sílit poptávka po ropě, což růst jen podpoří. Důležitým stimulem pro posílení poptávky je kromě postupující vakcinace populace zejména ekonomicky vyspělých zemí také chystaný balík ekonomických opatření nového amerického prezidenta Joea Bidena.   

Koruna vůči dolaru bude i nadále udržovat svoji poměrně silnou úroveň, nejsilnější od jara 2018, což bude působit proti ještě výraznějšímu zdražování pohonných hmot. Aktuálně se jeden dolar prodává za méně 21,50 koruny, takže česká měna udržuje svoji letošní úroveň, nejsilnější úroveň od května 2018. Její posilování ze sklonku minulého roku však ustalo, takže již netlumí efekt zmíněného zdražování ropy na světových trzích. 

Ceny pohonných hmot v příštích týdnech zdraží nejen v ČR, ale i dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku. V Maďarsku je cenově srovnatelný. V Rakousku, ve Slovinsku, na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v Bulharsku. V Rumunsku a v Polsku je její cena srovnatelná s tou v ČR, což je zvláště v případě Rumunska značně nezvyklé. Rumuni měli tradičně citelně nižší cenu nafta, ale zmíněné snížení spotřební daně v ČR toto mění. Na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ❗Možný poptávkový signál na EURUSD
    Pár EUR/USD se odrazil z oblasti definované úrovní 23.6 % Fibo retracementu velké růstové vlny z března 2020, kde se zároveň nachází důležitá úroveň 1,20. Korekce byla způsobena oslabením americké měny po zveřejnění horších výsledků statistik z amerického trhu práce. Navíc se pozornost trhu soustředí na americký stimulační balíček. Můžeme si všimnout, že aktuální korekce by mohla být podobná situaci ze září loňského roku, kdy došlo k průrazu rostoucího trendového kanálu (podobné současné situaci). Nicméně by se mohlo vyplatit soustředit pozornost na sezonalitu, která ukazuje na konsolidaci na páru v blízké budoucnosti. Pokud dnešní D1 svíčka uzavře nad úrovní 1,2040 EURUSD, tak by se na grafu mohl vytvořit formace býčího pohlcení (podobná jako v září).
  • Možný velký obrat páru XRP/USD
    Pár XRP/USD se obchoduje kolem 0,50 USD, předtím prorazil nedávné maximum. Cena je v krátkodobém býčím trendu a vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Nedávno prorazila nad horizontální rezistenci 0,43 USD, vrátila se, aby ji otestovala jako support, a teď se odráží nahoru. Cenová akce je býčí. Hladina 0,43 USD je nyní klíčovým supportem a býci nechtějí, aby cena prorazila pod nedávná minima. Cena má potenciál pokračovat v růstu minimálně k hladině 057 USD, možná i výš. V denním grafu jsme zatím nezaznamenali žádnou medvědí divergenci RSI. Trend mají pod kontrolou býci.
  • Možný výprodej amerických akcií je na spadnutí
    Očekává se, že pokles výnosů amerického benchmarku 10YT a měnového páru USD / JPY se projeví na americkém akciovém trhu výprodejem v horizontu druhé poloviny tohoto týdne nebo začátkem příštího týdne.
  • Možný zákaz dovozu ropy diskutuje Evropská unie
    Když Evropská unie jednala o možném zákazu dovozu ruské ropy, který by potrestal Moskvu za její invazi na Ukrajinu, ropa rostla již čtvrtý den, někteří klíčoví členové se však nadále proti takovému kroku staví.
  • Môžu byť akcie o 30 rokov desaťnásobne drahšie?
    Začiatkom roka oslávil nemecký index DAX 30 rokov. Svoju púť začal písať v roku 1988 na úrovni 1000. Aktuálne sa pohybuje okolo úrovne 13400, čiže za 30-rokov vzrástla jeho hodnota na viac ako 13-násobok. Priemerné ročné zhodnotenie predstavovalo takmer 9%. Pri tejto príležitosti usporiadal nemecký denník Die Welt medzi investormi anketu ohľadom toho, kde by sa mohol DAX pohybovať o 30 rokov. Odhady sa pohybovali od 36000 (znásobenie 2,75x) do 185000 (znásobenie 14,2x). Priemer bol okolo 87000 (znásobenie 6,7x).
  • MPO bude kontrolovat umělé zvyšování marží u pohonných hmot
    Ministerstvo průmyslu a obchodu zadalo příslušným orgánům systém kontrol distributorů pohonných hmot, aby měl stát přehled o případném umělém zvyšování marží u benzinu a nafty. Vláda je připravena zasáhnout, pokud marže obchodníků porostou a budou uměle zvyšovat ceny. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS).
  • MPO chce kvůli ruské invazi navýšit minimální zásoby plynu z 30 na 45 procent
    Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vyhlášku, kterou změní bezpečnostní standard dodávek plynu. Minimální zásoby plynu v zásobnících se mají navýšit ze současných 30 procent na 45 procent. Důvodem je riziko, že by mohla být omezena či dlouhodoběji zastavena přeprava plynu z Ruska do Evropské unie. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Dnes skončilo připomínkové řízení.
  • Mračna se stahují nad Spojeným královstvím
    Pokud chce Theresa Mayová vyhrát hlasování v Parlamentu, potřebuje pro dohodu získat nepravděpodobný počet hlasů opozice, což je obrovský a zřejmě neproveditelný úkol.
  • Mračna se stahují, zlato však zůstává na výsluní
    Negativní ekonomické dopady koronaviru, na něž nás celé týdny připravovalo oslabování procyklických komodit, se rozšířily jako požár i na zbytek trhu. Minulý týden odstartoval americký Fed náhlým snížením sazeb o 50 bazických bodů, což přispělo k další panice na trzích. Během několika málo dní se výnosy vládních dluhopisů po celém světě propadly na svá rekordní minima a volatilita trhu se zlatem i akciového trhu vystřelila vzhůru. Dolar se totiž ocitl pod vážným tlakem, jak investoři opouštěli dlouhé pozice.
  • Mrazy by vinařům neměly být důvodem žádat konec debat o dani z vína, ztratí tím důvěryhodnost
    Cynik by mohl poznamenat, že nebývalý mraz, který v dramatické míře ničí úrodu ovocnářům a vinařům, seslalo těm druhým samo nebe. Zrovna včera mladí vinaři v Mikulově protestovali proti zavedení spotřební daně z tichého vína. A dnes se mediálním prostorem naplno rozjela vlna nářku nad katastrofální škodou, kterou vinařům – či, obecněji, ovocnářům – noční mrazy způsobují.
  • Mrtvo na globálních akciových trzích
    Evropské ani americké akcie žádných velkých změn během dneška nedoznávají. Zatímco evropský Stoxx 600 neudržel své zisky z dopoledne okolo třetiny procenta a v závěru seance se nachází nepatrně pod včerejším zavíracím kurzem, americký S&P 500 na úvod obchodování přidává necelou jednu desetinu procenta. Nachází se tak stále na dosah svého historického maxima, od kterého ho dělí 8 bodů. I v rámci jednotlivých sektorů na obou stranách Atlantiku nedošlo k výrazným pohybům, když zisky či ztráty se pohybují do půl procenta. Zveřejněné předstihové ukazatele PMI trhy nijak neovlivnily, přestože byly mírně horší v průmyslovém sektoru. Investoři nadále přemítají nad uvalením dalších amerických cel na dovoz čínského zboží. Zároveň ale vyčkávají na zítřejší vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella na ročním sympoziu v Jackson Hole.
  • MSCI World Index – Průvodce indexem & 10 nejlepších ETF
    MSCI World Index můžeme s trochou nadsázky nazvat králem akciových indexů. Prvním důvodem je fakt, že index letos slaví 50 let, což z něj činí jeden z nejstarších akciových indexů. Zadruhé index poskytuje dokonalý obraz o vývoji globálních akciových trhů. Přibližně 1 650 akcií z celé řady průmyslových odvětví ve 23 nejdůležitějších průmyslových zemích je spojeno do jediného indexu.
  • M&T představilo výhled na rok 2024 a plán vyplatit dividendu
    Výrobce klik M&T 1997 v rámci START DAY na pražské burze zveřejnila predikci na rok 2024.
  • MultiCharts: automatické obchodování prostřednictvím API v obchodní platformě LYNX
    Stále více obchodníků používá k investování na burze pokročilé nástroje. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch na burze je rychlost, s jakou jsou transakce realizovány.
  • MultiCharts: automatické obchodování prostřednictvím API v obchodní platformě LYNX
    Stále více obchodníků používá k investování na burze pokročilé nástroje. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch na burze je rychlost, s jakou jsou transakce realizovány.
  • Musíte oslabit měnu k euru na 26-27 Kč, vzkazuje Čechům BoA/ML. Výnosy českých dluhopisů na historickém dně
    Vláda prochází politickou krizí, ekonomická krize zhoršuje výhled vývoje české ekonomiky, ale investoři v...
  • Musk a další chtějí kvůli vážným rizikům pauzu ve vývoji umělé inteligence
    Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.
  • Musk dává hlasovat o tlačítku na úpravu twitterových příspěvků
    Elon Musk, který vlastní téměř desetinový podíl v Twitteru, dává hlasovat o tlačítku na dodatečnou úpravu twitterových příspěvků. Miliardář, majitel Tesly a nový největší akcionář podniku tak reaguje na dávné přání uživatelů této sociální sítě. Pár hodin poté, co anketu v noci na twitteru zveřejnil, bylo pro 75 procent hlasujících.
  • Musk chce výrazně rozšířit počet uživatelů sociální sítě Twitter
    Šéf Tesly a Space X Elon Musk chce rozšířit počet uživatelů Twitteru na většinu Američanů. Sociální síť už podle něj nemá být jen pro omezenou výseč lidí. Musk to podle agentury Reuters řekl na pondělní tradiční velkolepé módní přehlídce Met Gala v Metropolitním muzeu umění (MET).
  • Musk chce změnit logo Twitteru na písmeno X
    Miliardář Elon Musk dnes oznámil, že plánuje změnit logo Twitteru z proslulého modrého ptáčka na písmeno X, což by byla další velká změna od doby, kdy loni v říjnu koupil tuto platformu sociálních médií za 44 miliard dolarů (asi 930 miliard Kč). V sérii příspěvků na svém účtu majitel Twitteru uvedl, že se chystá provést změnu celosvětově nejdříve v pondělí, napsala agentura AP. "Brzy se rozloučíme se značkou twitteru a postupně se všemi ptáky," napsal Musk.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna