Sobota 18. ledna 2025 06:08
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Slabost v průmyslu přetrvává

06.02.2020 10:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Průmyslová výroba v prosinci vykázala oproti listopadu pokles o 0,9 %. V meziročním srovnání po očištění o vliv počtu pracovních dnů se meziroční snižování výroby prohloubilo na 3,4 % z předchozího záporu 3,2 %. Data bez očištění ukazují meziroční pokles výroby o 0,9 %. My i medián trhu počítal s růstem poblíž 1,7 % a nejpesimističtější odhad ukazoval pokles o 0,5 %.  

Průmysl je v prosinci vždy objemově slabší a je obtížnější data očistit o vliv svátků a dovolených, proto je třeba tyto údaje interpretovat s větší dávkou opatrnosti. Nicméně pohled na data ze všech úhlů pohledu ukazuje přetrvávajíc slabost českého průmyslu.

Z hlediska odvětví výkon průmyslu na konci roku stahovala především výroba aut, kovových a kovodělných výrobků a ostatních dopravních prostředků. Průmyslová produkce naopak vzrostla ve výrobě elektrických zařízení, farmacii a opravách a instalacích strojů.

Meziroční pokles zaměstnanosti se v prosinci mírně prohloubil na 1,8 %, nicméně růst průměrné mzdy v průmyslu zrychlil na 7,2 % z předchozího tempa 3,6 %.

Ač to v první polovině minulého roku vypadalo, že český průmysl navzdory německému poklesu poroste, druhá půlka roku ukázala, že to bude spíše stagnace či pokles. Za celý loňský rok průmyslová výroba klesla o 0,5 %.

Indexy nákupních manažerů v tuto chvíli ukazují další pokles průmyslové výroby na začátku letošního roku, ale snižujícím se tempem. Vývoj v zahraničí na přelomu roku dává naději na zlepšení nálady a potažmo růst investic v průmyslu. Lepší sentiment na globálních finančních trzích na začátku roku jsou šancí na obnovení růstu průmyslové výroby v letošním roce. Ale například dnes zveřejněný pokles průmyslových objednávek v Německu ke konci roku ukazuje, že to nebude hned. Domníváme se, že průmyslová produkce letos mírně poroste. Nicméně růst bude slabý s ohledem na náš předpoklad opětovného oslabení ekonomiky v zahraničí. Průmysl zpravidla reaguje na hospodářský cyklus velmi rychle a z tohoto pohledu bychom po delší fázi útlumu viděli šanci na rychlejší růst průmyslu v roce 2021. Ovšem tady je velmi nejistý dopad nových emisních norem na výrobce aut a potažmo jejich dodavatele. Čekáme, že se s tím výrobci vypořádají, ale protože v tuto chvíli v podstatě nikdo neví jak, zůstává naše prognóza růstu průmyslu i na příští rok relativně nízko.

Pro letošek čekáme růst průmyslu o 1,4 % a v příštím roce mírné zrychlení na 3,0 %.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Slabí poskytovatelé úvěrů jsou nejvíce zranitelnou oblastí eurozóny
    Velmi nízké úrokové sazby ECB oslabují zisky bank, podporují růst úvěrů a také vedou k nadměrnému riziku. Tato zranitelná místa v eurozóně jsou už několik let stále větší a větší. Úrokové sazby s vysokou pravděpodobností zůstanou v následujících deseti letech na nízkých úrovních, což může vést k dalším deformacím.
  • Slábnoucí býčí sentiment na zlatě
    Pokles zlata pod 2 000 USD za unci před víkendem oslabil krátkodobý býčí sentiment. Vzhledem k této nejistotě ohledně finančních trhů nicméně jen málo analytiků a drobných investorů očekává v blízké době výrazné výprodeje žlutého kovu. Hrozba inflace v ekonomice jako celku a lepší než očekávané ekonomické údaje ze Spojených států způsobily propad cen zlata do blízkosti dvoutýdenního minima. Podle většiny analytiků z Wall Street se ale celkový obraz nezměnil, i když ceny mohou v krátkodobém horizontu dál klesat.
  • Slábnoucí dluhopisy a firemní varování stahují akcie dolů
    Dnešní pozitivní úvod v Evropě velmi rychle odezněl a zbytek dne je jasně negativní. Značně v červeném začala Wall Street, načež se ztráty hlavních indexů aspoň zmenšují. Stále však sledujeme pokles S&P 500 či DAXu asi o procento, zatímco FTSE 100 nebo AEX klesají asi o 0,7 pct.
  • Slábnoucí IFO, nepřesvědčivé nové domy USA?
    Letní vyhrocení situace na Ukrajině a výměna obchodních sankcí mezi Evropy a Ruska oslabila podnikatelskou náladu nejen v celé eurozóně...
  • Slábnoucí inflace v USA by mohla pozdržet zvyšování sazeb Fedu
    Trhy čekají na dvoudenní měnovou politiku Fedu, protože rozhodnutí banky o úrokových sazbách by mohlo výrazně ovlivnit sentiment investorů.
  • Slábnoucí poptávka se promítá v nižší aktivitě i cenových tlacích
    V srpnu podle našich odhadů došlo k poklesu jak v průmyslové produkci, tak i v maloobchodních tržbách. V průmyslu bude působit zejména slábnoucí poptávka a celozávodní dovolené v automobilovém odvětví. Slabší kupní síla domácností vlivem vysoké inflace a nízký spotřebitelský sentiment by měly negativně dopadnout na maloobchodní tržby, které tak v červenci zřejmě meziměsíčně klesly o 0,7 %. Po překvapivě výrazném zpomalení inflace v červenci čekáme, že růst spotřebitelských cen bude pokračovat v meziměsíčním zpomalování. Nicméně meziročně stoupne o trochu výše z červencových 17,5 % na 17,7 % v srpnu. Velká nejistota však přetrvává s ohledem na přeliv vysokých cen energií. Předpokládáme, že ČNB i ve světle stále vysoké inflace na záříjovém zasedání opět zvolí stabilitu sazeb a ponechá klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 7 %.
  • Slábnoucí vyhlídky ropy dál zhoršuje výprodej fondů
    Ropa má od počátku dubna sestupný trend a dnes se obchoduje poblíž svého dvouměsíčního minima. Konkrétně ropa Brent už se stihla propadnout o polovinu z 20 USD, o něž si polepšila od loňského prosince, kdy začali Hútíové útočit na lodě v Rudém moři a válka mezi Izraelem a Hamásem přispěla ke zvýšení geopolitického napětí a obav, že se konflikt rozšíří a způsobí narušení dodávek od klíčových producentů na Středním východě. Válka sice trvá dál, ale riziko přerušení dodávek se limitně blíží k nule, mimo jiné díky dosavadnímu – vytrvalému – mezinárodnímu úsilí o dosažení klidu zbraní.
  • Slabost amerického dolaru
    Hodnota amerického dolaru dál klesá z nedávných maxim. Členové Federálního rezervního systému nemají pro další zvyšování sazeb jasný plán.
  • Slabost etherea naznačuje, že dolů půjde i bitcoin
    Mezi oběma hlavními kryptoměnami je pozitivní korelace. Vzhledem k dnešnímu průrazu etherea směrem dolů z obchodního rozpětí, ve kterém bylo několik dní, očekáváme, že ho bude následovat i bitcoin. Bitcoin zatím stále respektuje spodní hranici rozpětí, ale roste pravděpodobnost pohybu dolů k hladině 25 000 USD.
  • Slabost páru EUR/USD před zasedáním FOMC.
    Pár EUR/USD prorazil krátkodobý support na úrovni 0,9950. Cena se nyní obchoduje okolo úrovně 0,9915, předtím prorazila horizontální support, který během předchozích seancí respektovala. Jak jsme uvedli ve včerejší analýze, případný průraz supportu na úrovni 0,9950 by poskytl nový medvědí signál. Vzhledem k FOMC dnes večer by však trh mohla řídit fronta obchodníků. Střednědobý a krátkodobý trend zůstává medvědí. Další klíčový support se nachází na úrovni 0,9865 a pod ní možná pár EUR/USD uvidíme na úrovni 0,97. Očekává se, že volatilita dnes večer po zprávě FOMC vzroste, zvlášť pokud Fed nezvýší sazby tolik, jak se očekává.
  • Slabší americká data paradoxně podporují akciové trhy
    Americké akciové indexy si včera připsaly zisky. Průmyslový Dow Jones i S&P 500 přidaly 0,4 %, zatímco technologický Nasdaq si polepšil o 0,6 %. Hlavním tahounem byl včera energetický sektor, který vzrostl o 1,3 % v reakci na rostoucí ceny ropy, které byly ovlivněny útoky na ropné tankery v Ománském průlivu. Dařilo se ale i ostatním sektorům, jediným, který uzavřel v červeném, se staly farmaceutické společnosti (-0,1 %). Zdá se, že trhy jsou v posledních dnech velmi citlivé na makroekonomické ukazatele, které mohou naznačit, jak rychle americká centrální banka přistoupí ke snižování úrokových sazeb. Spekulace na dřívější uvolňování měnových kohoutů včera podpořily jinak nepříliš sledované žádosti o podporu v nezaměstnanosti, kterých se sešlo více oproti očekávání trhu.
  • Slabší čínská data a situace v Afghánistánu posílají světové akcie dolů
    Překvapivě prudké zpomalení čínské ekonomické aktivity a převzetí Afghánistánu Talibanem vedlo k negativnímu sentimentu, který poslal světové akcie dolů. Všechny tři hlavní americké indexy dnes otevřely v červených číslech, když minulý týden zaznamenávaly nová rekordní maxima, a stále se drží v záporu.
  • Slabší data a zprávy se vstřebaly, dopoledne vypadá nerozhodně
    Zatímco včerejšek byl pro akcie lehce negativní a navrch měly dluhopisy, dnes se poměr sil opět vyrovnává. Evropské akciové trhy sice ještě začaly v záporu, ale vrátily se k včerejším hodnotám a nyní tak na hlavních indexech sledujeme jen drobnou změnu. Dluhopisy to měly v podstatě zrcadlově, takže výnosy rovněž začínaly níž, aby se následně dokázaly vrátit a nyní se pohybují na včerejších úrovních. Eurodolar je na tom stále dobře, ovšem dnes přidává jen drobné zisky na 1,1885.
  • Slabší data tržní náladu nezhoršila. Euro i koruna navyšují zisky
    Také odpoledne zůstávají hlavní finanční trhy většinou pozitivně naladěné, ačkoli se oproti ránu dál neposouvají. Sentiment stále podporují stejná témata, nejvíce pravděpodobně důvěra v dodání fiskálního stimulu v zámoří a potvrzení podpůrné politiky Fedu.
  • Slabší data z ekonomiky s korunou nepohnula
    Středoevropské měny prožily začátek týdne v relativním klidu. Koruna se pohybovala v úzkém pásmu pěti haléřů mezi 27,58 a 27,63 CZK/EUR bez tendence...
  • Slabší data z eurozóny euru nepůsobí vážné ztráty, dolar čeká na informace z Fedu
    Indexy nákupních manažerů v eurozóně nepotěšily svým únorovým poklesem. Předběžná data za Německo se na očekávání nedotáhla pouze těsně, ale Francie za nimi zaostala o něco více a přispěla k horším údajům za celý měnový blok. Na druhou stranu, indexy nadále zůstávají velmi vysoko z historického pohledu a těžko rozvíří nějaké velké obavy.
  • Slabší data z Evropy a USA obchodníky nerozhodila. Ti dál trpělivě vyčkávají
    Také během úterní seance zatím pokračuje líné obchodování na akciovém trhu a vyčkávání na to, co přinese čtvrteční zas...
  • Slabší den na akciích ve světě a další zisky pro korunu
    Po posledním jestřábím prohlášení z ECB od Klaase Knota dnes uvedl další z jejích zástupců, Oli Rehn, že depozitní sazba by se měla dostat z negativních hodnot relativně rychle. Údajně na tom v radě guvernérů panuje široká shoda. Krom toho dnes data z amerického realitního trhu ukázala slabší počty nově rozestavěných domů, zatímco inflace v eurozóně za duben byla revizí posunuta nepatrně níž. Pro trhy však byl důležitější poslední komentář šéfa Fedu, který znovu upevnil protiinflační postoj centrální banky a podle nás v tom i trochu přitlačil na pilu.
  • Slabší den pro korunu, smíšený pro akcie
    U evropských akciových trhů odpoledne převládá růst, ale není to nic velkého. Slušně se daří nizozemskému AEXu se ziskem 0,3 pct, jinak sledujeme většinou změny kolem nuly a v případě CAC 40 zhruba půlprocentní ztrátu. Amerika začala znovu v zeleném, načež o úvodní zisky přichází a hlavní indexy jsou kolem včerejšího závěru.
  • Slabší důvěra & pozitivní očekávání
    Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku. Přesto stále platí, že ukazatele důvěry zůstaly i v lednu poměrně vysoko nad dlouhodobým průměrem a navzdory mírnému poklesu vyznívají veskrze optimisticky. Při pohledu na jednotlivá odvětví a sektory je vidět, že skepse je v posledních měsících patrná snad jen ve službách, které se musely potýkat s protipandemickými opatřeními i slabším zájmem ze strany poptávky, zejména v oblasti cestovního ruchu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new