Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:00
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Propuká třetí světová válka, nebo ne? Trhy se kloní k druhému, zatím

05.01.2020 11:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Smrt elitního íránského generála Solejmáního z rukou Američanů sice burzovním obchodníkům před víkendem poněkud „pocuchala nervy“, avšak žádný rapidní příval nervozity, či dokonce panické výprodeje nezpůsobila. Na burzách totiž zpětně převládlo přesvědčení, že ze strany USA nejde o zcela nepředvídaný, naprosto tedy šokující tah, ale o vlastně předpokládatelnou odezvu na poslední dobou stupňující se íránské provokace. Mezi ně patří i například útok na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny loňského září, který na trhu s ropou přechodně způsobil paniku.

Cena ropy Brent v reakci na generálovo zabití sice v pátek vzrostla na úroveň zhruba odpovídající té po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení, avšak nyní zdaleka nedošlo k tak skokovému zdražení jako v září. To, že je ropa na podobné cenové úrovni jako tehdy, mají totiž na svědomí mnohem spíše škrty v těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců a také dílčí smír USA a Číny v celní válce.

Podstatná část trhu vidí situaci tak, že se Írán svými postupně stále závažnějšími provokacemi snažil dostat Spojené státy k jednacímu stolu. Mezinárodní tlak měl Washington a Teherán ideálně dovést ke kompromisu: Amerika zmírní své sankce vůči Íránu, zatímco ten skončí se svými provokacemi. Win-win.

Teherán se ovšem zjevně přepočítal, když vsázel na to, že Trump nebude chtít zejména ve volebním roce napětí stupňovat. S tím ostatně počítaly – a stále svým způsobem počítají – i trhy. Jsou přesvědčeny, že Trump nechce válčit. Nechce podle nich určitě rozjet válku s Íránem, která by dle některých mohla přerůst až ve třetí světovou válku, a nechce ani eskalovat obchodní válku s Čínou. Obé objektivně ohrožuje jeho znovuzvolení. Třeba už jen proto, že oboje může způsobit rozsáhlé burzovní výprodeje, které by připravily o nemalou část bohatství i jeho potenciální voliče.

Teherán tedy kalkuloval s tím, že Trumpa „vyprovokuje“ nejvýše k usednutí za jednací stůl. Nyní je Teherán nepochybně v šoku. Trumpova nevypočitatelnost jej zaskočila podobně jako v minulých letech Peking, v rámci americko-čínské obchodní války.   

Tím ale analogie mezi oběma střety pomalu končí. Zatímco totiž obchodní válka s Čínou způsobuje značné ekonomické škody, a to zejména Číně, ale také Spojeným státům a dalším zemím, včetně třeba Německa, houstnoucí napětí mezi Washingtonem a Teheránem zatím tedy nechává trhy poměrně v klidu. Ano, před víkendem zdražila ropa a investoři se jali přesunout část svých peněz do tradičních bezpečných útočišť typu zlata, japonského jenu nebo německých dluhopisů, avšak tato jejich reakce nebyla nikterak silná.

Trhy zatím totiž věří v to, že by americký úder v podobě generálova zabití mohl mít na Teherán spíše odrazující než eskalující efekt. Jinými slovy, Teherán si přes všechna svá nynější silná, ba silácká slova uvědomí, proti jaké vojenské a technologické přesile stojí.  Přes všechny úvahy o možné třetí světové válce tak nakonec ustanou dokonce i stupňující se íránské provokace.

To si ovšem žádá umnou diplomacii, která by měla být nyní okamžitě rozpohybována. Sankce uvalené na Írán opravdu zapříčiňují prudký propad tamní ekonomiky. Proto ostatně Írán riskoval stupňování svých provokací – aby za jednacím stolem Washington své sankce alespoň zmírnil, aniž by Teherán ztratil tvář. Jenže o to jde stále i teď: Teherán si nemůže dovolit ztratit tvář. Uměním diplomacie obecně je právě i to, dosáhnout smíru mezi znesvářenými stranami, aniž by navenek bylo zřejmé, že se jedna z nich totálně podvolila.

Současná ekonomická mizérie Íránu může zemi, zaháněné svým způsobem do kouta, přivést k jednomu z extrémních řešení: buď k bezpříkladné eskalaci střetu s mnohem mocnějším nepřítelem (protože už stejně není moc do dále ztratit), nebo naopak k podvolení se mu. To druhé se neobejde bez diplomacie, jež zajistí, že Teherán tak úplně tvář neztratí. Otázka je, zda toho bude Trumpova administrativa schopna; I Trump si občas v určitém siláctví docela libuje.

Trhy ale zatím sází spíše na to druhé. Ne že by se snad domnívaly, že napětí rychle opadne a že se třeba cena ropy zase hned propadne jako po zmíněných zářijových útocích. Uvědomují si, že situace je závažná. Na však zatím tak, aby přičítaly jakoukoli výraznější pravděpodobnost katastrofě či třeba „jen“ ropnému šoku.

Otázka ovšem je, do jaké míry jsou o tom přesvědčeny na základě vyhodnocení samotné blízkovýchodní situace, a do jaké míry je jejich relativně umírněná páteční reakce dána přesvědčením, že na případnou silnou vojenskou eskalaci budou nutně muset reagovat i centrální banky v čele s tou americkou – snížením úrokových sazeb a dalším „tištěním dolarů ve velkém“, které má na trhy, jak známo, vysoce příznivý efekt.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Propad techů pokračuje
    Na Wall Street pokračuje rotace z technologických firem do tradičních odvětví. Index Nasdaq Comp. klesl o 2,3 procenta, zatímco DJIA byl mírně v plusu. Klíčový S&P500 pak ztrácel lehce přes procento. Také v Evropě je znát dopad výprodeje technologií, na které je nejvíc citlivý nizozemský AEX (-1,6 pct), zatímco FTSE100 nebo CAC40 se odpoledne podařilo posunout mírně do plusu.
  • Propad trhů nabral na obrátkách, eurodolar zamířil dolů, koruna ztrátám uniká
    Ranní vývoj na trzích byl ještě slušný, během dne se ale akciové trhy vydaly svižně dolů a ukázaly cestu t...
  • Propad trhů zhoršuje Čína, strach z centrálních bank, ale i výsledky
    Začátkem týdne ke zlepšení situace na finančních trzích nepomáhá víkendové vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách a podporu nedodala ani solidní čísla ve formě německého indexu Ifo. A ani dosavadní podpora ze strany firemních výsledků už moc nefunguje, když jsme dostali například několik negativních zpráv ze zdravotnického sektoru.
  • Propadu eura nezabránila data ani výsledky aukcí, kurz klesá pod 1,28
    Americká data přinesla celkově dobré zprávy. Zaměstnanost v soukromém sektoru se...
  • Propad USD přinesl rally na drahých kovech a dalších komoditách
    Komoditní trhy dnes mají pré. Reagují pozitivně na propad amerického dolaru po včerejším zasedání americké centrální b...
  • Propad v průmyslu mírně vyvažuje rostoucí poptávka ze zahraničí
    Průmyslová produkce v České republice v březnu vykázala značný pokles, oproti minulému roku došlo k propadu o 11,1 % bez očištění. V reálném vyjádření činil propad -2,7 %. Odvětvím s nejhorší výkonností byla výroba strojů a zařízení, kterou tentokrát nepomohl vyvážit ani růst zakázek v automotive. Meziměsíčně průmyslová produkce poklesla o 1,6 %, z pohledu čtvrtletních dat poklesla o 0,8 %, kdy jde již o třetí propad v řadě.
  • Propad v průmyslu se zmírňuje, situace je ale dále složitá
    Index nákupních manažerů (PMI) v české výrobě ukázal v listopadu nárůst, který je v souladu s jak našim odhadem, tak s odhadem trhu. Hodnota stoupla z 42,0 na 43,2 bodu, což lze interpretovat jako pokračující zhoršování situace v českém průmyslu, ale v pomalejším tempu a s určitou nadějí na zlepšení. Firmy zároveň zůstávají relativně optimistické ohledně rychlosti oživení poptávky, což zabraňuje výraznějšímu tempu propouštění.
  • Propad zaměstnanosti, skeptický Fed a smíšený vývoj trhů
    Dnešní vývoj na hlavních finančních trzích je pomíchaný tak, že z něho těžko vyčíst nějaké jednotné téma či myšlenku. Akcie v Evropě klesají při ztrátách v Německu či Francii na úrovni jednoho procenta. Německo dnes sice zveřejnilo horší data o průmyslových objednávkách, ale zároveň kancléřka Merkelová představila plán poměrně rychlého uvolňování omezení.
  • Propouštění České pošty dává smysl. Vždyť třeba lidnatější Belgie si vystačí s citelně nižším počtem poštovních zaměstnanců
    Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu. V mezinárodním srovnání dává takový krok smysl. A ekonomické opodstatnění má také z důvodu napjatých veřejných rozpočtů, které je nyní třeba oddlužovat.
  • Propouštění v automobilce General Motors poukazuje na nové trendy v ekonomice
    Největší americká automobilka, legendární General Motors, ohlásila plán na výrazné škrty. Firma hodlá zavřít 5 továren na domácím trhu a dalších několik po světě. Propustí až 14 tisíc zaměstnanců. Cílem je ušetřit peníze pro investice do inovací, zejména elektromobilů. Firma potřebuje více softwarových inženýrů pro “chytrá” auta a méně tradičních mechaniků pro spalovací motory. Rozhodnutí signalizuje mnohé o stavu amerického a globálního automobilového průmyslu. Bezpochyby ukazuje na pokračující robotizaci a elektromobilitu. Rovněž vypovídá o vlivu ceny ropy a nastavení monetární politiky Americké centrální banky (FED).
  • Propuknutí koronaviru zmírňuje dopad čínské daně na kovový šrot
    Osvobození Číny od dovozních cel na měděný a hliníkový šrot v USA výrazně nezvýší dodávky materiálu, protože poptávka po kovech poklesla v důsledku vlivu koronaviru.
  • Prorazí býcí na indexu DAX30 úroveň 13 800 bodů?
    Vzhledem k americkému svátku „Den Prezidentů USA", zkráceným obchodním hodinám a očekávané nízké volatilitě začátkem týdne, jsou šance na velké pohyby německého indexu DAX30 malé.
  • Prorazí DAX30 výše z obchodní rozpětí 12 500 bodů 12 800?
    Během posledního obchodního týdne se německý index DAX30 pohyboval v jasně identifikovatelném rozpětí 12 500 až 12 800 bodů. Německý akciový index otestoval oblast 12 500 bodů, avšak tuto úroveň neprorazil jelikož údaje o zaměstnanosti v USA byly překvapivě silné, především po zklamání z nejnovějších ADP výsledků.
  • Proražení XRPUSD
    Koncem minulého týdne se měnový pár XRP/USD vymanil z krátkodobého obchodního rozmezí. Cena prorazila nad horní hranici rezistence rozpětí na úrovni 0,65 USD, a poskytla tak býčí signál. Tento týden začal pro XRPUSD velmi silně a cena dosáhla až na 0,91 USD.
  • Pro retailové investory se bitcoin stal ochranou před ekonomickými otřesy: jak to ovlivní kryptoměnu?
    Bitcoin se stal bezpečným přístavem pro kapitál občanů Ukrajiny a Ruska po vypuknutí války na Ukrajině. Ve snaze zachránit své prostředky umožnili investoři obou zemí bitcoinu vytvořit silný býčí impuls, jaký jsme nepozorovali již více než rok. Následně aktivum pokračovalo v růstu a dosáhlo lokálního maxima kolem 45 000 USD.
  • Proroků pádu přibývá. Je však letošek opravdu jiný od předchozích růstových let?
    Na trzích stále častěji slyšíme hlasy investorů a manažerů hedgeových fondů, kteří volají po výraznější korekci akciových trhů v USA.
  •  Pro rozšíření kryptoměnového portfolia existuje jednoduchý vzorec
    Jaký je dopad záměny akcií za kryptoměny? Zde je vzorec, který vám na tuto otázku může pomoct najít odpovědět.
  • Pro růst jihoafrického randu není dolar překážka
    Po propadu z minulého týdne je jihoafrický rand jednou z mála měn rozvíjejících se trhů, která má stále nakročeno k měsíčním ziskům.
  • Pro Rusy a Číňany přestalo Česko existovat. Už sem skoro nejezdí, jejich úbytek se tak dohromady počítá na více než milion hlav
    Tuzemský turistický ruch se loni z velké části zotavil ze dvou předchozích let těžce poznamenaných pandemií covidu a souvisejícím dramatickým útlumem turismu. Loni však již byl objem návštěvnosti na hodnotě 89 procent úrovně posledního předpandemického roku 2019. Pokles proti roku 2019 je dán výhradně snížením počtu zahraničních hostů, protože počet českých turistů byl už loni naopak vyšší než roku 2019.
  • Prosím o účet, zaplatím bitcoinem. Nová funkce umožní uživatelům Coinmate rychlé mikroplatby
    Rychlejší a efektivnější placení bitcoinem – to nyní nabízí česká kryptoburza Coinmate. Funkce Lightning Network, která je druhou vrstvou nad samotným Bitcoin blockchainem, bude sloužit především pro malé a opakující se platby. Lightning poskytne uživatelům příležitost jednoduše vkládat a posílat bitcoin za minimální transakční poplatky. Qerko nedávno zavedlo možnost platit bitcoinem například kávu nebo oběd v restauraci a Coinmate zavedením funkce LN umožní toto placení svým uživatelům, a to zcela zdarma.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
eightcap forex