Úterý 03. prosince 2024 18:00
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding

Trump „mává“ s cenou ropy, pohonné hmoty v Česku zlevňují

12.09.2019 10:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Benzín v uplynulém týdnu opět mírně zlevnil, nafta jakbysmet. Litr benzínu je o devět haléřů levnější než před sedmi dny, stojí 32,48 koruny, a je tak nejlevnější od letošního dubna. Nafta v průměru vyjde na 31,69 koruny, o pět haléřů méně než před týdnem, a je rovněž nejlevnější od dubna.

V posledním týdnu si s cenou ropy pohrávají zejména kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten nejprve začátkem týdne zbavil funkce hlavního bezpečnostního poradce Johna Boltona. Vzhledem k tomu, že Bolton byl široce vnímán jako „jestřáb č. 1“ současné administrativy, ceny ropy to snížilo. Opadla obava trhů z další eskalace napětí mezi USA a Íránem, kterou zjevně zásadně stupňoval právě Bolton. Zmírnění napětí mezi Washingtonem a Teheránem může podle odhadů vrátit na světový trh 700 tisíc barelů íránské ropy denně, které nyní podléhají sankční politice USA. Trump je opravdu připraven zmírnit sankce vůči Íránu, což právě způsobuje zlevňování ropy.

Trump však zmírňuje také svůj postoj také vůči Pekingu. To má naopak za následek růst cen ropy. Stoupají totiž šance, že se podaří nalézt řešení vleklé celní války USA a Číny, která celosvětově mezi investory zasévá nejistotu, podvazuje tak vyhlídky globálního růstu, pročež snižuje poptávku po ropě. Poté, co ropa včera kvůli zmírnění sankcí vůči Íránu zaznamenala největší propad za uplynulé čtyři týdny, ropné termínové kontrakty část z propadu posléze umazaly, jakmile vyšlo najevo, že Trump odkládá navýšení celních sazeb na čínské zboží o čtrnáct dní, z 1. října na 15. října. Jako důvod odkladu uvedl žádost čínského vicepremiéra a také fakt, že Čína právě 1. října slaví 70. výročí svého vzniku. Navýšení cla z 25 na 30 procent, které se týká čínského dovozu do USA v objemu 250 miliard dolarů ročně, je prý také gestem Trumpovy dobré vůle, jak sám uvedl.

Trump „mává“ s cenou ropy, pohonné hmoty v Česku zlevňují. Cena pohonných hmot je ovšem v Česku, tak jako o prázdninách, až nezvykle stabilní. Zářijový vývoj na to zatím navazuje. Důvodem stability cen jsou dne protichůdné, vzájemně se ovšem víceméně vyvažující tendence světových trhů, které působí trvaleji než ty výše uvedené.

První tendencí je pozvolný pokles cen ropy. Ta svého letošního cenového maxima, takřka 75 dolarů za barel, dosáhla ve druhé polovině dubna, avšak od té doby zlevnila o bezmála 18 procent, na nynějších zhruba 61 dolarů za barel, vyjdeme-li z cen ropy typu Brent. K poklesu dochází pod vlivem nárůstu obav investorů z globálního ekonomického zpomalení, zapříčiněného zejména stupňující se obchodní válkou USA a Číny a s ní spjatou nejistotou, ale také nejistotou spjatou s možným tvrdým brexitem a dalšími riziky typu výrazného zpomalení čínské ekonomiky nejen z důvodu obchodní války. Tato obava, která oslabuje poptávku po ropě, je tak silná, že ji zatím nerozhání ani uvolňování měnové politiky – či signalizace takového uvolňování – světově významných centrálních bank v čele s tou americkou. Nerozhání ji ovšem ani omezení těžby klíčovými těžaři včetně Saúdské Arábie a Ruska, které potrvá minimálně do roku 2020, ani geopolitické tenze, jako je ta mezi Spojenými státy a Íránem.

Naproti tomu ovšem ta samá obava investorů způsobuje posilování dolarů, neboť ten představuje bezpečné útočiště pro časy zvýšené nejistoty. Výsledkem je aktuální zhodnocení dolaru blízko nejsilnější úrovně vůči koruně za poslední více než dva roky. Ještě před letošními prázdninami se dolar prodával za 22,40 koruny, dnes je o více než korunu dražší, když vyjde zhruba na 23,50. Toto oslabení české měny zvyšuje korunovou cenu barelu ropy a zásadně tak tlumí efekt jejího zmíněného – dolarového – zlevňování.

Výsledkem toho všeho je právě „stojatost“, případně jen mírné snižování cen pohonných hmot v ČR. V příštích sedmi dnech lze očekávat opět jen mírné zlevnění jak benzínu, tak nafty, v rozsahu kolem pěti až deseti haléřů na litr. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump chce pro USA koupit Grónsko, které jako první vystoupilo z EU. Byl by to největší realitní obchod dějin, souhlas Dánska ale nemá
    Ne, není to vtip. Americký prezident Donald Trump chce pro Spojené státy koupit největší ostrov světa, Grónsko. Grónsko, které jako první území vystoupilo z Evropské unie, resp. někdejšího Evropského hospodářského společenství, a to už v roce 1985, je nezávislým teritoriem pod částečnou dánskou správou. Dánsko zodpovídá za obranu a zahraniční a měnovou politiku Grónska.
  • Trump chce zablokovat dokončení plynovodu Nord Stream 2. Jazýčkem na vahách nyní bude Dánsko
    Americký prezident Donald Trump stupňuje svoji kritickou rétoriku vůči projektu plynovodu Nord Stream 2. Včera pohrozil, že zváží sankce, které by celý projekt zablokovaly. Washington se obává zejména dalšího růstu závislosti podstatné části Evropy na ruském plynu.
  • Trump chce zakázat čínský TikTok. ČNB vidí zotavení ekonomiky až v 2022
    Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených stech zaznamenala v červenci nejvyšší tempo růstu za téměř jeden a půl roku, když index aktivity ve zpracovatelském sektoru vzrostl z 52,6 bodu na 54,2 bodu a druhý měsíc za sebou se tak nachází nad padesátibodovou hranicí, která odděluje růst aktivity od poklesu.
  • Trump i Xi šíří optimismus, ale trhy jsou před americkými daty opatrné
    Ke konci týdne tu máme opět příznivé komentáře k průběhu čínsko-amerických jednání, a to hned z nejvyšších míst. Americký prezident Trump řekl, že dohody s Čínou může být dosaženo do čtyřech týdnů. Po řadě nekonkrétních vyjádření nechávajících termín otevřený se tak můžeme něčeho chytit. Vedle toho i čínský prezident Xi uvedl, že v jednáních s USA bylo dosaženo podstatného pokroku.
  • Trump i začátkem týdne zatím v centru všeho dění, USD své páteční ztráty většinou stále drží
    Pondělní seance je v plném proudu a málokoho po minulých týdnech asi překvapí, že v čase na data chudého ekonomického kalendáře se na finančních trzích opět řeší Donald Trump. Přestože na trzích stále ještě rezonují jeho páteční komentáře na adresu dolaru a americké měnové politiky, Trump si i tak o víkendu našel nové téma, když na svém twitteru začal vyhrožovat se zapnutým caps lockem Íránu.
  • Trump kritizoval Čínu za nenavýšení nákupů zemědělských produktů
    Včera odpoledne americký prezident začal znovu kritizovat Čínu na Twitteru. V jednom ze svých tweetů uvedl, že Čína zatím nezačala s navýšením nákupů amerických zemědělských produktů a že doufá, že tak brzy učiní. Připomeňme, že bylo toto téma podle Trumpa jedním z příslibů, který mu Čína dala na G20, i když čínská média po G20 o tomto příslibu neinformovala.
  • Trump kritizoval OPEC kvůli vysokým cenám ropy; dohoda mezi USA a Čínou v nedohlednu
    V neděli byly zveřejněny maloobchodní tržby z Nového Zélandu, které ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,7 %, což byl nejvyšší nárůst od února minulého roku.
  • ​Trump kritizuje FED, Brexit: dohoda je za dveřmi – ranní analýza 10.10.2018
    Trumpovi se nelíbí, že FED zvyšuje úrokové sazby. Nesouhlasí s tak rychlým navyšováním sazeb, nemyslí si, že mají Spojené Státy problémy s inflací. Trump také včera zopakoval, že je připraven uvalit na Čínu další nová cla ve výši 267 miliard USD, pokud se bude Čína mstít za dosavadní uvalená cla.
  • Trump krotí tržní optimismus - cla porostou. Eurodolar opět míří dolů
    Nadšení ze silných amerických předvánočních nákupů a posunu situace kolem italského rozpočtu v úvodu týdne pozitivně naladilo finanční trhy, ale jen do chvíle, než se do hry opět vložil Donald Trump. Ten trhům rychle připomněl jednu z hrozeb, totiž nová cla.
  • Trump letošní Davos vynechává, bude mu ale hodně pískat v uších
    Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, které se koná tento týden, se musí obejít bez účasti osoby, o níž se tam bude bezesporu nejčastěji diskutovat. Řeč je o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. On a další klíčoví muži americké administrativy – jako ministr financí Steven Mnuchin nebo obchodní zmocněnec Robert Lighthizer – nedorazí oficiálně kvůli částečné odstávce americké vlády, takzvanému shutdownu.
  • Trump má vítězství na dosah. Akciové trhy reagují pádem
    Po brexitu jsme se letos dočkali dalšího překvapení. Donald Trump se podle výsledků dnešního rána s největší pravděpodobností stane prezidentem Spojených států, což nad ránem vylekalo finanční trhy, které se dostávají pod silný prodejní tlak. Futures na americké indexy ztrácí okolo čtyř procent a o více než procento se na páru s eurem propadá také americký dolar. Daří se naopak bezpečným přístavům, jako jsou japonský jen, zlato, nebo dluhopisy. Volby budou na finančních trzích rezonovat také během dnešní seance a i když jsou trhy nervózní, do dalších dnů počítáme s tím, že se situace začne spíše stabilizovat.
  • Trump Media & Technology Group roste o 17 % díky sázkám na Trumpovo prezidentství 💰
    Akcie Trump Media & Technology Group (DJT.US) dnes rostou o 17 % díky spekulativním sázkám na den amerických voleb. Akcie DJT byly letos velmi volatilní, přičemž jakékoli zprávy týkající se prezidentského období Donalda Trumpa, incidentů na volebních shromážděních nebo soudních případů způsobují výrazné výkyvy cen.
  • Trump Media ztrácí půdu pod nohama - akcie DJT hledají dno
    Akcie společnosti Trump Media & Technology Group (DJT.US) se v pondělí propadly o více než 10 % na nejnižší úroveň od březnového vstupu společnosti na burzu. Pokles nastal po uplynutí šestiměsíčního období, během kterého akcionáři včetně Donalda Trumpa nemohli své akcie prodat. Trump však uvedl, že svůj podíl prodat neplánuje.
  • Trump mluví o odložení voleb. Akcie padají, data jim nepomohla
    Dnešek přinesl zajímavá makrodata. Německá a americká ekonomika klesly za jediný kvartál o desetinu, čehož nebyly svědky celé generace. Počítalo se tím už dlouho, ovšem investoři podle nás tak trochu doufali, že čísla budou nakonec lepší, tak jako jiné statistiky z průběhu druhého čtvrtletí. Nakonec tedy důvod ke zlepšení sentimentu nepřišel. Naopak týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti se znovu zvýšily a naznačily tím, že se opravdu oživení nyní asi zadrhává, jak ostatně varuje Fed už nějaký čas.
  • Trump mluví o rychlé dohodě. Trhům se to líbí, ale zkušenost vybízí k opatrnosti
    Poslední dny jen dokládají, jak se nálada kolem jednání USA s Čínou dokáže přelévat z jedné strany na druhou a zpět. Hráči na trzích jsou však očividně opatrnější a nepodléhají přílišnému optimismu ani pesimismu o dalším vývoji obchodní války. Donald Trump sice v OSN kritizoval Čínu, ale pak také řekl, že začíná znovu kupovat americké zemědělské komodity a že jsou na sebe s Číňany nyní "hodní".
  • Trump môže v najbližších siedmych dňoch poslať ropu prudko nahor
    Je možné, že v nasledujúcich dňoch sa na trhoch s ropou zvýši volatilita. Kvôli Trumpovi. 17. mája totiž končí dočasné zrušenie sankcií voči Iránu (ktoré je dôsledkom dohody o nukleárnom programe) a Trump ho musí obnoviť. A či ho obnoví, nie je zatiaľ úplne jasné. Trump totiž nie je s Iránom veľký kamarát, popri viacerých verbálnych útokoch ho v januári zaradil na zoznam siedmych krajín, ktorých občanom zakázal vstup do USA. Tieto pravidlá boli medzičasom zmiernené, určité obmedzenia však stále platia. Z tohto je možné vyčítať, že Trump Irán príliš v láske nemá.
  • Trump může slavit. Dnes oznámený rychlejší než očekávaný růst americké ekonomiky táhne spotřeba domácností a u listopadových voleb republikánům
    Americká ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí expandovala tempem 3,5 procenta. Trh přitom ve střední hodnotě odhadů analytiků počítal s nižším růstem, 3,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí rostla nejsilnější ekonomika světa tempem 4,2 procenta, takže dohromady tato dvě čtvrtletí vykazují nejrychlejší růst od roku 2014. Expanze se opírá v prvé řadě o silnou spotřebu amerických domácností, která k růstu přispěla 2,69 procentního bodu. Spotřeba nečekaně zrychlila a přidala čtyři procenta. Jedná se o její nejlepší výkon taktéž od roku 2014.
  • Trump nakažen koronavirem, DAX30 pod tlakem
    Německý DAX30 se po býčího pohybu z minulého týdne zastavil v obchodním rozmezí 12 700 až 12 900 bodů. V pátek prorazil akciový index níže poté, co byl americký prezident Trump nakažen koronavirem. To vedlo k nejistotě mezi účastníky trhu. Technicky je pokles jednoznačně medvědím signálem, který může vytvořit cestu až na úroveň 12 200 bodů.
  • Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna
    Netrvalo dlouho a přišlo, co asi přijít muselo - Donald Trump hrozí dalšími cly na čínské zboží. Zcela ve svém stylu se snaží zaskočit protivníka: Z dříve avizovaných cel na zboží za 100 mld. USD se stává 200 miliard. Reakce tedy přišla rychle a byla výraznější, než se čekalo, takže to vypadá, že i čínská odpověď na první cla amerického prezidenta zaskočila.
  • Trump naplnil hrozbu, navýšil cla, poškozeno bude i Česko. Peking chystá protiútok, zatím na jeho pokyn státní fondy vykupují akcie
    Americký prezident Donald Trump dnes ráno středoevropského času naplnil svoji hrozbu a zvýšil cla na čínský dovoz v objemu 200 miliard dolarů ročně. Nová cla se týkají více než 5700 položek, včetně vánočních ozdob nebo dětských autosedaček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster