Španělské banky si od ECB vypůjčily 375 miliard eur
Španělské finanční domy si od Evropské centrální banky (ECB) v červenci vypůjčily rekordních 375,5 miliardy eur. Proti červnu je to nárůst o dalších asi 11 procent a zároveň je to další známka problémů, s nimiž se španělský bankovní sektor nyní potýká. Premiér Mariano Rajoy ale zatím neřekl, zda jeho země požádá o mezinárodní finanční pomoc.
Španělsko v červnu požádalo své partnery v eurozóně o finanční pomoc až 100 miliard eur pro své banky. Zda Madrid požádá o pomoc pro celou svou ekonomiku není jasné. Rajoy sdělil, že nejprve počká, až ECB nastíní konkrétní podmínky pomoci. O pomoc pro banky prý vláda požádala proto, aby podpořila úvěrovou aktivitu.
Španělsko má čtvrtou největší ekonomiku v eurozóně, delší dobu už se ale potýká s hlubokou recesí. Ta značně komplikuje snahu země plnit závazky vůči věřitelům za přijatelných finančních podmínek. Náklady na obsluhu státního dluhu se pohybují v blízkosti rekordních úrovní, v případě papíru se splatností deset let je to kolem sedm procent.
Částka, kterou si španělské banky v červenci od ECB vypůjčily, je více než sedmkrát vyšší než částka, kterou si banky vypůjčily ve stejném měsíci loni. Tehdy to bylo asi 52 miliard eur.
Španělské banky prakticky nejsou schopny zajistit si úvěry na finančních trzích, jak bývá v sektoru zvykem. Investoři mají totiž obavy o jejich finanční zdraví. Země se potýká s nezaměstnaností téměř 25 procent, což je nejvíce v celé Evropské unii.
Agentura Reuters v červenci s odkazem na své zdroje uvedla, že Španělsko poprvé připustilo možnost podání žádosti o mezinárodní finanční pomoc. Hovořit se mělo o částce 300 miliard eur, Španělé ale takové informace popřeli. Sdílnější dnes nebyl ani premiér Rajoy, který na Mallorce jednal s králem Juanem Carlosem.
"Pokud nebudeme vědět, jaké rozhodnutí učiní ECB, žádné rozhodnutí neučiníme ani my," řekl Rajoy novinářům po jednání s králem. Ten je teď na svém letním sídle v Palmě de Mallorca.
Prezident ECB Mario Draghi nedávno řekl, že by centrální banka mohla intervenovat na dluhopisových trzích, aby snížila náklady na obsluhu dluhu Itálie a Španělska. Podmínil to ale tím, že obě země nejprve musí požádat o podobnou pomoc ze záchranných fondů eurozóny. Žádost by ale patrně musel provázet příslib dalších úspor či splnění jiných podmínek.
Po komentáři šéfa ECB si Rajoy nechal pro podání případné žádosti otevřené dveře. Dodal však, že ECB nejprve musí vyjasnit, jaké podmínky by žadatelé o finanční pomoc museli splňovat. "Nemáme co sdělit do doby, než budeme přesně vědět, co ECB udělá," zopakoval Rajoy.
Premiér upřesnil, že ECB má připraveno několik možností, které by Madrid zajímaly. Je to například odkup dluhopisů na sekundárním trhu, případně zpřístupnění úvěrů přímo bankám. Pro Španělsko je důležité, aby nabídnutá forma pomoci nezvyšovala státní dluh.
V poměrně nezvyklém kroku Rajoy také dodal, že na příští schůzi jeho kabinetu, což bude 24. srpna, bude prodlouženo opatření na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Ti dostávají od státu měsíční příspěvek 400 eur, platnost opatření ale končí ve středu.
První zemí eurozóny, která nezvládla své dluhy a požádala o mezinárodní finanční pomoc, se v roce 2010 stalo Řecko. Později požádalo také Irsko a Portugalsko. Kvůli potížím v bankovním sektoru si pomoc vyžádal také Kypr, o jeho žádosti se ale teprve jedná. Španělsko zavedlo už řadu reforem a má snahu přesvědčit investory i partnery v EU, že to s nápravou svých financí myslí vážně.
Rajoy řekl, že chce ještě do konce srpna hovořit s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem. Na 6. září má v Madridu naplánovanou schůzku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a 20. září má odjet do Říma, aby se tam setkal s premiérem Mariem Montim.
Zdroj: ECB, Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Španělská vláda zlepší odhad růstu
Španělská ekonomika se zotavuje z recese rychleji, než se předpokládalo. Tamní ministr hospodářství Luis... -
Španělské akcie po vítězství separatistů v Katalánsku oslabují
Španělské akcie dnes oslabují v reakci na vítězství separatistických stran v katalánských parlamentních volbách. Španělský akciový index IBEX 35 vykazoval kolem poledne pokles o jedno procento na 10.204 bodů. Dolů zamířilo rovněž euro, které vůči americkému dolaru ztrácelo 0,2 procenta na 1,1851 EUR/USD. -
Španělské banky budou mít k dispozici 30 miliard eur
Ministři financí eurozóny dnes schválili finanční pomoc pro španělské banky ve výši 30 miliard eur. -
Španělské banky budou potřebovat asi 60 mld. EUR
Nezávislý audit španělského bankovního sektoru zřejmě ukáže, že banky budou potřebovat 50 až 60 miliard eur. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení druhé největší banky v zemi a vlády. Výsledky auditu mají být zveřejněné 28. září a určí, jak velkou pomoc dostane Španělsko od dalších členů eurozóny. V současnosti má slíbeno až 100 miliard eur. -
Španělské banky dál ohrožuje slabá ekonomika
Slabá španělská ekonomika a pokles úvěrové aktivity budou dál ohrožovat tamní bankovní sektor... -
Španělské banky mohou potřebovat až 62 miliard eur
Španělské banky by mohly potřebovat finanční injekci v rozmezí 51 až 62 miliard eur (v přepočtu asi 1,3 až 1,6 bilionu Kč). Zjistil to nezávislý audit, který provedly konzultační společnosti Roland Berger a Oliver Wyman. Vypočtená částka je výrazně nižší, než se čekalo. Země eurozóny Španělsku nedávno slíbily, že na pomoc španělským bankám lze uvolnit až 100 miliard eur. -
Španělské banky musejí zvýšit své rezervy
Španělské banky budou muset zvýšit rezervy na ztrátové úvěry o dalších pět miliard eur, a to kvůli změně... -
Španělské banky musí odepsat drobné investory
Španělsko se bude muset výměnou za pomoc eurozóny svým bankám... -
Španělské banky převedou aktiva do špatné banky
Španělské banky budou převádět do nově vytvořené konsolidační instituce špatná aktiva s odpisem 45 až... -
Španělské banky se zřejmě dočkají státní pomoci
Španělsko se chystá zřejmě už tento týden předložit nová opatření na pomoc tamnímu bankovnímu sektoru, i když dosud takový krok odmítalo. Tvrdí to zdroje, na které se odvolávají zahraniční agentury. Těsně před oznámením je prý záchrana finančního ústavu Bankia, který je ze všech bank zřejmě nejvíce zasažen dopady krize na španělském realitním trhu. -
Španělské banky stále ještě čelí rizikům
Španělsko již při ozdravování svého bankovního sektoru překonalo největší problémy, tamní banky... -
Španělské dluhopisy měly u investorů úspěch
První španělská emise státních dluhopisů s více než třicetiletou splatností od roku 2009 měla u investorů... -
Španělsko a Francie - více času na zlepšení rozpočtu
Evropská komise navrhne, aby Španělsko, Francie a několik dalších členských zemí eurozóny dostaly více... -
Španělsko a Německo nechtějí otálet s bankovní unií
Ministři financí Španělska a Německa chtějí, aby Evropská unie začala bez zbytečných odkladů... -
Španělsko a Portugalsko dostaly čas srazit své vysoké deficity
Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku další čas na přijetí strukturálních kroků, které by měly snížit... -
Španělsko a Portugalsko nezkrotily deficit
Španělsko a Portugalsko neudělaly dost ke sražení svého vysokého rozpočtového deficitu, potvrdili dnes... -
Španělsko bez problémů prodalo další dluhopisy
Španělsko v dnešní aukci bez problémů umístilo další státní dluhopisy s dlouhodobou splatností. -
Španělsko bude mít problémy s reformami
Nová menšinová vláda ve Španělsku bude mít problémy se zaváděním hospodářských reforem, což by... -
Španělsko by mohlo požádat o pomoc příští měsíc
Španělsko by mohlo požádat eurozónu o pomoc se splácením svých dluhů příští měsíc. -
Španělsko: Ceny domů po 6 letech vzrostly
Ceny domů ve Španělsku ve druhém čtvrtletí poprvé za šest let vzrostly. Zpráva je další známkou...