Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Psychologie pro eliminaci zmatečnosti v tradingu – část první
Pokud patříte mezi tradery, u kterých se běžný obchodní den převážně odehrává jako neustálá kontrola otevřených pozic, a to dokonce i ve chvílích, kdy se jdete například jen nasnídat nebo uvařit si kávu, pak právě vám může tento článek pomoci. Tedy právě zde se dočtete, jak ze zajetého každodenního zmatku a psychického napětí vytvořit, do jisté míry, pořádek.

Trvalo to půl roku
Kdo si pamatuje, jaké výsledky měla moje strategie v prosinci, tak ví, jakým sešupem si prošla. Vlastně každý se na to v minulých článcích může podívat. A tak bylo otázkou, jestli a kdy se podaří tento neúspěch napravit a obrátit strategii na lepší trajektorii.

Bude rally na ropě pokračovat?
Ropa WTI v rámci mohutného růstového trendu od začátku listopadu přidala přes 80 % a přiblížila se 60 USD za barel. Poptávka se sice vrací k normálu velice pomalu, pořád ale roste rychleji než nabídka a výsledkem je čím dál vyšší cena. Z krátkodobého pohledu je pro trh s ropou zásadní přístup kartelu OPEC+, kterému se podařilo udržet těžbu svých členů na uzdě. Krátká odpověď na otázku z nadpisu tedy zní: Ropa bude růst, dokud OPEC+ bude chtít.

Kvartální výsledky Big tech firem: Jak se dařilo Applu, Googlu a dalším?
Letní výsledková sezóna se pomalu blíží ke konci a i tento kvartál přinesla mnoho zajímavých informací ze zákulisí světových firem. Jedny z nejvíce očekávaných výsledků byly bezpochyby výsledky technologických gigantů. Mnozí z nich se svezli na AI boomu posledních měsíců a zaznamenali tak rekordní růsty cen svých akcií. Byl ale tento růst oprávněný? Analytik XTB Tomáš Vranka řešil společně se svými kolegy Jaroslavem Brychtou a Štěpánem Hájkem právě toto téma na novém Povídání o trzích. V tomto článku přinášíme souhrn těch nejdůležitějších informací z výsledků Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta

Riziková averze na trzích klesá, Japonské politiky opět dráždí silný jen
Ochota investorů nakupovat rizikovější aktiva dál narůstá, a to zejména díky stabilizaci na trhu s dluhopisy, kterou má na svědomí Evropská centrální banka a obří přebytek likvidity, který vytvořila v bankovním sektoru.

Tentokrát to bude všechno jinak?
Valorizace technologických firem nemá prakticky strop. Vývoj akcií Nvidia, Palantir nebo Arm Holdings v posledních dnech ukazuje, že není překvapením, když tyto firmy silně rostou – klidně o dvouciferně za den. Od začátku roku tyto firmy posílily o desítky procent. To je za šest týdnů v těžkém makroekonomickém prostředí vysokých sazeb více než podezřelé. Jsme před vznikem nové investiční bubliny?

Nabídne cena ropy únikovou cestu americké ekonomice?
Než se dozvíme výsledky hospodaření největších amerických technologických firem a následně i výsledky amerických voleb, měly trhy příležitost si oddechnout. Cena ropy totiž výrazně poklesla – ropa Brent se znovu dostala pod 72 dolarů, přičemž na začátku měsíce dosahovala hodnoty přes 80 dolarů. Proč je tedy pokles ceny ropy tak dobrou zprávou pro trhy?

Čo je to FOMO a vlastnosti FOMO tradera
FOMO - Fear of Missing Out (strach z toho že vám niečo újde) - je relatívne čerstvým doplnkom angličtiny, ale je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Skutočný fenomén modernej digitálnej doby, FOMO postihuje 69% mileniálov a môže mať tiež významný vplyv na obchodné praktiky.

Index DAX: 3. týden roku 2017 z pohledu technické analýzy
Minulý týden jsem bohužel neměl čas udělat analýzu. Jak jsem nastínil v prvním týdnu, trh prorazil úroveň 11 480 a minulý týden atakoval úroveň 11 700.

Index S&P 500 po delší době nevylepšil rekord a odepsal bezmála procento
Je tu změna, index S&P 500 má za sebou ztrátový týden, když celkově odepsal 0,95 %. Hlubší pokles zaznamenal naposledy v prvním týdnu roku.

Ropa WTI môže padnúť až na 70 USD
Energetická kríza spôsobila masívny nárast cien energií, najmä ropy a plynu. Zatiaľ čo ropa je stále považovaná za drahú, v skutočnosti klesá a očakáva sa, že bude naďalej klesať.

Americké akcie mírně ustoupily z maxim, čeká se na vrchol výsledkové sezóny
Americký akciový index S&P 500 v pondělí zamířil níže a denní pohyby v relativně úzkém pásmu ve zbytku týdne vyústily v mírnou ztrátu, konkrétně 0,13 %.

Vyplatí se investovat do elektromobility?
Pamatujete si na bitvu mezi zastánci benzínu a nafty, která hořela ještě tak asi před deseti lety? Na to, jak neoblomně tyto dvě skupiny hájily svoje pozice a za nic na světě by nepřipustily, že by opačná strana mohla mít pravdu? No a přešlo pár roků a máme tady třetího do pranice. Auta na baterky.

Obchodné príležitosti na exotických menových pároch
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Teraz sa pozrieme z najvyšších timeframeov na EUR/NOK, NOK/JPY a USD/CNH.

Praktická ukázka: Jak to pěkně dopadlo
Občas říkám, že se ve zvolené strategii vyplatí setrvat a průběžně se, v horších dobách, snažit minimalizovat ztráty. Protože čas od času přijde týden, který svými výsledky pohladí po duši a odmění tradera právě za tu výdrž a trpělivost.

Americký dolar se nedá zastavit
Poptávka po americkém dolaru nevychladla ani včera a stlačila měnový pár EUR/USD dále do blízkosti letošních minim. A to i přesto, že průmyslová produkce v USA klesla už třetím měsícem po sobě a naopak německý předstihový index ZEW překonal očekávání.

Akciové trhy vstupujú do silného downtrendu
Index S&P 500 zažil jedno z najdlhších rastov (10 rokov) bez výrazných korekcií, no teraz trh odpísal už 20 % len behom jedného kvartálu. Čo nás čaká prvý kvartál roku 2019? Lepšie to asi nebude.

Vysporiadať sa s koronavírusom a jeho následkami bude kľúčom pre obnovenie rastu
Začiatok nového týždňa bol na európskych a amerických akciových trhoch zase v znamení červených čísel a vysokej volatility. V utorok sme zase svedkami výrazného nárastu na indexoch, po tom čo sa odrazili od úrovní podpory ale vysoká volatilita pretrváva. Aj keď je dnešný rast výrazný, tak nemusí dlho vydržať. Nechajme konkrétne denné pohyby na chvíľu tak a pozrime sa, čo ich môže na dlhšiu dobu ovplyvniť.

Forex: Euro v očekávání ECB
Evropská centrální banka (ECB) zasedá již tento čtvrtek a kvůli jestřábím komentářům z jejího vedení bude výsledek tohoto zasedání bedlivě sledovaný.

Trumpův efekt vyprchává
Od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem v listopadu 2016 se finanční trhy vezly na vlně tzv. reflace. V očekávání mohutného snížení daní a vyšších výdajů do infrastruktury a obrany rostl akciový trh, výnosy dluhopisů i úrokové sazby navzdory snaze prezidenta držet je nízko. Očekávání se naplnila a slušně rostl i samotný HDP jako koláč, ze kterého se všechny tyto výnosy generují.