Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Ako brokeri zachránili fondy za peniaze klientov
Keď som v stredu doobeda začal písať o GameStope, tak som si myslel, že sa k nemu tak skoro nebudem vracať a konečne budem môcť dokončiť článok na inú tému ale to čo sa odohralo počas dvoch nasledujúcich obchodných dní ma presvedčilo, že k tomu ešte zopár slov napíšem.

Náklady na těžbu zlata klesají
Při dlouhodobém výhledu zlata berou investoři v úvahu jeho omezené množství. S tím, jak je potřeba otevírat stále hůře dostupné doly, náklady na jeho těžbu spolu s cenou musí jít trendově nahoru, podobně jako u ropy. Úvaha zní logicky a k úbytku celosvětových těžitelných zásob zlata skutečně dochází. Nesmíme ale zapomenout, že zlato je kótováno v amerických dolarech. Vývoj kurzu USD tak dokáže s nabídkou pořádně zamíchat.

Indie je příliš náchylná na vývoj cen ropy
Ropa se vrátila do růstového modu a v kombinaci s indickou měnou na historických minimech představuje hrozbu pro hospodářský růst v Indii. Ceny ropy v Indii tak letí raketově nahoru a importy ropy prohlubují deficit na běžném účtu, který měří tok zboží, služeb a investic dovnitř a ven ze země. Indie je jedním z největších importérů ropy na světě a do roku 2024 by mohla její poptávka přerůst tu čínskou. Rozšiřující se deficit bude mít za následek další oslabení měny a země se ocitne v začarovaném kruhu.

Obchodní analýzy - S&P 500 a EUR/USD
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 neovlivnila důležitá data z americké nezaměstnanosti (NFP report), jak jsem trošku očekával, ale až překvapivá akce čínské národní banky, která devalvovala kurz jüanu během 2 dnů o cca 4 %.

Riziko si hraje s měnami
Hrozba rozšíření pandemie s dalekosáhlými důsledky pro globální ekonomiku a poptávku po průmyslových komoditách stále obchází finanční trhy. Situace v ohnisku v centrální Číně se sice začala stabilizovat, ale nová nakažení po desítkách hlásí Jižní Korea i Itálie a země začaly ihned situaci řešit omezením pohybu osob.

Medvědí dominance pokračuje, americké akcie jsou poblíž letošních minim
Americký akciový index S&P 500 má za sebou další propad, v uplynulém týdnu klesl o 4,65 %. Rychlý sesun jen potvrdilo další výrazné zvýšení úrokových sazeb Fedu a také komentáře Jeromea Powella. Akciový trh se tak přiblížil k červnovému minimu.

Akciový index krvácí. Je toto konec AI bubliny?
Za poslední zhruba rok a půl jsme si zvykli, že akciové trhy jsou relativně klidné a jen zřídkakdy dochází k výraznějším prudkým pohybům, zejména směrem dolů. Nejznámější index S&P 500 od začátku letošního roku přidal zhruba 15 % a od začátku roku 2023 dokonce zhruba 40 %. O to překvapivější byl pro mnohé investory propad z minulého týdne, kdy S&P 500 ztratilo za jediný den přibližně 2,3 % své hodnoty a technologický Nasdaq dokonce 3,6 %, což jsou největší jednodenní propady za více než rok a půl. Jedná se o začátek konce rostoucího trendu, nebo byla celá věc pouhé zaškobrtnutí na cestě k novým maximům?

Praktická ukázka: Další ztrátový týden
Tak jsem zase zabředl do období, kdy se střídají ziskové a ztrátové týdny. Jsem zvědavý, jak dlouho to zase bude trvat a kam až mě to zavede. V každém případě jsem připravený tuto epizodu překonat a přežít.

Zdražuje vlastní bydlení. Co na to centrální banky?
V pátek přišel z Českého statistického úřadu šok. Srpnová inflace překvapila a vyskočila na 4,1 %. Velký podíl na zvýšení měly tzv. náklady vlastního bydlení, které kvůli zdražujícím nemovitostem i stavebním materiálům vzrostly meziročně o 8,2 %.

Fed nenadchl a Trump zaúřadoval, index S&P 500 oslabil nejvíce od prosince
Americký akciový index S&P 500 zaznamenal nejhlubší týdenní ztrátu v letošním roce, konkrétně 3,10 %. Vracejí se medvědi do hry?

Carry obchody fungují i na forexu s CFD
Carry obchody byly zejména v minulosti velmi oblíbeným nástrojem mezi obchodníky, kteří zhodnocovali finance prostřednictvím měnových konverzí a obchodování aktiv v cizí měně. Obchodování tzv. carry trades spočívá ve vyhledávání takových obchodních příležitostí, které v sobě nesou potenciál zisku na úrokovém diferenciálu.

ČNB preferuje výrazně silnější korunu
Českou korunu prozatím nepřesvědčila k posílení ani dvě rychlá zvýšení úrokových sazeb během léta. Negativní sentiment z rozvíjejících se trhů, který rozdmýchávají Turecko s Argentinou, znevýhodňuje korunu vůči hlavním světovým měnám. Na druhou stranu se volatilita drží až překvapivě nízko, když se během celého srpna měnový pár EUR/CZK nevymanil z úzkého pásma 25,50-25,80.


INVESTIČNÍ GLOSA: Trhy už dva roky ovládá euforie. Projásají investoři i další rok?
Býčí fáze cyklu na akciovém trhu už trvá dva roky a dva měsíce. Od 12. října roku 2022 index S&P 500 poskočil o více než 60 procent. Ještě větší rekordy láme jeho bratr Nasdaq 100. Při pohledu na zelenou euforii na akciích se nabízí otázka, jestli budou trhy v roce 2025 stejně úspěšné. Co říkají data?

Praktická ukázka: Pokračuji v malých ztrátách
Už poměrně dlouho se nestalo, že by mě potkaly dva ztrátové týdny po sobě. Ale jako všechno v tradingu, i tohle je vždy jen otázkou času, kdy se to stane. A tak se nelze divit, že jsem se dočkal.

Měnový pár AUD/NZD: Analýzy více časových rámců (D1 až M30 TF)
V tomto blogu se blíže podíváme na měnový pár AUD/NZD a to formou analýz více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.

Aktuální obchodní příležitosti na kanadském dolaru
V dnešním blogu technické analýzy se podíváme na měnové páry GBP/CAD a AUD/CAD. Jako obvykle určíme trendy a pomocí S/R úrovní nastavíme podmínky pro obchodování.

Důvěra a finanční svět
Je to věc, o které přemýšlím už hodně dlouho. Co je to „to“, co umožňuje finančnímu světu, aby fungoval a nezhroutil se? Co je to „to“ díky čemu máme alespoň základní jistotu, že když půjdeme na nákup dnes nebo za týden, tak chléb bude stát přibližně stejně?

Svět kryptoměn: Podrobný výzkum
Kryptoměna, termín který v posledních letech získal obrovskou popularitu, představuje fascinující spojení technologie, financí a kryptografie.

Ropa jako na horské dráze
Druhé pololetí bude pro nejdůležitější globální komoditu hodně volatilní. Panuje totiž vysoká nejistota ohledně zásobování trhu i otazník k vývoji poptávky. Tweety amerického prezidenta měnící přístup k sankcím na Írán stabilitě také nepřispívají. Pro dlouhodobé investory není tato doba příliš předvídatelná a trumfy v rukou drží tzv. insideři – saúdská vláda, ruské ropné společnosti a samotný Donald Trump. Na své si naopak přijdou intradenní obchodníci, scalpeři i obchodníci s opcemi, pro které je volatilita denní chleba.