Pondělí 04. listopadu 2024 23:43
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Trump cenu bitcoinu nakonec přece jenom srazil. Část investorů se lekla, že by jej mohl zakázat

15.07.2019 13:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bílý dům se dosud debatě o bitcoinu a kryptoměnách v podstatě vyhýbal. To se ale změnilo koncem minulého týdne. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn,“ svěřil se prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Nejsou to peníze, jejich hodnota vysoce kolísá a nejsou ničím podloženy,“ polemizoval dále. Navíc podle něj podněcují nezákonné jednání, jako je například obchod s drogami.

S cenou bitcoinu nejprve Trumpovy poznámky prakticky nepohnuly. Během víkendu se však cena nejrozšířenější kryptoměny nakonec přece jenom poměrně citelně propadla. Až pod úroveň 10 tisíc dolarů za kus, kde se ocitla poprvé od začátku července.

Trump by se o bitcoinu zřejmě ani nezmiňoval, ale kritiky se dopustil v rámci širšího výpadu proti virtuálním měnám, jak o nich hovoří, zejména pak proti měně libra. Její spuštění v příštím roce iniciuje Facebook v rámci konsorcia dalších partnerů, jako je Visa, MasterCard nebo Uber.

Jestliže se chce Facebook stát bankou, musí podle Trumpa požádat o standardní bankovní licenci a následně tedy podléhat všem příslušným regulacím, jako ostatní banky. Jedinou skutečnou měnou je dle něj ve Spojených státech dolar. Dolar prý s přehledem dominuje mezi měnami všude ve světě a navždy tomu tak i zůstane.

Víkendový propad ceny bitcoinu má spíše než přímo Trump na svědomí debata, kterou jeho tweet rozpoutal a která se od té doby odehrává hlavně na sociálních sítích. Týká se toho, zda prezident může bitcoin či jinou kryptoměnu zakázat. Jeden z argumentů zní, že jej zakázat nelze, neboť bitcoin je kód, tudíž by zákazem pošlapal první dodatek ústavy Spojených států o svobodě projevu. Jelikož zákaz kódu je vlastně zákazem slova, tedy pošlapáním svobody slova.

Trump však zřejmě může občanům USA zapovědět obchodování s bitcoinem či jinou kryptoměnou, jak tak učinil letos v lednu v případě venezuelské krypotoměny petro. O její rozšíření usiluje venezuelský režim prezidenta Nicoláse Madura, se kterým je Trumpova administrativa „na kordy“.

Zřejmě to byla právě až debata o možném zákazu bitcoinu, spíše než samotný citovaný Trumpův tweet, která některé z investorů vylekala natolik, že se kryptoměny zbavili, čímž srazili její cenu.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • TrueCar Q2 – čeká nás překvapení?
    TrueCar, Inc. by měla ohlásit výsledky druhého kvartálu roku 2017 večer 8. srpna. Minulé čtvrtletí společnost přinesla pozitivní příjmové překvapení 20%.
  • Trump a Biden se střetli v debatě
    „Pro trhy bude výsledek amerických voleb zásadní zprávou. Lze předpokládat, že Joe Biden by byl smířlivější vůči Číně a do ekonomiky by napumpoval další peníze v rámci fiskálních stimulů. Mnozí investoři však preferují Donalda Trumpa, který by na rozdíl od protikandidáta nezvedal daně a nezaváděl by příliš mnoho nových regulací,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trump a Brexit
    Svet pozorne sleduje, akú cestu si zvolí Trumpova administratíva. Zdá sa, že po týždni v úrade, už v tom má jasno. Posledné výroky Trumpovho tímu naznačujú, že medzi „zlé“ krajiny bude patriť Čína. Jej vplyv bude vyvažovať zlepšovaním vzťahov s Ruskom. Podobne, v hľadáčiku protekcionistických opatrení bude Nemecko. Ochladzovanie vzťahov s ním môže vyvažovať podporou Veľkej Británie.
  • Trump a další otočka s fiskálním balíkem. Akcie i dluhopisy rostou
    Na hlavních trzích se dnešek odvíjí v pozitivním duchu a týká se to jak akcií, tak dluhopisů. Evropské akcie se po slabším dopoledni opět začaly zvedat a nyní se klíčové indexy nacházejí asi o procento výš. V USA je růst zatím zhruba poloviční. Dluhopisové výnosy klesají o něco více v Evropě než v zámoří.
  • Trump a jeho paradoxy
    Donald Trump je plný nekonzistentností v ekonomickom myslení ale aj porozumení finančným trhom. Keď niekto nerobí to, čo by podľa neho robiť mal, stáva sa nepriateľom. Následky pocíti celý svet.
  • Trump a koniec globalizácie
    Na začiatku roka by sotva niekto povedal, že Briti odhlasujú odchod z EÚ a americké voľby vyhrá Trump. Každý, kto by tieto udalosti tipoval pred vyše rokom by získal stonásobok svojho vkladu. Nech akokoľvek nepravdepodobné sa javili, nie sú náhodné. Naopak, sú potvrdením existujúcich trendov. Tým najdôležitejším je koniec globalizácie.
  • Trump a Mayová si padli do noty
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování v zisku. Index Dow Jones posiluje o 0,9 %, S&P 500 roste o 1 % a technologický Nasdaq přidává 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří sektoru zdravotní péče (+1,3 %). Protipólem mu jsou síťová odvětví se ztrátou 0,5 %. To hlavní, co aktuálně žene globální trhy vzhůru, je návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii. V průběhu tiskové konference prohlásil, že případná obchodní dohoda mezi oběma zeměmi by měla „ohromný potenciál“. V podobném duchu zněla i slova britské premiérky Theresy May.
  • Trump a Si se dohodli na obchodním příměří. Je to dobrá zpráva pro českou korunu, ČNB zřejmě před Vánoci úroky nezvýší
    Prezidenti Spojených států a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching se na okraj argentinského summitu lídrů zemí skupiny G20 dohodli na devadesátidenním příměří ve vzájemných obchodních vztazích. Trumpova administrativa tudíž k 1. lednu 2019 nezvýší celní sazbu na čínský dovoz v celkovém ročním objemu 200 miliard dolarů. Washington měl až do argentinského summitu v úmyslu zvýšit tuto sazbu ze stávající úrovně deseti procent na 25 procent. Peking se v rámci dojednaného příměří zavázal neprodleně opět odebírat zemědělské, průmyslové a energetické produkty s visačkou „Made in USA“. Uleví se tak například zemědělcům na americkém Středozápadě, jejichž letošní sklizeň sójových bobů se hromadí ve skladech právě z důvodu nemožnosti vývozu do Číny. Ta je zdaleka největším světovým konzumentem sóji.
  • Trump a Xi Jinping sa stretnú na summite krajín G-20
    Americký prezident Donald Trump sa dnes po rozhovore s čínskym prezidentom Xi Jinpingom vyjadril, že obe hlavy štátov sa stretnú na summite krajín G-20. Toto vyjadrenie vyvolalo pozitívnu náladu na trhoch, pretože sa obnovila nádej na dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a Čínou, čo by viedlo k oživeniu globálneho hospodárskeho rastu. Rizikové aktíva vrátane ropy reagovali rastom, zatiaľ čo bezpečné prístavy ako zlato zaznamenali pokles.
  • Trump bojující proti sesazení je pro trhy riziko. Akcie pod tlakem, dolar se drží
    Americký Kongres bude jednat o odvolání Donalda Trumpa. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů se rozhodli spustit proces impeachmentu, na jehož konci může být sesazení prezidenta. K tomu ale s největší pravděpodobností nedojde, o co tedy jde?
  • Trump: Co se týče cel a bariér, chová s k nám EU ještě hůře než Čína
    Americký prezident Donald Trump minulý týden opět signalizoval, že myšlenku zavedení dodatečných cel na zboží z Evropské unie vůbec neshodil ze stolu. To je varovné zvláště proto, že evropská ekonomika citelně zpomaluje. Trump v květnu o půl roku odložil rozhodnutí o zavedení cel na auta či autodíly z EU. Mohl by je tedy zavést v první polovině listopadu, pravděpodobně zrovna v době, kdy se Evropa bude vypořádávat s bezprostředními dopady brexitu, dost možná jeho tvrdé varianty.
  • Trump, Čína, Německo. Trhy na úvod týdne dusí stará témata, euro ztrácí
    Víkend rozdmýchal známá témata, která už trhy přestávala tížit, takže do pondělního obchodování vstoupily negativně. Akcie v Asii i Evropě padaly či padají, americké dluhopisy naopak rostou, zatímco evropské jsou na tom smíšeně. Euro vůči dolaru klesá na 1,1640 a japonský jen si trochu polepšil. Koruna začala týden oslabením, ale dokázala se vrátit lehce pod 26,00 za euro, když jí pomohl překvapivý růst aktivity naznačený indexem PMI.
  • Trump dále vyostřuje obchodní válku
    Americký prezident Donald Trump dále vyostřuje průběh obchodní války s Čínou. Dává nyní druhé největší světové ekonomice měsíční lhůtu, aby přistoupila na požadavky americké strany, jinak uvalí 25procentní cla na její veškerý dovoz do USA.
  • Trump dále ztrácí body u ekonomů, akciím to nevadí
    Ekonomové v USA začínají znít mírně pesimisticky, co se týče politiky současného prezidenta Donalda Trumpa a jejího dopadu na ekonomiku USA. Ať už se jedná o obchodní politiku a cla, imigraci nebo rozpočet a fiskální stimuly. Krátkodobý pozitivní dopad snížených daní a pobídek by měl rychle vyprchat, domnívá se většina analytiků.
  • Trump dnes pro změnu vyhrožuje domácím podnikům, trhy ale zatím zůstávají v klidu
    Po včerejším výplachu se dnes situace na akciových trzích pomalu uklidňuje. V Evropě se tak akciové indexy na nízkých objemech vracejí do zelených čísel, i když jsou zisky relativně mírné a pohybují se v řádech několika málo desetin procenta. Ke zklidnění pomáhá hlavně absence nových fundamentů a možná i buy the dip mentalita, která na trzích v poslední době začíná znovu převažovat.
  • Trump dohodou s Mexikem ukazuje, že umí ustoupit, pod tlakem se ocitají Kanada a Čína
    Asijské i evropské trhy dnes svým růstem opatrně přivítaly dohodu mezi Spojenými státy a Mexikem, která se nadále drží základní koncepce úmluvy NAFTA z roku 1994. Tu americký prezident Donald Trump „shodil ze stolu“, protože je podle něj pro USA krajně nevýhodná. Rýsující se dvoustranná dohoda umožní americkým firmám nadále působit v Mexiku v bezcelním režimu.
  • Trump: Domácí ropný průmysl by šlo chránit clem na cizí ropu
    Americký prezident Donald Trump řekl, že by zavedl cla na cizí ropu, pokud by to bylo nutné pro ochranu domácího ropného průmyslu. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na sobotní tiskovou konferenci v Bílém domě, v níž se Trump věnoval převážně pandemii ve Spojených státech.
  • Trumpe, díky, ale už jdi. Trhy si přejí, aby Trump odešel bez „kopání kolem sebe“, zároveň se však v rostoucí míře bojí triumfu obou demokratických senátorů v Georgii, který by přinesl „modrou vlnu“
    Vleklá nejistota, kdo bude americkým prezidentem v příštích čtyřech letech, představuje pro investory zlý scénář. Raději by hned věděli, na čem jsou. Soudy a přezkumy, jimiž v reakci na volební dění hrozí současný prezident Donald Trump, proto trhy zneklidňují. Na druhou stranu je těší, že se Spojenými státy nepřehnala "modrá vlna" nepřehnala. Pokud totiž povládne Joe Biden, nejspíše většinově republikánský Senát mu nedovolil plně přetavit politický program ve skutečnost.
  • Trump eskaluje obchodní válku s Čínou, Peking se podřídit nehodlá. Pro ČR to vše není dobrá zpráva
    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes zavádí novou, již déle avizovanou sadu cel na dovoz z Číny v celkovém ročním objemu 200 miliard dolarů. V příštím roce pak hodlá příslušnou sazbu deseti procent, jež je uplatněna jako vstupní od dneška, více než zdvojnásobit, a to na 25 procent. Od 1. ledna 2019 by tak sazbě 25 procent podléhal čínský dovoz do USA v celkovém objemu 250 miliard dolarů. To proto, že již nyní je sazbou 25 procent zatížen čínský dovoz do USA v objemu 50 miliard dolar. Trump přitom hrozí další, třetí sadou cel ve výši 267 miliard dolarů, při sazbě opět 25 procent. Tato cla pohrozil zavést, pokud Peking podnikne odvetné kroky, což se přesně děje. Peking dneškem zavádí odvetná cla na americký dovoz v ročním objemu 60 miliard dolarů, a to při sazbě pěti a deseti procent.
  • 🛑Trumpgate ": Twitter a US100 prudko klesajú❗
    Po otvorení dnešného obchodovania v USA môžeme pozorovať silný pokles akcií spoločnosti Twitter. Akcie spoločnosti klesli o 10 percent v predobchodnej fáze, čo súvisí s nedávnym rozhodnutím zablokovať účet Donalda Trumpa. Spoločnosť vo svojom vyhlásení vysvetlila svoje rozhodnutie, že nedávne tweety amerického prezidenta sú vnímané ako „podnecovanie k násiliu“.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank