Úterý 07. ledna 2025 09:13
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap krypto
reklama
InstaForex rijen 2024

Trump se snaží omezit dovoz německých aut. O co mu jde?

21.06.2018 08:47  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Christopher Dembik, makro stratég Saxo Bank

Když se americký prezident Donald Trump zúčastnil 8. června zasedání zemí G7 v kanadském Quebecu, jeho obchodní rádce Peter Navarro publikoval v americkém deníku New York Times článek, který ponechal jen málokoho na pochybách. Bylo zřejmé, jaké jsou skutečné plány současné americké administrativy se zahraničním obchodem s Evropou a zvlášť s Německem. Zdá se, že budou zavedena cla na dovoz aut z Německa.

Jak bude pravděpodobně postupovat Trumpova administrativa

Na základě toho, jak byla zavedena cla na ocel a hliník, se můžeme domnívat, že prezident Trump bude žádat americké Ministerstvo obchodu, aby přezkoumalo, jestli dovoz aut nepředstavuje „hrozbu pro národní bezpečnost“ USA. Pokud bude odpověď pozitivní, cla by mohla být zavedena v průběhu několika týdnů.

Vítězové a poražení

Americký dovoz je zejména o autech. Data amerického statistického úřadu říkají, že auta hrají prim v dovozech z Mexika, Německa, Japonska a Jižní Koreji. Z Číny se dováží nejvíce mobilních telefonů a oblečení. Skutečným cílem prezidenta Trumpa je Německo. Jak ukazuje graf, auta z Evropy, která byla dovezena do USA v květnu tohoto roku, pocházejí zejména od německých producentů. V případě uvalení cel to budou oni, kdo bude trpět nejvíce. Prim hraje koncern Volkswagen, který do USA vyváží i prémiové SUV vyráběné na Slovensku.

Prezident Trump si myslí, že pomáhá michiganským výrobcům aut, ale dělá velkou chybu, když zapomíná, že v kontextu globalizace je již výrobní řetězec průmyslových společností globální. Producenti Chrysler a GM například dovážejí až 22 resp. 10 % aut, které prodávají v USA, z Kanady. Mohli bychom si sice představit částečnou relokaci výroby, ale historie nám ukazuje, že výsledkem protekcionismu je vždy vyšší zdanění spotřeby. Náklady na výrobu amerických aut by tak podle více odhadů vzrostly průměrně o pět až sedm tisíc dolarů. Toto zdražení by navíc přišlo v nejhorší době, kdy rostoucí ceny ropy již mají negativní efekt na spotřebitelskou důvěru v USA.

Jaké jsou skutečné záměry Donalda Trumpa

Americký prezident D. Trump je o benefitech protekcionismu skutečně přesvědčen. Už v interview pro časopis Forbes z 80. let minulého století uvedl, že pokud by se stal americkým prezidentem, uvalil by na německá auta vysoká cla. Přesto ale není pravděpodobné, že by si přál nekontrolované propuknutí obchodní války, která by mohla zdevastovat ekonomiku USA.

Podle mého názoru sleduje prezident Trump tyto dva hlavní cíle:

  1. Chce vyslat silný signál Kanadě a Mexiku, s nimiž jednání v organizaci volného obchodu Nafta nedávno narazili na problémy. S výhledem možných cel na auta z Kanady a Mexika mohou jednání mezi třemi členskými zeměmi (USA, Kanada, Mexiko) mnohem dříve dosáhnout konsenzu a propracovaná obchodní dohoda by mohla ještě letos projít americkým kongresem, což by si D. Trump velmi přál.
  2. Americký prezident nechce zakázat německé vozy v zemi. Chce zakázat jejich dovoz z Německa, což je rozdíl. Chtěl by, aby německé automobilky začaly stavět závody na půdě USA, zejména na středozápadě. Už nyní Němci montují některé modely ve spojených státech a D. Trump chce, aby tam přemístili i další výrobu. Doufá navíc, že je do země mohou přilákat i efekty daňové reformy, kterou prosadil. V ideálním případě by D. Trump rád viděl, kdyby se USA dokonce staly základnou pro výrobu a export „německých“ aut do dalších zemí. Navzdory této snaze by však stěhování automobilek do USA nedávalo kvůli tamním vysokým mzdovým nákladům ekonomický smysl.

Současný americký prezident se snaží napodobit Ronalda Reagana, který v 80. letech omezil dovoz z Japonska. Několik výzkumů však dokazuje, že čistý efekt těchto restrikcí byl nakonec pro americké zaměstnance negativní. USA totiž tehdy ztratily 60 tisíc pracovních míst.

Co může být odpovědí Evropy

Evropa bude pravděpodobně reagovat jen velmi opatrně. Německá kancléřka Angela Merkelová si je dobře vědoma důsledků cel na německý export. „Budeme si muset opět důkladně promyslet, jak zareagujeme na evropské úrovni. Doufám, že EU bude opět reagovat jednotně a společně, jako tomu bylo u cel na ocel a hliník,“ řekla po summitu G7.

Při stupňování obchodní války EU naráží na dva hlavní problémy:

  1. Americké administrativě se s Evropou pro její roztříštěnost těžko vyjednává. V ideálním světě by mohl D. Trump vyjednávat jen s Německem. To ale není způsob, jakým unie funguje. Je tedy pravděpodobné, že upřednostní vybudování si privilegovaného postavení s Čínou a ne s EU.
  2. Odvetná opatření EU vůči USA u oceli a hliníku byly velmi kritizovány za svou nedostatečnost. To má to svou logiku. Evropa se totiž snaží vyhnout sporům pro vysoké ekonomické náklady. Podle průzkumu Evropské centrální banky by v případě amerických desetiprocentních cel a desetiprocentních odvetných cel globální ekonomický růst klesl ze čtyř na méně než tři procenta. USA by se navíc během 18 až 24 měsíců pravděpodobně dostaly do recese.

O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), je přední fintech specialista zaměřený na multi-asset obchodování a investice, poskytující „Bankovnictví jako službu“ ve velkém. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností s cílem demokratizovat investiční a obchodní prostředí.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům, přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii, a podporuje tak komplexní hodnotový řetězec prostřednictvím „Bankovnictví jako služba“ (BaaS). Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě.

Saxo Bank, která byla založena roku 1992 a svou první online obchodní platformu představila v roce 1998 a stala se tak fintech společností dříve, než tento termín vůbec vznikl. Společnost sídlí v Kodani a zaměstnává více než 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Šanghaje, Hongkongu, Dubaje a Tokia.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump rozdmychává obchodní válku: akcie klesají, dluhopisy rostou
    Americké akcie klesají., dluhopisy rostou a dolar k euru nedokáže chytit dech. Agentura Bloomberg napsala, že USA pozdržely opětovné udělení licencí společnosti Huawei, potřebných pro nákup technologií od amerických firem. Prezident Trump následně uvedl, že by mohl zrušit rozhovory s Čínou plánované na září, a strach z další eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami je zpět.
  • Trump řekl, co s daněmi a dolar ztratil. Co dnes řekne ECB?
    Avizované oznámení plánu daňové reformy přišlo včera večer. Americký prezident představil plán, který by snižoval daně o něco méně, než tvrdil v kampani. Představy Kongresu jsou ale ještě o něco mírnější. Tak jako tak, pokles daní by nakonec měl být příznivý pro akcie a zároveň negativní pro dluhopisy, neboť tato reforma pravděpodobně povede k rychlejšímu zvyšování veřejného dluhu. Trumpovy odhady silného hospodářského růstu, který výpadek příjmů nahradí, totiž vypadají hodně optimisticky a reforma nebude rozpočtově neutrální.
  • Trump říká, že už zachránil život tisícům obyvatel Hong Kongu. Trhy i proto věří, že nakonec si plácne s Pekingem
    Když Donald Trump mlčí, znamená to zjevně, že řeší zásadní dilema své kariéry. Dosud převážně mlčí k hongkongským pouličním bouřím. A to jindy třeba neváhá po twitteru v reálném čase radit až do Paříže, jak správně hasit požár katedrály. Jenže to, zda se podaří zachránit Notre Dame, či ne, není pro jeho kariéru ani za mák tak důležité jako to, jak se mu nyní podaří vyjít s Pekingem.
  • Trump sa zameral na kryptomeny, dáta z eurozóny sa zlepšujú
    Nie je to dlho, čo predseda Fedu Powell a guvernér BoE Carney sa vyjadrili ku kryptomenám a plánoch Facebooku ohľadom spustenenia vlastnej kryptomeny – Libry. Americký prezident začal útočiť na kryptomeny, pričom na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nie je fanúšikom kryptomein a poznamenal, že ak chce Facebook vydať svoju vlastnú menu, musí sa snažiť o príslušnú certifikáciu. Kryptomeny zaznamenali po Powellovom a Trumpovom komentári pokles.
  • Trump se bojí dále stupňovat celní válčení, akcie v USA i v Evropě jsou na rekordu
    Americké akcie pokořily nový historický rekord. Dow Jonesův index třiceti z nejvýznamnějších korporací v USA vystoupal tak vysoko jako ještě nikdy v dějinách. Naposledy ukazatel dosáhl rekordu letos v červenci.
  • Trump se chystá pokročit s těžbou v rezervaci na Aljašce
    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá zahájit prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci na Aljašce. Energetické firmy tak mohly získat koncese ještě před 20. lednem, kdy podle amerických médií vystřídá Trumpa v Bílém domě demokrat Joe Biden, který s těžbou v rezervaci nesouhlasí, napsal list The New York Times (NYT).
  • Trump se chytá do své vlastní pasti. Je v koncích a burzy kvůli jeho nevypočitatelnosti a nervozitě svírá nejistota, v pondělí budou padat dále
    Americké akciové trhy se včera citelně propadly. Důvodem je další vyostření obchodní války. Dow Jonesův index ztratil 2,37 procenta, index Standard & Poor’s 500 pak 2,59 procenta, a Nasdaq Composite dokonce tři procenta.
  • Trump se nečekaně brzy rozmáchl k razantnímu celnímu úderu – nejen na Čínu, ale i na své sousedy, Kanadu a Mexiko. V reakci oslabuje i česká koruna; trhy zaskočilo, že zvolený prezident USA cly hodlá řešit i takové věci, jako je imigrace a pašování drog
    Naděje, že zvolený americký prezident Donald Trump se cly couvne, bere zasvé. Překvapivě brzy se rozmáchl ke svému prvnímu úderu, jímž – ještě překvapivěji – míří ponejvíce na své sousedy. V noci na dnešek na své sociální síti Social Truth oznámil, že hned ve svůj první den v Bílém domě může Čína počítat s dodatečným clem ve výši 10 %, které se přičte k jakémukoli dalšímu dodatečnému clu. Nečekaně těžký úder pak tedy ovšem čeká sousedy Spojených států, Kanadu a Mexiko. Trump hodlá uvalit 25% clo na veškerou dováženou produkci z těchto zemí.
  • Trump se poprvé pustil do kritiky bitcoinu a kryptoměn, včetně libry Facebooku: „Nejsou to peníze.“ S cenou bitcoinu to ani nehnulo
    Bílý dům se dosud debatě o bitcoinu a kryptoměnách v podstatě vyhýbal. To se ale změnilo v noci na dnešek středoevropského času. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn,“ svěřil se prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Nejsou to peníze, jejich hodnota vysoce kolísá a nejsou ničím podloženy.“ Navíc podle něj podněcují nezákonné jednání, jako je například obchod s drogami.
  • Trump se raduje, akciové trhy v USA dnes pokořily nový rekord. Zlato je na pětiletém maximu, koruna sílí
    Americké akciové trhy během dnešního obchodování vystoupaly na nový historický rekord. Zlato přitom zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň za posledních více než pět let.
  • Trump se střetne s Japonskem o hodnotu jenu
    Japonští vládní představitelé začínají mít obavy z Donalda Trumpa a nadcházejícího summitu v USA, přičemž se připravují na tvrdou rétoriku amerického prezidenta ve věci obchodních dohod. Trump by zároveň mohl kritizovat současnou vládní garnituru v Japonsku za politiku levného jenu, která zvýhodňuje japonské firmy, ale znevýhodňuje americké firmy exportující do Japonska.
  • 🗳️ Trump se ujímá vedení, Florida bliká červeně
    Donald Trump se ujal předčasného vedení v prezidentských volbách v USA v roce 2024, když si k 2:00 zajistil 95 hlasů volitelů oproti 35 hlasům Kamaly Harrisové. Významným počátečním krokem je, že Trump získal 30 hlasů volitelů na Floridě, zatímco falešné bombové hrozby zpozdily hlasování v částech Georgie, dalšího klíčového státu v boji.
  • Trump se umí dohodnout. Nová úmluva s Mexikem a Kanadou mu umožní soustředit se na obchodní válku s Čínou
    V noci na dnešek, doslova pár minut před dvanáctou, se podařilo dojednat novou dohodu o zóně volného obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou. Spojené státy s Mexikem se dohodly již v srpnu, nyní se připojuje Kanada. Nová úmluva ponese prostý název Americko-mexicko-kanadská dohoda (USMCA), a nahradí tak stávající úmluvu NAFTA.
  • Trump si “hraje” s akciovými trhy
    Není to tak dávno, když jsme na podzim 2018 byli svědky výplachu na akciových trzích, kterými doslova zamávala eskalace napětí mezi USA a Čínou. Začátkem roku se situace uklidnila díky otevření společných jednání a zastavení kolotoče uvalování odvetných cel od jedné velmoci na druhou. Akciové trhy na dění reagovaly prudkým růstem, ale v posledních týdnech se situace opět otáčí. Obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem opět nabírá na obrátkách a trhy poslala v úvodu tohoto týdne do ztráty, která byla nejhlubší od začátku roku 2019.
  • Trump si k sobě vybral dalšího bankéře od Goldmanů
    Bývalý bankéř a filmový producent Steven Mnuchin dnes potvrdil včerejší spekulace, když televizní stanici CNBC uvedl, ...
  • Trump si našel svůj nový terč
    Neukojená chuť prezidenta Donalda Trumpa po nových „nepřátelích" našla svůj nový cíl. Po obchodní válce s Čínou, Evropskou unií, zpravodajskými médii a přistěhovalci, se stal terčem jeho nenávisti devizový trh, tedy forex. Výsledkem tohoto souboje může být slabší dolar a výnosy amerických dluhopisů posouvající se směrem k nule.
  • Trump slíbil odvetu za digitální daň, kterou přijala Francie
    Prezident Spojených států Donald Trump dnes slíbil odvetná opatření vůči Francii kvůli zavedení digitálně daně. Ta je namířená proti internetovým gigantům, jako jsou například americké společnosti Google, Amazon či Facebook. O digitální dani uvažují i další členské země Evropské unie, včetně České republiky.
  • Trump slibuje ukončení „dvojího zdanění“ Američanů v zahraničí, DJT akcie vzrostly o více než 16 %
    Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vyjádřil podporu snížení daní pro americké občany žijící v zahraničí, což je významný krok k získání podpory od přehlížené skupiny voličů. Tento krok přichází v době, kdy akcie jeho společnosti Trump Media & Technology Group (DJT.US)vzrostly o více než 16 %, což je klíčová zpráva pro investory sledující růst na finančních trzích.
  • Trump směr neukázal, s Powellem to může být podobné. Ráno je lehce negativní
    Včerejší vystoupení Donalda Trumpa bylo očekáváno s nadějí i obavami. Americký prezident však nakonec nerozdmýchal ani jedno. Jeho slova korespondovala s dosavadní rétorikou. Nepřibylo tvrdých ataků vůči Číně ani smířlivých prohlášení naznačujících shodu. Částečná dohoda je podle Trumpa blízko, ale USA si budou vybírat, zda ji podepíší a učiní tak pouze v případě, že bude dostatečně výhodná.
  • Trump soudům podal ručení za 175 milionů USD, vyhnul se riziku zabavení majetku
    Uchazeč o křeslo v Bílém domě a exprezident Donald Trump v pondělí (dnes ráno SELČ) poskytl newyorským soudům ručení za 175 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), část vyměřeného trestu v případu systematického zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny. Informovaly o tom agentury s odvoláním na dokument zveřejněný newyorským soudem. Pokud by tak Trump neučinil, newyorské úřady by mohly začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení jeho účtů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding