Sobota 22. února 2025 08:00
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei Payout
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
Purple webinář koruna

Ekonomický kalendář: Makro dnes táhne německý ZEW a průmyslová produkce v USA

17.09.2019 08:20  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Shrnutí:

  • Riksbank ráno zveřejní zápis ze zasedání
  • Německý ZEW by měl ukázat zlepšení
  • Čekáme také na projevy členů FOMC

9:30 - Riksbank, zápis ze zasedání. Švédská centrální banka ponechala na svém zasedání 4. září sazby beze změny. Nicméně centrální bankéři překvapili trh poznámkou, že by mohli později v tomto roce nebo na počátku roku 2020 zvýšit úrokové sazby. Dnešní zápis ze zasedání přinese více detailu o nečekaném jestřábím příklonu. Další zasedání Riksbank je na programu 24. října.

11:00 - Německo, ZEW index ekonomického sentimentu za září. Není žádným překvapením, že Německá ekonomika zpomaluje a nálada mezi podnikateli se dostává na stále nižší úrovně. Index ZEW za září propadl na -44,1 bodů. Jednalo se o nejhorší výsledek od druhé poloviny roku 2011. V datech za září se očekává mírné zlepšení na -37,8 bodů. Nicméně i pokud by k mírnému zlepšení skutečně došlo, tak tato data jen obtížně zlepší špatnou náladu vzhledem k německé ekonomice.

14:30 - Kanada, výrobní prodeje za červenec. Data z Kanady překonávají v poslední době očekávání. Pokračování tohoto trendu by mohlo přesvědčit kanadskou centrální banku k utahování měnové politiky. Nárůst cen ropy by mohl být jeden z faktorů, který by měl pomoci růstu HDP i inflace. Dnešní výsledek se očekává na úrovní poklesu o -0,3 % m/m.

15:15 - USA, průmyslová produkce za srpen. Dnešní průmyslová produkce a zítřejší data z trhu s bydlením budou posledními "tvrdými" statistikami před zasedáním americké centrální banky. Pokud se dočkáme pozitivního překvapení, tak o to větší bude mít Fed problém naplnit očekávání dalšího poklesu úrokových sazeb. Průmyslová produkce by dnes dle odhadů měla vykázat růst o 0,2 % m/m.

22:40 - USA, API report ropných zásob. Trh s ropou se od počátku týdne zmítá v chaosu kvůli víkendovému útoku na ropnou infrastrukturu v Saúdské Arábii. Ceny Brentu i WTI prudce vzrostly a situace se pravděpodobně příliš nezmění až do chvíle, kdy Saudi Aramco bude schopna plně obnovit produkční kapacitu. Dle posledních odhadů by to nemuselo být tak brzo, jak se hned po útocích spekulovalo. Z tohoto důvodu by zveřejnění zásob v tomto týdnu nemělo mít výrazný dopad. To samé platí víceméně také pro zítřejší data zásob DoE.

Projevy centrálních bankéřů

  • 11:40 - ECB Villeroy
  • 18:30 - ECB Villeroy
  • 18:35 - ECB Lane
  • 19:10 - ECB Coeure
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: lehký makro kalendář s prezidentskou debatou v USA v centru pozornosti 📌
    Dnešní makrokalendář je výjimečně lehký. Nejsou plánovány žádné významné publikace, které by mohly ovlivnit globální finanční trh. V závěru dne se však v USA uskuteční první debata kandidátů na prezidenta v listopadových volbách.
  • Ekonomický kalendář: lehký makro kalendář uprostřed týdne 🔎
    Dnešní makroekonomický kalendář je z hlediska publikací poměrně chudý. Nejsou naplánovány žádné události, které by mohly ovlivnit globální trh. V první části dne jsme měli možnost se dozvědět řadu údajů ze Spojeného království, včetně průmyslové výroby, údajů o HDP za leden a obchodní bilance. Většina zveřejnění splnila očekávání a vykázala zlepšení oproti předchozím měsícům, což naznačuje mírné zlepšení britské ekonomiky a snížení rizika recese.
  • Ekonomický kalendář: Lehký makrokalendář; v centru pozornosti index předstihových ukazatelů americké Conference Board
    Nálada na světových akciových trzích je dnes převážně pozitivní, po včerejší růstové seanci na Wall Street. Dnes se nedozvíme žádná makrodata, která by mohla otřást volatilitou trhu. Pozornost se přesune na firemní výsledky, kde čtvrtletní zprávy představí více než desítka velkých amerických společností.
  • Ekonomický kalendář: lehký první den důležitého týdne pro trhy 🔔
    V dnešním makroekonomickém kalendáři nejsou naplánovány žádné klíčové publikace, které by mohly ovlivnit globální trhy. Futures nenaznačují větší volatilitu při zahájení hotovostní seance v Evropě. Většina instrumentů nezaznamenává změny větší než 0,10 %.
  • Ekonomický kalendář: lehký začátek zajímavého týdne 🔔
    Futures kontrakty na indexy naznačují nižší otevření hotovostní seance v Evropě. Německý DAX klesá o 0,20 % a britský UK100 se obchoduje o 0,30 % níže. Dnešní makrokalendář je poměrně chudý a postrádá jakákoli špičková data, která by mohla výrazně ovlivnit globální trhy. Nicméně bude příležitost vyslechnout projevy dvou bankéřů. Nejprve v 19:45 promluví předseda BoE Bailey a po něm ve 21:30 guvernér Bank of France Villeroy de Galhau.
  • Ekonomický kalendář: Lepší než očekávané údaje o maloobchodních tržbách ve Velké Británii, bydlení v USA a summit lídrů EU v centru pozornosti
    Dnešní ekonomický kalendář zahrnuje zveřejnění významných údajů z Velké Británie a USA, projevy centrálních bankéřů a zprávy o hospodářských výsledcích klíčových společností. V centru pozornosti budou údaje o inflaci, údaje o maloobchodních tržbách, ukazatele trhu s bydlením a postřehy představitelů Federálního rezervního systému. Investoři by také měli sledovat summit lídrů EU. Dnes před zahájením trhu věnujte pozornost výsledkům společností American Express (AXP.US) a Procter & Gamble (PG.US). Údaje o maloobchodních tržbách ve Velké Británii dopadly lépe, než se očekávalo, GBP na těchto zprávách posiluje.
  • Ekonomický kalendář: Lídři EU budou diskutovat záchranný fond i rozpočet
    Evropské trhy otevřely smíšeně. V mírných ziscích se obchoduje německý DAX a také futures na americké indexy. Dnes bude zveřejněna celé řádka makrodat, nejdůležitější by však měl být začátek jednání o záchranném fondu EU. Lídři evropských zemí budou diskutovat podmínky využití 750 miliardového záchranného fondu a také rozpočet EU ve výši 1,09 bilionu euro na dalších 7 let. Rozhovory by se měly protáhnout do soboty a mohly by být docela náročné. Střetnou se názory celé sedmadvacítky a bloků zemí, které mají různé představy o využití záchranného fondu i evropského rozpočtu.
  • Ekonomický kalendář: Lockdowny a politika tíží sentiment
    Evropské indexy otevřely na počátku nového týdne do značných ztrát. Nálada se zhoršila poté, co americký senátor Manchin změnil svoji pozici a řekl, že nemůže podpořit Bidenův infrastrukturní zákon "Bild Back Better". Nyní se očekává, že rozhovory o nové legistlativě budou prodlouženy do roku 2022. Navíc Nizozemí oznámilo zavedení třítýdenního lockdownu, což také dopadá na sentiment na trzích. Ropa otevřela medvědím cenovým gapem. Dále pokračuje propad turecké liry, která už na páru USDTRY vystřelila nad 17,50.
  • Ekonomický kalendář: Makrodata jsou druhořadá, obchodníci se vzpamatovávají z výprodejů
    Wall Street má za sebou nejhorší propad od roku 1987 a některé evropské indexy včera ztrácely vůbec nejvíce v historii. Situace v Asii není o mnoho lepší, ale tam už se propad rozprostřel do delšího časového úseku. Poslední poklesy už proto nejsou tak výrazné. Z pohledu makrodat dnes není na programu žádné důležité zveřejnění. Trhy se budou vzpamatovávat z včerejšího propadu, přičemž budou hltat novinky ohledně koronaviru. Ráno to vypadá, že by trhy mohly být dobře nastaveny na určitou korekci včerejšího propadu. Na druhou stranu je dnes pátek a kvůli překotnému vývoji v posledních seancích by mohli mít obchodníci problém nechat otevřené pozice přes víkend. Španělsko, Velká Británie a Itálie uvalily restrikce na short selling některých akcií, což by (alespoň krátkodobě) mohlo pomoci částečně zmírnit tlak.
  • Ekonomický kalendář: Makrodata mnoho vzruchu nezpůsobí
    Není vůbec výjimkou, že pondělky jsou z pohledu makroekonomických dat chudé. Nejinak je tomu také dnes, kdy větší dopad než pravidelné fundamenty, by mohla mít výsledková sezóna v USA. Nicméně pojďme se podívat na dnešní nejdůležitější plánovaná makrodata. V 10:00 budou zveřejněny finální statistiky polské inflace. Očekává se růst o 2,6 % y/y - v souladu s prvním odhadem. Ve 13:00 pak polský statistický úřad zveřejní výsledky běžného účtu. Ty by měly v květnu ukázat pokles na 460 mil. euro z 718 mil. euro v dubnu. Makro dne bude pravděpodobně Empire State výrobní index newyorského Fedu na programu v 14:30, který by měl vzrůst z -8,6 bodů na +1 bod. Ve 14:50 by měl následně začít projev Johna Williamse, prezidenta neworského Fedu. Po projevu by měly následovat dotazy publika, které by se neměly vyhnout současné měnové politice Fedu. Výčet makra uzavíráme zveřejněním zápisu z posledního zasedání australské centrální banky RBA ve 3:30 (v úterý ráno).
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní data v USA pod drobnohledem + pokračování výsledkové sezóny
    Akciové indexy otevřely do pozitivního teritoria. Ve 14:30 budou zveřejněny maloobchodní prodeje v USA. Trh očekává silná čísla díky fiskálnímu stimulu v USA. Kromě toho zveřejní turecká centrální banka brzy po poledni rozhodnutí o sazbách. Na dnešním zasedání se však nečekají žádné změny. Co se týká výsledkové sezóny, tak se dočkáme reportů dalších finančních institucí včetně BlackRock nebo Citigroup.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní prodeje nejdůležitějším makroúdajem dne
    Evropské futures poukazují na vyšší otevření obchodní seance. Zatímco včerejší seance na Wall Street vypadala smíšeně, nálada se během asijské seance zlepšila, což umožnilo indexům z regionu posunout se výše.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby a index cen výrobců v USA v centru pozornosti
    Trhy s futures naznačují, že hlavní evropské indexy otevřou beze změny nebo mírně níže. Futures na DAX se v současné době obchodují přibližně 10 bodů pod včerejším závěrem. Ekonomický kalendář pro nadcházející den zahrnuje několik důležitých zpráv z USA.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA 🔎
    Dnešní makro kalendář je nabitý důležitými údaji z USA a Kanady. Investoři se nejprve dozvědí údaje o maloobchodních tržbách v USA, které by měly pokračovat v mírném oživení. Předpokládá se, že meziměsíční změna dosáhne 0,5 % oproti 0,3 % v minulém měsíci.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA; německý index ZEW v centru pozornosti trhů🔍
    Investoři se připravují na první snížení sazeb Fedu od roku 2020, které Jerome Powell téměř jistě oznámí zítra. V posledních dnech jsme byli svědky toho, že trh vytváří očekávání kolem snížení sazeb o 50 bb, ačkoli 25 bb by byl ze strany Fedu konzervativnější krok a stále není vyloučen; zejména vzhledem k nedávným solidním údajům z USA. Včera se ukázalo, že regionální index newyorského Fedu je nejvyšší od roku 2022, a optimismus ohledně stavu ekonomiky s novými zakázkami mezi dotázanými firmami vzrostl navzdory nižším plánům na nábor zaměstnanců.
  • Ekonomický kalendář: maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA (14.02.2025)
    Trhy pozitivně reagovaly na odložení nechvalně známých „cel na všechno“ prezidenta Donalda Trumpa, které ještě na začátku února vyvolávalo extrémní obavy o budoucnost mezinárodního obchodu. Tato původně přísná a bezvýjimečná cla jsou nyní mnohými analytiky vnímána jako pouhá pomíjivá hrozba, neboť očekávání ohledně rozhodnutí americké administrativy se zmírňují. Podrobný plán tzv. odvetných cel má být Trumpovi předložen na začátku dubna, zatímco všeobecná cla na ocel a hliník jsou naplánována na polovinu března.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v centru pozornosti trhu
    Dnešní seanci opět diktují býci, indexy v Evropě otevírají růstem, k čemuž přispívá optimismus v technologickém sektoru podpořený dobrými čtvrtletními výsledky předního světového výrobce čipů TSMC (TSM.US). Pozornost trhů se zaměří především na maloobchodní tržby, přičemž ať už údaje ukáží cokoli, zdá se, že by mohlo být obtížné zbavit se pozitivního sentimentu. Výsledky budou zveřejňovat další společnosti, a to z amerického finančního sektoru a pojišťovací gigant UnitedHealth Group (UHG.US), kótovaný na burze DJIA.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby v eurozóně a projevy bankéřů Fedu v centru pozornosti trhu
    Dnešní makroekonomický kalendář je poměrně chudý a investoři se připravují na zítřejší zveřejnění údajů o NFP. Obchodování na Wall Street je dnes uzavřeno z důvodu uctění památky bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera. Hlavní akciové indexy dnes většinou mírně ztrácejí. Nálada na rozvíjejících se trzích zůstává rovněž slabší kvůli obavám z Trumpovy celní politiky a index Nikkei dnes ztrácí již druhou seanci v řadě. Eurodolar se vrátil nad úroveň 1,03 poté, co údaje z Německa naznačily nárůst průmyslové výroby.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby v eurozóně a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v centru pozornosti trhu
    Dnešní nálada investorů je pozitivní, což se odráží v kurzu EUR/USD, který se dnes obchoduje s nárůstem o 0,3 %, přestože chybí významné fundamenty podporující posílení eura. Dnešní makrokalendář je poměrně lehký, bez čtení důležitých včerejších údajů ISM z USA. Německé průmyslové objednávky poklesly o -1,5 % m/m, trh očekával pokles o -2 %; data vyšla o něco lepší, ale stále slabá a dominantní narativ se nemění; německá ekonomika vážně zpomalila a zdá se, že problém se prohlubuje. Konstruktivní PMI z Evropy dopadly velmi špatně; v Německu čtení ukázalo na 38 oproti předchozím 42. Investoři budou pozorně sledovat ropu, která může reagovat na zprávy z dnešní konference OPEC+.
  • Ekonomický kalendář: Maloobchodní tržby ve Velké Británii a CPI v eurozóně
    Trhy očekávají klíčové údaje o maloobchodních tržbách ve Spojeném království a konečné údaje o inflaci v eurozóně, zatímco údaje o bydlení a průmyslové výrobě v USA poskytnou náhled na ekonomickou dynamiku. Evropské futures naznačují opatrné otevření, protože obchodníci zpracovávají smíšené ekonomické signály.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank