Sobota 23. listopadu 2024 09:01
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster

Debetní bublina se vymyká kontrole

05.11.2019 16:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

FED nemá možnost volit „správně“, musí se rozhodnout mezi rychlým a radikálním řezem, nebo oddálením řešení, s rizikem větších škod a neschopnosti řídit prasknutí debetní bubliny.

Federální rezervní systém USA je, na první pohled, ve velmi obtížné, téměř schizofrenní situaci, když musí zvažovat oscilaci mezi zdánlivě vzkvétající ekonomikou a novou, podle mnohých největší od 2008, finanční krizí, která by mohla zasáhnout USA, a posléze celý svět téměř bezprostředně, když část ekonomů predikuje její počátek do 2020. Nejen proto se jeho rozhodnutí snížit úrokové sazby 30. října o dalších 25 bazických bodů (po třetí v tomto roce) vyvolává bouřlivé diskuse a nespokojenost obou stran, když jedna, reprezentovaná prezidentem Trumpem se domnívá, že pokles je příliš nízký, druhá pak, uvnitř FEDu samotného, nevidí dostatečné důvody pro snižování a akcentuje rizika tohoto kroku.

Jak zaznělo na tiskové konferenci, americká ekonomika si vede dobře, když trh práce je silný, mzdy rostou setrvalým tempem, spotřeba je silná, přesto, že v posledních měsících vykazuje jistou ostýchavost, nebo náznaky možného zpomalení, ale dá se očekávat, že s blížícím se koncem roku bude gradovat. Na druhou stranu výrobní sektor, investice, opět v poslední době služby jsou v útlumu. Může tedy snížení úrokových sazeb během ekonomického růstu být cestou dok velkým problémům?

Podle všeho může být neopodstatněná manipulace základní úrokovou sazbou, nemluvě o dalších krocích, které může centrální banka provádět tou správnou cestou, jak poslat ekonomiku do recese, zejména proto, že dynamika korporátního zadlužování, na již tak problematické enormní úrovni, vytváří finanční bublinu. V předchozích textech jsme zmiňovali vliv poklesu IR na exponenciální růst junk bonds, tedy velmi rizikových dluhových aktiv, která budou působit jako magnet, pokud“standardní“ nástroje trhu ponesou podstatně nižší zhodnocení, než tyto riziková aktiva.

Na druhé straně, ceteris paribus, zvýšení výpůjčních nákladů, ze stejných důvodů na korporátní úrovni, jak je uvedeno výše, může nastartovat kaskádu bankrotů, a přičteme-li k tomu i osobní zadluženost amerických domácností, studentské půjčky, které jsou z cca 40% nespláceny, náklady na hypotéky apod., rýsuje se nám stejná cesta, jako v předchozí situaci.

Tak jako v EZ, v USA je potřeba se podívat, jak napsal Karel Popper, na to“ co problém skutečně je, co znamená“. Nezaměstnanost v USA je na nejnižší úrovni za více než 40 uplynulých let, inflace je blízko symetrického cíle FED na 2% a ač se to zdá být neuvěřitelné, je to více než deset let od poslední krize a USA tedy po celou tuto dobu prožívaly v robustní ekonomické expanzi, když Wall Street Journal napsal, že to je nejdelší doba růstu od od 50. let 20. století.

Problém, zdá se, je více externí, než uvnitř americké, ale nejen americké ekonomiky. To, co ovlivňuje negativní vývoj dat ve výrobním sektoru, sektoru služeb v poslední době jsou četné obchodní spory, nejen s Čínou, ale také s EU, v nedávné minulosti s Kanadou a Mexikem stran dohody NAFTA, s Japonskem, etc. Tato politika nad ekonomií stála a stojí americké firmy, zemědělce a v konečném důsledku spotřebitele miliardy dolarů a multiplikátor generuje a umocňuje tyto politické vícenáklady i v zemích, které bezprostředně nejsou účastníky těchto sporů. Tvrdá data ukazují, že americký zpracovatelský průmysl, sektor, který měla obchodní politika D. Trumpa podpořit, prožívá nejhorší období od roku 2009. FED, stejně jako ECB, má již jen málo možností, nástrojů, jak se postavit potenciální hrozbě recese, protože absentuje fundamentální faktor, totiž předvídatelný budoucí vývoj a čitelná fiskální a monetární politika.

Spojené státy, respektive FED musí aktuálně vnímat jako nejsilnější aspekt korporátní zadlužení, které bylo, svým způsobem, jednou z hlavních příčin finanční krize v roce 2008, když příliš velký dluh na trhu s bydlením, non-regulace derivátů plynoucích z těchto dluhů a možnost vytvářet swapy úvěrového selhání, opět bez regulace a tedy možnost investičních bank sázet proti vlastním úvěrovým produktům, pojištěným u AIG, v konečném důsledku vedly k zhroucení debetního trhu a bezprostředně poté celosvětové ekonomiky. V současné době se pravděpodobně nebude další krizový potenciál rekrutovat z nemovitostní branže, ale situace na trhu s korporátními bondy je blízká té, která tu byla v nemovitostním sektoru v roce 2007.

Od roku 2008, kdy Fed niveloval úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň 0,25%, byly trhy zaplaveny levnými penězi, a historie se svým způsobem opakovala, když pro mnohé bylo nemožné odolat levným půjčkám, de facto „na cokoliv“. Americké korporace v současné době konsolidované generují dluh ve výši 15,5 bilionu USD, což odpovídá zhruba dvěma třetinám amerického HDP, což, vezmeme-li v úvahu čínský korporátní dluh vůči HDP na úrovni 185% nutně nemusí, zdánlivě ovšem, být alarmující, nicméně připomeňme, že podstatnou část čínského dluhu generovaly státem ovládané a vlastněné firmy a věřiteli jsou státem ovládané a vlastněné banky. Americký korporátní dluh nebyl primárně používán k financování expanze a růstu, ale častěji k zvyšování cen akcií prostřednictvím dividend, zpětného odkupu akcií a akvizicím, přičemž, pokud vůbec v něco, resultoval pouze ve vyšší účetní hodnotu aktiv, nikoliv v růst vnitřní hodnoty firem jako takových.

Problém, pokud by se FED snažil regulovat bobtnající dluhovou past by nastal, když by úrokové sazby dále rostly a firmy, zejména ty, které podstoupily vyšší míru rizika, než dokáží v adekvátním čase kapitalizovat a přeměnit v schopnost likvidity, by nemohly refinancovat své závazky, nebo splácet své dluhy;  z úvěrového boomu by se stala finanční krize, stejně jako v roce 2008, ale i na druhou stranu, pokud se peníze dále budou zlevňovat a schopnost institucí realizovat politiku standardních výnosů (důchodové fondy, instituce, které musejí nakupovat pouze vládní dluhopisy) se sníží, a ochota firem se dále zadlužovat poroste, dojde v mezním bodě elasticity k nevyhnutelnému propadu a situace bude opět resultovat ve stejný scénář jako předchozí.

MMF odhaduje, že polovina podnikového dluhu - s výjimkou malých podniků - je vysoce riziková nebo toxická (junk bonds), což nese mnohem vyšší šanci na selhání než dluh investičního stupně.

Korporátní dluhy ve výši 660 miliard USD jsou navíc pákovány (leveraged debt) a jsou zajištěny derivovanými obligacemi (CLO), které byly dále prodány různým investorům a finančním institucím, což nutně evokuje situaci v 2007. Jak bylo řečeno výše, tyto vysoce rizikové produkty umožňují, v situaci, kdy IR klesají, udržet poměr výnosů z aktiv na relativně vyšší úrovni, nicméně pokud IR dále budou klesat, bude tento toxický odpad růst a současně dojde-li k defaultu, byť z pohledu celku zanedbatelné části těchto aktiv, trh rizikových dluhů se zhroutí a celkový objem těchto aktiv smete spoustu institucí, o privátních ztrátách nemluvě.

Jakmile se tato spirála dostane do pohybu, lhostejno jestli s rostoucími IR a zvyšující se neschopností splácet současné závazky, nebo klesajícími IR a gradací objemu závazků do bodu, kdy z konstrukce vypadne jedna kostka domina a strhne celý řetězec událostí, nastane propad trhu práce s rostoucí nezaměstnaností, pokles spotřebitelských výdajů, exponenciální růst bankrotů a ekonomická recese, která se bez prodlení přelije do zbytku světa. Něco velmi podobného, co si možná neumíme ani představit, se právě stalo v roce 2008, kdy dlužníci na nižší úrovni, ve velkém počtu nad rámec statistických odhadů, ztratili schopnost splácet hypoték (je nutné vzít v úvahu, že mnozí tuto schopnosti nikdy reálně neměli, stejně jako mnohé korporace nejsou schopny dostát svým závazkům již nyní).

Je tedy zřejmé, že USA se nyní nacházejí ve stavu, kdy díky vysokému zadlužení firem a koneckonců i domácností, snižující se schopnosti korporací vytvářet nadproporcionální zisk a současně ve stavu, kdy část přeprodaného kapitalizovaného dluhu je vysoce riziková je pro FED obtížné udělat jakýkoliv krok, neboť i marginální manipulace sazbami může mít razantní dopad na trh a miliard dolarů v dluhových cenných papírech udělat bezcenné suvenýry.

FED se patrně rozhodl vydat se cestou, která neslibuje lepší výsledek, jen poněkud oddálí následky, než kdyby, což by bylo logické, úrokovou sazbu zvýšil. Podle mého soudu řízené propíchnutí bubliny, tedy navýšení IR z cílem vyčištění debetního trhu by bylo rychlé, bolestné, ale snáze regulovatelné, než umožnění dalšího bobtnání odložení zásadního řezu někam do neznámé budoucnosti.

Michal Dvořák, Tradecentrum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Day trading: Vše, co musíte znát + 7 extra tipů pro vaše lepší intradenní obchodování!
    Intradenní obchodování neboli day trading, je jednou z nejpopulárnějších a nejvíce vzrušujících forem obchodování. Nabízí ty nejrychlejší možné zisky a dostatek obchodních příležitostí téměř každý den. Day traderům často stačí i jen několik minut k tomu, aby dokázali svůj účet velmi zajímavě zhodnotit, přičemž se nevystavují riziku, které vzniká, když držíte otevřenou pozici přes noc.
  • DB: Koruna bude dále oslabovat, eurodolar do roka na 1,26, posilovat bude i libra
    Ekonomická data v USA i v eurozóně nadále pozitivně překvapují, obě ekonomiky ale zároveň ztrácejí svou setrvačnost. Fed podle našeho názoru přistoupí ke zpomalování tempa nákupů aktiv v prvním čtvrtletí příštího roku, ECB se bude naopak klonit k uvolněnější politice. Toto relativní nastavení monetární politiky v USA a v eurozóně bude ve středně dlouhém období hlavním faktorem, který bude působit na posilování dolaru. Očekáváme, že v prvním čtvrtletí roku 2014 rozjede ECB další LTRO. Přebytek běžného účtu eurozóny nadále roste, Spojené státy jsou naopak stále v deficitu. Tento fakt by měl nahrávat euru, stejně jako to, že eurozóna se dostává z recese, což by mělo zvýšit příliv kapitálu. Celkově je rozhodující, že Fed pravděpodobně ukončí extrémně uvolněnou politiku mnohem dříve než ECB, a to by mělo dostat dolar na cyklický rostoucí trend. V následujících třech měsících je ovšem pravděpodobné, že eurodolar se bude pohybovat bez výraznějšího trendu.
  • DBS Bank: Bitcoin je stále skvělou příležitostí
    Singapurská společnost poskytující finanční služby DBS Bank věří, že BTC je i nadále bezprecedentní příležitostí navzdory obavám z vysoké volatility na krypto trhu.
  • Debakl příslibem zrušení brexitu? Libra po britském hlasování posílila
    Britská premiérka se svým návrhem dohody o brexitu v parlamentu neuspěla. Poměr hlasů 202:432 je debakl, který prakticky vylučuje pokusy o schválení v opakovaném hlasování. Vybídl také labouristy k vyvolání hlasování o nedůvěře, které má proběhnout dnes večer. Vláda ho ale zřejmě přežije. Konzervativci se Mayové v čele zbavit nechtějí, což projevili v nedávném stranickém hlasování, a severoirská DUP už prohlásila, že vládu podrží.
  • Debata o zákazu TikToku v USA se vrací. Mohlo by to pomoci podnikání platforem Snap a Meta
    Akcie společností MetaPlatforms a Snap zaznamenaly v letošním roce velký výprodej, a to nejen kvůli zpomalení reklamního sektoru a nejistotě investorů ohledně podnikání, rostoucích nákladů a výdajů obou společností. Sentimentu uškodila také skutečnost, že se platforma TikTok vyvinutá čínským konglomerátem ByteDance ukázala jako populárnější a její nedávné tempo růstu překonalo přední "konkurenční" mobilní aplikace obou společností, jako jsou Instagram a Snapchat. Čínskou platformu začaly preferovat desítky milionů uživatelů, což vedlo k přílivu inzerentů a kapitálu do TikToku. Bude čínský gigant i nadále rozšiřovat svůj náskok před americkými konkurenty?
  • Debata s volbami nezamíchá, německý průmysl překvapil. Euro a akcie ráno stoupají
    Donald Trump i Joe Biden si asi vzali k srdci negativní hodnocení jejich překřičování při minulém duelu a možná také fakt, že jim budou střídavě vypínat mikrofon. Poslední debata před prezidentskými volbami se tak nesla v kultivovanějším duchu a došlo i na věcné odpovědi.
  • Debata traderů každých 14 dní
    Každou druhou středu se mohou klienti Bossa scházet a diskutovat své strategie. Na posledním setkání 9. 10. 2019...
  • Debata traderů každých 14 dní
    Každou druhou středu se mohou klienti Bossa scházet a diskutovat své strategie. Na posledním setkání 9. 10. 2019 jsme se věnovali hlavním událostem v Evropě a aktuální situaci v Deutsche Bank. Přímo v grafu jsme analyzovali korelace hlavních měn a komodit, např. euro a libra, kanadský dolar a britská libra, zlato a stříbro nebo např. ropa WTI a ropa Brent. Zakreslili jsme úrovně důležitých supportů a rezistencí.
  • Debata Trump-Biden nechala trhy v klidu. Více je zajímá, zda americký prezident bude vládnout rozdělenému Kongresu, či ne, a zejména to, zda se brzy objeví covidová vakcína
    První předvolební debata amerického prezidenta Donalda Trumpa a někdejšího viceprezidenta Joea Bidena, jeho vyzyvatele pro nadcházející čtyřleté období, je za námi. Stejně tak ji vstřebaly také světové trhy. Pokud si z klání – často spíše z „překřikované“ – něco odnesly, pak to, že pokud už vůbec něco změnilo, tak to, že Biden upevnil svůj dosavadní preferenční náskok před Trumpem. Nebo jinak: Trump nedokázal Bidenův náskok stáhnout ani o píď. Což však zároveň neznamená, že se mu to ještě nemůže podařit ve dvou dalších debatách, které budou následovat během října. Včerejší šanci ale promarnil.
  • De Beers, někdejší světový diamantový monopol, změní většinového majitele. Poprvé od roku 1926
    Diamanty nakonec asi věčné nejsou. Společnost De Beers, svého času, ve 20. století, de facto světový diamantový monopol, je na prodej. Přitom právě ona stojí za jedním z nejúspěšnějších marketingových hesel dějin, „Diamanty jsou věčné“, s nímž přišla roku 1948, a dokonce jej propašovala do názvu bondovky. Jaký majstrštyk.
  • Debut desetiletí? Ani náhodou. Vstup Deliveroo na burzu nenaplnil očekávání.
    Zdá se, že alespoň prozatím bublina kolem vstupu společnosti Deliveroo na burzu splaskla. Zatímco těsně před prvním obchodováním akcií odhady hovořily, že hodnota společnosti by mohla vzrůst až na 10,5 miliardy USD, po středečním IPO je jasné, že očekávání se nenaplnila. Navzdory úspěchu, který během primárního úpisu akcií v minulém roce přes pandemii zaznamenala většina firem, cena akcií Deliveroo se při debutu propadla o 30 procent.
  • Decentraland (MANA) Až 10% jako JP Morgan vstupuje do Metaverza
    Bankovní gigant JP Morgan hodně sází na Metaverze. Největší banka v USA otevřela virtuální salónek v Decentralandu a poslala svůj rodný žeton o 10% nahoru.
  • Decentraland (MANA) se blíží k zásadní horizontální oblasti
    Decentraland (MANA) se blíží k zásadní horizontální oblasti, která dříve fungovala jako region s vysokou odolností. Pokud se tam dostane, je pravděpodobné, že tato oblast pomůže zvýšit cenu.
  • Decentraland (MANA), Tezos (XTZ) a další altcoiny jsou v čele Crypto Rally
    Společnost Santiment uvedla, že Decentraland (MANA), Tezos (XTZ) a pár dalších digitálních aktiv se udržují v čele crypto rally, protože se kryptotrh těší velkému obratu.
  • Decentraland získává na pozadí nadějí na debut metaverza Apple
    Ačkoli je dnes nálada na trhu kryptoměn převážně slabá, altcoin Decentraland (MANA) spojený se stejnojmennou online metaverzemi dnes zaznamenává zisky. Podle zpráv zveřejněných mimo jiné prostřednictvím Twitteru a oborových portálů společnost Apple (APPL.US) údajně možná zvažuje uvedení headsetu pro rozšířenou realitu "AR",
  • Decentralizované finance jako nový akcelerátor globalizace
    Decentralizované finance (DeFi) poskytují nástroje finanční svobody ve světě s pevnými hranicemi. Širší přístup na finanční trhy prostřednictvím DeFi dnes znamená začátek otevřeného světa. DeFi je vysoce pozitivní z hlediska akumulace bohatství a levnějšího financování, což dává nový význam konceptu „finance pro každého“. Odstraněním zprostředkovatelů pomocí technologie blockchain DeFi rozšiřuje rozsah finančních transakcí a výrazně snižuje jejich náklady.
  • Deckers Outdoor získává 11,50 % díky růstu tržeb o 20 % 📌
    Deckers Outdoor Corp (DECK.US) původně vzrostl o 13 % (nyní +11,30 %) poté, co společnost vykázala silné výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku, přičemž čisté tržby vzrostly meziročně o 20 % na 1,31 miliardy USD, čímž překonaly konsenzus analytiků 1,2 miliardy USD. Růst byl poháněn silnou poptávkou po značkách Hoka a UGG, přičemž prodeje Hoka vzrostly o téměř 35 % a UGG o 13 %. Tato pozitivní dynamika vedla Deckers k navýšení výhledu na celý rok, nyní předpovídá 4,8 miliardy USD v čistých tržbách s upraveným ziskem na akcii mezi 5,15–5,25 USD.
  • Decrease Noted On World Platforms During Yesterday?s Trading Session
    During yesterday?s trading session, the American players preferred to take profit from the majority of stocks before t...
  • DECREASE OF PRICES FOR THE INDUSTRIAL METALS HAS PLUMMETED DOWN THE AUD?S RATE
    Australian dollar lost 1.5% in comparison to the US dollar since the beginning of the week, and got under 0.9000. AUDU...
  • DECREASE OF PRICES FOR THE INDUSTRIAL METALS HAS PLUMMETED DOWN THE AUD?S RATE
    Australian dollar lost 1.5% in comparison to the US dollar since the beginning of the week, and got under 0.9000. AUDU...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024