Úterý 21. ledna 2025 05:00
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Trhy čekají na páteční stěžejní report z amerického trhu práce

02.10.2019 16:10  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pravidelné měsíční statistiky z amerického trhu práce patří dlouhodobě mezi největší události na finančních trzích. Páteční data za září (13:30) budou hrát ještě důležitější roli vzhledem k posledním horším výsledkům některých makrodat z USA. Potvrdí aktuální data z trhu práce zpomalování americké ekonomiky, nebo se naopak dočkáme pozitivního překvapení, které rozptýlí obavy z přicházející recese?

Vzhledem k důležitosti zveřejnění tohoto fundamentu můžeme očekávat, že budou dotčeny všechny relevantní trhy. My se v dnešní analýze zaměříme na ty nejpodstatnější: US500, Zlato a pár EURUSD.

Shrnutí:

  • Trhy silně reagovaly na poslední výrobní data
  • Index ISM z výrobního sektoru propadl na desetileté minimum
  • NFP report (14:30, pátek) bude pod drobnohledem

 V úterý jsme se dočkali silné reakce na horší data z amerického výrobního sektoru. Index ISM klesl na nejnižší úrovně za poslední dekádu - až na 47,8 bodů. Jednalo se už o druhý výsledek pod přelomovými 50 body v řadě. Navíc konsenzus hovořil o růstu mírně nad tuto hranici. Pokud se podíváme na posledních 6 výsledků, tak se v 5 případech nepodařilo naplnit konsenzus analytiků. Subindex zaměstnanosti klesl na nejnižší úroveň za posledních 3 a půl roku (46,3 b.). Z toho vyplývá, že dobrý výsledek pátečních NFP je v ohrožení.

Až donedávna byla data z USA téměř zárukou solidních výsledků, zvláště pak ve srovnání s Evropou. Nicméně se ukazuje, že se slábnutí globální ekonomiky USA nevyhnou. Reakce na poslední horší data byla silná. Americké indexy se začaly řítit na nižší úrovně, zatímco se naopak začalo dařit zlatu a americký dolar se držel silnějších úrovní.

Americké akcie reagovaly negativně na poslední zveřejnění indexu ISM z výrobního sektoru. US500 ztratil za 24 hodin téměř 90 bodů (3 %). Zdroj: xStation5 

Středeční ADP report naznačil určité problémy

Soukromý index ADP z trhu práce je považován za dobrý indikátor oficiálních pátečních dat NFP. ADP ukázal na růst zaměstnanosti o 135 tisíc nových pracovních míst při očekávání ve výši 140 tisíc. Nicméně největší dopad měla negativní revize minulého výsledku, který byl předmětem snížení ze 195 tisíc na 157 tisíc nových pracovních míst.

 

Na grafu z posledních let vidíme pozitivní korelaci mezi ADP a NFP reporty. Horší výsledky ADP by se tak mohly s velkou pravděpodobností projevit také na slabších pátečních číslech. Zdroj: xStation5            

 

Co můžeme očekávat?

  • V pátek se budeme soustředit na tyto tři aspekty fundamentu:
  • Změna zaměstnanosti NFP: +145 tis. oček. vs. +130 tisíc předchozí výsledek (zajímat nás bude možná revize předchozího výsledku - zvláště po výrazné změně v ADP reportu)
  • Průměrné hodinové výdělky Y/Y: +3.2 % oček. vs +3.2 % předchozí výsledek
  • Míra nezaměstnanosti: +3.7 % oček. vs +3.7 % předchozí výsledek 
 

Technický přehled:

US500

Pád indexu US500 poslal cenu pod předchozí support a také pod 50 denní SMA. Obě úrovně se obě nacházejí v blízkosti 2940 bodů. Tuto hladinu můžeme považovat za možnou rezistenci. Úroveň 23,6 % Fibo retracementu většího pohybu vzhůru není daleko od 200 SMA, který můžeme vidět v okolí 2861 bodů. Zdroj: xStation5 

Zlato

Horší výsledky ISM stály za odrazem cen zlata a růstem zpět nad úroveň "neckline" inverzní formace hlava a ramena. Zlato se tak obchoduje zpět v blízkosti úrovně 1500 dolarů za unci. Zdroj: xStation5

 

EURUSD

EURUSD se obchodoval v blízkosti dvouletých minim krátce předtím, než USD oslabil po zveřejnění ISM výrobního indexu. Gap z dubna 2017 tak stále zůstává nevyplněn. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy budou vstřebávat situaci v Británii
    Americký index S&P 500 po krátkém růstovém náznaku zamířil v průběhu páteční seance do červeného. Nakonec uzavřel o 0,4 % níže, když dolů jej stáhly především informační technologie, jejichž ztráty atakovaly jedno procento. Z celého týdne si ale nakonec index odnesl půlprocentní zisk.
  • Trhy budou vyčkávat na vystoupení Jeroma Powella
    Americký akciový index S&P 500 uzavřel páteční obchodování se ziskem třetiny procenta. V poměrně rozkolísaném týdnu si nakonec polepšil o 0,6 %. Poslední den v týdnu patřil zejména realitním developerům, jejichž akcie vzrostly o jedno procento, těžařům a zpracovatelům komodit (+0,7 %) a maloobchodním řetězcům (+0,7 %). V zisku uzavřely všechny sektory. Relativně nejméně se dařilo prodejcům zbytného zboží (+0,1 %) a informačním technologiím (+0,2 %), přestože akcie Apple přidaly k růstu celého indexu nejvíce.
  • Trhy by měly potvrdit jestřábí náladu FOMC. Očekává se, že poptávka po defenzivních aktivech poroste. Přehled vývoje USD, CAD a JPY
    Akciové trhy jsou před oznámením FOMC stále nervózní a zvyšují své týdenní ztráty. Zároveň mnohem větší než očekávaný růst indexu cen výrobců v USA (+9,6 % meziročně v listopadu, výrobní inflace krok od dvouciferného čísla) dodal další napětí a podpořil jestřábí očekávání FOMC.
  • Trhy by měly zahájit růstem. Avast ukázal čisla za třetí kvartál, Pilulka završila IPO
    Růstem by měl ve středu zahájit akciové trhy v Evropě, především v sázce na přeci jen se blížící stimulaci americké ekonomiky z dopadů koronaviru. Na domácím trhu zveřejnil vybraná kvartální čísla Avast, připomeňme také včerejší završení úpisu akcií Pilulka.cz, které začnou obchodovat na trhu START v pondělí 26. října.
  • Trhy by měly zklamání z Fedu překonat, rizikem je však ISM a pro libru zasedání BoE
    Americký Fed včera přinesl akciím ztráty a dolaru pomohl k ziskům. Sice snížil sazby o očekávaných 25 bazických bodů, ale hlavním poselstvím je, že nejde o začátek cyklu uvolňování politiky. Další pokles sazeb není vyloučen, ale rozhodně ho předseda Powell ani nepřislíbil, a to zřejmě i kvůli dvěma kolegům, kteří se vyslovili proti snižování. V podstatě tak zůstáváme u politiky určované hlavně nově příchozími daty. Dopad na dluhopisové trhy tlumilo okamžité ukončení QT, tedy odprodejů dluhopisů z bilance. Na druhou stranu tento krok spolu menší ochotou snižovat sazby bude tlačit výnosovou křivku do inverze.
  • Trhy čakajú na Jackson Hole, čo čakať od Draghiho a Yellenovej?
    Dnešné obchodovanie je úplne pokojné. Obchodníci nehodlajú vstupovať do väčších pozícií, kým nebude jasné, čo zajtra povedia na sympóziu centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole Draghi a Yellenová. Očakávania sú veľké z toho dôvodu, že v minulosti bolo toto sympózium viacnásobne použité na predznačenie zmeny kurzu politiky centrálnych bánk. Bývalý šéf FEDu na ňom predznačil druhé a tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania (2010 a 2012) a podobný krok učinil aj Draghi (2014).
  • Trhy čakajú na kľúčové dáta NFP
    Americký dolár ostáva stabilný a hlavné americké indexy sa nachádzajú v blízkosti najvyšších úrovní tohto roka pred dôležitými dátami NFP, ktoré budú zverejnené o 14:30. Trhový konsenzus predpokladá, že zamestnanosť vzrástla o 180 tisíc pracovných miest, čo by predstavovalo výrazný nárast oproti februáru, keď boli NFP na 17 mesačnom minime (20 tisíc pracovných miest). Na EURUSD na H4 grafe sa vytvorila formácia dvojitého dna, ale ďalší smer bude závisieť od reakcie na NFP dáta.
  • Trhy čakajú na zasadanie FOMC
    Americký dolár sa obchoduje bez výraznejších zmien a akciové indexy sú dnes mierne vyššie, pretože investori čakajú na kľúčové rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Očakáva sa, že americká centrálna banka zníži sadzby o 25 bázických bodov, ale pre trhy bude rozhodujúce to, či Fed naznačí ďalšie zníženia sadzieb v tomto roku. Rozhodnutie o sadzbách bude oznámené o 20:00 a konferencia po zasadaní začne o 30 minút neskôr.
  • Trhy čaká výraznejšia volatilita v tomto týždni
    Okrem dôležitých makro dát a udalostí nás tento týždeň čakajú aj tri významné geopolitické eventy. Volatilita by mohla po týchto udalostiach výrazne narásť.
  • Trhy čekají na další záchranné lano
    Minulý týden se na finančních trzích nesl znovu v optimistickém duchu, když se do zelených čísel dokázaly dostat indexy V USA, Evropě i v Asii. Náladě na trzích vydatně pomáhají zprávy, týkající se opětovných zahájení jednání mezi USA a Čínou, které se v dalších týdnech už poněkolikáté pokusí najít společnou řeč v řešení otázky vzájemného uspořádání obchodních vztahů.
  • Trhy čekají na projev Jerome Powella
    Po uzavření trhu ve Spojených státech, s mírným nárůstem indexu Dow Jones o 0.09% a poklesem SP500 a Nasdaq o 0.77, resp. 2.46%, trhy dychtivě očekávají projev Jerome Powella během dnešního a zítřejšího zasedání.
  • Trhy čekají na rozhodnutí Bank of England. Přehled páru GBP/USD
    Ve čtvrtek 21. března se uskuteční měnověpolitické zasedání Bank of England. Sazba má být podle očekávání ponechána na úrovni 5,25 %, přičemž pro její zachování bude hlasovat nejspíš 7 z 9 členů výboru. Stojí za zmínku, že známý jestřáb Mann bude hlasovat pro zvýšení sazby, zatímco holubice Dhingrová bude hlasovat pro její snížení. Jakákoli odchylka od tohoto scénáře by mohla narušit klid a podpořit růst volatility.
  • Trhy čekají na rozhodnutí ECB o úrokových sazbách
    Evropská centrální banka dnes oznámí své rozhodnutí o opatřeních proti inflaci. Údaje zveřejněné ve středu, kdy začalo dvoudenní zasedání Rady guvernérů, ukázaly, že spotřebitelské ceny v lednu nečekaně vzrostly o 5,1 %. To je více než dvojnásobek 2% inflačního cíle, který v posledních dvou desetiletích překonal očekávání analytiků.
  • Trhy čekají na rozhodnutí Fedu o měnové politice
    Trhy čekají, jak se Fed vypořádá s vysokou inflací a současnou krizí bankovního sektoru. Většinou se domnívají, že předseda Fedu Jerome Powell se pokusí obě záležitosti vybalancovat, což ale půjde poměrně těžce.
  • 💲 Trhy čekají na tiskovou konferenci Powella
    Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů. Ačkoli se jednalo o druhé zpomalení cyklu zvyšování sazeb v řadě, reakce trhu ukazuje, že bylo vnímáno jako jestřábí. Nebyly totiž zmíněny ani naznačeny žádné náznaky možného ukončení cyklu zvyšování sazeb ve Spojených státech. Fed ve svém prohlášení zopakoval, že pokračující zvyšování sazeb je přiměřené, a nesignalizoval, že by v dohledné době plánoval se zvyšováním přestat. Trh nadále počítá s tím, že po dnešku dojde už jen k jednomu zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, a pokud je to pravda, nějaké náznaky ze strany Fedu by byly více než vítané. Po těchto slovech se pozornost obrací k tiskové konferenci předsedy Fedu, která začne v 19:30 SEČ, přičemž novináři budou pravděpodobně tlačit na Powella, zda přijde další zvyšování sazeb. Přímý přenos Powellovy tiskové konference bude k dispozici v sekci "Zprávy" na platformě xStation.
  • Trhy čekají na Trumpův projev ke snižování daní, komoditní měny opět ztrácí
    Středeční seance je opět bez významných fundamentů a vzhledem ke kolapsu rizikových přirážek, kterého jsme se dočkali začátkem tohoto týdne, i bez výraznější volatility. Většina akciových indexů si tak své pozice drží a osciluje na průměrných objemech v úzkém bočním trendu. Pro evropské indexy to znamená, že dál zůstávají na úrovni historického maxima z roku 2015 a čekají na nové podněty, které by je dokázaly znovu rozpohybovat.
  • Trhy čekají na údaje o inflaci v USA. Přehled vývoje USD, CAD a JPY
    Trhy při čekání na zveřejnění údajů o inflaci v USA za leden stály na místě. Výnosy nadále zpomalují svůj růst a tlačí investory k nákupu rizikových aktiv. Pokud bude prognóza (+7,3 % pro celkovou inflaci a +5,9 % pro jádrovou inflaci) správná, bude to dále omezovat variabilitu akcí Fedu a trhy ji budou považovat za jasný jestřábí signál.
  • Trhy čekají na večerní Fed
    Evropské akcie po propadech v úvodních dvou seancích tohoto týdne korigují svoje ztráty. Index Stoxx 600 si připisuje zhruba třetinu procenta, a to za podpory všech sektorů s výjimkou maloobchodních řetězců. Nejvíce se daří utilitám (+1,2 %) a komunikacím (+1,1 %). Americký index S&P 500 na začátku obchodování roste o 0,8 %. I zde se prozatím daří většině sektorů, pouze utility a realitní developeři přešlapují na místě.
  • Trhy čekají na výsledek zasedání Fedu
    Americký dolar se vůči euru dnes obchodoval v pásmu 1,372-1,378 EUR/USD bez výraznějšího trendu. Trhy vyčkávají na zítřejší zasedání Fedu...
  • Trhy čekají na výsledkovou sezonu
    Akcie v zámoří se zmítaly kolem nuly téměř celou včerejší obchodní seanci. Důvodem tohoto přešlapování bylo vyčkávání na výsledkovou sezonu, která pravděpodobně ukáže další směr vývoje na finančních trzích. Zatím převládá obava, že cenový růst bude tenčit zisky firem a zároveň se bude pomalu ustupovat ze stimulů ekonomiky. Zisky firem z indexu S&P vzrostou o 28 % na 49 USD na akcii.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding