Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:23
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024

Demografické nedostatky ovlivní ekonomiku

06.04.2020 10:37  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Mnozí investoři jsou toho názoru, že nejnovější vývoj na trzích v souvislosti s pandemií viru COVID-19 představuje jen dočasný propad 10letého dlouhodobě býčího trhu, podobný těm, k nimž došlo v letech 2011 a 2016. Jejich hlavním argumentem je, že uvolněná monetární politika, tedy nízké úrokové sazby a přizpůsobivá monetární politika, jako je QE, zafunguje jako hlavní hnací síla trhu.

V podobné situaci jsme byli již dříve, zejména během dlouhodobého býčího trhu v 50. a počátkem 60. let 20. století. Po většinu tohoto období se Federální rezervní systém držel monetární politiky proti větru, která nakonec vedla až k Velké inflaci. Příliš uvolněná monetární politika měla dramatické dopady na ekonomiku i na úroveň inflace. Tvůrci politiky Fedu špatně odhadli, jak moc se mohou kola ekonomiky roztočit, aniž by došlo ke zvyšování inflačních tlaků. Když poté začal index spotřebitelských cen stoupat, byla monetární odezva příliš pomalá. Ceny ropy a potravin celý problém jen zhoršily.

O slovo se hlásí stagflace

V roce 2020 čelí globální ekonomika mnohem obtížnější výzvě, a pokud ji nedostaneme pod kontrolu, mohou být následky podobné – stagflace. Výjimečný stav a dvojí šok na straně nabídky i poptávky v éře koronaviru pravděpodobně značně utlumí růst, čímž vzroste riziko recese. Vlády jsou připravené podniknout vše, co bude třeba, aby krizi zmírnily. Posouváme se tak od záchrany bank z roku 2008 k záchraně MSP a všeho ostatního v roce 2020.

Obrovský fiskální stimul, který je na obzoru, pravděpodobně v nadcházejících měsících zvýší inflační tlaky. Navzdory všeobecně rozšířenému názoru si v Saxo nemyslíme, že koronavirus představuje jen dočasný tržní šok. Máme za to, že COVID-19, spolu s dalším podceňovaným faktorem, demografickým složením, uspíší konec dlouhodobě býčího trhu.

Jak to bude po baby boomers?

Jsme toho názoru, že demografické složení je hlavním ukazatelem toho, jak se budou trh a ekonomika vyvíjet v desetiletích, která nás teď čekají. V roce 2011 poukázala odborná studie vydaná Federální rezervní bankou v San Francisku pod názvem Boomer Retirement: Headwinds for U.S. equity (Generace Baby Boomers v důchodu: Špatné zprávy pro americké akcie) na silnou vazbu mezi výsledky akciových trhů a věkovým rozdělením americké populace. Na základě dat z let 1954 až 2019 se zjistilo, že se dá zhruba 61 % změn P/E poměru vysvětlit růstem populace v daném období.

V poválečném období přinesl fenomenální nárůst populace rekordní úroveň příjmů, obrovské bohatství, vyšší spotřebu a zvýšenou ekonomickou aktivitu. Ve stejné době zvýšily převratné inovace celkovou produktivitu a daly vzniknout novým průmyslovým klastrům. Spojení rozkvětu populace s průmyslovými inovacemi bylo klíčovým faktorem, který stál za vznikem býčího trhu.

A právě rostoucí populace nám dnes schází, a to může způsobit definitivní konec dlouhodobého býčího trhu. Generace baby boomers, do níž spadá jen v USA víc než 76 milionů lidí, končí s prací a začíná čerpat své důchodové fondy. To může být strukturální příčinou nižšího zhodnocení akcií v nadcházejících letech.

Až začnou baby boomers prodávat, nebude tady dostatek kupců, kteří by to vykompenzovali. Mladší část populace, jejíž počet klesá, je poprvé v zaznamenané historii méně optimistická než nejstarší generace. To bude mít přímé dopady na chování peněz a navzdory nízkým úrokovým sazbám budou preferovány úspory před investicemi.

Slabá kupní síla mileniálů naruší akciový trh

Mileniálové nemohou na akciovém trhu investovat, ani kdyby chtěli. Každodenní spotřebitel se nikdy úplně nevzpamatoval z poslední recese a přinejmenším v USA je nerovnost na vzestupu, což nepřináší právě radostné vyhlídky ohledně výdajů do budoucna. Již nyní můžeme právě takovou situaci pozorovat na americkém trhu s nemovitostmi. Baby boomers se zbavují svých obrovských majetků na venkově, ale mileniálové si je nemohou dovolit kupovat. Demografické složení tak nepřinese jen narušení akciového trhu – přispěje k rozkladu finančního sektoru jako celku.

Z pohledu akciového trhu odcházejí baby boomers do důchodu v nejhorší možnou dobu, kdy se na makroekonomických vyhlídkách podepisují i další strukturální faktory. Například uvolněná monetární politika dramaticky zvýšila poměr zadlužení k HDP – který je nyní na neudržitelné úrovni – a nasměrovala kapitál jinam než k produktivním investicím. Výše systémového dluhu, zejména v soukromém sektoru táhne k zemi produktivitu i ekonomiku jako celek.

Převládající systém, který je soustředěn kolem centrálních bank zajišťujících neomezenou likviditu, je neefektivní a nedokázal přispět k zavedení žádných převratných inovací. Již brzy dosáhneme samotných limitů tohoto systému a spready u aktiv s vysokými výnosy dosáhnou kvůli šíření viru COVID-19 kritické úrovně.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Delikátní rozhodování Fedu o trhem zpochybňované trajektorii růstu úrokových sazeb
    V historickém okamžiku, kdy se výnos německého desetiletého dluhopisu alias Bundu dostal poprvé pod nulu, se schází vedení americké centrální banky k jednání, jak usměrnit plánované utahovaní měnové politiky v USA.
  • Delivery Hero vzrostl o 15 %, protože Sachem Capital vybudoval významný podíl ve společnosti 📈
    Německý potravinový gigant Delivery Hero (DHER.DE) dnes posílil až o 15 % poté, co aktivistický fond Sachem Head Capital Fund odhalil svůj 3,4% podíl ve společnosti s odkazem na podhodnocení a potenciální změny ve správní radě, protože aktivisté se mohou chtít připojit k představenstvo. Trh vidí tuto situaci jako pozitivní katalyzátor pro současné ohodnocení společnosti a vyšší šanci na ziskovost v budoucnu. Fond může chtít nahradit současného generálního ředitele Niklase Östberga podle anonymních zdrojů Bloombergu.
  • Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
    Průměrné nájemné v České republice v prvním čtvrtletí vzrostlo mezičtvrtletně o procento na 295 korun za metr čtvereční. Nejvýznamněji vzrostlo nájemné v Olomouci o 4,3 procenta a o 3,1 procenta v Hradci Králové. Naopak propad cen pronájmů byl zaznamenán v Karlových Varech o 1,8 procenta, v Liberci o 1,2 procenta a v Jihlavě o necelé procento. Vyplývá to z dat Rent Indexu poradenské a technologické společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.
  • Deloitte: Nájemné v 2. čtvrtletí rostlo mezičtvrtletně o 3,4 pct na 305 Kč za m2
    Nájemné v Česku v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostlo o 3,4 procenta na průměrných 305 korun za metr čtvereční (m2). Nejvíce zdražilo v Hradci Králové o 5,7 procenta, v Liberci o 5,4 procenta a v Brně - téměř o pět procent. Ceny rostly i ve všech dalších krajských městech kromě Olomouce, kde klesly o 1,5 procenta. Vyplývá to z dat Rent Index poradenské a technologické společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.
  • Deloitte: Průměrné nájemné v Česku vzrostlo v létě na 293 Kč za metr čtvereční
    Průměrné nájemné v Česku ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostlo o 4,6 procenta na 293 korun za metr čtvereční. Nejrychlejší růst pronájmů bytů v zemi zaznamenaly Brno, Pardubice, Liberecký kraj a České Budějovice. Nejdražší nájem byl tradičně v Praze, kde nájemníci zaplatili během letošního léta za metr čtvereční v průměru 388 korun, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 4,3 procenta. Vyplývá to ze zveřejněných dat Rent Indexu poradenské firmy Deloitte.
  • DeLong: Současné uvažování Fedu je nad mé chápání
    Tomu, jak Fed v současné době uvažuje, absolutně nerozumím. Nejsou žádné známky změny v technologickém pokroku...
  • Delší cesta k oživení, ale bez negativních sazeb. Powell potěšil alespoň dolar
    Šéf Fedu podle očekávání svým komentářem náladu na trzích zrovna nevylepšil. Jerome Powell říká, že výhled je vysoce nejistý, s výraznými negativními riziky. Virus přináší obavy z dlouhodobých ekonomických škod.
  • Delta Air Lines se po výsledcích za 2. čtvrtletí propadly o 9 %.
    Delta Air Lines (DAL.US) dnes před zahájením seance na Wall Street oznámila zprávu o výsledcích za 2. čtvrtletí 2024. Výsledky za období duben až červen 2024 se ukázaly být mírně slabší, než očekávali analytici. Výnosy vzrostly meziročně o 5,4 %, zatímco provozní zisk a čistý zisk meziročně klesly o 9 % a 11 %. Zhoršení marže bylo vyvoláno tím, že letecká společnost účtovala nižší tarify při zvýšené kapacitě.
  • Delta zkazila cestovnímu ruchu velký comeback
    Náš koš cestovního ruchu si oproti loňskému očekávání vede hůř než globální akciové trhy. Navzdory tomu, že v rozvinutém světě došlo k masivnímu nasazení vakcín, varianta COVID-19 s označením delta způsobila značný útlum cestování. Výnosy tohoto koše se za posledních 12 měsíců propadly o 46 % a nejistota ohledně poptávky bude v cestovním ruchu panovat i po značnou část roku 2022. Celkově ponuré atmosféře odvětví se ale vzpírá platforma Airbnb, která hlásí pozitivní růst. Vydělává totiž na tom, že lidé oproti hotelům a letoviskům upřednostňují ubytování v soukromí.
  • Demise vlády se koruny netýká
    Společně s demisí naší vlády by si obchodník z obecného fundamentálního hlediska jistě představil spíše negativní v...
  • Demografie formuje světové ekonomiky a investiční trendy zítřka
    Říká se, že „demografie je osud“, a to je pro investory stále důležitější a předvídatelnější faktor. Nejnovější prognózy vývoje světové populace ukazují dramatické změny, a to pouze v příštích několika letech. Při ekonomickém růstu, který v podstatě představuje pouze počet obyvatel plus produktivita na osobu, jde o důležitou věc.
  • Demokráté ovládli Bílý dům, Senát i Kongres. ČNB zvažuje zvýšení sazeb již tento rok
    Představitelé OPEC+ se dohodli, že v příštích dvou měsících sníží těžbu černého zlata. Konkrétně Saudská Arábie se zavázala, že sníží svoji těžbu až o jeden milion barelů denně. Naopak Rusko či Kazachstán dohromady zvýší těžbu v únoru o 75 tisíc barelů denně a v následujícím měsíci zvednou těžbu taktéž o 75 tisíc barelů. Ostatní členové OPEC slíbili zachování těžebních limitů.
  • Demokraté žádají vládu o vydání Trumpových daňových přiznání
    Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu vydala v pátek další parlamentní obsílku, která má přinutit republikánskou vládu ke spolupráci na prošetřování údajných prohřešků prezidenta Donalda Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Ministr financí Steven Mnuchin a šéf daňové správy IRS Charles Retting mají do týdne předat výboru pro státní příjmy Trumpova daňová přiznání za posledních šest let. V opačném případě demokraté hrozí žalobou.
  • Demokratická strana hodlá zvýšit daň ze zisku amerických korporací z 21 % na 26,5 %
    Demokratická strana, resp. její většina v dolní komoře Kongresu odhalila detaily navrhovaného zvýšení daní, které je nakonec poněkud umírněnější než jsou záměry Bidenovy administrativy. Pro finanční trhy (a nepřímo atraktivitu dolaru) je důležité, že daň ze zisku korporací by měla stoupnout “jen” z 21 % na 26,5 %, minimální daň z korporátních zisků ze zahraničí posunuta z 10,5 % na 16,6 % a daň z dividend a kapitálových zisků z 20 na 25 %. V součtu nejde o revoluční změny a pokud by v takové podobě prošly, tak by americké ekonomice (a nepřímo i atraktivitě dolaru) nemusely způsobit dramatickou újmu. Dnes odpoledne však bude trh primárně zajímat výsledek americké inflace za srpen. Ačkoliv některé položky v minulých měsících začaly klesat (ceny ojetin), tak vinou jiných zůstane inflace velmi vysoko. V meziročním srovnání by to mohlo být na úrovni červencového čísla (5,3 %). Dolar by v takovém případě mohl zůstat silný, neboť příští zasedání Fedu je za rohem.
  • Demokrati o krok blíž ovládnutí Senátu. Špatná zpráva pro Nasdaq, dluhopisy a dolar
    Pozornost finančních trhů se momentálně soustřeďuje hlavně na výsledky druhého kola senátních voleb v americké Georgii. Reakce ukazuje, že si zřejmě velká část investorů dosud nepřipouštěla, že by mohlo dojít ke změně rozložení sil v Senátu. Volatilita stoupla a americké akciové futures míří dolů. Nejvíce, 2,2 procenta, ztrácí Nasdaq , neboť technologické tituly se asi nejvíce mohou obávat vyšších daní a tvrdší regulace. Pro americké dluhopisy jsou zase nebezpečím rozpočtové plány demokratů - ovládnutí Senátu by otevřelo cestu navýšení fiskálního stimulu.
  • Demokrati v Alabame prehrávajú
    Žiadne prekvapenie - demokratický senátor prichádza o kreslo v Alabame, rovnako tak tomu bolo aj pri volebných prieskumoch. Znamená to však tiež, že demokrati musia prevziať štyri kreslá, aby prevzali kontrolu, pod podmienkou, že prezidentské voľby vyhrá Biden! A to sa zatiaľ neukazuje ako reálne. V mnohých štátoch sa budú počítať poštové hlasy, ale Biden má veľké straty, aby vyrovnal takmer na všetkých frontoch, a Florida je z jeho pohľadu prakticky stratená.
  • Demoúčet - dobrý sluha, ale zlý pán
    Pravdepodobne ste už veľakrát počuli, ako dôležitý je demo účet pre začínajúcich obchodníkov. O niečo menej sa už ale vie, že to najdôležitejšie sa na ňom začiatočníci aj tak nenaučia?
  • Den bez dat pomáhá akciím v růstu
    Globální akciové trhy v pondělí ráno slušně rostly a akcím ve vyspělých zemích se dařilo. Evropské indexy byly výš o cca 1% a Německý DAX se znovu vrátil ke svým rekordním maximům. Futures na americké indexy byly v zisku cca 0.35% a SP500 index se nacházel při úrovni 2,442 USD během Londýnské seance.
  • Den bez negativních zpráv přináší trhům úlevu. Dolaru snaha o další růst nevyšla
    Změny na hlavních finančních trzích od rána nejsou velké a posun jde většinou pozitivním směrem. Stále se propírá téma protekcionismu, ale momentálně bez nových významných zpráv. Americká inflace dopadla prakticky přesně podle odhadů a neměla tak přímý dopad na očekávání o budoucí politice Fedu či dalším vývoji cen.
  • Deň centrálnych bánk
    Dnes majú zasadnutie ECB, BoE a aj Česká národná banka. V prípade prvých dvoch sa nečaká nič prekvapivé a ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
eightcap forex