Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:05
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Inflace v USA v květnu nečekaně zrychlila na 8,6 procenta, nejvýše od roku 1981

10.06.2022 15:41  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu nečekaně zrychlil a z dubnových 8,3 procenta se dostal na 8,6 procenta. Ve své dnešní zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je vyšší, než čekali analytici.

K dalšímu růstu inflace nejvíce přispěly výdaje za bydlení, benzin a jídlo. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o jedno procento. Index energií vzrostl v květnu meziročně o 34,6 procenta, což je nejvýraznější nárůst od září 2005. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavější ceny potravin a energií, v květnu meziročně stoupla o šest procent. V dubnu její růst činil 6,2 procenta.

Analytici v průměru očekávali, že míra inflace zůstane na 8,3 procenta, a že tedy dubnová hodnota bude znamenat vrchol. U meziměsíčního srovnání počítali s růstem o 0,7 procenta.

K růstu cen potravin silně přispívají dopady ruské invaze na Ukrajinu, vliv ale měly také protipandemické uzávěry v Číně, které narušují globální dodavatelské řetězce. Index cen potravin se v květnu meziročně zvýšil o 10,1 procenta, což je první nárůst o více než deset procent od března 1981.

Vysoké byly minulý měsíc ve Spojených státech i ceny služeb - nájmy, ubytování v hotelech a cestování letadlem. Někteří analytici očekávali, že inflaci pomůže ochladit přesun výdajů ze zboží do služeb. Napjatá situace na trhu práce však tlačí na zvyšování mezd, což přispívá k růstu cen za služby.

Vývoj inflace podle agentury Reuters naznačuje, že americká centrální banka (Fed) bude do září pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb o půl procentního bodu. Nejbližší zasedání měnového výboru Fedu se koná příští středu a očekává se, že Fed zvýší úrokové sazby o půl procentního bodu i v červenci.

Od března už Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Poslední zvýšení o půl procentního bodu do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento bylo nejvyšší za posledních 22 let.

"Pokračující silná měsíční inflace by mohla naznačovat, že Fed jednoznačněji směřuje k dalšímu zvyšování základních sazeb o půl procentního bodu nebo více, dokud reálná inflace přesvědčivě nezpomalí," uvedla ekonomka Veronica Clarková z banky Citigroup.

Zdroj: Reuters, ČTK, Citigroup

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v USA překvapivě zpomalila na 3,3 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu překvapivě zpomalilo na 3,3 procenta z 3,4 procenta v předcházejícím měsíci. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční míra inflace zůstane na dubnové úrovni.
  • Inflace v USA se v únoru vymanila z mínusu
    Roční míra inflace ve Spojených státech se v únoru vymanila ze záporného pásma. Spotřebitelské ceny se...
  • Inflace v USA v březnu klesla na pět procent, nejníže za téměř dva roky
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na pět procent z únorových šesti. Míra inflace se tak snížila už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou míru inflace odhadovali v průměru na 5,2 procenta.
  • Inflace v USA v březnu stoupla na 3,5 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 3,5 procenta z únorového tempa 3,2 procenta. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Březnová inflace tak byla o něco vyšší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení meziročního růstu cen na 3,4 procenta.
  • Inflace v USA v březnu vystoupila na 8,5 procenta - výše, než se čekalo
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 8,5 procenta z únorových 7,9 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je mírně vyšší, než čekali analytici. V dnešní zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Nejvíce rostly ceny jídla a energií, které žene vzhůru ruská invaze na Ukrajinu. Dál se zvyšovaly i náklady na bydlení. Šestý měsíc po sobě ceny rostly tempem nad šest procent.
  • Inflace v USA v červenci vykázala první nárůst za více než rok
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zrychlil na 3,2 procenta z červnových tří procent. Inflace tak zaznamenala první nárůst od loňského června. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Nárůst inflace je však mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červencovou inflaci v průměru na 3,3 procenta.
  • Inflace v USA v červnu klesla na tři procenta, je nejnižší od března 2021
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červnovou inflaci v průměru na 3,1 procenta.
  • Inflace v USA v červnu zpomalila na 0,3 %
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu zvýšily ve srovnání s předchozím měsícem o 0,3 procenta...
  • Inflace v USA v dubnu klesla na dvouleté minimum 4,9 procenta
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 4,9 procenta z březnových pěti procent. Míra inflace tím klesla už desátý měsíc za sebou a dostala se nejníže za dva roky. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce.
  • Inflace v USA v dubnu zpomalila na 8,3 procenta, je ale poblíž 40letého maxima
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 8,3 procenta z březnových 8,5 procenta. Inflace ale zůstává poblíž 40letého maxima. V dnešní zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici očekávali, že z březnové hodnoty 8,5 procenta inflace sestoupí zhruba na 8,2 procenta. Výsledek souvisí především s tím, že ze svých dřívějších maxim sestoupily ceny benzinu.
  • Inflace v USA v lednu zvolnila na 6,4 procenta, čekal se výraznější pokles
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v lednu zpomalil na 6,4 procenta z prosincové hodnoty 6,5 procenta. Míra inflace tak klesla už sedmý měsíc za sebou a je nejníže od října 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl ale mírnější, než očekávali analytici. Ti její lednovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 6,2 procenta.
  • Inflace v USA v listopadu zpomalila na 3,1 procenta, meziměsíčně ceny vzrostly
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v listopadu v souladu s očekáváním zpomalil na 3,1 procenta z říjnového tempa 3,2 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně se ale spotřebitelské ceny o 0,1 procenta zvýšily, zatímco analytici předpokládali stagnaci.
  • Inflace v USA v listopadu zpomalila na 7,1 procenta, je nejníže od prosince 2021
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v listopadu opět zpomalilo, z říjnové hodnoty 7,7 procenta míra inflace klesla na 7,1 procenta a je nejníže od loňského prosince. Inflaci zpomalily mimo jiné levnější benzin, elektřina a ojeté automobily, uvedlo ve své dnešní zprávě americké ministerstvo práce. Inflace se snížila už pátý měsíc za sebou, což naznačuje, že růst cen postupně ochlazuje. To by mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět k tomu, aby zmírnila rozsah zvyšování úrokových sazeb.
  • Inflace v USA v prosinci klesla
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v prosinci zpomalilo na 1,9 procenta, a poprvé od srpna 2017 se tak dostalo pod dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • Inflace v USA v prosinci klesla na 6,5 procenta, je nejnižší od října 2021
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Proti listopadu se spotřebitelské ceny v USA snížily o 0,1 procenta, a zaznamenaly tak první meziměsíční pokles od května 2020.
  • Inflace v USA v prosinci vystoupila na sedm procent, nejvýše od června 1982
    Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na sedm procent, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispělo dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se ale i náklady na potraviny, benzin a další zboží. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Nejnovější údaje naznačují, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít zvyšovat úrokové sazby už v březnu, upozornila agentura Bloomberg.
  • Inflace v USA v prosinci zrychlila na 0,4 procenta
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,4 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z listopadových 0,2 procenta a bylo nejvyšší za čtyři měsíce. Přispěly k tomu hlavně ceny pohonných hmot, uvedlo dnes americké ministerstvo práce.
  • Inflace v USA v říjnu poprvé za sedm měsíců vzrostla
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v říjnu podle očekávání zrychlilo o dvě desetiny procentního bodu na 2,6 procenta. Inflace tak zaznamenala první nárůst za sedm měsíců, uvedlo dnes americké ministerstvo práce. V září byla inflace nejníže od února 2021. Meziměsíčně ceny v říjnu vzrostly o 0,2 procenta.
  • Inflace v USA v říjnu vystoupila na 6,2 procenta, nejvýše za téměř 31 let
    Míra inflace ve Spojených státech v říjnu vystoupila na 6,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za téměř 31 let, respektive od listopadu 1990. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 procenta proti růstu o 0,4 procenta v září, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Podle analytiků se objevují náznaky, že inflace by mohla zůstat velmi vysoká až do příštího roku. Přispívají k tomu mimo jiné narušené globální dodavatelské řetězce.
  • Inflace v USA v srpnu klesla na 2,5 procenta, je nejníže za tři a půl roku
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zpomalilo na 2,5 procenta z 2,9 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází nejníže od února 2021. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 procenta, což je stejným tempem jako v červenci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
Purple trading AI