Pondělí 20. ledna 2025 23:39
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Trh s ropou v krizi

06.05.2020 12:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jiří Procházka, Portfolio Manager Conseq Investment Management a. s.

V několika posledních týdnech se téměř ve všech titulcích médií psalo o tom, že cena ropy klesla poprvé v historii pod hranici 0$. Takové tvrzení však, byť je pravdivé, již dále neříká, že tato extrémní situace se týkala pouze jednoho futures kontraktu americké lehké ropy, který se blížil expiraci. Řadě obchodníků hrozilo fyzické dodání komodity, a tak se snažili za jakoukoli cenu květnové futures kontrakty prodat.

Epicentrem katastrofy ropného futures trhu byla Chicagská burza CME, která o několik dní dříve reagovala na negativní tržní situaci a přenastavila systémy tak, aby bylo možné futures kontrakty na ropu obchodovat při záporných cenách. Tato změna však nebyla tak rychle integrována a respektována mechanismy předních finančních společností, které se dostaly do velkých ztrát ve spojitosti s těmito kontrakty. Čína nyní zvažuje zákaz prodeje futures, které mají poveleny limity poklesu ceny pod 0$. 

K vyhrocené situaci v pondělí 20. dubna došlo z mnoha důvodů. Jedním z hlavních je šířící se pandemie COVID-19, na kterou státy reagují tvrdými opatřeními omezující ekonomickou aktivitu. Klesající celosvětová ekonomická aktivita tak vede k nižší spotřebě ropy a na trhu vzniká zásadní přebytek nabídky nad poptávkou. To se začalo dít v době, kdy probíhal konflikt mezi členy ropného kartelu OPEC, kteří se nechtěli mezi sebou dohodnout na snížení těžby. Konflikt eskalovat nejvyšším objemem těžby v historii a prodejem zásob Saudské Arábie, která má nejnižší náklady na těžbu ropy na světě. Přebytek ropy na trhu se rychle projevil objemem růstu rezerv v úložištích a nyní hrozí, že v budoucnu prostě nebude ropu kde uskladnit. Mimo klasická uložiště ropy se nyní naplnily i ropné tankery.

V této krizi došlo k dalšímu jednání mezi státy kartelu OPEC a dalšími státy, včetně USA, označovanými jako OPEC+. OPEC souhlasil se snížením těžby o 9,7milionů bpd a celkové snížení by mohlo dosáhnout hodnoty blížící se k 20 milionům bpd. Jedná se tak o historicky největší dohodu.  Cena ropy přesto nadále klesá, a tak se těžaři, spekulanti a mnoho finančních společností dostává do problémů, ze kterých není úniku.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trh s kryptoměnami se vrací do normálu
    Minulý týden byl ve znamení propadu na trhu s kryptoměnami. Ten způsobila čínská centrální banka, která ke konci týdne označila všechny kryptoměnové transakce jako nelegální. Nejznámější digitální mince, bitcoin a ethereum, už velkou část ztrát, které toto prohlášení způsobilo, vyrovnaly.
  • Trh s kryptoměnami v Indonésii roste, když se transakce v únoru dostaly na 30 bilionů rupií (1,92 miliardy USD)
    Indonésie hlásí nárůst kryptotransakcí, které v únoru dosáhly hodnoty 30 bilionů indonéských rupií (1,92 miliardy USD), informoval regulátor kryptoměn země.
  • Trh s NFT prochází očistcem. Přežijí jen kvalitní projekty, které nabídnou reálnou hodnotu, říkají zakladatelé NFTScoring
    Trh s digitálním vlastnictvím, které ztělesňují nezaměnitelné tokeny NFT, prochází očistným procesem. Technologie umožňující do blockchainu zapsat nezpochybnitelný důkaz o vlastnictví zažila obrovský rozmach během růstu celého krypto trhu v roce 2021, kdy většinu obchodů tvořily emise uměleckých sérií.
  • Trh s polovodiči čelí studené válce. Hrozí Intelu imploze?
    Intel je uznáván jako předchůdce technologického vývoje kalifornského Silicon Valley a přední výrobce procesorů a grafických čipů, který umožnil stavbu počítačů, notebooků a smartphonů. Společnost mnoho let odolávala odklonu výroby polovodičů do Asie a byla považována za vlajkovou loď amerického výrobce polovodičů.
  • Trh s ropou je v napjatém očekávání – zraky všech se upírají na vývoj situace v Iráku
    Na ropném trhu panuje tento týden zatím relativní klid. Severomořská ropa Brent se po prudkém růstu, ke kterému došlo ...
  • Trh s ropou může čelit slabé poptávce
    Počátkem dne ve středu ceny ropy klesaly kvůli očekávání propadu poptávky. Na newyorské obchodní burze se tedy futures na ropu WTI s červnovou dodávkou obchodovaly za 80,51 USD za barel, což je o 0,48 % méně než uzavírací hodnota předchozího obchodního dne. Futures na ropu Brent s červnovou dodávkou klesly o 0,47 % na 84,37 USD za barel.
  • Trh s ropou sa môže prispôsobiť novým sankciám voči Teheránu
    Nové sankcie USA voči Teheránu nebudú narušovať trh s ropou, teraz sa môžu prispôsobiť, hovoria experti. Po blížiacich sa 80 dolároch z minulého štvrtka, po oznámení amerických sankcií proti Teheránu, cena za barel ropy Brent poklesla v piatok blízko úrovne 77 dolárov. Odborníci momentálne odhadujú, že sankcie voči Iránu by nemali neprimerane narušovať globálny trh s ropou.
  • Trh s ropou - top tri grafy
    Trh s ropou sa obchoduje v rastovom trende od začiatku novembra 2020. Cena však zaznamenala pokles po dosiahnutí nového postpandemického maxima v marci 2021. Pri pohľade na Brent (OIL) v dennom intervale vidíme, že cena sa dostala pod stúpajúci kanál a dosiahla kľúčovú podporu. Zelená plocha na nižšie uvedenom grafe je označená predchádzajúcimi cenovými reakciami, ako aj spodnou hranicou štruktúry Overbalance (najväčšia korekcia počas celého pohybu nahor, ktorý začal v apríli 2020). Ak sa kupujúcim podarí zastaviť poklesy, môže sa čoskoro začať ďalší impulz smerom nahor. Na druhej strane, prelomenie pod spomínanú úroveň môže spôsobiť väčší pohyb smerom nadol.
  • Trh s ropou trápí vysoké zásoby produktů
    V roce 2016 prozatím platí, že co čtvrtletí, to jiný rozhodující faktor pro vývoj cen ropy. V lednu srazily cenu ropy na třináctiletá minima obavy o dostatečné tempo růstu poptávky. Ve druhém čtvrtletí naopak hrály prim nečekané výpadky produkce. Ty symbolizovaly zejména útoky na ropovody v Nigérii, ke kterým se následně přidaly i požáry v Kanadě. Cena ropy tak oproti lednovým minimům vzrostla zhruba na dvojnásobek.
  • Trh s ropou včera zkolaboval
    Ropa včera v podstatě ztratila svou hodnotu. Cena americké lehké ropy WTI s dodáním v květnu včera klesla o 306 % na minus 37,63 dolaru za barel. To znamená, že prodávající musí za každý odebraný barel ještě zaplatit. Obchodníci se tak snaží udat ropu za každou cenu, protože se jim nedostává skladovacích prostor, když se kvůli pandemii koronaviru dramaticky propadla poptávka. Na situaci reagovaly ztrátami i americké akcie.
  • Trh s ropou vstřebává další slovní intervence producentů
    Ceny ropy zažily včera pořádnou jízdu. Společné prohlášení “ministrů pro ropu? z Ruska a Saúdské Arábie (SA) o spolupráci při stabilizaci trhu s ropou, k němuž došlo na pozadí konference zemí G20, poslalo ceny ropy nejprve prudce vzhůru (asi o 6 %). Následně však cena ropy poklesla takřka ke “startovacím úrovním? (asi 47 USD/barel).
  • Trh s ropou vyčkává, jak se bude vyvíjet situace v Iráku
    Americký akciový index S&P 500 uzavíral šestý den po sobě v kladných hodnotách a vytvořil tak na konci minulého týden ...
  • Trh s ropou zachraňuje Venezuela
    Současný nedobrovolný pokles dodávek ze země s největšími světovými zásobami zlata vyhovuje státům, které nahrazují její výpadek. Venezuela má v současné době největší zásoby ropy na světě. Probíhá zde nelítostný geopolitický boj o vliv na tuto zemi. USA a EU v současné době uvalily na zemi sankce. Rusko zase naopak restrukturalizovalo malý dluh, který vůči němu má Venezuela.
  • Trh s videohrami roste raketovým tempem
    „Pandemie koronaviru srazila na kolena mnohá odvětví v ekonomice. Má však i své vítěze, mezi které můžeme zařadit herní průmysl. Ten si v koronavirové době vychoval nové hráče, kteří jsou ochotni za videohry utrácet stále více peněž,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trh tvrdí, že americké oživení se staví na nohy
    Po včera zveřejněných příznivých údajích o počtech žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA otevřou evropské akci...
  • Trhům odpoledne pomohla slova šéfa Fedu
    Odpoledne dokázalo vylepšit zprvu negativní vývoj na hlavních akciových trzích. Americké PPI ukázalo, že výrobní ceny rostly v červnu výrazněji, než naznačoval tržní konsensus. S tím se však po zveřejnění spotřebitelských cen (CPI) tak nějak počítalo a statistika nezpůsobila žádné pozdvižení. Na druhé straně pomáhala slova šéfa Fedu. Jakkoli se s jeho uklidňujícím tónem dalo rovněž počítat, pro trhy to je opět plus.
  • Trhům pomáhají zprávy o příměří, mírné zisky si připisuje i koruna
    Náladu na finančních trzích během dopoledne značně vylepšila zpráva o tom, že ruský a ukrajinský prezident dohodli pří...
  • Trhům pomáhá lehký optimismus o brexitu. Ohledně Číny je na místě opatrnost
    Už úterý by mohlo být docela zásadním dnem pro budoucí vývoj kolem brexitu. Čtvrtek a pátek je vyhrazen summitu EU, kde by se měla případně doladit smlouva mezi unií a Británií. Ovšem pouze v případě, že dnes dojde k dostatečnému pokroku. Jestli ne, bude se muset začít pracovat na odkladu brexitu, nebo se vše vsadí na dohodu na poslední chvíli a přípravu mimořádného summitu na konci měsíce. Na trzích převládá optimismus, který podpořil evropský vyjednavač Barnier. Podle něj je jednání pořád těžší, ale dohoda se stále ještě stihnout dá. Libra proti dolaru roste na 1,2650.
  • Trhům ráno chybí jasné téma, eurodolar se drží u 1,1300
    Na rozdíl od Asie je nálada na evropských trzích dnes ráno lehce negativní. Akciové indexy většinou registrují menší ztráty a naopak mírně zvýšený zájem sledujeme u dluhopisů prakticky napříč kontinentem. Eurodolar po včerejším poklesu zůstává zatím v klidu a drží se těsně u hladiny 1,1300.
  • Trhům se odpoledne dýchá o něco lépe, ale riziko s Itálií narostlo
    Nervozita, kterou na trhu působí Itálie, její politika a rozpočet, odpoledne přece jen trochu ustupuje. Vidět to je zejména na italských akciích, které se dokázaly zbavit značné části ztrát z dnešního rána. Také italským dluhopisům se daří lépe, a to hlavně těm na krátkém konci křivky. I tak ale za dnešek jejich výnosy citelně narostly. Bezpečně v červeném pak zůstávají akciové indexy napříč Evropou, zatímco Wall Street začala v pozitivnějším duchu aspoň kolem nuly.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank