Středa 22. ledna 2025 07:44
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Výhled Fidelity International pro rok 2021: Můžeme být optimističtí?

10.12.2020 16:44  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rok 2020 byl jiný než všechny, co pamatujeme. Bude tak sloužit jako připomenutí, že krize může udeřit kdykoli a každá je zcela specifická. Andrew McCaffery globální CIO, Asset Management Fidelity International upozorňuje: „Při přechodu do roku 2021 proto opatrně vyvažuji nedávný optimismus na trzích větší obezřetností.“

Krize Covid-19 znamenala nejrychlejší medvědí trh v historii, následovaný nejsvižnějším oživením. To bylo poháněné bezprecedentní měnovou a fiskální politikou. Na prahu roku 2021 je však globální zotavení nejisté. Pokud se ukáže, že fiskální stimuly jsou mírné, centrální banky budou i nadále dělat většinu těžké práce při „zvedání“ ekonomiky.

Vakcíny jsou sice na cestě, ale ekonomické škody způsobené virem jsou už zřetelné. Jakmile se vše usadí, investoři si mohou začít klást otázku, zda je politika adekvátní nebo zda přestřelila, což znamená riziko vyšší inflace, než bychom chtěli. Rok 2021 pravděpodobně dobře prokáže, jak se podařilo investorům aplikovat přístup být vždy připravený, mít skutečně diverzifikované portfolio a pohotově reagovat

Tržní optimismus a ekonomická realita

V roce 2020 se investoři konsistentně rozhodli věřit tomu nejlepšímu scénáři podporovanému likviditou Fedu a dalších významných centrálních bank. Andrew McCaffery k tomu říká: „Obávám se, že tomuto optimismu ekonomická realita roku 2021 nebude vždy odpovídat. Do udržení zavřených ekonomik bylo napumpováno obrovské množství investic. V USA, vzhledem k tomu, že je pravděpodobné, že americký Kongres bude rozdělený, by omezený balíček fiskálních stimulů mohl znamenat pomalejší zotavování. V krátkodobém horizontu zde existuje riziko dvojité recese vzniklé zaváděním dalších omezení v boji proti viru, zatímco svět čeká na dodání vakcín pro širokou populaci.“

Ocenění některých obřích amerických společností se zdá být odtržené od reality, přičemž některé akcie se obchodují za stokrát vyšší hodnoty, než jsou jejich výnosy. Pokud výnosy neodpovídají současným očekáváním pro roky 2020 a 2021, zůstanou tyto akcie zranitelné. Jakákoli korekce by mohla mít mimořádný dopad na širší trh, vzhledem k tomu, že technologičtí giganti nyní tvoří více než pětinu indexu.

Při bližším zkoumání ale podle expertů Fidelity International zjistíme, že existuje řada případů, kde se valuace liší kvůli pandemickým a dlouhodobějším trendům. Investoři by podle Fidelity měli jednat rychle, aby zachytili tyto výhodné nabídky na trhu. V závislosti na vývoji viru, vakcíny a po jakékoli politické reakci může dojít k prudkým rotacím od necyklických k cyklickým nebo naopak, ačkoliv banky a ropné společnosti vždy zůstanou pod strukturálním tlakem.

Větší citlivost na inflaci

Omezené fiskální stimuly zatím, zdá se, snížily riziko vyšší inflace. Současný disinflační výhled by se však mohl rychle změnit, pokud rychlost oběhu peněz vzroste, v reálné ekonomice budou nedostatky nebo dojde k většímu než očekávanému růstu, což může být vyvoláno rychlým zavedením vakcín. Fed navíc naznačil svůj záměr detailněji pozorovat inflaci, která je nyní mírně nad cílem, dokud se USA nedostane blíže k plné zaměstnanosti při přísnější politice. I další centrální banky vyspělých trhů směřují ke strukturálně jednodušším politikám.

Cesty k diversifikaci

Ve střednědobém horizontu očekávají experti Fidelity pokračování oslabování amerického dolaru, zatímco Fed zůstává u akomodativní politiky. To bude pozitivní pro trhy mimo USA, zejména pro Asii. Čína udržuje měnovou politiku na neutrálnější úrovni tím, že povzbudila své banky, aby projevily toleranci vůči společnostem, které vir zasáhl, a prosazuje domácí reformy. To by mohlo stabilizovat výnosy v roce 2021 a může to přinést i jistou míru diverzifikace pro globální investory.

Komodity, měny a expozice na soukromých trzích, kde je přijímané riziko potenciálně lépe odměňováno, můžou také pomoci diverzifikovat riziko a zvýšit výnosy, pokud je oživení nerovnoměrné. Zejména pokud jsou u vládních dluhopisů vyspělých trhů špatná očekávání a chovají se v rámci tradiční alokace spíše jako pasiva než aktiva.

Klimatická změna je prioritou

Po roce, kdy se ve vládních a korporátních agendách držela sociální hlediska vysoko, se zdá, že prioritou udržitelnosti v roce 2021 bude klimatická změna. To podporuje i Green Deal EU a nově zvolený americký prezident Joe Biden. Existují velká očekávání ohledně urychlení dekarbonizace, což bude hlavním tématem na jednání summitu OSN o změně klimatu pořádaném koncem roku 2021.

Ve společnosti Fidelity International jsou aspekty životního prostředí, sociálních záležitostí a corporate governance (ESG) nedílnou součástí investičního přístupu zdola nahoru a jsou vyjádřeny v hodnoceních ESG, která Fidelity společnostem přiděluje. Ti, kteří berou ESG vážně, měli skvělé výsledky během krize i mimo ni. Čím víc dělají firmy správné věci, tím víc přitahují stabilní kapitálové toky, což vede k lepším výsledkům pro firmy, investory i pro společnost.

Závěrem lze říci, že nejistota ohledně vakcíny, dopady měnových a fiskálních stimulů, stejně jako i růst příjmů, mohou v roce 2021 způsobit období volatility trhů. Tam, kde je krize, existuje také příležitost. Ale když se trhy oceňují díky neskrývanému optimismu, je třeba zůstat ve střehu, co se opravdu stane, a zda se potvrdí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výhled Fidelity International: Argumenty pro akcie vyplácející dividendy v měnící se ekonomice
    Bylo napsáno tolik komentářů o společnostech snižujících v posledních několika měsících dividendy, že je podle Fidelity International třeba upozornit na fakt, že většina společností stále dividendy akcionářům vyplácí. A v mnoha společnostech růst dividend pokračuje i v roce 2020. Dokonce i v Evropě a Velké Británii, kde jsou škrty nejběžnější, dosahuje zhruba polovina společností v roce 2020 růstu dividend.
  • Výhled Fidelity International: Investoři musí brát v úvahu regionální rozdíly
    Regionální rozdíly budou s tím, jak bude postupovat vakcinace v různých lokalitách celého světa, pro investory v roce 2021 klíčové. Analytici Fidelity International v analýze popisují převládající regionální trendy očekáváné v následujících dvanácti měsících.
  • Výhled Fidelity International na rok 2023
    V letošním roce jsme byli svědky několika otřesů. Dopad událostí, které se odehrály v tomto roce, budeme pociťovat ještě dlouho, i v roce následujícím. Zejména se to týká tragických důsledků války na Ukrajině. Z finančního hlediska byl hlavní změnou posun v měnové politice, od režimu podporujícího globální finanční trhy, k nastavení měnové politiky zaměřené na zkrocení inflace.
  • Výhled Fidelity International na závěr roku 2017: atraktivní dluhopisy s vysokým výnosem
    Pokračující poptávka po výnosech nahrává podle odborníků z Fidelity International dluhopisům s vysokým výnosem a rizikovějším aktivům. Současná situace je charakterizována silným ekonomickým růstem, nízkou inflací, silnými korporátními fundamenty a optimistickými, nicméně stále obezřetnými, centrálními bankami.
  • Výhled Fidelity International: Nemovitosti v roce 2022?
    Nemovitosti vstupují do nového věku. Inflace se opět vynořila, co je "nový normál" u využívání kanceláří je stále otázkou a přechod na nízkouhlíkové technologie mění vztah mezi pronajímatelem a nájemcem.
  • Výhled Fidelity International pro akciové trhy Evropy 2018: vypadá to na prodloužení cyklu. Klíčový bude výběr.
    Evropské ekonomiky zažívají růst. Světový ekonomický cyklus se prodlužuje, ale nese s sebou rizika. Evropské akcie sice nejsou vyloženě levné, ale oproti alternativám jsou atraktivně oceněné. „Nyní je více než kdy jindy důležité dobře vybírat,“ říká Matt Siddle, portfolio manažer Fidelity International.
  • Výhled Fidelity International pro akciové trhy ve 3Q 2018
    Světové akciové trhy jsou celkově v dobré kondici. Ačkoliv křivka trhů je v roce 2018 spíše plochá, trhy prokázaly odolnost a znovu získávají hodnoty, o které přišly v důsledku volatility na začátku roku. Průměrný růst EPS vypadá zdravě, zejména v USA a na rozvíjejících se trzích. Analytici z Fidelity International jsou optimističtí i co se týká Asie, a to i navzdory rostoucím výnosům v USA a rostoucím rizikům v Číně.
  • Výhled Fidelity International pro akciový trh: býčí trh vrcholí, táhnou technologické akcie
    V několika posledních měsících se akciový index S&P 500 pohyboval na úrovni zhruba 2 400 a stále je možné, že se trh dostane až na 2 700. Podle expertů Fidelity International nelze očekávat další rozšiřování až k několikanásobkům valuace akcií, ale jsme svědky dvouciferného růstu příjmů. Na základě aktuálního výhledu Fidelity International lze očekávat celkové výnosy cca 5–6 %, zejména pokud zůstane volatilita na nízké úrovni. Historie ukazuje, že současná situace může ještě nějakou dobu trvat.
  • Výhled Fidelity International pro cenné papíry s pevným výnosem: důležité je načasování, aktivní výběr i obětování některých výnosů
    Evropské ekonomiky stále zažívají růst. Světový ekonomický cyklus se prodlužuje, ale nese s sebou rizika. Uplynulý rok 2017 bude ve třídě aktiv s fixním výnosem zapsán jako rok s dobrými výnosy. V roce 2018 ale budou podle expertů Fidelity International výnosy této třídy aktiv většinou nižší. Není podle nich pochyb, že volání po korekcích se znovu objeví i v roce 2018. Charles McKenzie, CIO pro Fixed Income Fidelity International proto doporučuje: „V investování do této třídy aktiv se vyplatí být při výběru aktivní. V této fázi cyklu doporučujeme některé výnosy obětovat.“
  • Výhled Fidelity International pro rok 2020: Hladké přistání, návrat výnosů
    Hlavními tématy roku 2020 budou inflace a udržitelnost. „Evropské ekonomiky by měly s růstem 1-1,5 procenta HDP zatím uniknout recesi, Čína podle našeho očekávání zpomalí a v případě USA odhadujeme 1,9 procentní růst HDP,“ říká Wen-Wen Lindroth, hlavní cross-asset stratéžka Fidelity International. Geopolitická rizika podle ní klesají. V roce 2020 tak zřejmě přetrvá období křehkého klidu.
  • Výhled Fidelity Int. na 2019 – růst inflace i trvání vlády býků
    Již deset let trvá nejdelší „býčí cesta“ v historii. Nyní se ale objevují výkyvy a volatilita napříč všemi světovými trhy. I když centrální banky pozorně sledují signály mzdové inflace, trhy jsou s růstem cen spíše spokojené. Co se týče investičních nástrojů a příležitostí, vidí James Bateman, CIO pro Multi Asset Fidelity International, jako bezpečné útočiště americké dluhopisy navázané na inflaci. „Jejich přitažlivost nyní stoupá. Sledujeme příležitosti u cyklických akcií a hlídáme investice v oblastech, jakými jsou třeba infrastruktura, obnovitelné zdroje energie nebo neutrální tržní strategie.“
  • Výhled globálního portfolia s alokací aktiv do prvního čtvrtletí roku 2025
    Americká aktiva si v roce po volbách obvykle vedou dobře. Proto vzhledem k tomu, že očekáváme nižší inflaci, politiku uvolňování u centrálních bank a větší růst, si myslíme, že měl by být rok 2025 pro finanční trhy dobrý. Po silném růstu cen v roce 2024 však opatrně podstupujeme riziko.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 10. května 2023
    Celková dynamika DXY zůstává stále medvědí. Aby prodejci mohli na DXY (CFD #USDX na terminálu MT4) obnovit short pozice, je potřeba průraz hladiny supportu 101,51 (200 EMA v grafu 1H). DXY bude v tom případě v denním grafu dál klesat v rámci klesajícího kanálu. Jeho spodní hranice, která aktuálně prochází nedaleko hladiny 98,00, se stane cílem poklesu. I když by se stále mohl zastavit v zóně klíčových hladin supportů 100,40 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,25 (200 EMA v týdenním grafu), nad kterými DXY zůstává v zóně dlouhodobého býčího trhu.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 12. dubna 2023
    Výhled dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFDna #USDX na terminálu MT4) se obchoduje v zóně krátkodobého a střednědobého trendu a klesá ke klíčovým úrovním supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu).
  • Výhled indexu amerického dolaru na 14. dubna 2023
    Výhled dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFD na #USDX na terminálu MT4) se obchoduje na krátkodobých a střednědobých trzích a klesá ke klíčovým úrovním supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu). Průraz úrovní supportu 100,00 může vyvolat další pokles DXY a průraz supportu 99,15 výrazně zvýší rizika narušení dlouhodobého býčího trendu dolaru, který se stále drží v globální býčí zóně nad supportem 93,40 (200 EMA v měsíčním grafu).
  • Výhled indexu amerického dolaru na 14. února 2023
    Dolar a jeho index DXY od začátku dnešního obchodního dne klesají. V době psaní článku se futures na DXY (CFD na #USDX v obchodním terminálu MT4) obchodovaly poblíž úrovně 102,86, tedy zhruba 100 bodů pod lokálním šestitýdenním maximem 103,85 z minulého týdne.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 2. března 2023
    Dolarový index (DXY) zakončil únor se slušným ziskem 2,8 %. K růstu dolaru došlo na pozadí pozitivních makro statistik z USA, které oživily naděje kupců dolaru na to, že Fed bude pokračovat v ultra přísné měnové politice.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 25. dubna 2023
    Účastníci trhu vyhodnocují makroekonomické údaje z USA a snaží se předpovědět pravděpodobnost recese v americké ekonomice a kroky Federálního rezervního systému v současné situaci.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 5. dubna 2023
    Výhled amerického dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFD #USDX v MT4) rychle klesá ke klíčovým hladinám supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu). Překonání supportu na úrovni 99,15 výrazně zvýší rizika narušení globálního býčího trendu dolaru, který je stále v zóně globálního býčího trhu nad hladinami supportu 93,40 (200 EMA v měsíčním grafu) a 89,50.
  • Výhled indexu Dow Jones Industrial Average na 1. února 2023
    Obecně vzato, růstová dynamika amerického akciového trhu a jeho tří hlavních akciových indexů zůstává.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new