Sobota 21. prosince 2024 17:11
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Trump povzbudil trhy, ale eufória rýchlo opadá

05.12.2018 17:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Počas obdobia, odkedy v januári 2017 Donald Trump zasadol do prezidentského kresla sme mohli pozorovať explóziu rastu na akciových trhoch. Hlavné americké indexy dokonca niekoľkokrát prekonali svoje historické maximá.  Už tri mesiace po zvolení novej hlavy štátu technologický index Nasdaq preskočil 6-tisícovú hranicu a tesne pred Vianocami si pripísal aj ďalšiu tisícku. Pomerne silný rast zaznamenal aj Dow Jones, ktorý v októbri 2017 prvýkrát zlomil hranicu 23-tisíc bodov, nehovoriac o posilňovaní hodnoty veľkých amerických spoločností a volatilite, ktorá klesala na minimum.  Jedným z príkladov, ktoré z tohto pozitívneho vývoja ťažili  bola spoločnosť Apple, ktorá ako prvá začiatkom augusta 2018 prekonala biliónovú tržnú kapitalizáciu.

Lenže rast, ktorý trval desaťročie raz musel dosiahnuť „povestný“ vrchol a otočiť smer vývoja. Nasledovala séria výplachov na kapitálových trhoch, ktorá odštartovala v októbri a ktorej sme boli svedkami v posledných týždňoch. Dôvodom poklesu boli do veľkej miery obavy z rozpútanej obchodnej vojny medzi Čínou a USA, ktoré si vymieňali clá ako na bežiacom páse. Americký prezident ich zaviedol na približne polovicu čínskeho tovaru dovážaného do USA, pričom v poslednom období avizoval uvalenie taríf aj na zvyšný objem importu z Číny, a to aj za cenu, že by tak zasiahol výrobcu povestných iPhonov, ktorý značnú časť svojich produktov vyrába práve v najväčšom štáte východnej Ázie.

Po viacnásobnom prepade, si zrejme aj samotný Trump uvedomil, že negatívny vývoj na trhoch, ktorý najviac zasiahol technologický sektor jeho vidine rozvoja americkej ekonomiky rozhodne nepomôže.

Negatívny vývoj utíchol koncom minulého týždňa v nádeji, ktorú sľuboval summit G20 v Buenos Aires, kde Trump a čínsky prezident Si Ťin-pching  dospeli k prechodnému upokojeniu vzťahov.

Po víkende americký prezident otočil svoju rétoriku voči Číne o 180 stupňov. Trhy pozitívne prekvapilo rozhodnutie o uzatvorení 90-dňového prímeria s najľudnatejším štátom sveta, počas ktorého by mali krajiny rokovať a vytvorení novej obchodnej dohody.  Okrem toho Trump prisľúbil, že nedôjde k zvyšovaniu ciel na čínsky tovar z momentálnych 10 na 25 percent a Čína súhlasila s nákupom poľnohospodárskych, energetických, priemyselných a ďalších tovarov z USA v zatiaľ neurčenom objeme, vďaka čomu by sa mal redukovať vysoký obchodný deficit krajiny voči Pekingu. Trump si však ponechal i poistku. V prípade, že by sa krajiny v stanovenom termíne nedohodli, americké clá voči Pekingu predsa len vstúpia do platnosti.

Trhy po správe o dočasnom prímerí zamierili nahor a počas pondelkového aj utorkového obchodovania sa pohybovali v zelených číslach. Ku koncu druhého obchodného dňa dočasná eufória nakoniec opadla a zamierili smerom dole.

Navyše, aj v prípade, že sa Washington s Čínou definitívne dohodnú na prímerí, nemusí to nevyhnutne znamenať obnovenie dlhodobejšieho rastu akciových trhov. Svetová ekonomika aj podľa odhadov Medzinárodného menového fondu spomaľuje nielen v dôsledku obchodných vojen, ale aj zvyšovania úrokových sadzieb a na trhu sa objavuje viacero indikátorov predznamenávajúcich možnú recesiu, ktoré by mohli viesť k ďalším stratám na trhu.

V najbližšom období by však pozitívny vývoj na trhoch mohlo podporiť aj vyjadrenie šéfa americkej centrálnej banky Jeroma Powela, ktorý vo svojom prejave minulý týždeň avizoval, že by zvyšovanie amerických úrokových sadzieb mohlo skončiť skôr, keďže sa nachádzajú pod neutrálnou úrovňou,  na ktorej nestimulujú, ale ani neobmedzujú hospodárstvo.

Olivia Lacenová, analytik xPartners

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trumpovy sankce šíří zmatek
    Geopolitické napětí se v poslední době výrazně zvýšilo díky Trumpově administrativě, která se postarala o výrazný rozruch. Po zahájení obchodní války proti většině obchodních partnerů a vypovězení íránské jaderné dohody otevřely USA své izraelské velvyslanectví v Jeruzalémě.
  • Trumpovy turecké sankce poškozují české oceláře, ohrožují banky typu UniCredit
    Americký prezident Donald Trump se zapřisáhl, že Turecko za jeho syrskou vojenskou operaci a zintenzivňující boj proti tamním Kurdům stihnou obří sankce. Ty jsou však ve skutečnosti zatím mírnější, než jaké žádají jak demokratičtí, tak i republikánští kongresmani. Trumpova administrativa vychází z toho, že mnohdy postačí pouhá hrozba sankcí, aby jejího adresáta odradila od dobyvačného či jinak ohrožujícího jednání. Navíc Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo cestuje do Turecka, aby situaci zklidnil, takže vyhrocené sankce by v tuto chvíli mohly být kontraproduktivní.
  • Trump plánuje obnovit strategii „maximálního tlaku“ na Írán, zesílit sankce a zaměřit se na ropné exporty
    Nově zvolený prezident Donald Trump se připravuje na zesílení sankcí proti Íránu a odstřižení jeho ropných příjmů jako součást obnovené kampaně „maximálního tlaku“, která má za cíl oslabit jaderné ambice Teheránu a jeho regionální vliv. Trumpův tým hodlá agresivně cílit na zahraniční subjekty, které obchodují s íránskou ropou, potenciálně včetně čínských přístavů a iráckých úředníků podporujících milice napojené na Írán. Podobný přístup byl uplatněn během jeho prvního funkčního období, kdy došlo k výraznému snížení íránského vývozu ropy.
  • Trump podepsal stimuly a brexitová jednání přinesla dohodu. Americké akcie na nových rekordech
    Americký prezident Donald Trump navzdory počátečním obstrukcím nakonec podepsal balík stimulačních opatření na podporu ekonomice, což podpořilo akcie na domácí půdě i jinde ve světě. Svého požadavku navýšit zamýšlenou výplatu 600 dolarů jako individuální přímou podporu Američanům na 2000 USD se nevzdal a požaduje hlasování v Kongresu. Tento požadavek je ovšem nezávazný a oběma komorami pravděpodobně neprojde.
  • Trump podkopává na twitteru Covid stimulus
    Po těžkém začátku týdne, uprostřed obav z nového kmene koronaviru, se americké akciové trhy vrátily zpět poté, co Kongres i Senát urychlily návrh zákona o osvobození od Covid ve výši 900 miliard dolarů, jenž dostal malou opozici.
  • Trump pohrozil Číně zvýšením dovozních cel
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování ziskově. Index Dow Jones posílil o 0,8 %, S&P 500 si polepšil o 1 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, když jejich zisky dosahovaly výše až 1,4 % v případě výrobců luxusního zboží.
  • Trump pohrozil Mexiku zavedením nových cel, pokud neomezí nelegální migraci
    Před několika dny z USA zaznělo, že cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady a Mexika budou zrušeny. Jednalo se o zásadní podmínku nové smlouvy USMCA, která by měla nahradit smlouvu NAFTA z roku 1994. Poslední krok Donalda Trumpa však její ratifikaci výrazně ohrozil. Americký prezident rozhodl o uvalení cla ve výši 5 % na dovoz mexického zboží do USA od 10. června. Cla by měla být odpovědí na nárůst nelegální migrace z Mexika do USA. Navíc pokud by se problém nedařilo Mexiku řešit, cla by měla postupně vzrůst až na 25 % k datu 1. října tohoto roku. Cla by měla být odstraněna v případě, že nelegální migrace bude potlačena.
  • Trump posílá dolů ropu, akcie však zůstávají růstově naladěny
    Po Asii a Evropě začala také Amerika nový týden v pozitivním duchu. Hlavním zdrojem zůstává stále optimismus o blížící se finální dohodě mezi USA a Čínou, která by zavřela kapitolu obchodních válek aspoň na této klíčové frontě. Zisky amerických akcií jsou už po otevření větší, než sledujeme v Evropě. Tu může stále trochu tížit hrozba, že se do hledáčku "tariffmana" Trumpa nyní dostane právě starý kontinent a jeho velké obchodní přebytky.
  • Trump poslal trhy do ztrát rozdmýcháváním dalších obchodních hrozeb
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ztrátou. Index Dow Jones klesl o 1,4 %, S&P 500 si pohoršil o 1,3 % a technologický Nasdaq ztratil 1,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře dařilo telekomunikačním firmám, když jejich ztráty dosáhly výše 2 %. Nejziskovějším sektorem se stali realitní developeři, jejichž hodnota akcií vzrostla o 0,8 %. Za poklesem akciových trhů stojí čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánu uvalit 5% dovozní cla na veškeré mexické zboží s platností od 10. června. Tato cla by se mohla vyšplhat až na 25 % v říjnu, tedy nárůst o 5 % měsíčně. Ke zrušení těchto cel by Trump přistoupil až ve chvíli, kdy by Mexiko začalo aktivně vystupovat v boji proti migraci a pašování drog do Spojených států.
  • Trump potrebuje obchodnú dohodu s Čínou
    Optimizmus na finančných trhoch počas posledného týždňa ochladol. Aj napriek zmiešanému výkonu hlavných európskych a amerických akciových indexov sa americké indexy obchodujú v blízkosti historicky najvyšších úrovní, pričom niektoré európske indexy sa obchodujú v blízkosti najvyšších úrovní v tomto roku. Za zhoršením nálady na trhoch stoja primárne dva faktory.
  • Trump povzbuzuje Fed do akce, libru dál drtí brexit a akcie nemají jasný směr
    Americký prezident vyzval Fed, aby tento týden zašel dál než jen k malému snížení sazeb. Přidal také obvyklou kritiku, tedy že bankéři dělají chyby a jednají příliš opatrně ve srovnání s Čínou a Evropou. Velká tržní odezva vidět není, dolar sice odpoledne proti euru něco málo ztratil, ale výnosy se skoro nehýbou.
  • Trump pozastavuje rozhovory ohledně stimulace ekonomiky.
    Americký prezident Donald Trump ukončil měsíce jednání mezi demokraty a republikány o novém stimulačním balíčku až po volbách, což překvapilo jak Wall Street, tak Washington.
  • Trump požaduje vyrovnanou obchodní bilanci s Čínou
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones roste o 0,6 %, S&P 500 stoupá o 0,5 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,9 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří technologickým firmám (+1,7 %) a realitním developerům (+1,4 %). Jediným ztrácejícím sektorem jsou finanční instituce (-0,6 %). Před chvílí byly v amerických médiích zveřejněny další informace ohledně obchodních jednání s Čínou. Americký prezident Donald Trump doporučuje svému jednacímu týmu, aby Čína snížila obchodní deficit s USA. Peking údajně nabídnul po posledním setkání obou prezidentů, že zrealizuje nákupy amerického zboží ve výši 1,22 bilionu dolarů v horizontu příštích šesti let. Avšak Trump by chtěl toto číslo minimálně zdvojnásobit, ideálně ztrojnásobit. Při trojnásobku by došlo k vyrovnání obchodní bilance mezi oběma státy.
  • Trump promluví na hlavní konferenci o BTC ještě tento měsíc: Je to krok, který změní pravidla hry?
    Spekulace o Trumpově vystoupení na této klíčové akci se objevují již od minulého měsíce. Oficiální potvrzení učinil organizátor akce, Bitcoin Magazine, ve středu.
  • Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají
    Lehce negativní vstup do tohoto týdne dokázaly trhy překonat. Asie, jež se včera dostala pod slušný tlak, se naopak dnes zvedla. Opatrným růstem pak navazují evropské akcie, jejichž zisky jsou však v průměru skromné. Pokračuje lehký odklon investorů od dluhopisů z periferie eurozóny, zatímco jádrové papíry jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů. Malé změny platí také pro americké dluhopisy, které se včera neobchodovaly. Zlato je zhruba na svém.
  • Trump propásl cla? Na trhy se vrací pozitivní sentiment
    Včerejší zprávy, že v Pekingu údajně panuje pesimismus o dosažení obchodní dohody s USA, hlavní finanční trhy až tolik nezasáhly. Aspoň nešlo o dopad plošný a třeba americké akcie udržely pozice. Situaci dnes bez problému zvládly také asijské trhy a následně sledujeme slušný růst akcií v západní Evropě, zhruba o 0,7 pct. Naproti tomu dochází k mírnému odklonu investorů od bezpečných dluhopisů a ztrácí také zlato.
  • Trump představil daňovou reformu. Jak dopadne na trhy?
    Po snaze o reformu zdravotnictví se Donald Trump konečně dostal i k další klíčové oblasti. Tento týden jeho vláda představila návrh daňové reformy. Hlavním slibem je snížení nejvyšší daňové sazby pro korporace na 20 procent. Reforma by také nadnárodním korporacím umožnila za výhodných podmínek přesunout svoje zahraniční zisky do Spojených států.
  • Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
    Nastupující prezident Donald Trump převedl celý svůj podíl ve společnosti Trump Media & Technology Group Corp. (DJT) do revokovatelného svěřenského fondu.
  • Trump přidal na černou listinu US další čínské společnosti
    Americký prezident Donald Trump vydal výkonné nařízení zakazující americkým společnostem investovat do seznamu čínských společností, které jsou údajně kontrolovány nebo vlastněny čínskou armádou. Patří zde přední čínský výrobce čipů, společnost SMIC s producentem ropy a zemního plynu CNOOC.
  • Trump připustil možnost prodloužení obchodního příměří
    Americký akciový trh uzavřel úterní obchodování v zisku. Průmyslový index Dow Jones posílil o 1,5 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a technologický Nasdaq si připsal 1,5 % hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou realitních developerů. Ti ztratili 0,7 %. Nejvyššího zhodnocení se dočkali zpracovatelé komodit (+2,3 %) následovaní výrobci luxusního zboží (+1,7 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje