Pondělí 04. listopadu 2024 20:29
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

Nižší PMI z eurozóny stále indikuje expanzi

05.04.2018 09:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Finální odhady PMI z eurozóny zůstanou pravděpodobně nezměněny, i přes březnový pokles však nadále indikují solidní ekonomický růst. Tovární objednávky z Německa trh zklamaly, když meziměsíčně pouze mírně vzrostly. V regionu nás dnes čeká statistika maďarských maloobchodních tržeb, které si své dobré tempo růstu udrží.

Finální PMI z eurozóny potvrdí pokles

Finální indexy nákupních manažerů v eurozóně potvrdí pokles PMI indexů v březnu, který už indikovaly první odhady. Přestože revize nahoru nejsou vyloučené, je pravděpodobné, že PMI ze služeb klesl oproti únoru o 1,2 bodu. Složený PMI index zaznamenal ještě hlubší pokles kvůli nižšímu indexu z výrobního sektoru. Spíše než zpomalení v ekonomice se však jedná o korekci příliš vysokých čísel z ledna, které se vracejí zpět do svých hodnot na konci roku. Úroveň kompozitního indexu 55,3 bodů dopovídá mezičtvrtletnímu růstu 0,5 %.

Jádrová inflace v eurozóně zůstala nezměněná

Statistika německých továrních objednávek zklamala, když po únorovém meziměsíčním propadu vzrostla pouze o tři desetinky. Objednávky spotřebního zboží dokonce meziměsíčně poklesly o 2,4 %. Na statistiku euro reagovalo mírným oslabením na 1,2270 EUR/USD.

Inflace v eurozóně v březnu podle prvního odhadu zrychlila na nejvyšší úroveň od loňského roku, přesto jádrová inflace zůstala nezměněná. Podle očekávání klesla o desetinku i míra nezaměstnanosti v únoru. Přestože se v obou případech nejednalo o žádné překvapení, euro bezprostředně po zveřejnění mírně oslabilo zpět ke svému měsíčnímu průměru 1,2300 EUR/USD.

Podle ADP reportu bylo v březnu vytvořeno o 30 tisíc pracovních míst mimo zemědělských sektor více, než očekával trh. Statistika tak zvyšuje očekávání na dobrý výsledek hlavní páteční statistiky z amerického trhu práce (nonfarm payrolls).

Maďarské maloobchodní tržby si udrží dobré tempo i v únoru

Dnes regionální statistiky mnoho impulzů na trhu nenabídnou. Maďarské maloobchodní tržby si v únoru udrží svou meziroční dynamiku nad 7 % a potvrdí, že spotřeba domácností zůstává tahounem maďarské ekonomiky. Ve zbytku regionu je kalendář ekonomických událostí prázdný a tak si regionální měny budou muset vystačit s děním na světových trzích.

Polská inflace překvapila propadem, české finance výrazným přebytkem

Polská inflace v březnu překvapivě pokračovala ve svém meziměsíčním propadu a zpomalila i své meziroční tempo. Za poklesem stojí především vývoj cen pohonných hmot, energií a potravin. Polský zlotý, který se včera ráno nacházel na nejsilnější úrovni od poloviny března, reagoval na zveřejnění statistiky oslabením o 0,35 % na 4,21 PLN/EUR.  Dluhopisové výnosy klesly na nejnižší úroveň od září minulého roku. Přesto neočekáváme, že by včerejší statistika měla vliv na současnou politiku polské centrální banky, která by měla začít utahovat svou měnovou politiku až v závěru letošního roku.

Naopak česká koruna tento týden posiluje plíživým tempem. Od pondělního rána si oproti euru připsala osm haléřů a obchoduje se za 25,32 CZK/EUR.

Loňské hospodaření českého veřejného sektoru skončilo ve výrazném přebytku, k čemuž přispěl především zdravý ekonomický růst a tím i větší příjmy z přímých daní a sociálního pojištění. Kladná bilance sektoru vládních institucí dosáhla 1,6 % HDP, zejména díky masivnímu přebytku centrální vlády. Veřejný dluh se loni snížil prakticky v souladu s naším očekáváním na 34,6 %.

Monika Junicke
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nižší hodnota CPI vytváří tlak na SEK
    Švédská koruna vůči euru ztrácí po nižší než očekávané inflaci. Nižší inflační tlaky mohou podnítit Riskbank k provádění holubičí měnové politiky ve střednědobém horizontu, a proto jsme svědky tlaku na pokles SEK.
  • Nižší hodnota CPI ze Švédska 📊Pokles německých velkoobchodních cen
    Dnešní údaje z hlavních, evropských ekonomik ukazují na nižší domácí poptávku po zboží (Německo) a další dezinflační tlak ve Švédsku, kde se meziroční inflace CPI dostala pod 2 %. Téměř 1% meziměsíční pokles německých velkoobchodních cen může být signálem, že i inflace v eurozóně bude v příštích měsících směřovat níže a dosáhne 2% cíle ECB rychleji, než se očekávalo. Euro vůči švédské koruně posílilo, protože údaje o švédském indexu spotřebitelských cen byly mnohem nižší, než trhy očekávaly.
  • Nižší inflace velké pozdvižení nevyvolala
    Mírné zklamání, které přineslo včerejší zveřejnění českých spotřebitelských cen, kurzem domácí měny výrazně nezamíchalo. Koruna sice v reakci...
  • Nižší inflace vrací do Evropy optimismus. Fed dodá informace ze zasedání
    Dnešní obchodování na hlavních evropských trzích se nese opět v pozitivním duchu, poté co včera Amerika nestihla náladu na našem kontinentě úplně zkazit. Do hry opět vstupují nová inflační data, tentokrát předběžná prosincová čísla z Francie. Podobně jako u Německa vidíme nečekaně velké zpomalení cen, které ukazuje, jak výrazně se promítá efekt silnějšího eura a levnějších energií. Ty mimochodem zlevňují na trzích také dnes, když dolů míří jak ropa, tak evropský plyn či elektřina. A jako plus je potom třeba počítat také zprávy o další čínské podpoře realitního sektoru, který zůstává jedním z klíčových problémů ekonomiky.
  • Nižší inflace v USA spouští tržní euforii
    Dá se říci, že se investoři v říjnových inflačních číslech ze zámoří konečně dočkali toho, na co sázeli už po několik měsíců. Celková inflace klesla na úroveň ze začátku roku a sestup z vrcholu začala kreslit také inflace jádrová. Data jsou zároveň pod konsensem. Ve struktuře sice najdeme pár much, ale celkově jde z pozice finančních trhů o velmi pozitivní report, který spouští doslova euforii. Říjnová inflace klesla na 7,7 z 8,2 procenta, zatímco se čekalo 7,9.
  • Nižší inflační data nakopla technologické tituly
    Při rostoucích sázkách na definitivní konec utahování měnových podmínek reagují nejcitlivěji technologické tituly. Právě tento sektor vedl i včerejší rally a mezi největšími hvězdami byli již notoricky známí letošní tahouni, jakou jsou akcie Nvidia, Meta nebo AMD. Včerejší makrodata byla tedy pro trhy rozhodně vítanou podporou, ale dnes už se pozornost začne přesouvat na korporátní výsledky, když výsledkovou sezonu za minulý kvartál odstartují Delta Air a PepsiCo. V pátek se k nim pak přidají i některé velké banky v čele s JPMorgan.
  • Nižší míra těžby diamantů potlačí jejich cenu nahoru
    Diamantové šperky miluje každá žena. Pro muže jsou diamanty zase efektivním způsobem investice. Zdá se, že v nejbližší blízkosti jejich cena půjde nahoru, jelikož objem těžby byl v roce 2018 nižší, než v předchozích letech.
  • Nižší nabídka CZGB v druhé polovině roku
    Vláda navrhuje další zvýšení deficitu státního rozpočtu na 500 mld. CZK. Hlavním důvodem je zvýšení výdajů na podporu ekonomiky v době krize. Podle nás však vláda bude mít i nadále problém tyto výdaje realizovat, což povede k deficitu 400 mld. CZK. To implikuje i nižší dodatečnou emisi CZGB, kterou navíc snižuje využití státních finančních aktiv a čerpání eurových úvěrových programů. Do konce roku tak podle nás zbývá ministerstvu vydat pouze 56,7 mld. CZK, což podle nás nebude problém umístit na trh.
  • Nižší očekávaná inflace v EU v příštích 12 měsících - průzkum ECB!
    Dnes v 10:00 SEČ byly zveřejněny výsledky spotřebitelského průzkumu ECB za červen. Očekávání inflace na příštích 12 měsíců se snížila na 3,4 % a očekávání inflace na tři roky dopředu se rovněž snížila na 2,3 %. Nejistota ohledně inflačních očekávání na příštích 12 měsíců zůstala nezměněna. Vnímání a očekávání inflace byly konzistentní napříč příjmovými skupinami, přičemž mladší respondenti měli nižší vnímání a očekávání než starší.
  • Nižší PMI ve službách z Evropy! EURUSD klesá na úroveň 1,075 📉
    Máme nejnižší hodnotu od roku 2020. HCOB v komentáři píše, že eurozóna se v první polovině roku nedostala do recese, ale druhá polovina roku přichází s velkým otazníkem. Sektor služeb, který byl po mnoho měsíců stabilizační silou ekonomiky, se nyní jeví jako silná brzda a průmyslový sektor bude pravděpodobně dále klesat. HCOB předpokládá pro třetí čtvrtletí v EMU změnu HDP o -0,1 %.
  • Nižší poptávka po vlastním bytě donutila 38 procent developerů předělat projekty
    Kvůli nižšímu zájmu o vlastní byt v loňském roce muselo zhruba 38 procent developerů přehodnotit některé své projekty a místo bytů na prodej nabízet nájemní bydlení. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes na tiskové konferenci představil provozní ředitel společnosti CEEC Research Petr Ondrášek. Přibližně 21 procent developerů podle něj plánuje své nemovitosti v nadcházejících měsících zdražit v průměru o pět procent, 62 procent jich chce udržet stávající ceny a 17 procent ceny sníží.
  • Nižší přebytek zahraničního obchodu na začátku roku
    Zahraniční obchod skončil v prvním měsíci nového roku s kladným saldem ve výši 3,7 mld. Kč, což je výrazně nižší přebytek, než který očekávala naše i tržní prognóza.
  • Nižší spready u českého brokera
    Obchodování s HighSky Brokers, a.s., se stává od nyní výhodnější. Tento český obchodník...
  • Nižší úrokové sazby povzbudí české stavebnictví
    „Snižování úrokových sazeb Českou národní bankou povede k vyššímu zájmu lidí o hypoteční úvěry. Díky tomu bude proudit více peněz z hypotečního na realitní trh, což povede k růstu cen nemovitostí. Na základě tohoto vývoje lze očekávat, že se postupně začne oživovat stavební produkce, kterou však zatěžuje přílišné množství regulací,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nižší výnosy pomohly zlatu až na 1 240 USD, S&P500 mezitím zůstává na dosah silné resistence
    Akciové trhy dnes na pondělní růst nenavazují a po včerejší seanci část svých zisků odevzdávají. Korekce není vysoká a pohybuje se v rozmezí pár desetin procenta, leccos však napovídá o tom, jak velká je ve skutečnosti důvěra trhu v to, že se obchodní válku mezi USA a Čínou podaří do budoucna vyřešit bez dalších výraznějších komplikací.
  • Nižší zásoby, riziko hurikánu a sankce proti Íránu tlačí ceny ropy nahoru
    Ceny ropy pokračují v růstu v důsledku poklesu amerických zásob. Trh také cítí riziko hurikánu přibližujícího se k východnímu pobřeží Spojených států, který může narušit klíčovou infrastrukturu. Výsledkem momentální situace na trzích s ropou bude pravděpodobně i růst cen pohonných hmot.
  • Nobelova cena pre EÚ ako cena útechy
    Pri pohľade na obchodovanie v závere minulého týždňa sa žiada povedať, že akcie už boli unavené z neustáleho rastu a k...
  • Nobelova cena za ekonomii oceňuje boj s chudobou, obecně pak potvrzuje trend začleňování a zrovnoprávňování dosud znevýhodněných členů společnosti
    Nobelovu cenu za ekonomii má pod dnešku 84 lidí, stále živých či již zemřelých. Počet žen mezi nimi se po dnešku rozrůstá z jedné na dvě. V příštích letech jich zřejmě bude dále přibývat.
  • Nobelovka za ekonomii pro Bernankeho
    Helicopter Ben alias bývalý šéf Fedu a architekt nekonvenčního režimu měnové politiky, kdy centrální banka manipuluje se svojí bilancí, Ben Bernanke, dostává letošní Nobelovu cenu za ekonomii. Bernanke ocenění obdržel spolu s Douglasem Diamondem a Philipem Dybvigem za “výzkum bank a finančních krizí”. Není pochyb o tom, že Bernanke je vynikajícím teoretickým ekonomem a globální ekonomika měla během finanční krize v roce 2008 velké štěstí, že právě on seděl na místě šéfa Fedu.
  • Nobelovu cenu za ekonomii dostává Claudia Goldinová. Doložila, že postavení žen na trhu práce se historicky zlepšovalo přirozeně, „tržně“, bez zásahu státu
    Nobelovu cenu za ekonomii letos získává Američanka Claudia Goldinová, jako třetí žena v historii udílení ceny od roku 1969. Goldinová působí na Harvardově univerzitě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI