Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:37
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap forex

Jackson Hole a summit G7: Pokud dnes šéf americké centrální banky Trumpa nepotěší, ten tím spíše o víkendu nepotěší ani státníky zemí skupiny G7

23.08.2019 08:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes a během dalších tří dní se konají mezinárodní setkání, která výrazně napoví, jakým směrem se bude světová ekonomika ubírat minimálně ve zbytku letošního roku.

Centrální bankéři z celého světa se sjeli do Jackson Hole ve Wyomingu na své pravidelné každoroční setkání, zatímco Francie od soboty do pondělí hostí summit zemí skupiny G7.

Letos v Jackson Hole sice chybí šéfové Evropské centrální banky, Mario Draghi, a té japonské, Haruhiko Kuroda, přítomni však budou Mark Carney, hlava Bank of England, a zejména Jerome Powell, šéf americké centrální banky.

Powell dnes přednese dost možná přelomový projev. Trhy se budou z jeho slov snažit vyčíst, jaká je pravděpodobnost zářijového dalšího snížení základní úrokové sazby v USA. Nyní takřka jednomyslně počítají se snížením o čtvrtinu procentního bodu, jenže tato jednomyslnost může být projevem až přílišných očekávání. Tedy takzvaného „přestřelení“, jehož se trhy leckdy dopouští. Vrcholní představitelé Fedu totiž zatím příliš jednohlasně nezní. Někteří naznačují, že zářijové snížení je možné, jiní tvrdí, že stav americké ekonomiky se nezhoršil natolik, aby další redukci sazeb opodstatňoval. Drží se líčení červencového snížení sazeb jako „preventivního“, které není začátkem série úrokových redukcí. Trh tomu ale nevěří. Zatím. Jedním z důsledků této nevíry trhu je celosvětový pokles výnosů dluhopisů. Například už i třicetiletý bond německé vlády vykazuje záporný výnos, takže investoři platí za to, že mohou Berlínu na třicet let půjčit.    

Jenže právě aukce třicetiletých německých bondů předevčírem naznačila, že trhy ve svém očekávání zřejmě opravdu „přestřelují“. Berlín totiž prodejem třicetiletého dluhu zamýšlel získat dvě miliardy eur, avšak investoři mu svěřili „jen“ něco před 800 milionů eur. To značí, že za stávajících podmínek nemusí být záporný úrok na bondech s dlouhou dobou splatnosti udržitelný. Ostatně od poloviny srpna dochází k růstu výnosů vládních dluhopisů obecněji. Například i český desetiletý bond se dostal z úrovně 0,9 procenta – více než dvouletého minima – opět nad úroveň jednoho procenta. Pokud Powell dnes v Jackson Hole naznačí spíše to, že Fed v září sazby nesníží, výnosy na dluhopisech – amerických, německých, českých a jiných – porostou dále a zřejmě i výrazněji než v uplynulém týdnu.

Jestliže Powell ovšem něco takového naznačí, udělá „čáru přes rozpočet“ nejen trhům, ale také americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Ten, mnohdy až nevybíravě a v podstatně bezprecedentně, na Fed tlačí, aby sazby snižoval, a to dokonce výrazně. Trump tvrdí, že otálení Fedu s redukcí sazeb příliš posiluje dolar. A příliš silný dolar poškozuje americké vývozce. Snížení sazeb ovšem také bývá vzpruhou akciovému trhu. A Trump potřebuje, aby akcie v USA rostly, neboť si výkon burz stanovil jako klíčový barometr úspěšnosti svého působení v Bílém domě. Pokud mu budou burzy v následujících měsících padat, bude vážně ohroženo jeho znovuzvolení v příštím roce. Uvolněná měnová politika – nejlépe několikeré snížení sazeb ze strany Fedu – je v tuto chvíli asi nejzaručenějším způsobem, jak růstu burz docílit. Bez ohledu na dlouhodobé následky. Ty však Trumpa tolik nezajímají jako znovuzvolení.

Jestliže Powell dnes svým projevem naznačí, že sazby v září nesníží, Trumpa dost možná o víkendu ve Francii nezastihne nejlepší nálada. Na Fed a Powella samotného zřejmě ihned vyvine tlak – jak má ve zvyku, nejspíše prostřednictvím twitteru –, aby si to se snížením sazeb ještě rozmyslel. Na setkání státníků zemí skupiny G7 v letovisku Biarritz u Biskajského zálivu se navíc takřka jistě sám pod tlakem ocitne.

Každoroční vrcholné setkání státníků hospodářsky nejvyspělejších zemí světa se už tak letos ponese v obzvláště ponurém duchu. Těžko za celou historii setkání zemí skupiny G7, která se počítá od poloviny sedmdesátých let, najít ročník, jejž by předznamenávala ještě chmurnější a napjatější atmosféra.

Letos to bude vyloženě „přetlačovaná.“

Pod tlakem se ocitne totiž nejen Trump a Spojené státy, ale také Německo.

Spojené státy vedou už přes rok obchodní válku s Čínou, navíc však hrozí celní válkou také Evropské unii. Trump si minulý týden při předvolebním setkání s příznivci postěžoval, že Evropská unie je – co se cel a obchodních překážek týče – ještě horší než Čína. Takový výrok v podstatě vylučuje, že by mohl couvnout ze svého úmyslu zavést dodatečná cla na evropská auta. Zřejmě se k tomu odhodlá v první polovině listopadu. Mnozí jsou dokonce přesvědčeni o tom, že Trump cly hrozí a cla zavádí, aby přiměl Powella a Fed právě k výraznějšímu snižování sazeb.

Na setkání zemí skupiny G7 budou mít evropští státníci zřejmě poslední možnost vyvinout na Trumpa koordinovaný tlak a přesvědčit jej, aby si zavedení cel na evropská auta ještě rozmyslel.

Klíčovou obětí těchto cel by bylo Německo. Kancléřka Angela Merkelová tedy zřejmě na Trumpa na summitu G7 vyvine tlak vůbec nejsilnější, byť spíše v rámci neformálních hovorů na okraj summitu, neboť obchodní válka jako taková na oficiálním programu není.

Potíž je v tom, že právě Německo má také hodně másla na hlavě. A to i z pohledu dalších zemí, jež se summitu zúčastní. To by mohlo zhatit možný plán na opravdu koordinovaný nátlak na Trumpa.

Berlín totiž už několik let úspěšně dodržuje rozpočtovou politiku nulového schodku. Německo si tak sice vytváří rezervu na ekonomicky horší časy a snižuje svůj dluh. Zároveň tím ovšem způsobuje, že německé firmy či domácnosti nekupují tolik zahraničního zboží. Motor evropské ekonomiky tak vlastně nejede na plný plyn. Kancléřka Merkelová tudíž na summitu jistě uslyší, že by měla odkývnout rozpočtovou injekci německé ekonomice. Injekce by pomohla francouzskému, italskému či třeba i českému hospodářství.

Ani jedno z toho však není příliš realistické. Spíše lze sázet na zatvrzelost obou klíčových státníků. Trump zřejmě bude tím zatvrzelejší, čím méně jej svým dnešním projevem potěší Powell. Jestliže se Trump, ani Merkelová tlaku nepoddá, bude nálada na dalším summitu G7, který se koná příští rok ve Spojených státech, snad ještě chmurnější než letos.   

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody
    „Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Izraelská centrální banka je připravena připravena zahájit pilot své digitální měny
    Centrální banka v Izraeli je připravena zahájit pilot své vlastní kryptoměny centrální banky (CBDC), která by mohla fungovat s Ethereem jako základním blockchainem.
  • Izraelská ekonomika letos rostla nejpomaleji od 2015
    Hrubý domácí produkt Izraele vzrostl v letošním roce o 3,3 procenta, nejpomaleji od roku 2015. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil izraelský statistický úřad. Loni se HDP zvýšil o 3,4 procenta.
  • Izraelské akcie zažily nejhorší den za více než sedm let
    Izraelské akcie dnes zažily nejhorší den za více než sedm let. Index telavivské burzy Tel Aviv 125 se propadl o 4,7 procenta a uzavřel na 1315,94 bodu. To představuje jeho nejprudší jednodenní pokles od 7. srpna 2011, uvedla agentura Reuters.
  • Izrael udeřil na Írán, zlato vystřelilo na (takřka) historický rekord. Připlatí si čeští řidiči?
    Izrael nedal na nabádání spojenců v čele se Spojenými státy a dnes nad ránem místního část podnikl odvetné útoky na Írán. Ten na nej zaútočil o minulém víkendu drony a raketami. Izrael nyní udeřil přesto, že se mu – ve spolupráci se spojenci USA, Británií, Francií a Jordánskem – podařilo víkendový íránský atak takřka zcela neutralizovat, takže z něj učinil spíše symbolickou záležitost, ba až fiasko.
  • Izrael zvažuje „home office“ pro zaměstnance veřejné sféry. Opatření by dávalo smysl i v ČR, vždyť jen pražské dopravní zácpy vyjdou ekonomiku na tři miliardy
    Izraelská vláda zvažuje, že by zaměstnancům veřejné sféry umožnila jeden den v týdnu pracovat na bázi „home office“.
  • Jack Dorsey představuje zcela nový a bezprecedentní systém těžby bitcoinů
    Jack Dorsey představuje zcela nový a bezprecedentní systém těžby bitcoinů z domova, který bude k dispozici každému s decentralizovaným a neomezeným internetem.
  • Jack Dorsey rozšiřuje kapacitu těžby bitcoinů, Pákistán zakazuje kryptoměny
    Bitcoin, následovaný celým kryptoměnovým trhem, uzavřel předchozí obchodní den poklesem celkové kapitalizace odvětví o 2,5 %. Hranice 2 bil. USD je však stále zónou supportu. Zpravodajské pozadí bylo během poklesu digitálních aktiv nejasné. Přesto nemělo na trh výrazný dopad.
  • Jack Ma, Jeff Bezos a akcie Alibaby
    Webové tržiště a e-shop Alibaba si vede skvěle. Doma v Číně mu patří 80 % trhu. O dobré kondici svědčí i zveřejněné aktuální čtvrtletní výsledky. Mezi investory se stal Alibaba velmi populárním a jeho tržní kapitalizaci to dostalo až na 420 miliard dolarů. Zakladatel a šéf Alibaby Jack Ma je se svými 38 miliardami dolarů druhým nejmajetnějším Číňanem. Alibaba, čínský e-shop a webové tržiště v jednom, zažalovala 2 podnikatele za to, že na jeho stránkách nabízeli nepravé, okopírované výrobky. Díky tomu, že se největší čínský internetový obchod velmi málo brání prodeji falešného zboží, jej dokonce americké vládní úřady již loni zařadily na černou listinu nepoctivých obchodníků. Akcie firmy od září 2014 na newyorské burze pak oslabily pod 90 dolarů.
  • Jack Ma se objevil po 3 měsících, akcie Alibaby vyskočily o 8 %
    Akcie společnosti Alibaba (BABA.US) dnes vyskočily o více než 8 % poté, co se Jack Ma, miliardář a zakladatel tohoto gigantu, objevil na veřejnosti prostřednictvím video hovoru. Nahrávka konverzace byla poprvé zveřejněna Tianmu News. Jedná se o portál, který zaštiťuje vláda provincie Zhejiang. Pravost videa byla potvrzena mluvčím Alibaby. V provincii Zhejiang leží Hangzhou, kde Alibaba sídlí.
  • Jackson Hole: Boj s inflací bude bolet, shodli se bankéři
    Koncem minulého týdne proběhlo v Jackson Hole Symposium, kde se setkalo mnoho zástupců centrálních bank. Projev Jerome Powella dostal trhy o jednotky procent níže a vrátil negativní sentiment na akcie. Co důležitého zaznělo a jak se staví k dalšímu vývoji měnové poltiky centrální bankéři?
  • Jackson Hole FAQ: Co čekat od zítřejšího vystoupení Janet Yellenové?
    Pár poznámek k zítřejšímu projevu Janet Yellenové v Jackson Hole. Hodně lidí na něj čeká, hodně lidí se na něj ptá a vzhledem k relativně klidnému týdnu se asi ani není čemu divit. Jedná se rozhodně pro tento týden o fundament číslo jedna.
  • Jackson Hole odstartovalo v jestřábím stylu
    Dlouho vyhlížené sympozium o měnové politice včera odstartovalo v jestřábím stylu, když členové vedení Fedu (Bullard a Kaplan) doručili jednoznačné poselství - oznámení o zahájení útlumu měnové expanze očekávejte brzy, respektive na zasedání v září. Eurodolaru jestřábí komunikace nijak neublížila (resp. dolaru nepomohla), neboť delší úrokové sazby měly v USA tendenci klesat. Naopak v eurozóně se úrokové sazby tlačí zvolna vzhůru, když na vině může být obava z německých voleb, které mohou vygenerovat levicovou vládní koalici. Dnes bude nicméně pozornost trhu opět upřena do Jackson Hole a to především na vystoupení šéfa Fedu J. Powella. Po včerejší dělostřelecké přípravě patrně nelze očekávat, že by Powell přišel s holubičím poselstvím (byť včerejších 1215 mrtvých Američanů v důsledku koronavirové nákazy by pro něco takového mohlo být záminkou). Čekejme tedy spíše neutrální vzkaz dávající prostor Fedu v září oznámit zahájení útlumu měsíčních nákupů dluhopisů.
  • Jackson Hole - týždenný výhľad
    Stretnutie centrálnych bankárov sveta v Jackson Hole (26-27.8.2016), môže priniesť viaceré zmeny v monetárnej politike, nielen FEDu. Očakávania sú po nejednoznačnej zápisnici FOMC opäť vysoké.
  • Jackson Hole: Yellenová ani Draghi nič nepovedali. EURUSD aj napriek tomu vystrelil nad 1,19
    Na ostro sledovanom sympóziu centrálnych bankárov v Jackson Hole nič dôležitejšie neodznelo. Najskôr hovorila Yellenová o finančnej stabilite. Jej prejav bol predovšetkým o tom, čo všetko spravili regulátori a FED od krízy – zvýšenie požiadaviek na kapitálovú primeranosť, obmedzenia na finančnú páku, či záťažové testy boli podľa nej správne kroky, ktoré zvýšili stabilitu amerického a aj globálneho finančného systému. Banky dnes majú viac vlastných zdrojov pre krytie prípadných strát a sú menej závislé na krátkodobom financovaní. Tieto kroky podľa nej nezhoršili prístup domácností a firiem k úverom (s výnimkou tých najrizikovejších, to však bolo čiastočne ich cieľom).
  • Jackson Hole 2021: Ekonomické sympózium centrálnych bankárov
    V najbližších dňoch prebehne udalosť, na ktorej sa poprední svetoví ekonómovia a bankári budú baviť o smerovaní monetárej politiky. Ako môže toto stretnutie ovplyvniť trhy? Čo od neho môžu obchodníci čakať? Na tieto otázky odpovieme v našom článku.
  • Jaderná energetika je riskantní a nevyplatí se, míní institut DIW Berlin
    Všechny jaderné projekty, o kterých se v dnešní době kvůli energetické a klimatické krizi debatuje, nejsou ekonomicky a ani technicky životaschopné a smysluplné, do centra pozornosti se naopak dostávají mnohem výhodnější obnovitelné zdroje. Ve své aktuální analýze to uvádí výzkumný hospodářský institut DIW Berlin.
  • ☢️ JADERNÁ HROZBA A PÁD TRHŮ 💥 Investice do Internetu věcí 💲 Dolarové vklady k brokerům a analýza
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Jaderná krize mírní ochotu riskovat
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou o něco níže, jelikož...
  • Jádro musí být Bruselem uznáno bez přechodnosti a bez diskriminace, žádá správně česká vláda
    Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera uvedl, že investice do jaderných zdrojů nesmí Evropská komise označit za přechodné. Nesmí být podle něj ani nijak jinak diskriminovány. Tato slova signalizují, že vláda si je po počátečním poměrně vřelém přijetí stále více vědoma potenciálních překážek, jež celý návrh Evropské komise uznat jádro jako zelený zdroj obsahuje. A náležitě reaguje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
PEPPERSTONE
Dukascopy
reklama
Purple ebook obchodování ropy