Sobota 23. listopadu 2024 11:07
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox 16 let
reklama
CapXmaster

Môže kolaps líry a pesa ohroziť globálnu ekonomiku?

03.09.2018 12:59  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V pretekoch o najslabšiu menu v tomto roku po najväčšom výplachu od uvoľnenia kurzu meny v decembri 2015 prebralo opäť od tureckej líry prvenstvo argentínske peso. To aktuálne stráca medziročne zhruba 50%, pri líre je to niečo cez 40%. Klesajú aj ďalšie emerging markets meny, na tieto dve sa však ani zďaleka nechytajú.

Tabuľka medziročného poklesu popredných emerging markets mien (graf od @business):

Dôvod je taký, že tieto meny sú najzraniteľnejšie. Turecko a Argentína hospodária s najväčšími deficitmi na bežnom účte platobnej bilancie, majú najvyššiu infláciu a do toho všetkého majú najvyšší podiel dolárového dlhu na HDP a najmenej rezerv. Čiže pri nich sa schádzajú všetky rizikové faktory.

Ukazovateľ adekvátnosti rezerv a podiel dolárového dlhu na HDP v popredných rozvíjajúcich sa ekonomikách (@adam_tooze):

O tom, že tieto dve krajiny sú teraz chytené v špirále prepad meny -> 1) negatívny dopad ekonomiku skrz vyššie náklady na obsluhu dlhu a s tým súvisiaci odliv kapitálu; 2) zbavovanie sa domácej meny zo strany sporiteľov -> prepad meny…, som už písal viackrát. Pozrime sa teraz na to, či to môže mať výraznejšie dôsledky pre globálnu ekonomiku.

Zatiaľ to vyzerá na veľmi obmedzený dopad. Po prvé z toho dôvodu, že Argentína a Turecko nie sú v spektre emerging markets poprednými ekonomikami. Ich podiel na akciovom indexe MSCI Emerging Markets je menej ako 1%. Naopak, Čína s Kóreou, ktoré sú spomedzi EM krajín najmenej zraniteľné čo sa týka bežného účtu platobnej bilancie a externého dlhu, majú na ňom podiel viac ako 45%.

Zraniteľnosť vybraných rozvíjajúcich sa ekonomík (@jsblokland):

Ani aktuálny pokles EM mien nie je v historickom kontextezatiaľ  až tak brutálny. Od marca stratil index EM mien zhruba 15%. Počas posledných problémoch EM (2014-2016), stratil index ich mien takmer dvojnásobok a žiadna veľká globálna kríza z toho nebola (hoci došlo k určitému spomaleniu).

Vývoj EM indexu mien (@jsblokland):

Je tu však jedno riziko, a to že EM krajiny budú musieť ísť nahor s úrokovými sadzbami, aby dokázali prilákať kapitál aj pri vyšších sadzbách FEDu. Korelácia síce nie je ktovieako silná, je však prítomná. Od roku 2015 sa tieto časové rady rozišli – t.j. kým FED uťahoval, centrálne banky EM prevažne uvoľňovali. A zrejme aj to bude jeden z dôvodov, prečo sú aktuálne pod tlakom. V prípade utiahnutejších politík centrálnych bánk by sa ich rast pravdepodobne spomalil a to by malo negatívny dopad na rast svetovej ekonomiky. Nemala by to byť však žiadna katastrofa.

Vývoj úrokových sadzieb FEDu (po úprave o QE) a úrokových sadzieb EM (@topdowncharts):

Ďalším kanálom je nákaza – nedá sa vylúčiť, že by sa vyššia miera nedôvery preskočila aj na niektoré ďalšie emerging meny. Zraniteľné vyzerajú byť napríklad Brazília či Južná Afrika. V najbližších dňoch pripravím tabuľku kľúčových ukazovateľov zraniteľnosti EM mien, nech v tom má viac jasno.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Motorem burzy byl dnes ČEZ
    Z makrodat byla dnes zveřejněna data týkající se indexů nákupních manažerů (PMI). A to jak v Evropě, tak v USA. Dopadly lépe, než se čekalo, v Evropě jsou dokonce nad úrovní 50 bodů (kompozitní index), což znamená expanzi (růst).
  • Motoristé měli nejefektivnější kampaň ze všech, jeden získaný hlas je stál jen 9,50 Kč. Sociální demokracie na eurovolbách finančně vykrvácela, hlas ji stál více než 15krát tolik
    Kdo v eurovolbách získal nejvíce hlasů, už víme. Jednotlivé strany a hnutí se ale výrazně odlišují v tom, kolik za příslušnou kampaň oficiálně utratily. Takže je zajímavé podívat se také na to, „za kolik“ vlastně ony hlasy jednotlivá uskupení získala.
  • Motoristé v Maďarsku v panice vykupují benzín i naftu, musí pro ně už až třeba na Slovensko. Čtvrtina čerpacích stanic podniku MOL je totiž zcela bez pohonných hmot
    Situace se zásobováním pohonnými hmotami v Maďarsku je hodinu od hodiny kritičtější. Poptávka po pohonných hmotách nyní o zhruba 30 procent převyšuje denní kapacitu čerpacích stanic v Maďarsku, řekl dnes tamní rozhlasové stanici Kossuth Gyorgy Bacsa, výkonný ředitel ropného a plynárenského podniku MOL.
  • Motoristy čeká nečekaně levné léto, za benzín platí o 10 Kč na litr méně než loni, za naftu o 15 Kč. A ceny půjdou níž, v USA totiž roste riziko recese, i kvůli včerejším slovům tamní centrální banky
    V uplynulém týdnu pohonné hmoty v ČR sice zdražily, v rozsahu patnácti až dvaceti korun na litr, ale v příštích sedmi dnech lze sázet spíše na jejich cenovou stagnaci. Ta předznamená zlevňování, jež by mělo nastat ještě před začátkem prázdnin.
  • Motorová nafta je v ČR rekordně drahá oproti benzínu. Nafta totiž nahrazuje totiž drahý plyn
    Po letním cenovém poklesu začaly pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu viditelně zdražovat, nafta pak poměrně dramaticky. Nafta v uplynulém týdnu zdražila o skoro 2,40 koruny na litr. Včera tak její průměrná cena, 45,23 koruny na litr, byla nejvyšší od začátku srpna. Benzín zdražuje o poznání pomaleji. Za poslední týden přidal na ceně jen 22 haléřů na litr.
  • Motor sveta sa zadrel
    Medzinárodný menový fond včera opäť raz znížil odhad rastu svetovej ekonomiky. Pritom ešte pred piatimi rokmi videl situáciu opačne – veril, že po menšom zakopnutí nabehneme do rastového módu podobnému tomu spred krízy. No nestalo sa.
  • Mountfield začal vyvážet elektrokola vlastní značky na americký trh
    Česká společnost Mountfield začala vyvážet elektrokola vlastní značky MTF na americký trh. Tento měsíc vyexpedovala prvních 2500 horských, trekových, krosových, městských i skládacích elektrokol. Vývoj poptávky na tamním trhu nechce nyní firma odhadovat, ale očekává kladnou reakci zákazníků, a tedy i další zájem. Vyšší prodeje elektrokol očekává letos také v České republice a na Slovensku. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Mountfield Kateřina Böhmová.
  • Mozkové čipy: Nová revoluce v medicíně a investicích za 400 miliard dolarů
    Revoluce v rozhraní mezi mozkem a počítačem (BCI) nabírá obrátky, přičemž podle zprávy investiční banky Morgan Stanley se celkový trh odhaduje na 400 miliard dolarů. Tyto technologie, vyvíjené více než století, by mohly být komerčně dostupné do pěti let. Klíčovými hráči na trhu jsou společnosti jako Neuralink, Synchron, Precision Neuroscience a Paradromics.
  • Môže BoE niečim prekvapiť?
    Zajtra (15.9.2016) nás čaká zasadnutie BoE a maloobchodné tržby z UK o 10:30. V nasledujúcej analýze sa pozrieme na to aké sú podmienky na trhu deň pred zasadnutím.
  • Môže Irán spôsobiť ďalší ropný šok?
    USA uskutočnili preventívne štrajk zameraný na významných iránskych predstaviteľov na letisku v irackom Bagdade. Qassam Soleimani, jeden z popredných iránskych veliteľov, bol pri raketovom útoku zabitý. Soleimani je údajne zodpovedný za početné teroristické útoky, ktoré sa odohrali na Blízkom východe, a hovorí sa, že pripravuje útoky na vysokopostavených amerických úradníkov. Irán sa zaviazal k odvete. Cena ropy dnes prudko stúpa a Brent sa obchoduje takmer o 4% vyššie. Zmenila sa však základná situácia? Čo by mohol Irán urobiť a ako by to mohlo ovplyvniť trh s ropou?
  • Môže sa dolár po FOMC spamätať?
    Včerajšie FOMC je za nami, a mnohí analytici začína...
  • 🥇Môže zlato udržať rastový trend?❓
    Zlato tento týždeň rástlo, ale dnes vidíme mierny pokles napriek dobrému začiatku obchodovania. Stojí za zmienku, že platina je stále najlepším hráčom v oblasti drahých kovov. Na zvýšenie cien má vplyv niekoľko faktorov, najmä však potenciálny nárast priemyselného dopytu a enormnej sily investičného dopytu. Napriek tomu stojí za zmienku, že trh s platinou je v porovnaní so zlatom „mikro“. Keď sa objavia ďalšie obavy z inflácie, celý „obrovský“ trh by mal upriamiť svoju pozornosť na zlato. Ostatné trhy by napriek tomu mali nasledovať zlato.
  • Možná medvědí dynamika páru BTC/USD | 19. září 2022
    Cena se v grafu 4H odrazila od první rezistence na hladině 22 600,00, prorazila druhou rezistenci na hladině 20 756,87 a pohybuje se s medvědí dynamikou, jsme tedy v medvědím trendu. Cena se posunula a protlačila skrz první support na hladině 19 557,00, kde se nachází retracement 78,6 %. Pokud medvědí dynamika potrvá, měla by cenu dovést k druhému supportu na hladině 18 540,00, kde se nachází předchozí swingové minimum.
  • Možné býčí momentum na páru ETH/USD | 5. října 2022
    Cena páru ETH/USD momentálně v grafu H4 celkově výrazně klesá. Nedávno uzavřela nad cloudem Ichimoku a naznačila tak potenciální obrat v krátkodobém trendu. Přes noc pár ETH/USD dál stoupal od úrovně prvního supportu 1 279,66, tj. linie Fibonacciho extenze 138,2 %. Na úrovni 1 420,74, tj. první linii rezistence, očekáváme obrat ceny k Fibonacciho úrovním 100 % a 38,2 %.
  • Možné býčí momentum páru ETH/USD| 21. září 2022
    Cena se v grafu 4H protlačila skrz 1. rezistenci na úrovni 1 420,81, kde se nacházelo předchozí swingové minimum. Dále se protlačila skrz 1. support na úrovni 1 356,35, kde leží Fibonacciho extenze 127,2 %, a odrazila se od 2. supportu na úrovni 1 281,37, kde leží Fibonacciho extenze 138,2 %. Cena by případně mohla zamířit zpět pod druhý support a k nižším úrovním nebo zpět k první rezistenci.
  • Možné dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a Čínou už o dva týždne
    Posledný deň obchodného týždňa sa niesol v pozitívnom duchu. Caixin PMI - dáta z kontinentálnej Číny prekvapili očakávania o 0,9 bodu a dosiahli úroveň 49,9 bodov. Čínska domáca spotreba zaznamenáva mierne oživenie v dôsledku fiškálno-monetárnych stimulov. Nové zahraničné objednávky síce zaznamenali pokles kvôli americkým clám, avšak táto skutočnosť len poukazuje na to, aké je pre Čínu dôležité dosiahnutie obchodnej dohody s USA. V prípade, ak by nedošlo k obchodnej dohode a Spojené štáty by pristúpili k plánovanému zvýšeniu ciel z 10% na 25% na tovar v ročnom objeme 200 miliárd USD, americká ekonomika by podľa odhadov MMF stratila 0,2% a čínska 0,6% hospodárskeho rastu v roku 2019. Nová 150 stranová obchodná dohoda medzi USA a Čínou by mohla byť podpísaná už o dva týždňov. Tieto správy sa postarali o pozitívny sentiment na ázijských akciových trhoch. Čínsky akciový index Hang Seng sa pohybuje v blízkosti spodnej časti rastového trendového kanála. V prípade udržania supportu v oblasti 28500-28600 bodov, vytvorí sa priestor pre rast k úrovni 29000 bodov.
  • Možné medvědí momentum páru BTC/USD | 16. září 2022
    Cena se v grafu 4H odrazila od druhé rezistence na hladině 22 600,00, prorazila první rezistenci na hladině 20 756,87 a pohybuje se s medvědím momentem, tudíž jsme v medvědím trendu. Cena se posunula a dotkla se prvního supportu na hladině 19 557,00, kde se nachází retracement 78,6 %. Pokud medvědí momentum potrvá, mělo by cenu dovést k druhému supportu na hladině 18 540,00, kde se nachází předchozí swingové minimum. Případně by se cena mohla stáhnout zpět a otestovat druhou rezistenci na hladině 20 756,87, kde je retracement 50 %.
  • Možné medvědí momentum páru ETH/USD | 22. září 2022
    Cena v grafu 4H prorazila 1. support na úrovni 1 554,03, kde se nacházelo předchozí swingové minimum. Prošla také 2. supportem na úrovni 1 276,99, kde leží Fibonacciho extenze 138,2 %. Mohla by případně zamířit zpět k druhému supportu, kde najde retracement, a pak dolů.
  • Možné pokračování býčího trendu DXY | 14. září 2022
    Cena v grafu 4H stále respektuje býčí kanál – jsme v býčím trendu. Odrazila se od úrovně supportu a míří k první rezistenci na úrovni 110,772, kde se nachází předchozí swingové maximum. Alternativně by se cena mohla stáhnout a otestovat první support na úrovni 109,323, kde se nachází retracement 23,6 %, a pak druhý support na úrovni 107,842, kde se nachází projekce 61,8 % a předchozí swingové minimum.
  • Možné pokračování býčího trendu DXY | 15. září 2022
    Cena v grafu 4H stále respektuje býčí kanál – jsme v býčím trendu. Odrazila se od úrovně supportu a míří k první rezistenci na úrovni 110,779, kde se nachází předchozí swingové maximum. Alternativně by se cena mohla stáhnout zpět a otestovat první support na úrovni 109,272, kde se nachází retracement 23,6 %, a pak druhý support na úrovni 108,007, kde se nachází projekce 61,8 %, retracement 61,8 % a předchozí swingové minimum.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Investingfox Nastroje