Sobota 02. listopadu 2024 16:28
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Fintokei StartTrader

DeLong: Současné uvažování Fedu je nad mé chápání

27.08.2013 07:58  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tomu, jak Fed v současné době uvažuje, absolutně nerozumím. Nejsou žádné známky změny v technologickém pokroku, v míře investic či v úrovni vzdělání Američanů. To samé platí o využití kapacit. Nejsou známky toho, že by se kvůli nedostatku práce zvyšoval tlak na růst mezd, nebo že by kvůli nedostatečné nabídce rostly ceny komodit. Nezdá se tedy, že by byl udržitelný potenciální růst americké ekonomiky výrazně nižší než v roce 2007. V grafu je vývoj tohoto potenciálního produktu vyznačen modře a skutečný vývoj červeně: 
 
hdp - fed

Reálný produkt v USA se nyní nachází minimálně 5 % pod trendem, který je podle historického vývoje slučitelný se stabilní inflací a tudíž i rovnováhou na trhu práce. Je pravdou, že fiskální politika není nastavena optimálně. Je příliš utažená kvůli obstrukcím republikánů v Kongresu a tomu, že prezident Obama začal považovat snižování deficitů za svou prioritu. Optimální není ani finanční politika na trhu s bydlením. V situaci, kdy není vhodně nastavena ani fiskální, ani finanční politika, je na Fedu, aby učinil odpovídající kroky. Potenciální škody, které by napáchal zrychlením programu kvantitativního uvolňování, se nezdají být vysoké.

 


Pohled na posledních šest let mě vede k následujícímu závěru: Zástupci Fedu by se měli shodnout na tom, že inflační cíl ve výši 2 % používaný tak, že období nižší inflace nejsou vyváženy obdobími inflace vyšší, není v souladu s dvojím mandátem Fedu. Tento cíl tedy musí být změněn tak, že pokud přijde období nižší inflace, musí následovat období vyššího růstu cen, které by ho kompenzovalo. Namísto toho je pro dosažení dvojího mandátu Fedu také možné použít cílení nominálního produktu, nebo inflační cíl ve výši 3 až 4 %. Jestliže Fed ke změně cíle nepřikročí, čekal bych, že ohlásí zvýšení tempa nákupů aktiv.

Uvedené návrhy mi připadají rozumné a smysluplné, zdá se však, že ve FOMC žádnou podporu nemají. Jak píší například James Politi a Vivianne Rodrigues z Financial Times, „zástupci Fedu jsou jednotní v podpoře snížení tempa nákupů aktiv ve druhé polovině tohoto roku, liší se jen v názoru na to, kdy by měl přijít první krok“. Podle této zprávy zatím neexistuje shoda na tom, zda je ekonomika už dost silná na to, aby mohlo snížení tempa nákupů nastat už po příštím zasedání FOMC naplánovaném na 17. a 18. září. Shoda naopak panuje kolem toho, aby byly ponechány současné cíle, objevily se jen úvahy o tom, zda by neměl být snížen cíl v oblasti nezaměstnanosti v případě, kdy by bylo třeba více monetární akomodace. Proti nim ale stojí obavy z toho, že takový krok by tento cíl znevěrohodnil, protože pak by byl vnímán jako cíl proměnlivý, který se může měnit oběma směry.

(Zdroj: Blog Brada DeLonga)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Degraduje guvernérka Yellenová Fed?
    Dlouhodobá snaha médií odhadnout pravděpodobnost a načasování dalšího zvýšení sazeb ze strany Fedu už nikoho nebaví, protože se změnila v pouhou otázku, zda Fed v nejbližší době zvýší sazby alespoň jednou, nebo vůbec. Pouze výsledek brexitu a následné oslabení libry ukazuje, že hlavní směnný kurz stále žije.
  • Dejte Vaší kariéře nový směr u obchodníka s cennými papíry!
    HighSky Brokers, a.s., obchodník s cennými papíry disponující licencí České národní banky, hledá zákaznicky orientované kandidáty do svého rychle rostoucího týmu Sales & Retention v Praze. Tato role zahrnuje prodej finančních produktů a služeb po telefonu a péči o zákazníka.
  • Dekarbonizace je poslední šancí Evropy na cestu k prosperitě
    Už od konce roku 2007 přinášejí evropské akcie nižší zhodnocení než americké. Tehdy získaly na síle dva hlavní proudy. Začal se projevovat efekt sněhové koule spojený s digitalizací, za kterou stály převážně americké firmy, a Evropa byla výrazně postižena Velkou recesí z roku 2008, což vedlo k dlouhým rokům fiskální střídmosti a vážné krizi eurozóny. O 14 let později stojí svět znovu na rozcestí. Kvůli ekonomickým výhodám jsme celé desítky let odkládali řešení emisí CO2 a klimatické změny, a tak teď nezbývá než zahájit urychlenou dekarbonizaci celého světa. To je nejen velká výzva, ale i příležitost, a to jak pro investiční firmy, tak pro celou společnost.
  • Dekarbonizace: Scénář do roku 2030 vede společnosti k větší udržitelnosti
    Dekarbonizace tvoří základ pro udržitelnou ekonomiku. Společnosti však často stojí před otázkou, jak učinit strategická rozhodnutí pro lepší zítřek již dnes. Ve své studii "Foresight studie: Dekarbonizace" vytvořila společnost Rohrbeck Heger, strategická divize Creative Docku prostřednictvím strategického foresightu scénář budoucnosti pro rok 2030, který nastínil směry postupu.
  • Dělení bitcoinu je za námi bez velkého šílenství, ale cena roste
    Globální ceny akcií a ropy během středečního obchodního dne oslabovaly kvůli obavám investorů z druhé vlny koronavirové pandemie a s ní souvisejícímu obnovení napětí mezi USA a Čínou. Zdá se však, že negativní sentiment se nedotkl trhu s kryptoměnami. Bitcoin a ethereum se během čtvrtečního obchodního dne nacházely v zelených číslech.
  • Delikátní rozhodování Fedu o trhem zpochybňované trajektorii růstu úrokových sazeb
    V historickém okamžiku, kdy se výnos německého desetiletého dluhopisu alias Bundu dostal poprvé pod nulu, se schází vedení americké centrální banky k jednání, jak usměrnit plánované utahovaní měnové politiky v USA.
  • Delivery Hero vzrostl o 15 %, protože Sachem Capital vybudoval významný podíl ve společnosti 📈
    Německý potravinový gigant Delivery Hero (DHER.DE) dnes posílil až o 15 % poté, co aktivistický fond Sachem Head Capital Fund odhalil svůj 3,4% podíl ve společnosti s odkazem na podhodnocení a potenciální změny ve správní radě, protože aktivisté se mohou chtít připojit k představenstvo. Trh vidí tuto situaci jako pozitivní katalyzátor pro současné ohodnocení společnosti a vyšší šanci na ziskovost v budoucnu. Fond může chtít nahradit současného generálního ředitele Niklase Östberga podle anonymních zdrojů Bloombergu.
  • Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
    Průměrné nájemné v České republice v prvním čtvrtletí vzrostlo mezičtvrtletně o procento na 295 korun za metr čtvereční. Nejvýznamněji vzrostlo nájemné v Olomouci o 4,3 procenta a o 3,1 procenta v Hradci Králové. Naopak propad cen pronájmů byl zaznamenán v Karlových Varech o 1,8 procenta, v Liberci o 1,2 procenta a v Jihlavě o necelé procento. Vyplývá to z dat Rent Indexu poradenské a technologické společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.
  • Deloitte: Nájemné v 2. čtvrtletí rostlo mezičtvrtletně o 3,4 pct na 305 Kč za m2
    Nájemné v Česku v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostlo o 3,4 procenta na průměrných 305 korun za metr čtvereční (m2). Nejvíce zdražilo v Hradci Králové o 5,7 procenta, v Liberci o 5,4 procenta a v Brně - téměř o pět procent. Ceny rostly i ve všech dalších krajských městech kromě Olomouce, kde klesly o 1,5 procenta. Vyplývá to z dat Rent Index poradenské a technologické společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.
  • Deloitte: Průměrné nájemné v Česku vzrostlo v létě na 293 Kč za metr čtvereční
    Průměrné nájemné v Česku ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostlo o 4,6 procenta na 293 korun za metr čtvereční. Nejrychlejší růst pronájmů bytů v zemi zaznamenaly Brno, Pardubice, Liberecký kraj a České Budějovice. Nejdražší nájem byl tradičně v Praze, kde nájemníci zaplatili během letošního léta za metr čtvereční v průměru 388 korun, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 4,3 procenta. Vyplývá to ze zveřejněných dat Rent Indexu poradenské firmy Deloitte.
  • Delší cesta k oživení, ale bez negativních sazeb. Powell potěšil alespoň dolar
    Šéf Fedu podle očekávání svým komentářem náladu na trzích zrovna nevylepšil. Jerome Powell říká, že výhled je vysoce nejistý, s výraznými negativními riziky. Virus přináší obavy z dlouhodobých ekonomických škod.
  • Delta Air Lines se po výsledcích za 2. čtvrtletí propadly o 9 %.
    Delta Air Lines (DAL.US) dnes před zahájením seance na Wall Street oznámila zprávu o výsledcích za 2. čtvrtletí 2024. Výsledky za období duben až červen 2024 se ukázaly být mírně slabší, než očekávali analytici. Výnosy vzrostly meziročně o 5,4 %, zatímco provozní zisk a čistý zisk meziročně klesly o 9 % a 11 %. Zhoršení marže bylo vyvoláno tím, že letecká společnost účtovala nižší tarify při zvýšené kapacitě.
  • Delta zkazila cestovnímu ruchu velký comeback
    Náš koš cestovního ruchu si oproti loňskému očekávání vede hůř než globální akciové trhy. Navzdory tomu, že v rozvinutém světě došlo k masivnímu nasazení vakcín, varianta COVID-19 s označením delta způsobila značný útlum cestování. Výnosy tohoto koše se za posledních 12 měsíců propadly o 46 % a nejistota ohledně poptávky bude v cestovním ruchu panovat i po značnou část roku 2022. Celkově ponuré atmosféře odvětví se ale vzpírá platforma Airbnb, která hlásí pozitivní růst. Vydělává totiž na tom, že lidé oproti hotelům a letoviskům upřednostňují ubytování v soukromí.
  • Demise vlády se koruny netýká
    Společně s demisí naší vlády by si obchodník z obecného fundamentálního hlediska jistě představil spíše negativní v...
  • Demografické nedostatky ovlivní ekonomiku
    Mnozí investoři jsou toho názoru, že nejnovější vývoj na trzích v souvislosti s pandemií viru COVID-19 představuje jen dočasný propad 10letého dlouhodobě býčího trhu, podobný těm, k nimž došlo v letech 2011 a 2016. Jejich hlavním argumentem je, že uvolněná monetární politika, tedy nízké úrokové sazby a přizpůsobivá monetární politika, jako je QE, zafunguje jako hlavní hnací síla trhu.
  • Demografie formuje světové ekonomiky a investiční trendy zítřka
    Říká se, že „demografie je osud“, a to je pro investory stále důležitější a předvídatelnější faktor. Nejnovější prognózy vývoje světové populace ukazují dramatické změny, a to pouze v příštích několika letech. Při ekonomickém růstu, který v podstatě představuje pouze počet obyvatel plus produktivita na osobu, jde o důležitou věc.
  • Demokráté ovládli Bílý dům, Senát i Kongres. ČNB zvažuje zvýšení sazeb již tento rok
    Představitelé OPEC+ se dohodli, že v příštích dvou měsících sníží těžbu černého zlata. Konkrétně Saudská Arábie se zavázala, že sníží svoji těžbu až o jeden milion barelů denně. Naopak Rusko či Kazachstán dohromady zvýší těžbu v únoru o 75 tisíc barelů denně a v následujícím měsíci zvednou těžbu taktéž o 75 tisíc barelů. Ostatní členové OPEC slíbili zachování těžebních limitů.
  • Demokraté žádají vládu o vydání Trumpových daňových přiznání
    Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu vydala v pátek další parlamentní obsílku, která má přinutit republikánskou vládu ke spolupráci na prošetřování údajných prohřešků prezidenta Donalda Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Ministr financí Steven Mnuchin a šéf daňové správy IRS Charles Retting mají do týdne předat výboru pro státní příjmy Trumpova daňová přiznání za posledních šest let. V opačném případě demokraté hrozí žalobou.
  • Demokratická strana hodlá zvýšit daň ze zisku amerických korporací z 21 % na 26,5 %
    Demokratická strana, resp. její většina v dolní komoře Kongresu odhalila detaily navrhovaného zvýšení daní, které je nakonec poněkud umírněnější než jsou záměry Bidenovy administrativy. Pro finanční trhy (a nepřímo atraktivitu dolaru) je důležité, že daň ze zisku korporací by měla stoupnout “jen” z 21 % na 26,5 %, minimální daň z korporátních zisků ze zahraničí posunuta z 10,5 % na 16,6 % a daň z dividend a kapitálových zisků z 20 na 25 %. V součtu nejde o revoluční změny a pokud by v takové podobě prošly, tak by americké ekonomice (a nepřímo i atraktivitě dolaru) nemusely způsobit dramatickou újmu. Dnes odpoledne však bude trh primárně zajímat výsledek americké inflace za srpen. Ačkoliv některé položky v minulých měsících začaly klesat (ceny ojetin), tak vinou jiných zůstane inflace velmi vysoko. V meziročním srovnání by to mohlo být na úrovni červencového čísla (5,3 %). Dolar by v takovém případě mohl zůstat silný, neboť příští zasedání Fedu je za rohem.
  • Demokrati o krok blíž ovládnutí Senátu. Špatná zpráva pro Nasdaq, dluhopisy a dolar
    Pozornost finančních trhů se momentálně soustřeďuje hlavně na výsledky druhého kola senátních voleb v americké Georgii. Reakce ukazuje, že si zřejmě velká část investorů dosud nepřipouštěla, že by mohlo dojít ke změně rozložení sil v Senátu. Volatilita stoupla a americké akciové futures míří dolů. Nejvíce, 2,2 procenta, ztrácí Nasdaq , neboť technologické tituly se asi nejvíce mohou obávat vyšších daní a tvrdší regulace. Pro americké dluhopisy jsou zase nebezpečím rozpočtové plány demokratů - ovládnutí Senátu by otevřelo cestu navýšení fiskálního stimulu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani