Napjatá situace na trhu
Míra nezaměstnanosti byla v září vyšší, než se čekalo. Řadě absolventů se nedaří rychle najít práci, průmysl snižuje stavy
08.10.2024 V září míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla úrovně 3,9 procenta. Expertní konsensus měl za to, že to budou jen 3,8 procenta. Řadě absolventů se ovšem nepodařilo rychle najít vhodnou práci, přičemž průmysl snižovaly stavy. Průmyslová výroba v Česku je už vlastně několik let v útlumu, na což nyní zaměstnavatelé reagují právě i škrtáním části pracovních míst. Útlum průmyslu nastává v důsledku kombinace vysokých cen energií, náročné zelené tranzice, ztráty konkurenceschopnosti evropského průmyslu v čele s německým tváří v tvář celkům typu USA či Číny nebo v důsledku nadále poměrně vysokých úrokových sazeb, jež tlumí investiční aktivitu.
Růst nezaměstnanosti se v srpnu v Česku zastavil. Stále „rozehřátý“ trh práce se popasoval se zkomplikováním zaměstnávání brigádníků
09.09.2024 V srpnu se růst míry nezaměstnanosti v Česku zastavil. Míra nezaměstnanosti totiž stagnovala na své červencové úrovni 3,8 procenta. Na ni stoupla z červnové hodnoty 3,6 procenta. Trh práce se tedy v srpnu dokázal již plně adaptovat na letošní legislativní zpřísnění podmínek zaměstnávání takzvaných dohodářů. To z hlediska zaměstnavatele prodražuje zaměstnávání „na dohodu“, například kvůli nárůstu administrativních nákladů. Je tedy také nákladnější zaměstnat brigádníka, pročež poptávka po nich klesá. Více lidí, kteří by jinak brali letní brigádu, například čerstvých absolventů, se tak hlásí na úřadech práce, což v červenci přispělo právě k růstu míry nezaměstnanosti. Zaměstnavatelé se totiž rozhodli letos ve vyšší míře obejít bez brigádníků a pracovní náplň pokrýt přes léto kmenovými zaměstnanci, například díky důsledněji rozvrženého plánu letních dovolených těchto zaměstnanců.
Míra nezaměstnanosti v Česku roste. Vláda zkomplikovala zaměstnávání brigádníků, ti tak o to více končí na úřadech práce
08.08.2024 V červenci míra nezaměstnanosti v ČR stoupla z červnové hodnoty 3,6 procenta na 3,8 procenta. Za růst může i letošní legislativní zpřísnění podmínek zaměstnávání takzvaných dohodářů. To z hlediska zaměstnavatele prodražuje zaměstnávání „na dohodu“, například kvůli nárůstu administrativních nákladů. Je tedy také nákladnější zaměstnat brigádníka, pročež poptávka po nich klesá. Více lidí, kteří by jinak brali letní brigádu, například čerstvých absolventů, se tak hlásí na úřadech práce, což v červenci přispělo právě k růstu míry nezaměstnanosti.
Míra nezaměstnanosti je na „dně“, letos už převážně poroste. Vláda zkomplikovala zaměstnávání brigádníků, ti tak o to více končí na úřadech práce
09.07.2024 Červnová stagnace míry nezaměstnanosti v ČR na úrovni 3,6 procenta je za očekáváním části analytiků, kteří předpokládali další pokles, na 3,5 procenta. Za stagnací může i letošní legislativní zpřísnění podmínek zaměstnávání takzvaných dohodářů. To z hlediska zaměstnavatele prodražuje zaměstnávání „na dohodu“, například kvůli nárůstu administrativních nákladů. Je tedy také nákladnější zaměstnat brigádníka, pročež poptávka po nich klesá.
Míra nezaměstnanosti klesá a dále klesne. Mzdově-inflační spirálu to ale neroztočí, sazby ČNB půjdou dolů
10.06.2024 Květnový pokles míry nezaměstnanosti se na 3,6 procenta se obecně očekával. S blížícími se prázdninami lze v červnu čekat další pokles, na 3,5 procenta, což však bude zřejmě letošní „dno“. Červen je totiž tradičně měsícem, kdy vrcholí sezónní zaměstnávání z důvodu právě letní sezóny a teplého počasí, stupňujícího poptávku po obsazení pracovních pozic v exteriéru.
Státní Gas Storage CZ loni ztrojnásobil provozní zisk na 1,397 miliardy korun
16.05.2024 Provozovatel zásobníků zemního plynu Gas Storage CZ loni meziročně víc než ztrojnásobil provozní zisk na 1,397 miliardy korun. Tržby stouply téměř o polovinu na 2,473 miliardy Kč. Proti předloňsku se zvýšil také čistý zisk na 2,6 miliardy korun, což pozitivně ovlivnila jednorázová změna účetní hodnoty dlouhodobých aktiv. Společnost, kterou loni na podzim převzal stát, to dnes oznámila ČTK. Podle analytiků k zisku přispěla zejména napjatá situace na trhu s plynem.
Kolaps trhu na kyber-pondělí (Cyber Monday): Co to znamená pro Wall Street?
28.11.2023 Na začátku týdne, po oslavách Díkuvzdání a uprostřed vánoční prodejní sezóny, vykázaly americké akciové trhy mírný pokles. Maloobchodníci lákali zákazníky nabídkami na kyber-pondělí, ale to nezabránilo tomu, aby se indexy dostaly do záporného teritoria.
Ranní zpráva pro tradery: Co se děje na finančních trzích 28.11.2023
28.11.2023 Americké akcie včera mírně oslabily. Investoři čekají na hospodářské statistiky o inflaci a spotřebitelské důvěře a výdajích. Americký dolar oslaboval.
Další články k tématu Napjatá situace na trhu
Eskalace situace na Blízkém východě, krize na Wall Street: Kdo vyjde z bitvy mezi ropou a akciemi jako vítěz?
02.10.2024 Globální index MSCI a výnosy amerických státních dluhopisů v úterý v prostředí rostoucí nejistoty klesaly. Investoři se vyhýbali rizikovým aktivům, zatímco futures na ropu rostly kvůli obavám z přerušení dodávek v důsledku eskalace situace na Blízkém východě po íránském útoku na Izrael.
Ranní okénko - Nálada v ČR i Německu se dále zhoršila
26.01.2021 Dnes v odpoledních hodinách dorazí data o americké spotřebitelské důvěře a situaci ve zpracovatelském sektoru. Od nálady spotřebitelů si trh slibuje přibližnou stagnaci, když vyhlíží za leden skóre 89,0 oproti prosincovým 88,6 bodům. Svůj podíl na nevalné náladě, která by se tak držela zhruba 40 bodů pod předkrizovými hodnotami, mají kromě pokračujících pandemických omezení i napjatá situace na trhu práce a nejistota spojená s politickými dohady o podobě další fiskální podpory. Oproti tomu průzkum mezi zpracovateli z dílny richmondského Fedu již od července indikoval nadprůměrně dobré vyhlídky, což by mělo pokračovat i nyní – trh v lednu očekává zopakování prosincového výsledku 19 bodů. Podobně jako v Evropě, i v USA tak zůstává průmysl druhou vlnou pandemie dotčen spíše mírně, přičemž za oceánem je situace ještě znatelně optimističtější.
Ranní komentář: Trh práce v USA zůstává napjatý. Británie se chystá zpřísnit covidová pravidla
09.12.2021 Středeční seance žádné větší změny na finanční trhy nepřinesla. Z makra zaujal hlavně amrický JOLTS report, který potvrdil, že je situace na trhu práce velmi napjatá, což může dál zvyšovat tlaky na růst mezd. V Británii se pak Boris Johnson chystá zpřísňovat covidová pravidla, což dál vytváří mírný tlak na britskou libru.
Nezaměstnaných je více než 230 tisíc
10.02.2020 „V souvislosti s koncem sezónních prací došlo k růstu nezaměstnanosti. S příchodem jarních měsíců však lze očekávat, že nezaměstnanost klesne. Napjatá situace na trhu práce vede k dalšímu navyšování mezd. Tempo růstu mezd však začíná klesat. Zaměstnavatelé mají vrásky na čele z rostoucích mzdových nákladů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Ruská agrese žene ceny komodit vzhůru
03.03.2022 Ruská vojenská agrese vůči Ukrajině dopadá každým dnem stále intenzivněji na komoditní trhy. Cena evropského plynu včera pokořila historická maxima a přidala k dobru více než 40 %, zatímco severomořská ropa Brent dnes ráno směřuje vstříc 120 dolarům za barel. Stranou svižného cenového růstu nezůstávají ani kovy a především zemědělské komodity, jichž jsou Rusko a Ukrajina významnými producenty. Zvláště napjatá je situace na ropném trhu.
ECB opět zvýšila úrokovou sazbu, tlak na korunu poroste
27.07.2023 Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,25 %. Stejně jako červnové rozhodnutí ECB bylo i to dnešní předvídatelné a široce očekávané. K tomuto kroku se banka totiž k dnešnímu zvýšení fakticky zavázala a trhy s ním tedy předem počítaly. Pro zvýšení sazeb hovoří také dlouhodobě napjatá situace na evropském trhu práce i přetrvávající vysoká jádrová inflace, která je jedním z hlavních parametrů, které ECB bere v potaz. Ta se přitom v červnu zvýšila na 5,4 % a zůstává tak jen těsně pod svými nedávnými maximy. Stále tak platí slova prezidentky ECB, že banka má stále co dohánět.
Forex: Dolar dnes vyrovnal část předchozích ztrát
21.12.2018 Dolar dnes za podpory trhu dluhopisů vyrovnal část předchozích ztrát, přesto zřejmě vykáže největší týdenní pokles za deset měsíců. Vedle obav ze zpomalení hospodářského růstu a nižších výnosů dluhopisů trh ovlivňuje napjatá situace mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Senátem ohledně návrhu na další financování vlády.
Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data
08.04.2020 Dnes se i Česko dozvídá velice důležitou první zprávu o dopadu koronaviru do ekonomiky - březnová čísla z trhu práce. Ta potvrdila náš předpoklad, že by (narozdíl od USA) zatím nemělo dojít k masivnímu nárůstu nezaměstnaných. Březnová nezaměstnanost byla potvrzena na únorové úrovni 3,0 %. Za prvé proto, že eventuální výpovědi jsou v Česku spojeny s dvouměsíční výpovědní lhůtou. A za druhé, situace na trhu práce byla extrémně napjatá a Česko patřilo k zemím s největším počtem neobsazených pracovních míst.
Okénko finančního trhu 7.8.2019
07.08.2019 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v červnu meziročně vzrostly o 4,6 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily pouze o 0,2 %. To bylo dáno značným poklesem tržeb za prodeje a opravy automobilů, které se v červnu snížily o varovných 8,3 % a nenavázaly tak na pozitivní čísla z dubna a května. Celkově si maloobchodní tržby (bez prodejů automobilů) ve druhém čtvrtletí polepšily téměř o pět procent. I pro následující měsíce odhadujeme, že prodeje budou solidně růst. Spotřebitelská důvěra se v posledních měsících zvýšila a dosahuje vysokých úrovní. Současně přetrvávající napjatá situace na trhu práce působí na rychlý růst mezd. Nicméně očekávané zpomalení ekonomiky způsobí, že i mzdová dynamika bude postupně slábnout. Celkové maloobchodní tržby by proto v letošním roce měly v průměru vzrůst o 2,2 %, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet lehce nad 4 %.
Rozbřesk: Česká inflace dočasně zvolní, ke konci roku se však vrátí na hranu tolerančního pásma
13.07.2021 Dnešní červnová inflace je jedním z posledních zajímavých domácích čísel nejbližších týdnů. Pravděpodobně oproti květnu lehce zvolnila a poklesla z 2,9 % na 2,7 % a během léta může díky vyprchávání meziročního růstu cen pohonných hmot ještě klesat. Zůstane však spolehlivě nad 2% cílem centrální banky a ke konci roku se může zase vyšplhat na hranu tolerančního pásma do blízkosti 3 %. A to zejména kvůli růstu regulovaných cen, dražším energiím a potravinám. Souběžně sice může odeznívat ze zahraničí dovážená vysoká výrobní inflace. Na druhou stranu napjatá situace na trhu práce zatím nic takového nedovolí jádrové inflaci.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | Akcie včera | Energetické firmy | Konsorcium | Americký dolarový index | EUR | Volatility | Dow Jones Industrial | Statistiky | Crown | Širší index | U.S. Bank Wealth Management | Kolaps | Pravděpodobnost | Investment Management | Míra nezaměstnanosti v ČR | Výprodeje | Zpráva | Dolarový index | Ranní zpráva pro tradery | Základní úrokové sazby | Dow Jonesův index | Evropská měna | Širší index S&P 500 | Elliott | Snížení nákladů | Napjatá situace na trhu práce | Průmysl | Inflace | Vývoj měnového páru | RWE | Investment management | Léto | Vice | Futures | AXS Investments | Gas Storage CZ | Růst nezaměstnanosti | Akciové trhy | Situace na trhu s plynem | CME FedWatch | Akcie online | Odvětví | Affirm Holdings | Cyber Monday | Největší propady | Analytici | Počasí | Graf | Poptávka | Údaje o inflaci | Ekonomiky | Státní podnik | Český trh práce | Brent | Vedení společnosti | Očekávání | Gas Storage | Allianz | Lukáš Kovanda | Online nakupování | Růst | Nabídka | Státní podnik ČEPS | Trh práce | CBOE | Objem obchodů | Americká centrální banka | Společnost Adobe | Úrokové sazby | Trh | Společnosti | Index | Agentura Reuters | Jozef Síkela (STAN) | Hospodářský výsledek | 3M Company | S&P | Pokles prodeje | Akciové indexy | Odolnost spotřebitelů | Dow Jones Industrial Average | Firma | Index Nasdaq Composite | 3М | Účetní závěrky | Burze | Americká měna | Adobe Analytics | Americké akcie včera | USA | Pár EUR/USD | Společnost Adobe Analytics | Čistý zisk | Výdaje | Dow Jones | UBS | Prohlášení | Index volatility | Kurz USD | Vývoj | Americké akcie | Akcie třiceti předních amerických podniků | EUR/USD | Provozní výsledky | Měnové politiky | Společnost Net4Gas | Sazby ČNB | Miliardy korun | Futures na americký dolarový index | Sazby | Firmy | Reálné mzdy | Provozní zisk | Ziskové akcie | Fed | Trhy | Jiří Tyleček | Walmart | Futures na ropu | Podnik ČEPS | Etsy | Tom Hainlin | Americké akciové indexy | Kyber | ONE | Mzdy | Analytička | Společnost | Zpřísňování měnové politiky | Analytická společnost | Hospodaření | Ztráta | Situace na trhu práce | Obchodování opcí | Analytik | Trinity | Capitalinked | JPY | Šéf společnosti | USDX | CEPS | AXS | Ceny | Pokles | Centrální banka | WTI | EUR/JPY | Index Nasdaq | Trinity Bank | Vývoj měnového páru EUR/USD | Obchodní den | Cena akcií | Shopify | Zisk | ČNB | Rating | Nasdaq Composite | Obchodování | Jednotná evropská měna | Loňský zisk | Měna | Management | Nasdaq | XTB Jiří Tyleček | Údaje | ProCent | Zpráva pro tradery | Borealis | Český trh | U.S. Bank | Situace | Stagnace | Tržby | Konsensus | Změny ve vedení | Sazby beze změny | Americké akciové trhy | HDP | Dolar | Euro | Síkela | ČTK | Ztráty | Zásobníky | Česká národní banka | Akcie | Black Friday | Wealth Management | Analytik XTB | Capitalinked.com Radim Dohnal | Reuters | Radim Dohnal | Euro k americkému dolaru | Kurz | DNO | Spotřebitelské výdaje | Výsledky | Napjatá situace | Investice | Zdravotnictví | Nezávislost | Index volatility CBOE | Zisky | Zaměstnanci | ODS | Capitalinked.com | Akcie GE | Pro tradery | FedWatch | STAN | Ranní zpráva | TIM | Energie | Objem | Investiční | Rok 2024 | Průmyslová výroba | Míra | NET4GAS | Index S&P 500 | S&P 500 | JDE | MT4 | Cena | Jozef Síkela | Snížení sazeb | Situace na trhu | Podnik | Akcie společnosti | Zlato | Práce | Bezpečnost | Investiční společnosti | Wall Street | Zlepšení | ČR | XTB | Jednatel | Vývoj měnového páru USD/JPY | Greg Bassuk | Služby | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Průměrná hodnota | Spotřebitelé | Vývoj měnového páru EUR/JPY | Hospodářské výsledky | Americké ekonomiky | USD | Vývoj dolarového indexu | Celkový objem obchodů | 3M | Co se děje na finančních trzích | Federální rezervní systém | CZ | Oživení inflace | Nemovitosti | Vyjádření premiéra | CME | Ministr průmyslu a obchodu | Investment | Indexy | Americký dolar | Americká centrální banka (Fed) | ROCE | EU | Miliardy | Hospodářské statistiky | USD/JPY | Banka | Další pokles
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot