Neděle 22. prosince 2024 02:15
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner

Britské podniky se připravují na brexit, chtějí dohodu s EU

10.10.2019 09:19  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Britské podniky se s velkými obavami chystají na plánovaný odchod země z Evropské unie a vyzývají vládu, aby zabránila brexitu bez dohody. Británii už teď kvůli nejistotě kolem brexitu, zpomalování růstu globální ekonomiky a napětí v mezinárodních obchodních vztazích hrozí hospodářská recese. Brexit bez dohody by mohl hospodářskou situaci v zemi ještě zhoršit.

Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU. Před negativními dopady brexitu varují podniky z různých odvětví, od maloobchodu po výrobu automobilů.

"Brexit bez dohody by měl okamžitý a devastující dopad na automobilový průmysl, podkopal by konkurenceschopnost a způsobil nevratné a vážné škody," uvedl minulý měsíc šéf britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Mike Hawes.

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v letošním druhém čtvrtletí snížil o 0,2 procenta. Vykázal tak první pokles od roku 2012. To vyvolalo obavy z recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Podle zprávy společnosti IHS Markit z minulého týdne údaje o vývoji podnikatelské aktivity signalizují, že britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,1 procenta. Někteří analytici nicméně předpokládají, že HDP se ve třetím kvartálu vrátil k růstu.

Vyhlídky britské ekonomiky by však mohl výrazně zhoršit případný brexit bez dohody. Před příchodem recese v takovém případě varovala například poradenská společnost KPMG. Ta minulý měsíc předpověděla, že HDP Británie by v příštím roce v případě brexitu bez dohody klesl o 1,5 procenta. Británie je pátou největší ekonomikou na světě.

"Britská ekonomika je teď na křižovatce," uvedla hlavní ekonomka britské pobočky KPMG Yael Selfinová. "Navzdory problémům, jako je zpomalující globální ekonomika, má britské hospodářství potenciál během příštích 12 měsíců zesílit. Brexit bez dohody by to však mohl zhatit a spustit v Británii první recesi za deset let," dodala.

Nedávný průzkum Konfederace britského průmyslu (CBI) ukázal, že britské podniky jsou ohledně svých vyhlídek nejpesimističtější za téměř osm let. "Hlavním úkolem zůstává dosáhnout dohody, která dokáže projít parlamentem, bude přijatelná pro EU a ochrání naši ekonomiku. Opuštění EU bez dohody jen prohloubí nejistotu a poškodí naši ekonomiku," uvedla hlavní ekonomka CBI Rain Newtonová-Smithová.

Z nedávného průzkumu Federace malých podniků (FSB) vyplývá, že negativní dopady případného brexitu bez dohody očekává téměř 40 procent malých podniků. Většina z nich zároveň uvedla, že se na tuto možnost nedokáže připravit. "Je znepokojivé, že řada malých firem se (na brexit bez dohody) nepřipravila, nebo zjistila, že se připravit nedokáže," řekl šéf FSB Mike Cherry.

Sdružení britských maloobchodníků (BRC) uvedlo, že maloobchodníci sice dělají vše, co je v jejich silách, aby se na brexit bez dohody v termínu 31. října připravili, ale jejich možnosti jsou v tomto směru omezené. Britský maloobchod už dříve upozornil, že brexit bez dohody by mohl způsobit výpadky v zásobování. Podobné obavy vyjádřil i zpracovatelský průmysl, jehož továrny by se mohly potýkat s nedostatkem potřebných součástek.

Británie by v případě absence dohody přišla o neomezený přístup na jednotný evropský trh a její obchodní vztahy s EU by se řídily podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). To by mohlo znamenat výrazné narušení dosud volného pohybu zboží a služeb v důsledku nových cel, kontrol a administrativy.

Zdroj: Reuters, ČTK, KPMG, CBI, FSB

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Britské firmy se odvracejí od Číny, míní šéf Konfederace britského průmyslu
    Tisíce britských podniků omezují nebo zcela přerušují styky s Čínou kvůli obavám z politického napětí, což pravděpodobně vyvolá inflační tlaky. Ke stále většímu strachu ze závislosti na čínských dodavatelích je vedou také obavy Spojených států. Šéf Konfederace britského průmyslu (CBI) Tony Danker to uvedl ve včera zveřejněném rozhovoru s deníkem Financial Times (FT).
  • Britské firmy výrazně zvýšily investice
    Britské firmy po červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie výrazně zvýšily investice a přispěly ve třetím čtvrtletí k solidnímu růstu celé ekonomiky. Silně rostly i výdaje spotřebitelů a vývoz. Dnešní zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Británie ukázaly, že firem ani spotřebitelů se nejistota kolem brexitu oproti všeobecným předpokladům zatím nijak nedotkla.
  • Britské firmy zvýšily investice v EU
    Schválení odchodu Británie z Evropské unie v referendu z června 2016 přimělo britské podniky ke zvyšování investic v ostatních členských zemích EU, a to zřejmě na úkor domácích investic. Vyplývá to ze studie Centra pro ekonomickou výkonnost (CEP), které je součástí Londýnské ekonomické školy (LSE).
  • Britské hospodářství prý brexit zvládne
    Odchod Spojeného království z Evropské unie nepochybně dopadne na hospodářství země, ekonomika Británie...
  • Britské maloobchodní prodeje by mohly poslat GBPUSD níž
    Technická analýza - pohled na GBP/USD od Patrika Urbana z fxstreet.cz.
  • Britské maloobchodní tržby klesly rekordních pět měsíců za sebou
    Maloobchodní tržby v Británii se v prosinci překvapivě snížily, a to o 0,6 procenta. Pokles tak zaznamenaly už pátý měsíc za sebou, což je nejdelší série v záznamech, které sahají do roku 1996. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že tržby vykážou v prosinci nárůst o půl procenta.
  • Britské maloobchodní tržby překonaly očekávání
    Přelom roku byl z pohledu britských maloobchodníků slabý. Předvánoční nákupy ani období lednových slev s sebou navzdory očekávání nepřineslo nárůst tržeb. Ten se dostavil až v únoru a pozitivně překvapil. Celkové tržby stouply o 1,4 procenta, bez pohonných hmot to bylo o 1,3 procenta. Tato čísla značně překonávají tržní konsensus.
  • Britské maloobchodní tržby výrazně vzrostly
    Údaje, které dnes publikoval britský národní statistický úřad (ONS), ukázaly, že maloobchodní tržby ve Velké Británii za měsíc leden vzrostly nejrychleji za více než dva roky. Příčinou růstu je zvýšená poptávka po oblečení a počítačích.
  • Britské podniky jsou ohledně vyhlídek nejpesimističtější za 8 let
    Britské podniky jsou ohledně svých vyhlídek nejpesimističtější za téměř osm let. Vyplývá to z výsledků průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI). Na náladu v podnikovém sektoru má negativní dopad eskalující krize kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie, píše agentura Reuters.
  • Britské podniky provází nejistota a obavy
    Britské firmy se chystají na odchod země z EU, jejich přípravy však komplikuje nejistota ohledně konečné podoby brexitu. Británie má unii opustit 29. března, britský parlament ale zatím neschválil příslušnou dohodu s EU. Panují obavy, že brexit bez dohody by těžce zasáhl britskou ekonomiku, jež by tak podle některých prognóz mohla sklouznout do recese.
  • Britské přípravy na brexit bez dohody neběží zcela podle plánu
    Přípravy britské vlády na hrozící odchod z Evropské unie bez dohodnutých podmínek neběží zcela podle plánu. Svědčí o tom dokument, který včera vláda zveřejnila a který shrnuje její aktivity v tomto směru. Píše se v něm například, že úřady nestíhají práce na skoro třetině klíčových projektů, nebo že firmy se zjevně přípravám na neřízený brexit nevěnují naplno.
  • Britské referendum o setrvání v EU skončilo
    Britské referendum o setrvání země v Evropské unii ve 22:00 místního času (23:00 SELČ) po 15 hodinách hlasování skončilo...
  • Britské tajné služby MI5 a MI6 varují před Čínou
    Britské tajné služby MI5 (kontrarozvědka) a MI6 (rozvědka) mají za to, že Londýn by měl po krizi vyvolané koronavirem přehodnotit svůj vztah s Čínou a zvážit přísnější ochranu strategických odvětví. Čína bude podle nich po zdolání pandemie asertivněji bránit režim jedné strany. Objevují se otázky, zda by Británie neměla chránit před převzetím své klíčové společnosti, například v oblastech špičkových technologií a umělé inteligence, a zda nesnížit v britských výzkumných institucích počet čínských studentů, napsal včera list The Guardian.
  • Britské továrny v únoru propouštěly
    Britské továrny v únoru rušily pracovní místa a na odchod země z Evropské unie se připravovaly rekordní tvorbou zásob. Ukázaly to výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost IHS Markit.
  • Britské volby vyhráli Johnsonovi konzervativci
    Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona získala ve čtvrtečních parlamentních volbách absolutní většinu v Dolní sněmovně. Podle webu televize Sky News po sečtení hlasů v 610 z celkových 650 obvodů mají konzervativci 337 mandátů. Opoziční labouristé jsou se 198 křesly druzí, zatím přišli o 55 míst. Británie by tak mohla na konci ledna opustit Evropskou unii.
  • Britské 3Q HDP mezikvartálně roste o 1 %
    Měnový pár EUR/USD nebyl schopen překonat maximum 1,3008, kterého dosáhl po ohlášení dohody o pomoci Řecku...
  • Britskou centrální banku čeká stávka
    Zaměstnanci britské centrální banky hodlají poprvé za více než 50 let stávkovat. Čtyřdenním protestem chtějí podpořit své mzdové požadavky. Vyhlášení stávky předcházelo hlasování, ve kterém se pro protestní akci vyslovilo 95 procent zaměstnanců, uvedl zpravodajský server BBC.
  • Britskou libru v noci ovládl chaos
    Britskou libru během dnešní asijské obchodní seance ovládl 2minutový chaos. Britská libra se vůči americkému dolaru propadla o 6,1 %, což je nejvyšší procentuální pokles od britského referenda, ve kterém se voliči rozhodli pro odchod Británie z Evropské unie. Tento extrémní propad byl pravděpodobně způsoben chybnými obchodními příkazy na mezibankovním trhu.
  • Britskou vládu opustili ministr pro brexit a ministryně práce
    Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody, který ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy Mayové, dnes z britské vlády odstoupili ministr pro odchod z Evropské unie Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Rezignaci oznámil také státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara.
  • Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
    Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase koronavirové krize peníze jen na týdny, nikoli měsíce, řekl agentuře Reuters generální ředitel britského sdružení výrobců a prodejců automobilů Mike Hawes.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy