Brexit: Vítězové a poražení
Po čtvrtečním referendu, v němž Britové rozhodli o vystoupení země z Evropské unie, přinesla agentura Bloomberg seznam vítězů a poražených, tedy těch, kdo z brexitu budou těžit a kdo naopak budou tratit.
Vítězové:
- Boris Johnson a Michel Gove
Bývalý londýnský starosta a bývalý ministr spravedlnosti, dvě nepřehlédnutelné tváře tábora zastánců brexitu budou nyní hrdiny protievropsky zaměřených konzervativních poslanců, což posílí jejich postavení před volbami nového vedení strany. To se uskuteční na podzim a vzejde z něj nový předseda a premiér poté, co David Cameron oznámil svou rezignaci. Body si přispal i vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a europoslanec Nigel Farage, který ale oficiálně součástí kampaně Leave (Odejít) nebyl.
- Marine Le Penová a Vladimir Putin
Šéfka francouzské protiimigrační strany Národní fronta (FN) brexit otevřeně podporovala, rok před parlamentními volbami jí to může pomoci. Vzpruhou je britské referendum i pro populistické strany v Německu, Nizozemsku, Belgii či Itálii. Ruský prezident Vladimir Putin může mít z odchodu Británie prospěch, ačkoli oficiálně tvrdí, že mu výsledek radost neudělal. Rozdělená a oslabená EU totiž bude věnovat méně pozornosti Ukrajině a ruským záměrům nebo práci na společné energetické politice, která má snížit závislost Evropy na dovozu plynu z Ruska.
- Právníci
Jednání týkající se postupného opuštění evropské legislativy, formulace nových vztahů s Evropskou unií a obchodních smluv znamená pro právnické firmy jediné: potenciálně obrovské množství naúčtovaných hodin. Británie teď bude potřebovat zkušené právní experty, protože sama už jednání o obchodních smlouvách nevedla dlouhá desetiletí.
- Firmy s odporem k regulacím:
Většina velkých byznysmenů byla proti brexitu, některé firmy ale tvrdily, že odchod z EU bude znamenat snížení administrativní zátěže, konec přebujelým regulacím, a tím pádem i vyšší zisky.
- Trhy: zlato a bezpečné investice
Investoři nyní hledají co nejméně rizikové investice. Cena zlata stoupla na dvouleté maximum, posílil i švýcarský frank.
- Dublin, Amsterodam a další finanční centra
Irsko, Nizozemsko a severské země jsou připraveny nahradit Londýn v jeho pozici evropské finanční metropole. Brexit může vyústit v to, že banky se sídly v Británii nebudou moci využívat výhod společného evropského trhu. Případné omezení migrace zase může přinést firmám problémy s najímáním zaměstnanců z jiných evropských zemí.
Poražení:
- David Cameron a George Osborne
Premiér a jeho věrný spojenec, ministr financí, budou na brexitu politicky tratit. Cameron si na problémy zadělal sám, když slíbil vyhlásit referendum, aby uklidnil protievropsky naladěné křídlo své strany a oslabil konkurenci v podobě protievropské strany UKIP. Nyní ohlásil, že během tří měsíců opustí křeslo ministerského předsedy.
- Politický a ekonomický establishment
Před brexitem Brity varovali až na výjimky všichni lídři z politiky i byznysu, od amerického prezidenta Baracka Obamy, přes šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou až po kanadského premiéra Justina Trudeaua. Velkými zastánci setrvání Británie v EU byli třeba i šéf americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon či zástupci automobilového průmyslu.
- Velké banky
Brexit jim způsobí celou řadu problémů a na cenách jejich akcií se to už odráží. Bude se uvažovat o stěhování sídel, čekají se léta právní nejistoty ohledně nových pravidel fungování a zpomalení v oblasti fúzí a uvádění nových akcií na trh.
- Obchodní dohody
Neví se, jak je mohou ovlivnit nové podmínky. V ohrožení je například dohoda o spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s provozovatelem londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) v hodnotě přes 30 miliard dolarů.
- Trh
Pokles ceny akcií pocítí firmy závislé na britském trhu, chaotické období po brexitu nejspíš sníží objem investic a poškodí zaměstnanost, protože už před referendem zpomalil hospodářský růst v Británii na 0,4 procenta.
- Londýn a jeho realitní trh
Řada velkých zaměstnavatelů možná sníží počet svých zaměstnanců v Londýně, což sníží daňové příjmy a bude tlačit dolů ceny nemovitostí.
Divoká karta:
- Skotští separatisté
Tady je to nerozhodně - skotská vládní strana vyzývala voliče, aby hlasovali o setrvání země v EU, což se stalo. Skotsko je výrazně proevropské a je silně proti brexitu, výsledek referenda by ale mohl povzbudit zastánce skotské nezávislosti a pomoci jim v případném druhém referendu poté, co v tom prvním v roce 2014 zvítězili zastánci jednotné Británie.
Shrnutí událostíBritánie se ve čtvrtečním referendu rozhodla opustit Evropskou unii. Pro vystoupení z nynější osmadvacítky hlasovalo necelých 52 procent voličů.
|
Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg, ARD, AP
Čtěte více
-
Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo
Více než 400 finančních firem v Británii přesunulo své aktivity, zaměstnance a celkový majetek přes jeden bilion liber (30 bilionů Kč) kvůli brexitu do zemí Evropské unie. A tato čísla se zřejmě ještě zvýší. Vyplývá to ze studie institutu New Financial. -
Brexit podpořilo 250 předních byznysmenů
Zhruba 250 čelných představitelů byznysu podpořilo kampaň za vystoupení Británie z Evropské unie. Uvedla... -
Brexit pozastavil investice fondů v Británii
Británie byla dlouho oblíbeným místem pro státní fondy bohatství z celého světa, které měly zájem o zdejší pompézní mrakodrapy, banky a luxusní obchodní domy. Nejistota spojená s komplikovaným odchodem Británie z Evropské unie však poslala mnoho nových investic k ledu, upozorňuje agentura Reuters s odvoláním na informace od zdrojů blízkých fondům. -
Brexit prý může zpomalit růst HDP Británie
Slabší obchodní výměna a nižší výkonnost průmyslu by na dalších 15 let mohly zpomalit hospodářský růst... -
Brexit prý neovlivní dohodu mezi USA a EU
Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném... -
Brexit prý oslabí EU i Británii vůči asijským velmocem
Odchod Británie z Evropské unie nepříznivě ovlivní vztah Evropy s asijskými velmocemi. Bruselu i Londýnu... -
Brexit přivedl loni do Nizozemska rekordní počet firem
Zřídit své aktivity v Nizozemsku se loni rozhodl dvojnásobný počet firem než v předchozím roce. Důvodem byl hlavně blížící se odchod Británie z Evropské unie, uvedla dnes nizozemská vládní agentura pro zahraniční investice NFIA. Loni se rozhodlo otevřít si kancelář nebo přesunout své aktivity do Nizozemska 78 firem. Od referenda o brexitu v roce 2016 už tak učinilo 140 firem. -
Brexit se podle Mayové neobejde bez obtížných rozhodnutí
Odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel. V projevu k poslancům Dolní sněmovny to dnes prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Zdůraznila, že návrh dohody podpořený ve středu jejím kabinetem je stále jen návrhem, nikoli konečnou verzí. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU. -
Brexit sníží ekonomický výkon EU o 1 %
Odchod Británie z Evropské unie by snížil hospodářský výkon celého bloku v roce 2018 o jedno procento... -
Brexit sníží růst eurozóny příští rok na 1,4 %
Nejistoty vyvolané rozhodnutím Britů odejít z Evropské unie povedou ke snížení hospodářského růstu v eurozóně v... -
Brexit zasáhne růst globální ekonomiky
Nejistota kolem chystaného vystoupení Británie z Evropské unie zbrzdí v krátkodobém výhledu hospodářský růst Británie i zbytku Evropy a zasáhne i globální ekonomiku. Počítá s tím Mezinárodní měnový fond (MMF). -
Brexit zhoršil vyhlídky italské ekonomiky
Italský podnikatelský svaz Confindustria dnes výrazně zhoršil odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní... -
Brexit zpomalí ekonomiku
Jaký dopad bude mít odchod Británie z Evropské unie na ekonomiku, zatím nelze přesně určit, protože stále není jasné, jak bude brexit vypadat. Už teď ale britská vláda i někteří ekonomové upozorňují, že britská ekonomika na tom bude hůř, než kdyby v unii zůstala. A ještě horší by pro ekonomiku byl odchod bez dohody s unií. Ukazuje se ale, že i tak může na brexitu někdo vydělat. -
BRICS v první fázi rozšiřování přijme šest zemí včetně Saúdské Arábie či Íránu
Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou šest států včetně Íránu a Saúdské Arábie, aby se k 1. lednu 2024 staly novými členy bloku. Pozvánku dále dostanou také Argentina, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty, oznámil dnes prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa, který je hostitelem summitu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má tento krok posílit vliv uskupení, které se zavázalo, že bude hájit zájmy "globálního Jihu". -
Bridgepoint chystá první nabídku akcií britské investiční firmy od roku 1994
Britská investiční firma Bridgepoint Group Plc a její akcionáři chystají první velkou primární nabídku akcií britské investiční společnosti za téměř tři desetiletí. Z prodeje akcií chtějí získat až 789 milionů liber (23,8 miliardy Kč). Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informace z dokumentů firmy, do kterých měla možnost nahlédnout. Obchodování s akciemi na burze v Londýně by mělo začít 21. července. -
Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami
Británie a ostatních 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského bloku s různými prioritami a představami o jejich podobě. Vyplývá to z dnešního dopisu, kterým Londýn partnerům oznámil svůj záměr odejít, a z následné reakce Evropské rady. -
Británie a EU zveřejnily text dohody o svých budoucích vztazích
Britská vláda a Evropská komise dnes zveřejnily plné znění textu své vzájemné dohody o budoucích vztazích. Dokument má 1246 stran a 800 stran příloh. Věnuje se vzájemnému obchodu, jaderné energii pro civilní i vojenské účely nebo výměně utajovaných informací. Nová pravidla začnou platit od 1. ledna. -
Británie a Irsko chystají plány pro Grexit
Vlády Británie a Irska připravují krizové plány pro případ bankrotu Řecka nebo jeho odchodu z eurozóny. Sdělili to... -
Británie analyzuje dopad odchodu z EU
Britská centrální banka Bank of England (BoE) plánuje provést analýzu finančních rizik možného odchodu... -
Británie a USA podepsaly dohodu zajišťující pokračování obchodu
Británie a Spojené státy dnes podepsaly dohodu o celních postupech, která zajistí plynulý tok obchodu mezi oběma zeměmi, až v lednu pro Británii skončí přechodné období a země definitivně opustí zbylé vazby na Evropskou unii. Oznámilo to britské ministerstvo financí.