Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:51
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap trade smarter

Trump se umí dohodnout. Nová úmluva s Mexikem a Kanadou mu umožní soustředit se na obchodní válku s Čínou

01.10.2018 14:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V noci na dnešek, doslova pár minut před dvanáctou, se podařilo dojednat novou dohodu o zóně volného obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou. Spojené státy s Mexikem se dohodly již v srpnu, nyní se připojuje Kanada. Nová úmluva ponese prostý název Americko-mexicko-kanadská dohoda (USMCA), a nahradí tak stávající úmluvu NAFTA.

Trhy v pondělí ráno přijaly zprávu se smíšenými pocity. Severoamerická aktiva reagovala příznivě: kanadský dolar posílil vůči americkému na nejvyšší úroveň do letošního května, sílí také mexické peso a termínové kontrakty na americké akcie. Naopak asijské trhy přijaly zprávu chladně. Vnímají ji jako pozitivní pro Severní Ameriku, nikoli pro Asii. Skutečnost, že Trumpova administrativa nyní už nebude chřestit zbraněmi na severoamerické frontě obchodního válčení značí, že se bude o to více moci soustředit na obchodní válku na frontě čínské. To nemusí znamenat nic dobrého nejen pro Peking, ale i pro další asijské ekonomiky, jejichž zahraniční obchod je závislý na dobře fungujícím vzájemném obchodě Spojených států a Číny.

Zvláště výrazné je dnes ráno posilování kanadského dolaru. Pro trhy je totiž dotažení dohody USMCA už nyní příjemným překvapením. V takto relativně brzkém termínu dohodu převážně nečekaly. Trhy navíc pozitivně vnímají, že Trumpova administrativa je s to činit ústupky a dohodu berou jako příznivý signál, že Trumpova prezidentská éra nebude představovat setrvalý posun vstříc globálnímu protekcionismu. Spojené státy v rámci dohody Kanadě garantují, že jí udělí výjimku v případě zavedení cel na dovoz automobilů. Washington také nakonec netrvá na zrušení či modifikaci kapitoly 19 úmluvy NAFTA.

Kapitolu 19 si Ottawa přes silný odpor Washingtonu před lety do úmluvy NAFTA (která vešla v platnost v roce 1994) nakonec prosadila. Kapitola 19 dává zúčastněným zemím možnost napadnout to či ono rozhodnutí druhé strany ve věci cla u expertního panelu sestaveného z odborníků obou zemí. Původně mělo jít jen o dočasný mechanismus, který se stal trvalým právě proto, že byl přijat do úmluvy NAFTA. Ottawě umožnil, aby třeba rozhodnutí Washingtonu uvalit nové clo na dovoz kanadského dřeva napadla právě u expertního panelu, a nikoli u amerického soudu, který by se ke sporu nemusel postavit tak nepředpojatě.

V prvním desetiletí milénia expertní panel posuzoval spory právě ve věci kanadského dřeva opakovaně ve prospěch Ottawy. Washington se však tehdy stejně odmítal rozhodnutí panelu podrobit. Kapitola 19 tedy nemá potřebnou politickou sílu. Navíc se nevztahuje na cla zdůvodněná Washingtonem zájmy národní bezpečnosti, jakou jsou Trumpova cla na ocel a hliník, která Kanadu rovněž poměrně zásadně zasahují. Cla na ocel a hliník nejsou dotčena ani právě dohodnutou úmluvou USMCA.

V rámci dojednávání USMCA učinila Ottawa ústupky například v oblasti zajištění lepšího přístupu na kanadský trh pro americké zemědělce, včetně amerických producentů mléka. Spojené státy také dosáhly svého v tom, že vyšší podíl (75 procent namísto dosavadních 62,5 procenta) vyrobeného automobilu nyní bude muset sestávat ze součástek vyprodukovaných v USA, Kanadě nebo Mexiku. To také není dobrá zpráva pro Asii, zejména například japonské výrobce součástek do amerických aut.

Dojednání dohody USMCA je pozitivním impulsem i pro samotou americkou ekonomiku. V letošním roce jsou Kanada a Mexiko druhým, resp. třetím největším obchodním partnerem Spojených států, v poměrně těsném závěsu za Čínou. Zatímco podíl Číny na zahraničním obchodu Spojených států činil letos ke konci července 15,4 procenta, v případě Kanady jde o rovných patnáct procent a v případě Mexika o 14,6 procenta. Další v pořadí je Japonsko, jehož podíl činí však už „jen“ 5,1 procenta. Kanada je také nejdůležitějším vývozním trhem pro 36 z 50 států tvořících USA, včetně například Alabamy, Oklahomy nebo Virginie (tedy zdaleka nejen států Kanadě geograficky blízkých).

Dojednání úmluvy USMCA poslední zářijový den večer těsně naplňuje podmínku, aby mohla být za mexickou stranu podepsána ještě odcházejícím prezidentem Enriqueem Penou Nietem. Ten ve funkci končí k 30. listopadu a americký Kongres musí být s textem úmluvy seznámen minimálně dva měsíce před jejím podepsáním. K podpisu tedy dojde poslední den mandátu stávajícího mexického prezidenta. Spojené státy se obávaly, že pokud by se to v tomto termínu nestihlo, musela by se úmluva dojednávat znova, aby ji mohl eventuálně podepsat nastupující mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump říká, že už zachránil život tisícům obyvatel Hong Kongu. Trhy i proto věří, že nakonec si plácne s Pekingem
    Když Donald Trump mlčí, znamená to zjevně, že řeší zásadní dilema své kariéry. Dosud převážně mlčí k hongkongským pouličním bouřím. A to jindy třeba neváhá po twitteru v reálném čase radit až do Paříže, jak správně hasit požár katedrály. Jenže to, zda se podaří zachránit Notre Dame, či ne, není pro jeho kariéru ani za mák tak důležité jako to, jak se mu nyní podaří vyjít s Pekingem.
  • Trump sa zameral na kryptomeny, dáta z eurozóny sa zlepšujú
    Nie je to dlho, čo predseda Fedu Powell a guvernér BoE Carney sa vyjadrili ku kryptomenám a plánoch Facebooku ohľadom spustenenia vlastnej kryptomeny – Libry. Americký prezident začal útočiť na kryptomeny, pričom na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nie je fanúšikom kryptomein a poznamenal, že ak chce Facebook vydať svoju vlastnú menu, musí sa snažiť o príslušnú certifikáciu. Kryptomeny zaznamenali po Powellovom a Trumpovom komentári pokles.
  • Trump se bojí dále stupňovat celní válčení, akcie v USA i v Evropě jsou na rekordu
    Americké akcie pokořily nový historický rekord. Dow Jonesův index třiceti z nejvýznamnějších korporací v USA vystoupal tak vysoko jako ještě nikdy v dějinách. Naposledy ukazatel dosáhl rekordu letos v červenci.
  • Trump se chystá pokročit s těžbou v rezervaci na Aljašce
    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá zahájit prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci na Aljašce. Energetické firmy tak mohly získat koncese ještě před 20. lednem, kdy podle amerických médií vystřídá Trumpa v Bílém domě demokrat Joe Biden, který s těžbou v rezervaci nesouhlasí, napsal list The New York Times (NYT).
  • Trump se chytá do své vlastní pasti. Je v koncích a burzy kvůli jeho nevypočitatelnosti a nervozitě svírá nejistota, v pondělí budou padat dále
    Americké akciové trhy se včera citelně propadly. Důvodem je další vyostření obchodní války. Dow Jonesův index ztratil 2,37 procenta, index Standard & Poor’s 500 pak 2,59 procenta, a Nasdaq Composite dokonce tři procenta.
  • Trump se poprvé pustil do kritiky bitcoinu a kryptoměn, včetně libry Facebooku: „Nejsou to peníze.“ S cenou bitcoinu to ani nehnulo
    Bílý dům se dosud debatě o bitcoinu a kryptoměnách v podstatě vyhýbal. To se ale změnilo v noci na dnešek středoevropského času. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn,“ svěřil se prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Nejsou to peníze, jejich hodnota vysoce kolísá a nejsou ničím podloženy.“ Navíc podle něj podněcují nezákonné jednání, jako je například obchod s drogami.
  • Trump se raduje, akciové trhy v USA dnes pokořily nový rekord. Zlato je na pětiletém maximu, koruna sílí
    Americké akciové trhy během dnešního obchodování vystoupaly na nový historický rekord. Zlato přitom zdražilo na nejvyšší cenovou úroveň za posledních více než pět let.
  • Trump se snaží omezit dovoz německých aut. O co mu jde?
    Když se americký prezident Donald Trump zúčastnil 8. června zasedání zemí G7 v kanadském Quebecu, jeho obchodní rádce Peter Navarro publikoval v americkém deníku New York Times článek, který ponechal jen málokoho na pochybách. Bylo zřejmé, jaké jsou skutečné plány současné americké administrativy se zahraničním obchodem s Evropou a zvlášť s Německem. Zdá se, že budou zavedena cla na dovoz aut z Německa.
  • Trump se střetne s Japonskem o hodnotu jenu
    Japonští vládní představitelé začínají mít obavy z Donalda Trumpa a nadcházejícího summitu v USA, přičemž se připravují na tvrdou rétoriku amerického prezidenta ve věci obchodních dohod. Trump by zároveň mohl kritizovat současnou vládní garnituru v Japonsku za politiku levného jenu, která zvýhodňuje japonské firmy, ale znevýhodňuje americké firmy exportující do Japonska.
  • 🗳️ Trump se ujímá vedení, Florida bliká červeně
    Donald Trump se ujal předčasného vedení v prezidentských volbách v USA v roce 2024, když si k 2:00 zajistil 95 hlasů volitelů oproti 35 hlasům Kamaly Harrisové. Významným počátečním krokem je, že Trump získal 30 hlasů volitelů na Floridě, zatímco falešné bombové hrozby zpozdily hlasování v částech Georgie, dalšího klíčového státu v boji.
  • Trump si “hraje” s akciovými trhy
    Není to tak dávno, když jsme na podzim 2018 byli svědky výplachu na akciových trzích, kterými doslova zamávala eskalace napětí mezi USA a Čínou. Začátkem roku se situace uklidnila díky otevření společných jednání a zastavení kolotoče uvalování odvetných cel od jedné velmoci na druhou. Akciové trhy na dění reagovaly prudkým růstem, ale v posledních týdnech se situace opět otáčí. Obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem opět nabírá na obrátkách a trhy poslala v úvodu tohoto týdne do ztráty, která byla nejhlubší od začátku roku 2019.
  • Trump si k sobě vybral dalšího bankéře od Goldmanů
    Bývalý bankéř a filmový producent Steven Mnuchin dnes potvrdil včerejší spekulace, když televizní stanici CNBC uvedl, ...
  • Trump si našel svůj nový terč
    Neukojená chuť prezidenta Donalda Trumpa po nových „nepřátelích" našla svůj nový cíl. Po obchodní válce s Čínou, Evropskou unií, zpravodajskými médii a přistěhovalci, se stal terčem jeho nenávisti devizový trh, tedy forex. Výsledkem tohoto souboje může být slabší dolar a výnosy amerických dluhopisů posouvající se směrem k nule.
  • Trump slíbil odvetu za digitální daň, kterou přijala Francie
    Prezident Spojených států Donald Trump dnes slíbil odvetná opatření vůči Francii kvůli zavedení digitálně daně. Ta je namířená proti internetovým gigantům, jako jsou například americké společnosti Google, Amazon či Facebook. O digitální dani uvažují i další členské země Evropské unie, včetně České republiky.
  • Trump slibuje ukončení „dvojího zdanění“ Američanů v zahraničí, DJT akcie vzrostly o více než 16 %
    Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vyjádřil podporu snížení daní pro americké občany žijící v zahraničí, což je významný krok k získání podpory od přehlížené skupiny voličů. Tento krok přichází v době, kdy akcie jeho společnosti Trump Media & Technology Group (DJT.US)vzrostly o více než 16 %, což je klíčová zpráva pro investory sledující růst na finančních trzích.
  • Trump směr neukázal, s Powellem to může být podobné. Ráno je lehce negativní
    Včerejší vystoupení Donalda Trumpa bylo očekáváno s nadějí i obavami. Americký prezident však nakonec nerozdmýchal ani jedno. Jeho slova korespondovala s dosavadní rétorikou. Nepřibylo tvrdých ataků vůči Číně ani smířlivých prohlášení naznačujících shodu. Částečná dohoda je podle Trumpa blízko, ale USA si budou vybírat, zda ji podepíší a učiní tak pouze v případě, že bude dostatečně výhodná.
  • Trump soudům podal ručení za 175 milionů USD, vyhnul se riziku zabavení majetku
    Uchazeč o křeslo v Bílém domě a exprezident Donald Trump v pondělí (dnes ráno SELČ) poskytl newyorským soudům ručení za 175 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), část vyměřeného trestu v případu systematického zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny. Informovaly o tom agentury s odvoláním na dokument zveřejněný newyorským soudem. Pokud by tak Trump neučinil, newyorské úřady by mohly začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení jeho účtů.
  • Trump s rouškou a nejistá další podpora. Akcie korigují zisky, eurodolar se drží
    Rozmach koronaviru ve světě zůstává rychlý. Čísla z USA se na pár dní ustálila, ale denní počet mrtvých se dostal nad tisícovku a zároveň prezident Trump udělal dříve nemyslitelné - vyzval k nošení roušek. K tomu ještě prohlásil, že se situace ještě zhorší, než se začne zlepšovat, čímž se rostoucímu problému dostalo větší pozornosti než doposud.
  • Trump střídá Fed a investoři prchají z akcií do dluhopisů. Dolar koriguje ztráty
    Dnešní obchodování na hlavních finančních trzích charakterizuje poměrně silný úprk investorů z akcií do dluhopisů. Ztráty hlavních indexů na obou stranách Atlantiku se pohybují řádově kolem 2 procent, zatímco dluhopisové výnosy na delším konci křivek klesají zhruba o 5 bodů jak v USA, tak v Evropě.
  • Trump tlačí Fed do obnovy QE a americké výnosy klesají. Dolar se však drží
    Konec týdne přinesl několik příznivých zpráv, ze kterých globální trhy mohly těžit. Daří se jim to v různé míře. Akcie v Evropě se drží těsně v zeleném, Amerika pak roste o něco rychleji, v čele s Nasdaqem +0,5 pct. Na dluhopisových výnosech sledujeme smíšený vývoj v Evropě a mírný pokles v USA. Eurodolar se drží s malými změnami na 1,1230, japonský jen stagnuje a libra klesá. Ropa se odpoledne vydává vzhůru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
PEPPERSTONE
Dukascopy
reklama
CapXmaster srovnani