Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:40
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap forex

Turecko přistoupilo na platby v rublech za ruský plyn, uvádí Moskva

07.08.2022 08:50  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech. Podle agentury TASS o tom po pátečním setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého protějšku Recepa Tayyipa Erdogana v Soči informoval místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Rusko začalo požadovat platby v rublech po odběratelích plynu po rozpoutání války na Ukrajině a ostré západní reakci, která ohrozila stabilitu ruské měny.

"Prezidenti se při jednání dohodli, že začínáme s částečnými platbami v rublech za dodávky plynu," sdělil Novak. Upřesnil, že Rusko dodává do Turecka ročně 26 miliard metrů krychlových plynu.

Rublové účty pro platby za ruský plyn si u finančního ústavu Gazprombank otevřelo už nejméně 20 evropských odběratelů, uvedla v květnu agentura Bloomberg. Ochotu platit v rublech za ruský plyn potvrdilo oficiálně Maďarsko. Naopak odběratelé z Polska, Bulharska, Nizozemska a dalších zemí na nové platební podmínky prosazované Moskvou odmítly přistoupit, na což ruská společnost Gazprom reagovala přerušením dodávek.

Putin s Erdoganem se v pátek kromě toho za čtyři hodiny rozhovorů v letovisku na černomořském pobřeží dohodli na rozšíření spolupráce v dopravě, zemědělství nebo stavebnictví. Prezidenti podle místopředsedy ruské vlády také dosáhli důležité shody ohledně finanční a bankovní sféry. Novak podle agentury Interfax uvedl, že prezidenti se tím přiblížili stanovenému cíli navýšit obchodní obrat mezi oběma zeměmi na 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun). Dojednané body označil za "novou úroveň" vzájemných vztahů.

Erdogan na úvod setkání uvedl, že schůze "může otevřít úplně odlišnou kapitolu" v turecko-ruských vztazích a označil také za značně produktivní předchozí politická a ekonomická jednání delegací z Moskvy a Ankary. Putin před samotným jednáním Erdoganovi poděkoval za jeho podíl na vzniku dohody o obnově vývozu potravin z ukrajinských přístavů.

"Díky vašemu přímému zapojení a záštitě OSN se problémy ohledně dodávek ukrajinského obilí vyřešily. Vývoz už začal, za což vám děkuji," řekl Putin. První loď z ukrajinského přístavu vyplula v pondělí, další tři ji následovaly v pátek. Dohodu o vývozu obilí podepsali ukrajinští a ruští představitelé s Tureckem za zprostředkování OSN v červenci. Putin a Erdogan v pátek zdůraznili nutnost přesného dodržování tohoto dohod včetně bodů týkajících se neomezeného vývozu ruského obilí.

Poděkování se Erdoganovi od jeho ruského protějšku dostalo i za dodávky ruského plynu do jižní a jihovýchodní Evropy skrze plynovod Turkstream. "Evropští partneři by měli být Turecku vděční za zajištění nepřerušovaných dodávek ruského plynu," řekl Putin.

Tématem páteční schůze byl kromě ekonomických vztahů také konflikt v Sýrii. Obě strany potvrdily odhodlání spolupracovat v boji proti tamním teroristickým organizacím, stojí podle Reuters ve společném prohlášení.

Oba státníci už v červenci diskutovali o možném mírovém řešení situace v Sýrii společně s íránskými představiteli v Teheránu. Zatímco Moskva a Teherán podporují syrský režim prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, které bojují proti Asadovým silám na severozápadě země. Erdogan zároveň podle agentury AFP už delší dobu hrozí zahájením nové ofenzívy na severu Sýrie proti kurdským bojovníkům.

Na opačných stranách stojí Turecko a Rusko i v konfliktu na Ukrajině, který Moskva vyvolala letos 24. února. Turecko je členskou zemí Severoatlantické aliance, jejíž země proti ruské agresi politicky, vojensky i hospodářsky podporují Kyjev.

Zdroj: Reuters, ČTK, TASS, AFP

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU
    Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří, evropští lídři však situaci nepomohou, pokud budou na svém plánovaném setkání hrozit Ankaře sankcemi. Podle agentury Reuters to včera prohlásil mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
  • Turecko nezvýšilo sazby, lira propadla
    Turecká centrální banka (CBRT) nechala úrokové sazby nečekaně na původních hodnotách. Guvernér...
  • Turecko omezí používání kreditních karet, chce snížit odliv deviz do zahraničí
    Turecký úřad pro bankovní dozor lidem omezí používání kreditních karet při cestách. Napříště tak už Turci nebudou moct objednané lety a ubytování hradit ve splátkách, jak bývali zvyklí. Úřad krok zdůvodnil nutností posílit finanční stabilitu. Podle webu týdeníku Der Spiegel chce v čase, kdy se centrální banka obává nárůstu inflace na 58 procent, omezit odliv deviz do zahraničí.
  • Turecko opět zvýšilo úroky, základní sazba stoupla na 17,5 procenta
    Turecká centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 2,5 procentního bodu na 17,5 procenta. Pokračuje tak ve zpřísňování měnové politiky, kterým se snaží zajistit pokles inflace. Dnešní zvýšení úroků však bylo podle serveru CNBC méně výrazné, než očekávali analytici.
  • Turecko podle Erdogana přikročí k dalšímu snížení úroků
    Turecká centrální banka přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb, aby podpořila domácí ekonomiku. Prohlásil to včera turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Slíbil rovněž zpomalení růstu spotřebitelských cen.
  • Turecko pokukuje po skupině zemí BRICS, ministr zahraničí chválil rozmanitost
    Turecko má zájem o silnější vazby na skupinu zemí BRICS, do které patří Rusko, Čína či Indie. Podle tureckého tisku to ukazuje účast ministra zahraničí Hakana Fidana na schůzce, kterou tato skupina pořádala v ruském Nižním Novgorodě. Na ní Fidan chválil například rozmanitost bloku, ke kterému se na začátku roku připojilo pět zemí z Afriky a Blízkého východu.
  • Turecko probudilo ospalé vánoční trhy
    Turecko stále vykazuje silný deficit na běžném účtu, jeho devizové rezervy jsou nízko a dále klesají. To jsou...
  • Turecko prý nebude měnit měnovou politiku
    Turecká centrální banka (CBRT - Central Bank of the Republic of Turkey) dnes uvedla, že by zachovala...
  • Turecko prý podporuje nezávislost centrální banky
    Turecko podporuje nezávislost centrální banky, která je důležitá pro ekonomiku. Prohlásil to dnes turecký ministr financí Berat Albayrak při představování nového vládního hospodářského modelu, který má pomoci uzdravit vážně poškozenou ekonomiku. V téměř hodinovém projevu uvedl, že vláda plně podporuje "nezávislou měnovou politiku", chce zlepšit důvěru v tureckou liru, efektivně bojovat proti inflaci a optimalizovat rozpočet. Poskytl však velmi málo detailů k tomu, jak toho chce docílit, což by pomohlo uklidnit investory a zastavit šířící se krizi měny.
  • Turecko představilo balík reforem
    Turecká vláda dnes představila dlouho očekávaný reformní balík, který má pomoci oživit ekonomiku sužovanou inflací a recesí. První krokem, který vláda učiní, je podpora bank. Ty potřebují zvýšit kapitál a zbavit se nedobytných pohledávek, které jim zůstaly po loňské měnové krizi. Balík zahrnuje také podporu vývoznímu sektoru a úpravu daní. Ministr financí Berat Albayrak dodal, že tyto změny a proces reforem budou v příštích čtyřech letech dále pokračovat.
  • Turecko reguluje platformy, na nichž se obchoduje s kryptoměnami
    Turecko přidalo platformy pro obchodování s kryptoměnami na seznam firem, na které se vztahují opatření proti praní peněz a financování terorismu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na včera zveřejněný prezidentský dekret.
  • Turecko se snaží zastavit propad domácí měny
    Turecká centrální banka dnes v reakci na pokles domácí měny slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank. Turecká lira se v noci na dnešek vůči dolaru propadla na nové rekordní minimum, později však část ztrát smazala.
  • Turecko si u WTO stěžuje na nová cla uvalená Washingtonem
    Turecko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Spojené státy kvůli dalším clům na dovoz turecké oceli a hliníku. Oznámila to dnes WTO, která má za úkol dohlížet na rovný přístup na otevřeném trhu.
  • Turecko třetí měsíc za sebou snížilo úroky, navzdory velmi vysoké inflaci
    Turecká centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 10,5 procenta, což je výrazněji, než se očekávalo. Ke snížení úroků přikročila už třetí měsíc za sebou, a to navzdory pokračujícímu růstu inflace. Analytici předpokládali, že centrální banka sníží základní úrok o jeden procentní bod na 11 procent.
  • Tureckou centrální banku povede poprvé žena - Hafize Gaye Erkanová
    Turecko má v čele centrální banky poprvé ženu. Instituci nyní povede Hafize Gaye Erkanová, která má zkušenosti z finančního sektoru ve Spojených státech, ale nikoliv z centrálního bankovnictví. Do funkce ji dnes jmenoval prezident Recep Tayyip Erdogan a podle analytiků lze očekávat, že Turecko začne kvůli vysoké inflaci výrazně zvyšovat úrokové sazby. Informovala o tom agentura Reuters.
  • Turecko výrazně snížilo odhad růstu ekonomiky
    Turecko výrazně snížilo odhad růstu ekonomiky na letošní i příští rok. Ministr financí Berat Albayrak předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) se v tomto roce zvýší o 3,8 procenta a příští rok tempo dál zvolní až na 2,3 procenta. Dosud Ankara v obou letech počítala s růstem o 5,5 procenta. Zemi k tomuto kroku přiměl prudký propad liry, která letos ztratila zhruba 40 procent své hodnoty.
  • Turecko vyšetřuje kryptoměnovou burzu, zadrželo desítky lidí
    Turecká policie zadržela 62 lidí v rámci vyšetřování platformy pro obchodování s kryptoměnami Thodex, kterou tisíce Turků viní z podvodu. Informovala o tom dnes státní agentura Anadolu. Istanbulská prokuratura už ve čtvrtek oznámila, že platformu vyšetřuje kvůli stížnostem uživatelů, kteří se nemohou dostat ke svému majetku. Podle agentury AP se předpokládá, že kauza se týká zhruba 391.000 investorů a investic v objemu kolem dvou miliard dolarů (43 miliard Kč).
  • Turecko zastaví nové státní investice, chce snížit výdaje
    Turecko neplánuje žádné další státní investice, neboť se snaží omezit výdaje a zastavit pokles kurzu své měny. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v projevu ke své vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AK). Kritizoval také centrální banku a dodal, že jeho tolerance k vyšším úrokovým sazbám má své meze. Jednotliví ministři podle něho zrevidují své plány, nové investice do nich nepatří.
  • Turecko zavádí kvóty a cla na dovoz oceli
    Turecko zavádí k 17. říjnu kvóty a cla na dovoz oceli, sdělila dnes ve své zprávě Světová obchodní organizace (WTO). Zboží nad stanovenou kvótu zpoplatní přirážkou 25 procent. Země krok vysvětluje přílišným nárůstem dovozu této komodity.
  • Turecko zdvojnásobilo cla na některé americké zboží
    Turecko zdvojnásobilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na oznámení zveřejněné v úředním věstníku. Nová cla zřejmě dál posílí nepřátelství mezi oběma zeměmi, které výrazně přispělo k rozpoutání měnové krize v Turecku. Turecká lira dnes nicméně pokračovala v zotavování z rekordního minima vůči dolaru, na které sestoupila v pondělí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new