Středa 22. ledna 2025 07:43
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Nálada českých spotřebitelů se v prosinci zlepšila meziměsíčně nejvýrazněji za více než pět let, obchodníci tedy mohou čekat rekordní tržby z povánočních výprodejů

27.12.2019 09:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Důvěra českých spotřebitelů se v prosinci v porovnání s listopadem poměrně citelně zvýšila. Hodnota příslušného indexu meziměsíčně stoupla o 2,8 bodu, nejvýrazněji od listopadu 2014, tedy za více než pět let. Důvěra spotřebitelů je nyní nejvyšší od letošního srpna. Obchodníci tedy mohou vyhlížet vysoké tržby i během povánočních výprodejů. Z prosincového šetření Českého statistického úřadu plyne, že se pro nadcházející období snížily obavy spotřebitelů z jejich vlastní finanční situace, oproti listopadu také klesla jejich obava z růstu cen.

Češi letos před Vánoci přitom utráceli rekordně. Celkově letos v online obchodech Češi utratí zhruba o patnáct procent více než loni. V online obchodech ale nakupuje stále jen část z nich. Podle údajů Eurostatu v online obchodu loni uskutečnilo alespoň jeden nákup zhruba 60 procent Čechů, kteří jsou tak v tomto ohledu na průměru zemí Evropské unie. Letos bude číslo nepatrně vyšší, nepřesáhne však 65 procent. Pro srovnání, v roce 2008 uskutečnilo alespoň jeden nákup online jen 23 procent Čechů.

Tuzemští obchodníci se však letos mohou na podobné tržby těšit i po Vánocích, i vzhledem ke zmíněnému příznivému vývoji prosincové spotřebitelské důvěry. Jsou-li minulé Vánoce vodítkem, Češi utratí v povánočních výprodejích na e-shopech zhruba 95 procent toho, co utratili před Vánoci. Silný nápor v e-shopech, ale i v kamenných prodejnách bude po vánočních svátcích poprvé patrný právě dnes (25. a 26. prosince si Češi navzdory možnosti nákupu online dají ještě od velkého nakupování „pauzu“ a budou se spíše věnovat hodování, cukroví, návštěvám a rozjímání) a pak hlavně v týdnu od 6. ledna 2020, kdy už tedy půjde spíše o novoroční slevy.

Během tří povánočních výprodejových týdnů utratí Češi v e-shopech o zhruba 70 procent více než v průměru během celého roku. V kamenných obchodech bude nápor poprvé patrný dnes, protože na 1. i 2. svátek vánoční musely mít ty s plochou nad 200 metrů čtverečných ze zákona zavřeno. Povánoční slevy bývají často výhodnější než slevy předvánoční, například ty během akcí typu Black Friday. Značný pokles cen lze po Vánocích čekat třeba u oděvů.

Poskytnutí slevy, ať už jde o slevu povánoční či novoroční, není důvodem k omezení zákazníkova práva zboží reklamovat nebo vrátit do čtrnácti dní v případě zakoupení online. Ať už zákazník nakoupí za jakoukoli cenu, vždy platí, že jej může reklamovat po dobu 24 měsíců od převzetí. Výjimkou jsou slevy poskytnuté individuálně na vadný kus. Vada a sleva musí být v takovém případě ovšem explicitně uvedeny na dokladu o koupi. Zákazník by však neměl otálet. V nejsilnější pozici vůči prodejci je tehdy, pokud zboží reklamuje už během šesti měsíců od převzetí. Pokud se totiž v této době vada projeví, má se za to, že existovala již před zakoupením; bezvadnost zboží bude muset prokazovat prodejce. Po uplynutí šestiměsíční lhůty už je to naopak zákazník, který musí prokazovat – to, že si vadu nezpůsobil sám.

Obchodníci někdy mohou reklamaci odmítat uznat s tím, když zákazník zboží zakoupil v akci „X + 1 zdarma“. Mohou totiž argumentovat, že záruka se vztahuje pouze na zaplacené zboží, nikoli na darované. Pokud však oba kusy zboží od sebe nelze odlišit, jedná se o množstevní slevu a zákazník může reklamovat každý kus zvlášť.

Bezdůvodné vrácení zboží e-shopu ve čtrnáctidenní lhůtě po zakoupení není totéž, co uplatnění zákonného práva reklamace. Možnost bezdůvodného vrácení poskytují jen některé e-shopy (ale i některé kamenné prodejny), takže je vhodné se na toto možnost vždy informovat, ideálně ji mít potvrzenu písemně. Bez udání důvodu lze vrátit jen některé druhy zboží, například to, které nepodléhá rychlé zkáze. Těžko lze po čtrnácti dnech vracet třeba potraviny nebo květiny.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nákupy na internetu nebo raději v kamenných obchodech?
    V dnešní době existují různé webové stránky, přes které můžete nakoupit naprosto cokoliv. Takto 1 věc naleznete na něk...
  • Nákupy v obchodech dál narůstají
    I červencová čísla z maloobchodu potvrdila, že ochota nakupovat tuzemským spotřebitelům nechybí. Oproti červnu se tak tržby obchodníků zvýšily o půl procenta (po očištění) a meziročně jsou tak vyšší o necelých šest procent (přesněji o 5,8 %). S ohledem na vývoj v předchozích měsících to není nijak překvapivý výsledek, který by svědčil o nějaké nákupní horečce nebo naopak o velkých obavách z budoucnosti.
  • Nákupy v Polsku jsou pro Čechy výhodné jako nikdy. Zlotý je právě teď vůči koruně rekordně slabý a Polsko navíc dneškem snižuje či ruší DPH
    Nákupy potravin či pohonných hmot teď budou pro Čechy v Polsku tak výhodné jako nikdy. Polská vláda totiž počínaje dneškem přechodně, na půl roku, snižuje DPH na potraviny typu chleba, masa či mléčných výrobků nebo na pohonné hmoty či hnojiva. Navíc ovšem shodou okolností koruna právě v těchto hodinách zpevňuje na svoji nejsilnější úroveň vůči polskému zlotému v historii.
  • Nákupy v zemědělství nabývají na obrátkách
    Zatím poslední COT (Commitments of Traders) report řeší komoditní pozice držené a změny prováděné manažery investičních fondů v týdnu do 1. září. V tomto týdnu posílil Bloomberg Commodity Index o 2,1 % a hedgové fondy zvýšily své čisté dlouhé pozice na 24 významných trzích s futures až na maximum od roku 2018. Největší objemy nákupů zaznamenaly sojové boby, kukuřice a pšenice, zatímco většina prodejů probíhala v oblasti energií, kde došlo k největšímu propadu ropy, benzínu a nafty.
  • Nákup zlotého proti koruně radí Deutsche Bank i RBS. Motorem polské ekonomiky vývoz
    Se shodnou investiční radou pro obchodování s měnami východoevropského regionu přišli analytici Deutsche Bank...
  • Na květen vzít euro nebo usd?
    Po zhruba týdenním vývoji nám hlavní měnový pár stále nevybočuje z námi preferovaného scénáře, kterého se v...
  • Nálada amerických spotřebitelů padla na nejnižší úroveň od října
    University of Michigan spotřebitelský sentiment v USA klesl v březnu na 95,9 bodů z únorových 101 bodů. Tržní očekávání byla nastavena na 95 bodů. Jednalo se o nejnižší úroveň od října. Index padl kvůli šíření koronaviru a prudkým poklesům na akciových trzích.
  • Nálada Čechů ohledně ekonomiky padá nejníže za deset let. Drtí je strach z inflace a pasivita Fialovy vlády, které tak zvoní „alarm“
    Nálada lidí v České republice padá, co se ekonomické situace týče, nejníže za posledních deset let. Podle dnes zveřejněných závěrů pravidelného, každoměsíčního šetření Českého statistického úřadu se totiž důvěra českých spotřebitelů v ekonomiku propadla nejníže od května 2012. A to ji další, zřejmě i citelný pád ještě čeká. Češi už totiž pociťují neblahé dopady růstu cen na svoji finanční situaci. Zároveň se den po dni stupňuje jejich rozhořčení, že vláda s kritickou situací nic moc nedělá. Pro kabinet premiéra Petra Fialy jsou tedy dnešní čísla opravdu „alarmem“.
  • Nálada českých domácností se v červenci solidně zvedla
    Tuzemská spotřebitelská důvěra se v červenci zvedla na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce. Na lepší náladě domácností se podle nás začíná pozitivně projevovat růst reálných mezd, který jsme podle našich odhadů během druhého čtvrtletí mezičtvrtletně zaznamenali. Růstu výdělků pomáhá napjatý trh práce, v reálném vyjádření pak pomáhá snižující se inflace. V červenci tak mírně klesl počet domácností, které se obávají zhoršení své finanční situace, snížil se i počet těch, kteří čekají zhoršení v celé ekonomice v horizontu roku. Zároveň se zvýšil počet domácností, které jsou schopné měsíčně uspořit nějaké prostředky, snížily se obavy domácností ze ztráty zaměstnání.
  • Nálada českých spotřebitelů se v březnu přestala zlepšovat. Bojí se vleklé vysoké inflace
    Důvěra v českou ekonomiku dosáhla letos v březnu úrovně 93,9 bodu. To znamená, že je na úrovni 93,9 procenta průměru let 2003 až 2022. Je tedy stále z dlouhodobé perspektivy podprůměrná. Nicméně i tak je na nejvyšší úrovni od loňského srpna. Zasluhuje se o to nyní hlavně růst důvěry mezi podnikateli. I když mezi nimi není vývoj jednotný. Zlepšuje se totiž nálada podnikatelů a firem v průmyslu a obchodě, zatímco se zhoršuje ve stavebnictví a vybraných službách.
  • Nálada investorov je najhoršia za posledné roky. Oprávnene?
    Na akciových trhoch je v posledných týždňoch veselo. Hromadia sa dni s prudkými poklesmi akcií. Investori sú precitliv...
  • Nálada investorů je kvůli japonskému zemětřesení smíšená
    Evropské akciové indexy otevřou v pondělí na stejné úrovni vzhledem k tomu, že v Asii po historickém zemětřesení
  • Nálada klesá, ke slovu se znovu hlásí inflační problém
    Vývoj na evropských akciových trzích je dnes při nejlepším smíšený. Většina hlavních indexů míří dolů, ovšem opačným směrem se vydaly nizozemský AEX či londýnský FTSE 100. Americké futures jsou mírně v červeném. Vedle toho sledujeme nárůst výnosů dluhopisů jak v Evropě, tak ještě více v zámoří. Eurodolar nedokáže těžit z nových dat a klesá asi o půl procenta.
  • Nálada mezi průmyslníky se v listopadu pravděpodobně zlepšila
    Na úvod týdne se kurz koruny proti euru téměř nezměnil. Hodnota české měny stagnovala těsně nad úrovní kurzového závazku v úzkém...
  • Nálada na akciích ochladla, kupují se dluhopisy. Libra dál hledá dno
    Úterní dopoledne na hlavních trzích nenavazuje na lehce pozitivní úvod týdne. Akcie v Evropě se obchodují zhruba půl procenta v červeném a negativní den předběžně naznačují také americké futures. Investorská poptávka se stáčí k dluhopisům, jejichž výnosy dnes na hlavních trzích klesají zhruba do 3 bazických bodů. Solidně se však opět daří italským papírům, kde je pokles výnosů výraznější.
  • Nálada na akciích před víkendem vadne a dluhopisy sbírají další body
    Včerejší komentáře z Fedu ještě podpořily pozitivní náladu na hlavních trzích, ale během dneška se situace postupně zhoršila. Těžko přitom hledat jednu zásadní příčinu. Zapůsobily zřejmě výběry zisků před víkendem i nové zprávy. Třeba ta od Blizzardu, který se zbavil licence na sérii Destiny a tím i části tržeb. Navíc tu zůstává nervozita z pokračujícího omezení amerických vládních výdajů a k náladě nepřispívají ani evropská data či varovné zprávy ze Sýrie o ohroženém příměří.
  • Nálada na akciových trzích se rychle kazí, dolar a zlato rostou
    Asijské akcie se dnes ještě dokázaly inspirovat včerejší rally na Wall Street, která v případě širšího indexu S&P 500 v pondělí konečně umazala veškeré letošní ztráty. Na evropských burzách už ale optimismus vyprchává, a k poklesu se dopoledne nechává strhnout také Praha.
  • Nálada na čínském trhu se zlepšuje 📈 HK.cash posiluje o 2,2 %
    Nálada na čínském trhu se výrazně zlepšila poté, co pekingské úřady v pátek oznámily, že podpoří trh s nemovitostmi. V neděli rozhodly o snížení požadovaných úrovní zajištění a o polovinu snížily daň z obratu akcií. Podle agentury Bloomberg úředníci také požádali domácí investiční fondy, aby zastavily prodeje akcií. Snížené obavy o stav čínského trhu dnes podpořily náladu na Wall Street, kde hlavní indexy rovněž posilují.
  • Nálada na komoditách se nelepší, opět se dostaly nejníže od roku 1999
    Obrat na komoditních trzích byl předpovídán již mnohokrát, zatím však poklesy střídá pouze konsolidace cen. Negativní trend na komoditních trzích obnovil sílu v polovině minulého roku a stále by mohlo být předčasné tvrdit, že je u konce. Velcí spotřebitelé komodit v čele v Čínou nejsou v nejlepší ekonomické kondici. Na druhé straně stojí posilující americký dolar, který negativně ovlivňuje dolarové ceny komodit. Chmurnou náladu potvrzuje Bloomberg Commodity Index, který průměruje ceny 22 globálně obchodovaných komodit. Včera klesl na nejnižší úrovně od roku 1999 - až na intradenních 83,87 bodů. Dollar Index naopak šplhá strmě vzhůru. Atakuje stobodovou hladinu, kde se naposledy nacházel v dubnu letošního roku. Inverzní vztah vývoje americké měny a komodit je z grafu zřetelný, i když není jistě dokonalý. Když dolar posiluje, mají komodity tendenci oslabovat a obráceně. Zatímco však Bloomberg Commodity Index dosahuje na šestnáctiletá minima, tak Dollar Index je stále vzdálen 2 % od nejvyšších hodnot od roku 2003.
  • Nálada na kryptoměnách před čtením CPI v USA slábne
    Dnes jsme svědky poklesu sentimentu na krypto trhu, kde aktuálně pozitivně vynikají pouze DYDX a Polygon (12% a 4% nárůst). Bitcoin se propadá kolem 36 000 USD a Ethereum se obchoduje blízko úrovně psychologické podpory na úrovni 2 000 USD. Mrkets očekávají data o inflaci v USA, která budou zveřejněna ve 14:30. - potenciální překvapení směrem nahoru (konsensus předpokládá 3,3%) by mohlo posílit dolar a oslabit nálady na akciovém trhu a kryptoměnách. Volatilita indexu S&P500 po odečtu inflace CPI z USA, implikovaná opčním trhem, je kolem 0,3%. Trh očekává 0,75% nárůst v pozitivním scénáři (shodující se s prognózami nebo pod nimi) a 0,5% pokles indexu, pokud inflace překvapí zvýšením.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank