Neděle 22. prosince 2024 02:49
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje

Soběstačnost? Skutečným problémem českého zemědělství je nízká přidaná hodnota výroby a nízká schopnost půdy zadržovat vodu

27.05.2020 12:39  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poslanci Margita Balaštíková (ANO) a Zdeněk Podal (SPD) spolu s dalšími dvěma desítkami poslanců z různých stran požadují zavedení povinného podílu 55 procent českého zboží na pultech od příštího roku. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Dnes bude o tomto pozměňovacím návrhu k novele zákona o potravinách jednat ve třetím čtení poslanecká sněmovna.

Skutečnost, že je takovýto návrh projednáván poslaneckou sněmovnou, svědčí o zásadním problému českého zemědělství a potravinářství. Tím je nedostatečná konkurenceschopnost a o nízká přidaná hodnota produkce. Legislativa přikazující podíl českého zboží tento problém ovšem fundamentálně nevyřeší, pouze překryje – na účet daňového poplatníka.

Přiměřená potravinová soběstačnost je národním zájmem. V současné době globálně liberalizovaného trhu ale není možné dosáhnout stoprocentní soběstačnosti. Ani nejvyspělejší země nejsou a nikdy nebyly stoprocentně potravinově soběstačné, a to ani v produkci, s níž si je svět úzce spojuje – třeba i taková Francie dováží třicet procent sýrů. Do mezinárodního trhu se musí chtě nechtě zapojovat jinak značně izolovaná KLDR. Vskutku, i Severní Korea se stále opírá o dovoz a potravinovou pomoc části svých domácích potravinových potřeb.

Ani bývalé Československo a následně Česká republika před vstupem do EU nebyly plně potravinově soběstačné. Zejména Československo ale téměř soběstačné bylo. Ovšem kvůli celním bariérám, které zdražovaly dovoz potravin ze zahraničí a umožňovaly tuzemským potravinářům pokrývat svůj vlastní trh bez rizika levnější zahraniční konkurence. Navíc stát potraviny – z mezinárodního hlediska málo konkurenceschopné – dotoval prostřednictvím takzvané záporné daně z obratu, takže mu nezbývaly peníze jinde. Dotované potraviny byl jedním z projevů socialistické „ekonomiky nedostatku“.

Za těmito starými časy dnes někteří teskní. O záporné dani z obratu většinou nic netuší a idylicky si malují tehdejší stav, který by rádi vrátili.

Věc je ale třeba vzít z opačného konce. Nikoli problém řešit až na pultech obchodů, ale už na polích a v chlévech.

Potravinovou soběstačnost je totiž třeba vnímat jako zachování potenciálu zemědělské půdy, a tedy kvality půdy pro pěstování zemědělských plodin.

V České republice jsou už dvě třetiny zemědělské půdy ohroženy vodní a větrnou erozí nebo utužením, což v praxi vede k tomu, že se z polí ztrácí nejcennější svrchní část ornice a půda nedokáže v potřebné míře zadržet vodu. Kvůli tomu nelze dosáhnout konkurenceschopných hektarových výnosů, které jsou rozhodujícím faktorem pro ekonomiku zemědělské produkce. Zemědělci pak končí buď ve ztrátě, nebo požadují za své produkty vyšší ceny, případně státní dotace, aby ve ztrátě nebyli. Tím se ale zvyšují náklady tuzemským zpracovatelům a následně se pak zpracovatelé dostávají sami do obtížné konkurenční pozice ke své zahraniční konkurenci.

K zachování potenciálu úrodnosti půdy v České republice je nutné mimo jiné více rozčlenit krajinu, vrátit do ní drobné vodní plochy a změnit způsob zemědělského hospodaření, mimo jiné z převážně nájemního na převážně vlastnické hospodaření. Proto je pod slovem soběstačnost nutné si představit i půdu, která obsahuje dostatek humusu, není degradována půdní erozí a není mechanicky zničena. Kvůli tomu je nezbytné si pod tímto pojmem představit též dostatek vody.

Problémem konkurenceschopnosti českého zemědělství zůstává také nízká přidaná hodnota domácí produkce, která prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu.

Dlouhodobým problémem českého zemědělství a potravinářství je vývoz nízké přidané hodnoty, například živých zvířat, při současném nepřiměřeně vysokém dovozu vyšší přidané hodnoty, například již zpracovaného masa. Česko tak tedy často dováží vyšší přidanou hodnotu, tedy i práci zahraničního zpracovatele, než jakou vyváží, což zásadním způsobem prohlubuje schodek agrárního zahraničního obchodu. K jeho prohloubení došlo i loni.

Prohlubující se záporná bilance zemědělského zahraničního obchodu plyne do značné míry právě z té skutečnosti, že přidaná hodnota českého vývozu je nižší než přidaná hodnota agrárního dovozu do ČR. Jde o letitý bolák českého zemědělství, který je způsoben předně nastavením společné zemědělské politiky EU a dotačních programů a politik jednotlivých členských zemí.

Primárním problémem českého zemědělství tedy není to, že bylo hluboce nesoběstačné, nýbrž to, že struktura tuzemské zemědělské výroby je až příliš vychýlena ve směru produkce, a tedy i vývozu agrárního zboží nízké přidané hodnoty.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sníží rekordní cenu zlata americké volby?
    Cena zlata v polovině října překonala 63 tisíc korun za trojskou unci. Dosažení šedesátitisícové mety očekávali odborníci až koncem roku. Co žene cenu zlata nahoru a čeká ji pokles?
  • Snižování cen výrobců ubralo meziročně tempo
    Deflace průmyslových cen výrobců se v červenci nadále zmírnila. Avšak námi očekávaná meziroční stagnace se nedostavila: ceny jsou ve srovnání s červencem minulého roku o -0,1 % níže. Ve srovnání s červnem ceny ve výrobní sféře stouply o 0,1 %. Tato hodnota byla o jednu desetinu procentního bodu vyšší, než činila tržní očekávání. Uvedený cenový pohyb byl dán meziměsíčně rostoucími cenami v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků meziměsíčně stouply o 1,9 %. Na druhé straně ceny zemědělských výrobců klesly oproti červnu o 1,2 %. Za tím stál rekordní pokles cen brambor o 24,3 %. Oproti červnu se snížily i ceny v potravinářství (-0,3 %).
  • Snižování ropné produkce táhne hlavně Saúdská Arábie. Největší brzdou je Rusko
    Jedna zajímavá grafika z dílny Bloombergu. Pár dnů zpět se na trzích hodně řešila zpráva ze Saúdská Arábie, která oznámila že navýšila produkci zpět nad 10 mil. barelů. Důvodem byla skutečnost, že ostatní země nedrží listopadovou dohodu a nesnižují produkci v souladu s nově stanovenými limity. Ropa díky tomu ještě navýšila své ztráty a propadla se zpět na dosah hranice 50 dolarů za barel, poblíž které zůstává i nadále. Bloomberg čísla o snížení těžby zpracoval a výsledkem je tato grafika, která docela hezky ukazuje, jak výrazný podíl mají na snižování produkce právě Saúdové a jak klíčovým hráčem při snižování produkce ve skutečnosti jsou.
  • Snižování sazeb ČNB by mohlo být kvůli nízké inflaci rychlejší
    Bankovní rada ČNB na únorovém zasedání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 50 bb a zároveň tak urychlila tempo uvolňování měnové politiky, se kterým začala loni v prosinci. Snížení sazeb o výraznějších 50 bb oproti očekávaným 25 bb mělo podle dnes zveřejněného zápisu z tohoto zasedání ukázat na přesvědčení, že bankovní rada věří ve výrazný ústup inflace v letošním roce. Snížení sazeb o 50 bb podpořilo šest centrálních bankéřů, zatímco viceguvernér Jan Frait navrhoval redukci o výraznějších 75 bb.
  • Snižování sazeb je pro trh s nemovitostmi živá voda. Role kupců a prodávajících se na jaře obrátí
    Na trhu s nemovitostmi se po dvou letech začínají misky vah naklánět opět na stranu prodávajících. Zásadním způsobem jim hraje do karet snižování úrokových sazeb ze strany ČNB. Na trh míří investoři hledající stabilní výnos a snižování sazeb se postupně propíše i do cen a dostupnosti hypotečních úvěrů. Nemovitostí je na trhu relativně málo a s rostoucí poptávkou kupců budou mít prodávající výrazně silnější pozici než dříve.
  • Snižte náklady na své auto až o 70 % a získejte navíc 100 Kč na Mall.cz
    Nechcete platit velké částky za povinné ručení na své auto? Přečtěte si, jak na to. Povinné ručení je ze zákona nutné a musí jej mít každé auto pro případ, že způsobí někomu nehodu či škodu. My vám ukážeme, jak jednoduše snížíte cenu tohoto pojištění a mnohdy získáte i lepší pojistnou ochranu než dosud. Jak platit až o 70 % méně?
  • Snižujeme spready na vybraných CFDs
    Rádi bychom Vás informovali, že ve snaze splnit očekávání našich klientů jsme se rozhodli snížit spready na vybraných CFD instrumentech.
  • S novými komplikacemi našly akcie Tesly nové dno
    Ještě před třemi měsíci se Tesla ve svých růstových výhledech tvářila sebevědomě, ale od té doby se už její akcie propadly o 48 %. Tento propad odráží rostoucí nervozitu ohledně poklesu poptávky v Číně a v Evropě, dvou největších elektromobilových trhů světa. Navíc se budou na hodnotě akcií i nákladech spojených s financováním dál podepisovat vyšší úrokové sazby a automobilová výroba zůstává jedním z kapitálově nejnáročnějších odvětví na světě.
  • Snowflake po špatné prognóze ztrácí 18 %
    Snowflake (SNOW.US), americká cloudová společnost, se dnes obchoduje přibližně o 18 % níže. Pokles ceny akcií společnosti byl vyvolán zprávou o výsledcích za 1. fiskální čtvrtletí 2024, která byla zveřejněna včera po skončení seance na Wall Street.
  • Snowflake stoupá po vynikajících výsledcích za Q3 2024 📈
    Snowflake (SNOW.US) vykázal rekordní tržby, přičemž od Q4 2020 neustále dosahuje meziročního i mezikvartálního růstu tržeb. Společnost navíc zvýšila své prognózy pro Q4, což výrazně překonalo tržní konsensus. Výsledkem je, že akcie dnes prudce vzrostly o více než 33 %.
  • Sobotka: Chceme, aby MF hlasovalo s managementem ČEZ pro dividendu 33 korun
    Tuzemská vláda požaduje po ministerstvu financí, aby na valné hromadě akcionářů jeho zástupci podpořili management ČEZ a postavili se za jeho návrh vyplacení dividendy 33 korun na akcii z výsledku roku 2016. Pro ČT to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Řádná valná hromada akcionářů ČEZ se koná 21. června.
  • SocGen: Japonsko by si snahou o oslabení jenu podrazilo nohy, může se ale vydat stejným směrem jako Švýcaři
    Japonsko sužuje silný kurz jenu, který odráží rizikem tažené posuny na globálních trzích. Je možné, že by...
  • Socialistický hurikán Brusel
    Kým v USA práve zúri najväčšia búrka za posledné dekády ak nie storočia (Sandy), v eurozóne zúri n...
  • Sociální dilema: definice písmene "S" v pojmu ESG
    Písmeno "S" v „ESG“ představuje sociální faktory. Patří sem práva zaměstnanců, zdravotní a bezpečnostní standardy, rovnost pohlaví a rovnost v odměňování – tedy otázky, které mohou mít negativní dopad na společnost. "S" je důležité, protože právě spolupráce ve společnosti nám dává možnost zlepšit náš život, prosperovat a přežít.
  • Sociální sítě mění svět investic
    Obchodování na finančních trzích se stává stále dostupnější a ve Spojených státech se za poslední rok roztrhl pytel s internetovými brokery, kde si stačí k obchodování pouze stáhnout aplikaci jako Robinhood. Ačkoliv si to regulátoři nechtějí připustit, tak obchodování se mění a katalyzátory pohybů musíme už hledat také na sociálních sítích jako Reddit. Stejně jako dokáže akciemi pohnout velká objednávka, tak stejně efektivní mohou být tisíce menších objednávek.
  • Sociální síť Threads má za pět dnů 100 milionů uživatelů, drží tak prvenství
    Sociální síť Threads má za necelých pět dní fungování 100 milionů uživatelů. Jako nejrychleji rostoucí aplikace tak předčila program ChatGPT, který této hranice dosáhl za dva měsíce. Uvedla to dnes stanice BBC, která se odvolává na údaje z datové platformy Quiver Quantitative.
  • Sociální síť X žaluje inzerenty, obviňuje je z nezákonného bojkotu
    Sociální síť X, kterou vlastní miliardář Elon Musk, zažalovala Světovou federaci inzerentů (WFA) a společnosti Mars, Unilever, Orsted a CVS Health. Obvinila je z nezákonného spiknutí za účelem bojkotu platformy, které ji připravilo o miliardy z reklamních příjmů. Informovala o tom agentura Reuters.
  • Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v problémech
    „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americké banky. Investoři o evropský bankovní sektor ztrácí zájem kvůli nízké ziskovosti a záporným úrokovým sazbám. Negativní vliv mají tvrdá regulatorní nařízení i odchod Británie z Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Société Générale si myslí, že zlato má růstový potenciál
    Přestože rostoucí úrokové sazby budou i nadále vytvářet náročné prostředí pro trh se zlatem, analytici Societe Generale vidí určitý potenciál pro žlutý kov jako důležitý diverzifikátor pro centrální banky.
  • Societe Generale zverejnila lepšie hospodárske výsledky, akcie zaznamenali nárast
    Francúzska spoločnosť Societe Generale (GLE.FR) včera zverejnila hospodárske výsledky. Spoločnosť vykázala za Q3 zisk na akciu na úrovni 1,156 eur, pričom sa očakával zisk na úrovni 0,483 eur na akciu. Spoločnosť teda dosiahla v treťom kvartály zisk na úrovni 862 miliónov eur. Francúzska banka teda výrazne prekonala očakávania trhu. Banka však dosiahla tržby na úrovni 5,809 miliardy eur, pričom sa očakávali na hladine 5,618 miliardy eur. Finančný riaditeľ spoločnosti potvrdil, že francúzska spoločnosť má v pláne znížiť náklady do konca roka 2020 o 450 miliónov eur.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank