Pondělí 06. ledna 2025 13:44
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding

Dočkáme se výraznější devalvace jüanu?

18.08.2015 10:28  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Čínské akciové trhy dnes oslabily o více než šest procent. Pokles čínského jüanu vůči americkému dolaru totiž obnovil obavy investorů z možné snahy Pekingu o výraznější devalvaci domácí měny. Čínská centrální banka přitom opakovaně uvedla, že k dalšímu oslabování jüanu nevidí důvod.

Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite se dnes propadl o 6,1 procenta na 3749,12 bodu po předchozích třech nárůstech za sebou. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles od 27. července. Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, si odepsal 6,2 procenta a uzavřel na 3825,41 bodu.

K poklesu akcií přispěly podle obchodníků rovněž obavy z toho, že firmy by mohly z Číny stahovat více peněz kvůli zpomalování růstu tamní ekonomiky. Objevily se rovněž spekulace, že čínská vláda by mohla začít omezovat masivnímu podporu akciovému trhu, napsala agentura Reuters.

Jüan dnes oslabil vůči dolaru, ačkoli čínská centrální banka mírně zvýšila střední kurz domácí měny, od kterého se může tržní kurz odchýlit maximálně o dvě procenta. Obchodníci očekávají, že jüan zůstane kvůli problémům čínské ekonomiky i nadále pod tlakem.

Čínská centrální banka před týdnem nečekaně devalvovala domácí měnu o téměř dvě procenta. Devalvace jüanu vyvolala obavy ze vzniku měnové války a vedla k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům. Analytici ale poukazují na to, že po letech vzestupu je letos čínská měna pod silným tlakem slábnoucí ekonomiky a vykazuje přirozenou tendenci k poklesu.

V důsledku devalvace jüanu se dostaly pod tlak akcie čínských importérů s vysokými dluhy v dolarech i akcie leteckých společností, kterým v důsledku silnějšího dolaru stoupnou náklady na pohonné hmoty.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Dočkáme se dlouhodobého růstu na EUR/NZD?
    Analýza australské společnosti NAB (oddělení FX Technical Strategy Research) upozorňuje na možný růst měnového páru EUR/NZD. Ten při pohledu na měsíční graf během března rostl a tento růst potvrdil také v dubnu. Možný býčí scénář potvrzuje také uzavření ceny měnového páru nad klouzavým průměrem SMA 50 na týdenním grafu. Společnost NAB předpokládá, že EUR/NZD by se mohl v rámci růstu dostat minimálně k hladině 1,6300. Jako další možný dlouhodobý potenciální cíl růstu pak uvádějí až hladinu 1,7000. Dočkáme se tohoto scénáře?
  • Dočkáme se intervence ČNB na EUR/CZK?
    Oslabením kurzu koruny už se uvolnily měnové podmínky, takže nutnosti snížit základní úrokové sazby až na nulu by se Česká národní banka (ČNB) mohla vyhnout. Agentuře Bloomberg to řekl člen bankovní rady Tomáš Holub.
  • Dočkáme se long příležitosti na AUD/USD?
    Měnový pár AUD/USD při pohledu na 4hodinový graf posílil směrem k psychologické hladině 0,8000, kterou však zatím nedokázal překonat. Nyní se zdá, že býci by si mohli dát přestávku, což značí také indikátor Stochastic, který již opustil překoupenou oblast. Pokud přemýšlíte o dlouhých (long) pozicích, tak vyčkání na návrat tohoto měnového páru zpět směrem k vyznačené oblasti (throwback), kterou tvoří úrovně 38,2 - 50 % Fibonacciho retrecmentu, může být dobrým obchodním plánem. Úroveň 61,8 %, která se nachází v blízkosti rostoucí trendové linie, může být rovněž dobrým místem k nákupu. Dočkáme se oslabení do této oblasti a následného odražení zpět k vyšším úrovním?
  • Dočkáme se na CAD/JPY dalšího odrazu od trendové linie?
    Měnový pár CAD/JPY se na 15minutovém grafu aktuálně odrazil směrem vzhůru od supportu rostoucí trendové linie poblíž hladiny 106,50, která koresponduje s klouzavým průměrem SMA 100. Najdou kolem současných úrovní znovu sílu býci a bude pokračovat rostoucí trend? Nicméně, indikátor Stochastic zároveň signalizuje překoupené podmínky, mohli bychom tak vidět korekci předchozího růstu, kde může dojít k prolomení zmíněné trendové linie a následné změně krátkodobého trendu.
  • Dočkáme se na EUR/USD zpětného pobybu?
    Měnový pár EUR/USD navázal na ztráty z minulého týdne a včera opět oslaboval.
  • Dočkáme se oslabení USD/CAD?
    Měnový pár USD/CAD při pohledu na denní graf proráží směrem dolů support obchodního pásma okolo 1,2670. Dočkáme se nyní dalšího poklesu tohoto měnového páru směrem k dalšímu supportu okolo hladiny 1,2420? Indikátor Stochastic ale zároveň zasahuje přeprodanou oblast. Jedná se o falešný průraz s možným návratem tohoto měnového páru zpět do obchodního pásma a bočního trendu?
  • Dočkáme se pullbacku na AUD/NZD?
    Měnový pár AUD/NZD při pohledu na 4hodinový graf prolomil směrem dolů klíčový dlouhodobý support okolo 1,0600 a oslabil směrem k hladině 1,0400, od které se následně odrazil zpět k vyšším hodnotám. Z grafu je patrné, že úroveň 50 % Fibonacciho retracementu, která je odvozena ze swingového maxima a minima ze 4hodinového grafu, koresponduje s již zmíněným prolomeným supportem (nyní rezistence). Indikátor Stochastic se nachází v překoupené oblasti ale stále směřuje vzhůru a zatím tak neukazuje možný nástup medvědů. Dočkáme se posílení tohoto měnového páru do vyznačené oblasti a následného odražení zpět k nižším úrovním (takzvaný pullback)?
  • Dočkáme se pullbacku na NZD/USD?
    Měnový pár NZD/USD se při pohledu na 1hodinový graf obchoduje v klesajícím trendu, ale aktuálně má v rámci korekce namířeno zpět směrem k již dříve prolomenému supportu (nyní rezistence - pullback). Tato oblast se nachází okolo psychologické hladiny 0,7100, se kterou zároveň koresponduje klesající trendová linie a úroveň 61,8 % Fibonacciho retracementu. Nicméně indikátor Stochastic značí překoupené podmínky a otáčí se směrem dolů, což naznačuje možný ústup býků. Dočkáme se posílení měnového páru ke zmíněné oblasti okolo 0,7100 a následného poklesu (odražení zpět dolů) od této oblasti?
  • Dočkáme se růstu EUR/AUD?
    O této obchodní příležitosti jsme psali již dříve v tomto týdnu. Nyní je situace taková, že měnový pár EUR/AUD se nachází okolo supportu 1,4700 a konsoliduje. Tento zmíněný support při pohledu na 1hodinový graf koresponduje s rostoucí trendovou linií a také s úrovní 38,2 % Fibonacciho retracementu. Indikátor Stochastic se zdá vystoupil z přeprodané oblasti a směřuje vzhůru. Dočkáme se růstu tohoto měnového páru k vyšším hodnotám nebo se naopak dočkáme prolomení supportu a dalšího poklesu?
  • Dočkáme se throwbacku a růstu na EUR/CAD?
    Měnový pár EUR/CAD dokázal při pohledu na 4hodinový graf po zveřejnění výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb prolomit směrem vzhůru rezistenci v podobě psychologické hladiny 1,4600 a posílit směrem k 1,4900. Pokud hledáte místo pro nástup do rozjetého rostoucího trendu, můžete vyčkat na návrat měnového páru zpět (throwback) k této již prolomené oblasti rezistence (nyní support), ve které se zároveň nachází úroveň 38,2 % Fibonacciho retracementu a zde hledat možné otevření dlouhé (long) pozice.
  • Dočkáme se změny trendu na AUD/NZD?
    Měnový pár AUD/NZD na 15minutovém grafu aktuálně testuje klíčovou S/R zónu kolem psychologické hladiny 1,0750. Dočkáme se průrazu zmiňované S/R zóny směrem vzhůru a změny krátkodobého trendu? Nebo kolem současných úrovní najdou znovu sílu medvědi a budeme postupně oslabovat zpět k nižším hodnotám? Tomu nasvědčuje i indikátor Stochastic, který signalizuje překoupené podmínky, další růst tak může být limitován.
  • Dodatečné peníze od ECB končí v pěti nejbohatších zemích eurozóny
    Zhruba 90 procent dodatečné peněžní likvidity, jejíž pomocí Evropská centrální banka (ECB) podporuje ekonomiku eurozóny, se vrší v pěti nejbohatších zemích eura a nemíří tam, kde by jich bylo více zapotřebí. Uvádí se to v dnešní studii ECB. Znamená to, že banky v bohatých zemích stále nejsou ochotny půjčovat bankám v jiných zemích a že cíl vytvořit v eurozóně bankovní unii je stále v nedohlednu, uvedla agentura Reuters.
  • Dodávky plynu do Rakouska jsou zabezpečené, řekl Putin rakouskému kancléři
    Ruský prezident Vladimir Putin na pondělním setkání ujistil rakouského kancléře Karla Nehammera, že dodávky plynu do Rakouska jsou zabezpečené. Rakousko za ně prý může i nadále platit eurem, řekl Nehammer agentuře APA.
  • Dodávky ruského plynu do EU pokračují navzdory požadavku Kremlu platit rubly
    Dodávky ruského plynu do Evropské unie dnes pokračují navzdory požadavku Kremlu, aby odběratelé platili v rublech. Ruská plynárenská společnost Gazprom nicméně oznámila, že se stahuje z Německa a že ukončila svou účast v německé divizi Gazprom Germania. Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely budou firmy z EU pokračovat v platbách za energie Rusku v té méně, ve které byly kontrakty sjednány, a jakékoliv jednostranné změny budou považovány za porušení těchto smluv.
  • Dodávky ruského plynu do EU pokračují nehledě na požadavek Kremlu platit rubly
    Dodávky ruského plynu do Evropy pokračují bez přerušení. Průtoky dvěma ze tří hlavních plynovodů přivádějících ruský plyn do Evropy - Nord Stream 1 přes Baltské moře a přes Ukrajinu na Slovensko, zůstaly stabilní. Průtoky druhou hlavní trasou, plynovodem Jamal přes Bělorusko, změnily směr a přivádějí plyn z Německa do Polska. To však není neobvyklé a nemusí to nutně znamenat novou politiku, upozornila agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého od dnešního dne odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek.
  • Dodávky ruského plynu do Evropy po třech klíčových trasách zůstávají stabilní
    Dodávky ruského plynu do Evropy po třech klíčových plynovodních trasách byly dnes ráno stabilní. S odvoláním na data provozovatelů o tom informovala agentura Reuters. Dodávky přes Nord Stream 1 se v průběhu dne mírně zvýšily a plyn v plynovodu Jamal začal proudit západním směrem. Moskva má do čtvrtka představit mechanismus, jehož prostřednictvím bude chtít po "nikoli přátelských" zemích, aby za ruský plyn platily v rublech. To odběratelé veskrze označují za porušení dohody. Evropa z Ruska dováží asi 40 procent plynu.
  • Dodávky ruského zemního plynu do Polska byly obnoveny, uvedl Reuters
    Dodávky ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Jamal do Polska byly dnes ráno obnoveny po předchozím poklesu na nulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje provozovatelů sítě pro přepravu plynu v Evropské unii. Provozovatel bulharské plynové sítě Bulgartransgaz agentuře Reuters sdělil, že dodávky ruského plynu do Bulharska zatím pokračují.
  • Dodávky ruské ropy do Číny v březnu meziročně stouply o polovinu na rekord
    Dodávky ruské ropy do Číny se v březnu meziročně zvýšily o polovinu na rekordních 9,61 milionu tun, což je 2,26 milionu barelů denně. Vyplývá to z dnešních údajů čínského celního úřadu. Rusko tak zůstalo největším dodavatelem ropy do Číny, uvedla agentura Reuters.
  • Do Davosu míří řada státníků
    Ve švýcarském letovisku Davos v úterý začíná Světové ekonomické fórum (WEF), na které by měla dorazit řada předních státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či britské premiérky Theresy Mayové. Podle organizátorů se letos WEF soustředí na hledání cest k upevnění mezinárodní spolupráce v oblasti klíčových společných zájmů, jako jsou mezinárodní bezpečnost, životní prostředí a světová ekonomika. Do Davosu se chystá rovněž český premiér Andrej Babiš, který tam chce navazovat politické kontakty a mimo jiné přesvědčovat, že migrační kvóty k přerozdělování uprchlíků jsou cestou do pekel.
  • Do EU dál proudí kovy z Ruska za miliardy eur, upozornil investigativní projekt
    Evropské firmy dovážejí z Ruska i přes ruskou válku na Ukrajině nerostné suroviny jako nikl, hliník, měď nebo titan za miliardy eur, upozornil dnes novinářský tým Investigate Europe. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku se Evropská unie pokusila ochromit ruskou ekonomiku 11 balíčky protiruských sankcí, v nichž se zaměřila na suroviny jako ropa nebo uhlí. Zdroje, které EU považuje za kritické, ale mohou z Ruska do členských zemí dál proudit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding