Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Jak řídit poměr výnosu vůči riziku?
Ve financích bývá výše potenciálního výnosu úměrná výši rizika. Jako investor či trader musíte bedlivě vyhodnocovat potenciální výnosnost dané obchodní příležitosti zároveň s jejími možnými riziky. Pokud jste úspěšný obchodník, dokážete mezi příležitostmi vybírat dlouhodobě ty s nižšími riziky a vyššími výnosy. Jak asi víte, trading není jen o správném čtení trhu a analýzách, ale také o dobré strategii řízení rizik ve vztahu k potenciálním výnosům. O tom bude i dnešní příspěvek.

Švédská koruna výrazně zlevnila
Zatímco česká koruna v posledních měsících vůči euru prudce posiluje, ta švédská naopak prohlubuje své ztráty. Za euro nyní dostanete 11,38, což je historické maximum. Co stojí za tímto oslabením? A je švédská koruna vhodná k nákupu přes short EUR/SEK?

Zhodnotenie 4 (ziskových) obchodných seáns
V tomto článku zhodnotím štyri obchodné seansy na reálnom účte. Piatok – pondelok – utorok – streda (6. – 11. november 2020). Všetky štyri boli ziskové. Dve z nich neúspešné. Jedna z nich aj keď taktiež zisková, ale z môjho pohľadu až „hranične“ neúspešná – drawdown poklesol až na hodnoty vykazujúce mínus 7,11 %. Podmienky risk manažmentu boli dodržané, ale uvedená hodnota (mínus 7,11 %) je jednoznačne „demarkačná“. Paradox nastal práve pri tejto seanse, kde som vytvoril najvyšší zisk so všetkých štyroch dní. Pravdepodobne: „Risk = Zisk“, aj keď preferujem menej turbulentné equity.

Americký státní dluh jako Ponziho pyramida
Pokud bylo v roce 2023 něco překvapením, byla to přísná měnová politika amerického Fedu. Prakticky od poloviny roku 2022 se při každém zasedání Fedu uzavíraly sázky, že Fed brzy otočí. Tyto šance na otočku byly živeny především v březnu 2023, kdy padla Silicon Valley Bank. Fed vše ustál a sazby dál zvyšoval až do dnešní podoby.

Elliottova vlnová teorie pro měnový pár AUD/NZD, index NASDAQ a kryptoměnu Bitcoin
V dnešním blogu se podíváme na technickou analýzu podle Elliottovy vlnové teorie pro měnový pár AUD/NZD, index NASDAQ a kryptoměnu Bitcoin. Tyto trhy nám svým vývojem poodhalily další možný scénář jejich vývoje.

Forexový týdenní výhled pro 8. týden
Sedmý týden nového roku byl ve znamení oslabující britské libry, kterou postihly špatné zprávy z ostrovní ekonomiky, zvláště tedy inflační report, který odsunul vyhlídky Britů na snížení inflace. Japonský jen zpomalil v oslabování a obchodoval se spíše v konsolidačních pásmech. Pozornost obchodníků se soustředí na eurodolar, který čeká zásadní týden a rozhodování, jestli opustí rostoucí trend nebo nikoliv. My se však zaměříme na jiné páry, které nyní nabízejí obchodníkům bezpečnější přístav.

Výběr z nedělní přípravy: USD/JPY a EUR/GBP
V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat měnovým párům USD/JPY a EUR/GBP. Cena USD/JPY dosáhla při korekci týdenního trendu rezistence a EUR/GBP se nachází v konsolidaci. Podívejme se spolu na možné obchodní příležitosti.

Škodia firmám Bitcoiny na balance sheetoch?
Mít v rozvaze (balance sheet) více než 90 000 BTC ukazuje, že akcie společnosti jsou na černé listině bank. Jsou zaměřené převážně na kryptoměny.


Geopolitické události – energetické zdroje (5. díl)
V tomto článku se zaměříme na energetické zdroje a jejich vliv na ekonomiku a geopolitiku. Projdeme si také faktory, které energetické zdroje ovlivňují, a která různá odvětví hrají významnou roli v jejich stabilitě.

Se Stop-Lossem nebo bez něj?
V traderské komunitě se každodenně setkávám se spoustou různých názorů na různá témata. Jedním z horkých témat bývají vždy Stop-Lossy. Zatímco jedni tvrdí, že bez nich neudělají jediný obchod, druzí zase, že jsou zbytečné, neboť když je nastavíte, téměř vždy si je trh najde. Jak to tedy je? Je lepší obchodovat se Stop-Lossem nebo bez něj?


Německo srší optimismem
Dnes se podíváme krátce také na akciové trhy, a to konkrétně k našemu západnímu sousedovi, kde se obchoduje index DAX.

Burzovní grafy: Drobný pokles nic neřeší, výsledková sezóna může určit další trend
Zelenou týdenní svíčku vystřídala svíčka červená, ztráta amerického akciového indexu S&P 500 za uplynulých pět obchodních dnů dosáhla 0,67 %. Z denního grafu je přitom evidentní, že rozpětí za poslední týden bylo ještě užší než v předchozích obdobích.

FX týždenný výhľad 21.8 - 25.8.2017
Prvé dva dni minulého týždňa patrili na finančných trhoch presunom kapitálu do rizikovejších aktív, keďže geopolitické napätie a horzba nukleárneho konfliktu medzi S. Kóreou a US boli aspoň dočasne zažehnané po slovách Kima, že nateraz odkladá plán na zasiahnutie teritória Guamu (amerického teritória). Uź v stredu však prišlo k dvom nečakaným udalostiam a jedna z nich viedla k ďalšiemu sťahovaniu kapitálu do bezpečných prístavov. ECB prekvapila stanoviskom, ktoré priniesli zdroje blízke centrálnej banke, že Draghi na sympóziu v Jacksone Hole nepredloží žiadne nové informácie vzhľadom na monetárnu politiku. Druhou udalosťou, ktorá už spustila opätovný risk off, bola séria správ z politickej scény v US, ktoré podkopali budúce vyhliadky na efektívne zavedenie daňovej reformy spolu s infraštrúktúrnymi výdavkammi. Odtok kapitálu do bezpečia bol podporená aj ďalším teroristickým útokom v Európe. Hlavnou udalosťou budúceho týždňa bude vystúpeie Yellen a Draghiho na sympóziu v Jacksone Hole. Risk tón určí reakcia na pondelkové spoločné vojenské cvičenie US a J. Kórei a potenciálna dohra vo Washingtone.

Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/JPY, EUR/USD a GBP/AUD
V dnešním blogu technické analýzy se podíváme na měnové páry USD/JPY, EUR/USD a GBP/AUD. Cena prvního měnového páru reagovala na důležitou rezistenci nedaleko dlouhodobé trendové čáry. Na EUR/USD se rozhoduje o pokračování trendu stejně jako na GBP/AUD. To vše na denních časových rámcích.

Trading nahodilosti
Článek je věnován problematice nahodilosti na finančních trzích a hledání konkurenční výhodu formou money managementu, který tento vliv omezuje. Myšlenka ochrany vůči nahodilosti je dále rozvinuta v experimentu s hodem mincí, který reprezentuje nahodilost zisků a ztrát.


Analýza S&P 500, EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD - indexy opět na nových all-time high
I když trh očekává, že úrokové sazby v USA zůstanou na vyšší úrovních delší dobu, akciové indexy toto zatím nijak nezneklidňuje a v minulém týdnu dosáhly nových rekordů. Klíčová makrodata, která budou v tomto týdnu reportována, by však mohla jejich růst korigovat.

Co plánuji obchodovat - long ropa WTI, long GBP/USD a short USD/CAD
Víra v obchodní dohodu USA vs. Čína drží americké akciové indexy na současných poměrně optimistických úrovních. Případné komplikace, neurčité výsledky jednání, nedohoda apod. pošlou akciové trhy opět dolů. Osobně nevidím do dalších měsíců nic, co by mělo poslat americké akcie výrazněji a na delší dobu nahoru. Spíše naopak, dle mě mnohem více převažují rizika poklesu.