Neděle 03. listopadu 2024 14:58
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance
reklama
Dukascopy new

Indexy nákupních manažerů v Evropě zklamaly, akcie ale rostou

24.10.2018 10:37  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Shrnutí:

  • Nálada na evropských akciích se zlepšila
  • Optimismus v Číně vyprchal s koncem seance
  • Indexy nákupních manažerů PMI v Evropě v říjnu zklamaly
  • Zítřejší zasedání ECB může negativní nálada na trzích ovlivnit

Evropské akciové trhy zahájily dnešní obchodování silnější v reakci na  stimulační kroky, které přijaly čínské úřady,  které se snaží pomoci tamní ekonomice. Země se potýká s některými nepříznivými dopady vyplývajícími z obchodní války se Spojenými státy. Čínské indexy však o své zisky v závěru obchodování přišly. Zatímco Shanghai Composite uzavřel 0,3 % v pozitivním teritoriu (během seance rostl až o 1 %), Hang Seng (CHNComp) se dostal do ztráty 0,4 % krátce před uzavřením seance.

Růst evropského výrobního sektoru pokračuje v říjnu v poklesu, vysílá varovné signály, zdroj: Macrobond, XTB Research

Ačkoli akcie v Evropě vzrostly na počátku seance, tak zároveň rostou obavy, že býčí trh je na konci s dechem a zítřejší zasedání ECB je další možnou rizikovou událostí. Připomeňme si, že Evropská centrální banka na konci letošního roku ukončí svůj program nákupu dluhopisů a s tato skutečnost již je v trhu započítána. I když vývoj akciového trhu není předmětem zájmu ECB při určování měnové politiky (přinejmenším nikoli přímo), nárůst intenzity negativní nálady mezi investory by mohl způsobit větší "neurčitost" centrální banky k dalšímu vývoji. Zatímco odložení konce programu QE se nezdá být reálnou volbou (takové krok by měl na euro výrazný negativní dopad), banka by mohla lehce pozměnit svůj názor na další ekonomický vývoj. Na předcházejícím zasedání ECB ve svém prohlášení napsala, že rizika pro ekonomický výhled jsou "broadly balanced" - do značné míry vyvážená a podtrhují hrozby vyplývající z globálních obchodních nejistot.

Klesající tempo růstu výrobního sektoru by mohlo být dalším faktorem, který by mohl probudit medvědí nálady v ECB. Francouzský index PMI v říjnu klesl na 51,2 z 52,5 bodů a německý výrobní PMI klesl na 52,3 z 53,7 bodů - oba výsledky skončily oproti očekávání výrazně níže. A co víc, v případě Německa propadl také sektor služeb. Tento index klesl na 53,6 z 55,9 bodů. Dva pochmurné výsledky z Německa vedly k jasnému posunu kompozitního PMI na 52,7 z 55,0 bodů. Dnešní výsledky PMI z Francie a Německa (zejména tedy z největší evropské ekonomiky) se zdají být v souladu se zpomalením ekonomiky a tezí poklesu z vrcholu současného hospodářského cyklu. Zde můžeme dodat, že nejnovější data o nákladech na pracovní sílu naznačují, že tyto náklady vzrostly téměř ve všech kategoriích, což naznačuje vstup evropské ekonomiky do další fáze zpomalení hospodářského růstu a naopak zvýšení tempa růstu cen - ne, to opravdu není nejlepší situace pro centrální bankéře. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Indexy a kryptoměny korigovaly po zveřejnění inflace z USA
    Data inflace z USA zhoršila tržní sentiment. Analytici čekali uklidnění situace, nicméně inflační tlaky jsou v největší světové ekonomice stále výrazné. Index CPI sice vykázal za duben nižší růst, nicméně to bylo důsledkem hlavně nižšího dopadu cen dopravy a také vyšší srovnávací základny z minulého roku. Další položky inflačního koše zůstaly bez výrazné změny, nebo dokonce vzrostly.
  • Indexy amerických akciových trhů zrychlují svůj pokles na základě prohlášení Jerome Powella
    Vzhledem k tomu, že indexy amerických akciových trhů nadále klesají, vypadá to spíše na dlouhodobou korekci než na pravidelný retracement. Vezmeme-li v úvahu všechna varování odborníků o formující se bublině na akciovém trhu, dříve nebo později k prasknutí dojde. Biliony dolarů, které do ekonomiky pumpuje Federální rezervní systém, by mohly vést nejen k vysoké inflaci. Včera NASDAQ ztratil 500 bodů ve svém největším poklesu za poslední měsíce, zatímco S&P 500 klesl o téměř 100 bodů a Dow Jones se propadl o 500 bodů. Tato silná dynamika by mohla naznačovat výprodej akcií.
  • Indexy i dnes zatím jen přešlapují na místě, euro mírně ztrácí
    Prázdninový režim na finančních trzích pokračuje i nadále. Po několika úspěšných růstových seancích si zatím akciové indexy své vysoké ocenění drží, i když jim s tím do značné míry pomáhá nízká úroveň rizikových přirážek a nezájem obchodníků, který je jasně patrný na nízké úrovni zobchodovaných objemů. Trhy dál čekají na zajímavější impulsy, kterých je ale v těchto dnech jako šafránu. V Evropě tak indexy pokračují v rámci intradenního šumu v bočním trendu a podobné zahájení seance signalizují také futures na indexy v USA.
  • 📊 Indexy klesají a ropa dále roste
    Zatímco hlavní evropské akciové indexy zahájily dnešní obchodování téměř beze změny, stabilizace dlouho nevydržela a poslala indexy níže. Indexy z Německa, Francie a Nizozemska se dnes obchodují o 1,0-1,5 % níže. Brent vyskočil zpět nad 100 dolarů, zatímco WTI se blíží této psychologické úrovni. Sentiment nadále negativně ovlivňuje pokračující válka na Ukrajině. Západní rozvědka vidí riziko, že se Rusové stanou násilnějšími, a to kvůli počátečním neúspěchům a pomalému postupu jejich invaze. Objevily se nové zprávy o ostřelování obytných čtvrtí v ukrajinských městech. Kromě toho ukrajinské úřady oznámily, že běloruští vojáci překročili hranice, přestože Lukašenko jen několik hodin předtím ujistil, že se Bělorusko nepřipojí k ruským vojákům na Ukrajině. Západní země mezitím pokračují v uvalování nových sankcí na Rusko. Společnosti nadále přerušují vztahy s Ruskem. Maersk, největší lodní společnost na světě, dnes oznámila, že její masivní flotila více než 700 lodí, nezakotví v ruských přístavech.
  • Indexy klesají, Čína uvalila sankce na Lockheed Martin
    Indexy DE30 a US500 prohloubily během evropské seance své poklesy v reakci na uvalení sankcí na americkou společnost Lockheed Martin (LMT.US) ze strany Číny. Lockheed patří mezi největší dodavatele amerického ministerstva obrany. Tento krok připomněl trhům, že šíření koronaviru není jediným problémem, kterému dnes globální ekonomika čelí.
  • 📉 Indexy klesají, Fed ukončil rozvolnění SLR
    Americké a evropské indexy zasáhlo oznámení Fedu o ukončení rozvolnění pravidel pro výpočet Supplementary Leverage Ratio, které by mělo být ukončeno na konci března. Rozvolnění SLR umožnilo bankám zahrnout depozita a dluhopisy do výpočtu Supplementary Leverage Ratio. Nyní bude na depozita a dluhopisy opět nahlíženo jako na aktiva. Oznámení je negativní hlavně pro banky. S&P 500 klesá o 0,6 % pod úroveň 3 900 bodů. Výnos z amerických desetiletých dluhopisů se aktuálně pohybuje na 1,72 %.
  • Indexy klesají po první prezidentské debatě
    Evropské indexy začaly středeční seanci poklesem. První prezidentská debata v USA mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem se ukázala jako velmi chaotická. Kandidáti se navzázem přerušovali a uráželi, což způsobilo ještě více předvolební nejistoty. Trump mimo jiné učinil pár poznámek v tom smyslu, že by nemusel v případě prohry předat moc Bidenovi, pokud si bude myslet, že výsledky voleb byly zmanipulovány. Debata byla americkými médii široce kritizována. Dle mnohých se jednalo o jednu z nejhorších předvolebních debat v historii.
  • 📉 Indexy korigují před makrodaty z USA ❗
    Evropské akciové trhy klesají a futures na americké indexy se také obchodují pod včerejší zavírací cenou. Investoři čekají na zveřejnění nejdůležitějšího makra dnešního dne - maloobchodních prodejů z USA - ve 14:30. Zveřejnění statistik by se mohlo spustit vyšší volatilitu na trzích. Americký maloobchod by meziročně neměl dostát změn - očekává se stagnace. Na měsíční bázi by data měla ukázat pokles o 0,1 %. Společně s maloobchodem budou zveřejněny statistiky PMI a NY Empire výrobní index z oblasti New Yorku. Reakce trhů na tato zveřejnění je však obvykle velmi nízká.
  • Indexy: Na byt v Praze lidé vydělávají přes 17 let, v republice více než 15 let
    Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních lidé vydělávají přes 17 let, o 2,4 roku více než loni. Vyplývá to z indexu dostupnosti bydlení CG-Index zpracovávaný developerem Central Group. V celé republice je pak nutno podle Indexu prosperity Česka na pořízení bytu vynaložit více než 15 ročních mezd. V Česku je tak pořízení vlastního bydlení podle analytiků České spořitelny a portálu Evropa v datech nejnákladnější v Evropské unii. Zástupci obou indexů to dnes uvedli na tiskových konferencích.
  • Indexy nákupních manažerů přinesly naději do dalších měsíců, analýza EUR/USD
    Francouzský sektor služeb si podle výsledku indexu nákupních manažerů (PMI) v červenci polepšil. PMI posíl...
  • Indexy na vysokých objemech před blížícím se víkendem zatím mírně ztrácí
    Ani blížící se svátky zatím býky na akciovém trhu neobměkčily a ti dál se vstupem do pozic spíše vyčkávají. I dnes je nervozita na finančních trzích patrná, i když nutno dodat, že zatím indexy klesají jen mírně. V Evropě se ztráty ve většině případů pohybují kolem pár desetin procenta a zahájení seance s podobnou ztrátou signalizují také futures na indexy v USA. Za pozornost ale stojí vysoké objemy, které jsou často až 80 % nad 30ti denním průměrem, což indikuje, že aktivita na trzích zůstává stále vysoká.
  • Indexy na Wall Street smazaly část ztrát po holubičím výroku Wallerové z Fedu 🗽
    Indexy na Wall Street a futures na krátkodobé úrokové sazby v USA rostou poté, co Christopher Waller z Fedu upozornil na riziko příliš nízké inflace v USA. Po tomto komentáři můžeme pozorovat zvýšené sázky na ještě větší snížení sazeb Fedu. Podle Wallera bylo samozřejmě snížení o 50 bazických bodů správnou volbou. Waller také komentoval, že klesající čísla inflace začínají zhoršovat představy Federálního rezervního systému o ekonomických podmínkách USA.
  • Indexy na Wall Street umazaly pondělní zisky
    Úterní obchodování na Wall Street bylo pravým opakem toho pondělního, kdy se zdálo, že investoři po dvou týdenní přestávce zaveleli k obratu. Bohužel včerejšek byl opakem a trh se vrátil do starých kolejí a na Wall Street zavládla červená. Nejméně odevzdal průmyslový Dow Jones Industrial Average 1,0 %, který byl tažen směrem dolů primárně společnostmi z finančního a energetického sektoru (Bank of America -3,22 %, Chevron -2,87 %). Pozadu nicméně nezůstaly ani technologie, když Nasdaq Composite umazal 1,1 % (Nvidia +0,43 %, Tesla -2,84 %). Akcie automobilky Tesla se propadly o více jak 2 %. Nevydařenou seanci si připsaly banky díky informaci, že Fitch Ratings by mohl opět snížit hodnocení amerického bankovního sektoru (Citi -2,02 %, JP Morgan -2,55 %).
  • Indexy níže v reakci na nové zprávy ohledně obchodních jednání a zápis ze zasedání FOMC
    Asijské indexy ve čtvrtek klesly v reakci na sérii několika zpráv týkajících se obchodních jednání. Report agentury Reuters naznačil, že by dohoda mohla být hotova do konce letošního roku, zatímco Bloomberg uvedl, že jsou jednání na velmi citlivém bodě a snadno by se mohla zkomplikovat. Přes noc mezitím americký prezident uvedl, že chce Čína dohodu mnohem více než on, což může být signál, že ne vše v této oblasti jde zrovna hladce. Do toho pak ještě hlavní čínský vyjednavač Liu He uvedl, že je stále opatrně optimistický a věří, že dohoda bude podepsána. Trhy tak stále nervózně vyčkávají a obchodníci rozhodně nemají jasno.
  • Indexy opět přepisovaly rekordy
    Obchodování v zámoří začalo v pátek poklesem. Nicméně nálada se velmi rychle otočila a nákupní zájem investorů vyhnal široký index S&P500 (+0,26 %, 3093,08 b.) na nová historická maxima. Za celý týden se cena tohoto indexu zvýšila o 0,85 %. To znamená pátý růstový týden v řadě. Z jednotlivých sektorů se nejlépe dařilo zdravotnictví a informačním technologiím. Ztrácely naopak energetické firmy a utility.
  • 📉 Indexy padají kvůli strachu z taperingu
    Včera zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC odhalil, že většina centrálních bankéřů chce začít utahovat měnovou politiku už v tomto roce. Trhy toto vnímají jako jestřábí posun. Do konce roku už zbývají jen 4 měsíce a oznámení o začátku taperingu by mohlo přijít už na zářijovém zasedání. Tyto novinky vystrašily trhy. S&P 500 futures (US500) propadly a dosáhly na čtyřtýdenní minima. DAX (DE30) klesá okolo 2 % a obchoduje se v blízkosti 15 650 bodů. Evropské indexy si procházejí nejhorším výprodejem za poslední měsíc.
  • 🔻 Indexy padají, Trump má koronavirus
    Indexy začaly nový měsíc na pozitivní vlně, a to hlavně v USA, odkud přicházela v posledních týdnech dobrá makrodata. Trhům pomáhají také jednání o novém ekonomickém stimulu. Nicméně zpráva o pozitivním testování amerického prezidenta Trumpa a jeho manželky na COVID-19 zneklidnila trhy. Jedná se o špatnou zprávu z několika důvodů. Ukazuje se, že pandemie je reálným rizikem s potenciálně výraznými dopady. Koronavirus může výrazně snížit šanci na znovuzvolení Trumpa americkým prezidentem (a trhy se bojí, že Biden vyhraje). Navíc nový ekonomický stimul není stále vyřešen a se stále větší pravděpodobností to vypadá, že do voleb se už nic vyjednat nestihne.
  • Indexy, peso se propadají kvůli novým Trumpovým clům
    Donald Trump oznámil v noci nečekaně nová cla na zboží z Mexika kvůli nelegální migraci. Tento krok zastihl obchodníky nepřipravené a způsobil výprodej na akciových trzích. Propadlo se také mexické peso nebo kanadský dolar. Po poledni se mexické peso MXN obchodovalo až se ztrátou přesahující 3 % na páru s americkým dolarem.
  • Indexy PMI pre Nemecko a Francúzsko sú vyššie napriek slabej výrobe
    Pár EUR/USD po zverejnení údajov PMI z hlavných ekonomík EÚ prehĺbil pokles. Kombinovaný údaj pre eurozónu bude zverejnený o 11:00.
  • Indexy PMI ukazují na pokles ekonomické aktivity v eurozóně
    Růst německého soukromého sektoru v září nečekaně zpomalil na 16měsíční minimum, tížen téměř stagnující aktivitou ve službách, ukázal páteční průzkum mezi nákupními manažery (PMI index). Aktivita ve službách se propadla na 50,6 bodu, nejnižší hodnota za více než tři roky. Složený index nákupních manažerů (PMI), založený na průzkumu ve firmách, v průmyslu i ve službách, jež představují více než dvě třetiny německé ekonomiky, podle společnosti Markit v září klesl na 52,7 bodu z konečných 53,3 bodu za srpen. Analytici naopak očekávali mírné zlepšení na 53,4 bodu. Ukazatel se nicméně udržel nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Největší ekonomika eurozóny tak podle posledních makroekonomických dat ztrácí ve třetím čtvrtletí na tempu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani