Úterý 21. ledna 2025 06:06
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Maloobchod pokračuje v oživení, došlo ale ke zpomalení

08.10.2020 11:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemský maloobchod (bez započtení prodeje automobilů) vykázal v srpnu v meziročním vyjádření stagnaci. Po zohlednění kalendářních vlivů to pak odpovídá meziročnímu reálnému zvýšení o 1,6 %, což je jen mírně pod růstem z minulého měsíce (1,8 % r/r). Se zahrnutím automobilů došlo k meziročnímu snížení tržeb o 2,6 %. Náš optimistický předpoklad zlepšení trendu oživení se tak nenaplnil. I přesto ale trend zlepšení pokračuje. Oproti červenci maloobchodní tržby reálně vzrostly o 0,3 %.

Maloobchodní tržby

v % r/r

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

Včetně aut

-2,6

-1,1

0,2

-2,3

Bez aut

0,0

3,0

4,1

1,8

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČSÚ



Na výsledku se negativně podepsaly prodeje potravin a pohonných hmot. Prodej aut se v srpnu meziročně snížil o 8,9 %. Vzhledem k srpnovému vyššímu poklesu registrací automobilů se ovšem nejedná o špatný výsledek. V červenci prodej aut činil v meziročním vyjádření 10,5 %.

V srpnu znovu platilo, že se nejvíce dařilo internetové formě prodeje. Tržby internetových obchodníků a zásilkových služeb zaznamenaly meziroční nárůst o 14 %. Meziroční přírůstek zaznamenaly také tržby ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 4,6 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 1,6 %) a s výrobky pro domácnost (o 1,5 %).

Poslední konjunkturální šetření z dílny statistického úřadu ukázalo, že se spotřebitelská důvěra v září zlepšila. Šetření přitom probíhalo již během nástupu druhé vlny šíření Covid-19. Nicméně epidemiologická situace se od té doby zhoršila a obavy ze zavedení restriktivních opatření zesílily. To okrádá vesměs pozitivní výsledek průzkumu mezi spotřebiteli o část jeho vypovídací hodnoty pro další vývoj. Jak nakonec strach z druhé vlny pandemie zahýbe se spotřebitelskou náladou, je otázkou. Vzhledem k rychle se měnící situaci přijdou vhod spíše vysokofrekvenční data. Například dostupné údaje od Googlu monitorující mobilitu osob již teď zachycují změnu v chování spotřebitelů. Zatímco se v letních měsících zvýšila návštěvnost míst jako například obchodních center, kaváren nebo restaurací relativně k nejčastější únorové hodnotě, tedy těsně před Covidem, o 5,5 % (průměr za srpen), došlo v posledních zářijových dnech již k výraznému poklesu. Nejaktuálnější záznam z 30. září vykazuje snížení návštěvnosti zhruba o 15 %. Data jsou samozřejmě zkreslena sezonními faktory, v únoru přeci jen trávíme čas jinak, než v létě, i přesto ale data nastiňují chování spotřebitelů. Nadále tak platí, že maloobchod čekají v příštích měsících nemalé překážky, které však nebudou kladeny výhradně přímo koronavirovým vývojem a případnými restriktivními opatřeními. Po vypršení podpůrných programů Antivirus, které očekáváme v průběhu letošního podzimu, dojde k navýšení míry nezaměstnanosti do úrovně 4,5 %. Předpokládáme tak, že maloobchodní tržby do konce roku ztráty již nedoženou a za celý rok klesnou v průměru o 4,1 %.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Maloobchodní tržby v USA klesly
    Maloobchodní tržby bez aut, benzínu a stavebního materiálu v srpnu klesly podle očekávání trhů na 0,3 % meziměsíčně oproti revidovaným 0,4 % v červenci.
  • Maloobchodní tržby v USA klesly
    Maloobchodní tržby bez aut, benzínu a stavebního materiálu v říjnu klesly o 0,1 % meziměsíčně oproti revidovanému růstu o 1,2 % v září. Trhy očekávaly růst o 0,3 % meziměsíčně.
  • Maloobchodní tržby v září překvapivě vzrostly
    Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut za září překvapily meziměsíčním růstem o 0,8 % poté, co předchozích pět měsíců klesaly. V meziročním vyjádření se pokles těchto tržeb zmírnil z -8,1 % na -5,6 %, zatímco analytici v průměru očekávali -7,8 %. Překvapivě pozitivní je dnešní výsledek s ohledem na vývoj spotřebitelského sentimentu, který v září prolomil nová historická minima. Vliv na vyšší spotřebu mohla mít jednorázová výplata vládního pětitisícového příspěvku některým rodinám s dětmi. Část z nich příspěvek obdržela již ke konci srpna, zbytek pak v průběhu září. S ohledem na negativní vývoj spotřebitelského sentimentu, který souvisí s přetrvávající vysokou inflací a nejistotou, lze však pro další měsíce očekávat spíše pokračování poklesu tržeb.
  • Maloobchodní tržby v závěru roku zvolnily tempo
    Maloobchodní tržby v prosinci vykázaly nižší tempo, než se očekávalo. Se zahrnutím prodejů automobilů došlo k meziročnímu nárůstu o 2,1 %, vyjma aut o 3,3 %. Oproti listopadu to znamená pokles tržeb (reálně) o 1,5 %, respektive o 1,0 %, když ze statistiky vyloučíme obchod s automobily.
  • Maloobchodní tržby vzrostly
    Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 3 % meziměsíčně oproti poklesu o 1,1 % v prosinci. Trhy očekávaly růst o 2 % meziměsíčně.
  • Maloobchodní tržby zklamaly
    Tržby maloobchodě se v březnu bez prodejů automobilů reálně meziročně zvýšily o 5,4 %. Trh přitom počítal se zhruba o jedno procento vyšším růstem (6,3 %). V meziměsíčním srovnání prodeje o 0,1 % poklesly. Ve srovnání s únorem se snížily tržby za pohonné hmoty (o 2,0 %), za potraviny nicméně o 1 % vzrostly.
  • Maloobchodní tržby 11/2022 - Y/Y - 8,7 %
    „Další propad tržeb v maloobchodu není žádným překvapením. Je to potvrzení toho, že domácnosti šetří, kde můžou, a tak si nakoupí jen to podstatné, co pro běžný provoz potřebují. Takzvanou zbytnou spotřebu pak odkládají na dobu, kdy se inflace uklidní a jim se stabilizují příjmy. Toto odpovědné chování však bude tahat ke dnu celé české hospodářství.“
  • Maloobchodní tržby 1/2023 - Y/Y - 7,7 %
    „Češi přizpůsobují své chování vysokým cenám, a to se projevuje zejména v maloobchodních tržbách. Další meziroční pokles v prodejích tak není příliš překvapivý a dá se očekávat, že se tržby obchodníkům jen tak nevrátí. Samostatnou kapitolou je pak prodej potravin, kde se v Česku šetří nejvíce. Obchodníci si tak dohánějí marže, kde můžou a to vytváří začarovaný kruh, ve kterém je spotřebitel nucen k maximální ostražitosti.“
  • MALOOBCHODNÍ ZPRÁVA PODPORUJE DOW K NOVÉMU MAXIMU
    Překvapivě silné maloobchodní prodeje pomohly Dow Jones Industrial stoupnout devátý burzovní den v řadě, což nebyl...
  • Maloobchod pokračuje v mírném růstu
    „V červenci maloobchodní tržby v podstatě zkopírovaly červnový vývoj. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Zatímco v červnu se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel reálně zvýšily meziročně o 4,4 %, v červenci to bylo o 4,5 %. Meziměsíční vývoj pak byl identický, v obou měsících maloobchodní tržby vzrostly o 0,7 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly meziročně o 5,9 %, potraviny si polepšily o 4,0 % a pohonné hmoty o 0,6 %. V meziměsíčním srovnání tržby za nepotravinářské zboží vzrostly mírně o 0,4 % a tržby za potraviny o 1,3 %; naopak tržby za pohonné hmoty nepatrně poklesly, a to konkrétně o 0,1 %,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Maloobchod potvrzuje oživení spotřeby
    Zatímco průmysl klopýtá, maloobchod se naopak staví na nohy o něco sebevědoměji, než jsme čekali. Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 0,1 % meziměsíčně a meziroční pokles tak zvolnil z -3,9 % na -1,8 %. Pokud by se vzal v potaz rychlý růst prodejů motorových vozidel, byl by maloobchod dokonce v lehkém meziročním plusu.
  • Maloobchod prochází radikální transformací
    „Kamenné prodejny se předělávají na výdejny zboží nakupovaného po internetu. Obchodníci, kteří nereflektují trend přechodu do online prostředí, jsou vytlačováni z trhu. V přímém přenosu tak můžeme sledovat radikální transformaci maloobchodního prodeje vyvolanou pandemií koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Maloobchod překonává očekávání
    Tržby v maloobchodním sektoru vzrostly čtvrtý měsíc v řadě, když v březnu byly meziročně reálně vyšší o 6,1 %. Takto vysoký nárůst nebyl žádným z analytiků očekáván a nabízí se tak domněnka, že spotřeba domácností bude v letošním roce silnější, než se původně očekávalo. Zároveň došlo k revizi únorového výsledku z 1,6 % na 2,5 %. V meziměsíčním srovnání tržby maloobchodních prodejců stouply o 1,3 %.
  • Maloobchod překvapil, negativně
    Mimo veškeré odhady zamířil říjnový výsledek maloobchodu. Bohužel ve směru dolů a meziroční propad dosáhl reálně 9,4 %. Trh přitom předpokládal zpomalení „jen“ zhruba o 6,5 %, po 5,3 % v září (revidováno z -5,6 %). Nečekaně prudký je tak i pokles měřený meziměsíční dynamikou, kdy tržby proti září poklesly o 1,8 %. Česká ekonomika tak alespoň podle dílčích dat za říjen brzdí rychlejším tempem, než jsme původně předpokládali. To znamená, že pokles ekonomiky na přelomu roku může být silnější, zároveň ale rychle ustupující poptávka nedává prostor ani příliš perzistentní jádrové inflaci, a i růst cen by se měl v takovém prostředí stabilizovat rychleji.
  • Maloobchod překvapil výrazným růstem
    České maloobchodní tržby po očištění o prodeje automobilů v březnu vzrostly o výrazných 6,1 % y/y, zatímco tržní konsenzus počítal s 2,8 %. Směrem nahoru byla revidována i únorová data, a to z původních 1,6 % na 2,5 % y/y. Meziroční růst maloobchodních tržeb po očištění o cenové vlivy tak pokračoval již čtvrtý měsíc v řadě.
  • Maloobchod se dočkal po roce a půl růstu
    Rok a půl trvající propad maloobchodních tržeb se konečně zastavil, když v listopadu byl zaznamenán reálný růst o 0,9 %. Tento výsledek je sice pro trhy překvapením ale jednoznačně s pozitivním nádechem. V dalších měsících lze očekávat, že sektor maloobchodu bude těžit z vyšší spotřeby domácností, které nebude již takovým způsobem svírat vysoká inflace.
  • Maloobchod se odráží od loňských propadů
    Vládní opatření byla v platnosti i během března, a tak se od tržeb v maloobchodu nedaly čekat zázraky. Oproti únoru tržby po očištění o sezónní vlivy poklesly reálně o 1,6 %. V meziročním srovnání se ovšem dostavil líbivý výsledek +13,0 % včetně prodeje automobilů a +6,6 % vyjma automobilového sektoru. Růst je ale tažen nízkou srovnávací základnou. Zhruba od poloviny minulého března byla zavedena první restriktivní opatření a došlo tak prakticky k vypnutí aktivity v maloobchodu. Meziroční ztráty činily 12,9 %, o měsíc později, v dubnu 2020, dosahovaly již na 20,8 %.
  • Maloobchod se snad už odráží ode dna
    Maloobchodní tržby bez prodejů automobilů klesají sice již více než rok, ale květen přinesl první pozitivní signál, jelikož v meziměsíčním srovnání byly tržby o 0,5 % vyšší. Meziročně tržby v maloobchodě za měsíc květen klesly reálně o 6,1 %.
  • Maloobchod sílí, ale prodej aut je stále slabý
    Maloobchodní tržby v ČR bez zahrnutí prodeje aut v červenci vzrostly meziměsíčně o 0,5 %, tedy velmi podobnou rychlostí jako v červnu. V meziročním vyjádření to představuje růst o 3,1 %, což bylo prakticky v souladu s naším odhadem, ale téměř dva procentní body pod mediánem očekávání analytiků. Nutno dodat, že letošní červenec měl meziroční kalendářní nevýhodu v podobě dvou chybějících pracovních dnů. Po očištění o tento faktor činil reálný růst tržeb v maloobchodu 5,5 % po červnovém tempu 6,7 %. Toto zpomalení je přirozeně dáno rostoucí srovnávací základnou z minulého roku, kdy podobně jako letos ekonomika fungovala při téměř plném rozvolnění protipandemických opatření.
  • Maloobchod si v červnu polepšil
    „Tržby v maloobchodě se v červnu zvýšily. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Zatímco meziměsíčně v červnu tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel vzrostly o 0,7 %, meziročně se reálně zvýšily o 4,4 %. Meziměsíčně vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 1,6 % a tržby za pohonné hmoty o 1,0 %. Tržby za potraviny naopak klesly o 0,8 %. Meziroční nárůst pak zaznamenaly tržby za nepotravinářské zboží, které reálně vzrostly o 6,4 %. Současně se zvýšily i tržby za pohonné hmoty a potraviny, shodně o 2,5 %,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex