Sobota 21. prosince 2024 19:33
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Trump kritizoval Čínu za nenavýšení nákupů zemědělských produktů

12.07.2019 09:05  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Shrnutí:

  • Donald Trump obvinil Čínu z nedodržování slibů ohledně zemědělských importů
  • Čínský tisk naznačuje, že nastal čas ke snižování úrokových sazeb
  • Tempo růstu minimální mzdy v Jižní Koreji začne příští rok zpomalovat

Trump se opřel do Číny

Včera odpoledne americký prezident začal znovu kritizovat Čínu na Twitteru. V jednom ze svých tweetů uvedl, že Čína zatím nezačala s navýšením nákupů amerických zemědělských produktů a že doufá, že tak brzy učiní. Připomeňme, že bylo toto téma podle Trumpa jedním z příslibů, který mu Čína dala na G20, i když čínská média po G20 o tomto příslibu neinformovala. Výsledky zveřejněné americkým ministerstvem zemědělství přitom dokonce naznačují, že nákupy sójových bobů ze strany Číny minulý týden klesly na 79 % předchozího týdne. Snížení se pak týkalo také dovozu amerického vepřového. Čínský ministr pro obchod v reakci uvedl, že je import amerických zemědělských produktů důležité téma, o kterém spolu obě země musejí hovořit. K tématu brzkého navýšení dovozů se však nijak nevyjádřil. Výše uvedené jen potvrzuje, že napětí mezi oběma zeměmi stále existuje a brzy může být zdrojem opětovného návratu nervozity na finanční trhy.

Americké desetileté výnosy ve čtvrtek rostly až na úroveň 2,13 %. Cena se díky tomu výrazně propadla. Zdroj: xStation5

Čína by mohla snížit úrokové sazby

Čínský tisk dnes ráno píše o tom, že tlak amerického prezidenta na snížení sazeb nese své ovoce, jelikož je velmi neobvyklé pro americkou centrální banku snižovat sazby v situaci, kdy se ekonomice daří a nezaměstnanost zůstává nízká. Ve stejném článku však Chinese Global Times naznačují, že by sazby mohly začít klesat také v Číně. PBOC by přitom nemusela jen zůstat u snižování sazeb, ale mohla by navýšit objemy nových úvěrů tak, aby i tímto kanálem podepřela zpomalující ekonomiku. Tento názor je v souladu s tím, co jsme psali nedávno, kdy jsme upozorňovali na deflační tlaky a na skutečnost, že dočasně vyšší ceny potravin čínskou centrální banku nijak výrazně trápit nebudou.

Z dalších zpráv

  • Novozélandský PMI ve výrobním sektoru rostl z 50.4 na 51.3b
  • Jižní Korea chystá zpomalit tempo růstu minimální mzdy na 2.9 %. V předchozích dvou letech bylo přitom tempo růstu minimální mzdy dvouciferné. Vláda tak reaguje na zhoršující se situaci ve světové ekonomice a na zpomalující export.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump hrozí Evropě novými cly. Důvodem je Boeing
    Trumpově administrativě dochází trpělivost s Evropskou unií. Ve hře je opět poslední dobou tolikrát skloňovaný Boeing. A v hře je také další hojně zmiňované téma uplynulých měsíců: dodatečná cla. Vskutku, Trump hrozí Bruselu zavedením dodatečných cel na zboží dovážené z EU v ročním objemu zhruba 11 miliard dolarů (dodatečná cla mají být uvalena na rozličné zboží, od vrtulníků, přes motocykly, po sýr či víno). Američanům totiž vadí, že úhlavní rival Boeingu, společnost Airbus, má získávat výhodu v konkurenčním boji díky miliardám dolarů státních subvencí. Hrozbou nových cel chtějí EU přimět k tomu, aby praxi subvencování Airbusu opustila.
  • Trump hrozí Evropské unii novými cly, pokud ta nezačne odebírat více amerického plynu a ropy. Je to špatná zpráva hlavně pro Fica s Orbánem, které staví proti Trumpovi se Zelenským
    Zvolený americký prezident Donald Trump hrozí Evropské unii novými cly. Ta hodlá uvalit, pokud EU nezačne odebírat více ropy a plynu z USA. Spojené státy přitom patří k těm zemím, které v uplynulých letech opravdu výrazně navýšily své energetické dodávky do EU, a to v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu, zahájené v únoru 2022. V porovnání s rokem 2021 letos například Spojené státy dodávají do EU zhruba čtyřnásobný objem plynu. O takovém nárůstu objemu dodávek si ostatní klíčoví dodavatelé plynu do EU mohou nechat jenom zdát (viz graf agentury Bloomberg).
  • Trump hrozí obchodní válkou už i Česku. Kvůli digitální dani
    Česká republika rozšiřuje okruh zemí, jimž Spojené státy hrozí obchodní válkou. Důvodem je česká podoba digitální daně, kterou loni v listopadu schválila vláda. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.
  • Trump: Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů
    Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude moci nakupovat produkty od amerických dodavatelů. Po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Ósace to včera na tiskové konferenci řekl americký prezident Donald Trump. Oba prezidenti se na schůzce dohodli, že obnoví obchodní rozhovory, aby mohli ukončit obchodní válku.
  • Trump chce ještě větší fiskální balík než demokrati. Americké akcie rostou
    Témata ovlivňující finanční trhy zůstávají stále stejná a u jednoho jsme se dočkali nového překvapení. Jde o americký fiskální balík, v jehož souvislosti Donald Trump už po několikáté mění názor. Podle dnešních prohlášení by byl pro rozpočtové výdaje i nad 2,2 bilionu USD navrhovanými demokraty a neřeší, jaké hlasy ho v Kongresu nakonec protlačí. O fiskálním balíku doslova prohlásil, že ho chce ještě větší než demokrati. To je další podstatný posun po dřívějším plánu minimálního stimulu a pozdějším kompromisním návrhu.
  • Trump chce pro USA koupit Grónsko, které jako první vystoupilo z EU. Byl by to největší realitní obchod dějin, souhlas Dánska ale nemá
    Ne, není to vtip. Americký prezident Donald Trump chce pro Spojené státy koupit největší ostrov světa, Grónsko. Grónsko, které jako první území vystoupilo z Evropské unie, resp. někdejšího Evropského hospodářského společenství, a to už v roce 1985, je nezávislým teritoriem pod částečnou dánskou správou. Dánsko zodpovídá za obranu a zahraniční a měnovou politiku Grónska.
  • Trump chce zablokovat dokončení plynovodu Nord Stream 2. Jazýčkem na vahách nyní bude Dánsko
    Americký prezident Donald Trump stupňuje svoji kritickou rétoriku vůči projektu plynovodu Nord Stream 2. Včera pohrozil, že zváží sankce, které by celý projekt zablokovaly. Washington se obává zejména dalšího růstu závislosti podstatné části Evropy na ruském plynu.
  • Trump chce zakázat čínský TikTok. ČNB vidí zotavení ekonomiky až v 2022
    Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených stech zaznamenala v červenci nejvyšší tempo růstu za téměř jeden a půl roku, když index aktivity ve zpracovatelském sektoru vzrostl z 52,6 bodu na 54,2 bodu a druhý měsíc za sebou se tak nachází nad padesátibodovou hranicí, která odděluje růst aktivity od poklesu.
  • Trump i Xi šíří optimismus, ale trhy jsou před americkými daty opatrné
    Ke konci týdne tu máme opět příznivé komentáře k průběhu čínsko-amerických jednání, a to hned z nejvyšších míst. Americký prezident Trump řekl, že dohody s Čínou může být dosaženo do čtyřech týdnů. Po řadě nekonkrétních vyjádření nechávajících termín otevřený se tak můžeme něčeho chytit. Vedle toho i čínský prezident Xi uvedl, že v jednáních s USA bylo dosaženo podstatného pokroku.
  • Trump i začátkem týdne zatím v centru všeho dění, USD své páteční ztráty většinou stále drží
    Pondělní seance je v plném proudu a málokoho po minulých týdnech asi překvapí, že v čase na data chudého ekonomického kalendáře se na finančních trzích opět řeší Donald Trump. Přestože na trzích stále ještě rezonují jeho páteční komentáře na adresu dolaru a americké měnové politiky, Trump si i tak o víkendu našel nové téma, když na svém twitteru začal vyhrožovat se zapnutým caps lockem Íránu.
  • Trump kritizoval OPEC kvůli vysokým cenám ropy; dohoda mezi USA a Čínou v nedohlednu
    V neděli byly zveřejněny maloobchodní tržby z Nového Zélandu, které ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,7 %, což byl nejvyšší nárůst od února minulého roku.
  • ​Trump kritizuje FED, Brexit: dohoda je za dveřmi – ranní analýza 10.10.2018
    Trumpovi se nelíbí, že FED zvyšuje úrokové sazby. Nesouhlasí s tak rychlým navyšováním sazeb, nemyslí si, že mají Spojené Státy problémy s inflací. Trump také včera zopakoval, že je připraven uvalit na Čínu další nová cla ve výši 267 miliard USD, pokud se bude Čína mstít za dosavadní uvalená cla.
  • Trump krotí tržní optimismus - cla porostou. Eurodolar opět míří dolů
    Nadšení ze silných amerických předvánočních nákupů a posunu situace kolem italského rozpočtu v úvodu týdne pozitivně naladilo finanční trhy, ale jen do chvíle, než se do hry opět vložil Donald Trump. Ten trhům rychle připomněl jednu z hrozeb, totiž nová cla.
  • Trump letošní Davos vynechává, bude mu ale hodně pískat v uších
    Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, které se koná tento týden, se musí obejít bez účasti osoby, o níž se tam bude bezesporu nejčastěji diskutovat. Řeč je o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. On a další klíčoví muži americké administrativy – jako ministr financí Steven Mnuchin nebo obchodní zmocněnec Robert Lighthizer – nedorazí oficiálně kvůli částečné odstávce americké vlády, takzvanému shutdownu.
  • Trump „mává“ s cenou ropy, pohonné hmoty v Česku zlevňují
    Benzín v uplynulém týdnu opět mírně zlevnil, nafta jakbysmet. Litr benzínu je o devět haléřů levnější než před sedmi dny, stojí 32,48 koruny, a je tak nejlevnější od letošního dubna. Nafta v průměru vyjde na 31,69 koruny, o pět haléřů méně než před týdnem, a je rovněž nejlevnější od dubna.
  • Trump má vítězství na dosah. Akciové trhy reagují pádem
    Po brexitu jsme se letos dočkali dalšího překvapení. Donald Trump se podle výsledků dnešního rána s největší pravděpodobností stane prezidentem Spojených států, což nad ránem vylekalo finanční trhy, které se dostávají pod silný prodejní tlak. Futures na americké indexy ztrácí okolo čtyř procent a o více než procento se na páru s eurem propadá také americký dolar. Daří se naopak bezpečným přístavům, jako jsou japonský jen, zlato, nebo dluhopisy. Volby budou na finančních trzích rezonovat také během dnešní seance a i když jsou trhy nervózní, do dalších dnů počítáme s tím, že se situace začne spíše stabilizovat.
  • Trump Media & Technology Group roste o 17 % díky sázkám na Trumpovo prezidentství 💰
    Akcie Trump Media & Technology Group (DJT.US) dnes rostou o 17 % díky spekulativním sázkám na den amerických voleb. Akcie DJT byly letos velmi volatilní, přičemž jakékoli zprávy týkající se prezidentského období Donalda Trumpa, incidentů na volebních shromážděních nebo soudních případů způsobují výrazné výkyvy cen.
  • Trump Media ztrácí půdu pod nohama - akcie DJT hledají dno
    Akcie společnosti Trump Media & Technology Group (DJT.US) se v pondělí propadly o více než 10 % na nejnižší úroveň od březnového vstupu společnosti na burzu. Pokles nastal po uplynutí šestiměsíčního období, během kterého akcionáři včetně Donalda Trumpa nemohli své akcie prodat. Trump však uvedl, že svůj podíl prodat neplánuje.
  • Trump mluví o odložení voleb. Akcie padají, data jim nepomohla
    Dnešek přinesl zajímavá makrodata. Německá a americká ekonomika klesly za jediný kvartál o desetinu, čehož nebyly svědky celé generace. Počítalo se tím už dlouho, ovšem investoři podle nás tak trochu doufali, že čísla budou nakonec lepší, tak jako jiné statistiky z průběhu druhého čtvrtletí. Nakonec tedy důvod ke zlepšení sentimentu nepřišel. Naopak týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti se znovu zvýšily a naznačily tím, že se opravdu oživení nyní asi zadrhává, jak ostatně varuje Fed už nějaký čas.
  • Trump mluví o rychlé dohodě. Trhům se to líbí, ale zkušenost vybízí k opatrnosti
    Poslední dny jen dokládají, jak se nálada kolem jednání USA s Čínou dokáže přelévat z jedné strany na druhou a zpět. Hráči na trzích jsou však očividně opatrnější a nepodléhají přílišnému optimismu ani pesimismu o dalším vývoji obchodní války. Donald Trump sice v OSN kritizoval Čínu, ale pak také řekl, že začíná znovu kupovat americké zemědělské komodity a že jsou na sebe s Číňany nyní "hodní".
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank