Sobota 23. listopadu 2024 10:40
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Akcie zaznamenaly další výprodeje, ty navíc mohou pokračovat

04.03.2018 09:16  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Uplynulý týden přinesl další výprodej akcií, tentokrát index S&P 500 klesal o přibližně 2 procenta. Bank of America Merill Lynch publikovala šest důvodů, proč výprodeje mohou pokračovat i v budoucnu.

Během druhé poloviny února již situace na americkém akciovém trhu začala vypadat příznivě. Index S&P 500, který je nejčastěji uváděn jako benchmark amerických akcií, ze dna z 9. února vystoupal o více než polovinu předchozího propadu a zdálo se, že by se na trhy mohl pomalu vracet optimismus.

První březnový týden ovšem dobrou náladu poněkud zchladil. Na vině byly patrně kromě celkové tržní situace dvě události, které důvěru investorů začaly opět nahlodávat.

První událostí bylo, když závěrem února z vyjádření nového šéfa FEDu Jerome Powella v americkém Kongresu vyplynulo, že je ochoten zvyšovat letos úrokové sazby až čtyřikrát. Zvyšování úrokových sazeb je sice dobrá zpráva pro dolar, ale špatná pro stále poměrně velkoryse oceněné akciové trhy. Následovalo několik dnů nijak razantních poklesů.

Trhy pak “dorazil” Donald Trump, když prohlásil, že chce uvalit cla na dovoz oceli a hliníku, a to ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na hliník. Obchodní bariéry samozřejmě obchodu nijak neprospívají, pravidlem navíc je, že země postižené clem nejvíce v reakci uvalí clo na produkty, které jsou dováženy k nim, a ve výsledku na bariérách prodělají úplně všichni včetně spotřebitelů. Akcie amerického průmyslového sektoru, stejně jako průmyslové akcie jinde po světě, proto v reakci na Trumpovo vyjádření citelně ztrácely.

K nepříliš optimistické situaci se pak vyjádřila i Bank of America Merill Lynch, která publikovala analýzu zmiňující šest důvodů, proč pokles akciových trhů může pokračovat až k únorovému dnu a teoreticky i níže.

  • Optimismus investorů je na vrcholu. Investoři stále agresivně nakupují jakýkoliv pokles a jsou více zainvestování v akciích než v diverzifikačních aktivech snižujících riziko.
  • Na vrcholu jsou i příjmy firem a důvěra spotřebitelů. Zdá se tedy, že ekonomika zažívá nezvyklý boom.
  • Finanční stimuly centrální bank, které udržovaly akcie na vysokých úrovních, po celém světě pomalu končí. Kvantitativní uvolňování již většina zemí ukončila nebo jej nyní ukončuje, mnoho centrálních bank již navíc zvyšuje sazby. Dražší peníze určitě akciovým trhům neprospějí.
  • Obchodní bariéry, kterými vyhrožuje americký prezident již od svého zvolení, jen mu zatím nikdo příliš nevěřil, akciové trhy poškozují.
  • Technologické akcie, které v minulosti táhly růst indexů, se do dosahování nových vrcholků nemají, rozpětí úvěrových sazeb se přestalo snižovat, v USA se méně staví a akcie přestaly v globálním pohledu překonávat výkonnost státních dluhopisů.
  • Roste inflace, úvěrové sazby i volatilita na trzích. Rekordně nízké hodnoty všech tří přitom byly hlavními motory býčího trhu, který jsme sledovali v roce 2017.

Uvedené důvody podle analýzy povedou k opětovnému otestování dna z první poloviny února. Mohlo by se navíc stát, že se toto dno neudrží a pokles dosáhne ještě níže. Bull & Bear Indicator klesl z 8.1 na 7.6, přičemž Bank of America Merill Lynch připomíná, že v osmi z jedenácti případů, kdy došlo u tohoto indikátoru k poklesu pod 8, následoval propad světových trhů měřených podle indexu MSCI ACWI, a to s mediánovou hodnotou 3.2 procenta.

Pokud uznáme, že uvedené argumenty zní přesvědčivě, měli by se investoři v následujících dnech mít na pozoru. I přes dobrou současnou ekonomickou situaci poklesy akcií zdaleka nemusí být u konce.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie zatím drží zisky z minulého týdne, ropa (WTI) zpět nad 72 dolary
    Po velmi úspěšném minulém týdnu vstupují finanční trhy do nového týdne spíše opatrně. Akciové indexy své zisky nenavyšují a pozice jen na podprůměrných objemech udržují. K opatrnému startu do nového týdne pomáhá jak prodloužený víkend v Asii, díky němuž se neobchodovalo v Japonsku a v Číně, tak i stále poměrně nezanedbatelná míra nervozity ohledně dalšího vývoje americko-čínských obchodních vztahů. K jejich dalšímu zhoršení přispěla tentokrát Čína, která o víkendu zrušila plánované jednání s USA s tím, že se prezidentem Trumpem nenechá dále vydírat. Čína hodlá ke společnému stolu usednout opět až teprve tehdy, jakmile Trump stáhne své výhrůžky na udělení dalších cel na zboží v objemu 267 mld. dolarů, které by společně s dříve uvalenými cly pokryly už téměř kompletně Čínský import do Spojených států.
  • Akcie zatím vyčkávají, dolar před projevem šéfa Fedu znovu mírně zpevňuje
    Po včerejší klidné seanci zatím ani dnešní obchodování z klidového režimu nijak nevybočuje. Objemy na akciových trzích sice mírně rostou a blíží se k průměru, jejich růst ale na celkové dění na trzích nemá žádný vliv a většina indexů dál zůstává v poměrně líném bočním trendu. Trhy tak pokračují v přešlapování na místě a vyčkávání na důležitější fundamenty.
  • Akcie zaváhaly, ale nejde o velký stres. Euro sílí
    Jak už to bývá, akcie na hlavních akciových trzích přerušily růst a vybírají si přestávku. Žádný zásadní spouštěč v podobě negativní zprávy za tím nevidíme. Sice přišly některé méně příznivé zprávy kolem vakcín a vyhlídky masivního fiskálního stimulu podporují inflační očekávání, obavy investorů však evidentně nejsou příliš velké a z takového zaváhání se asi trhy snadno oklepou.
  • Akcie za velkou louží korigují předchozí ztráty
    Americké akcie otevřely dnešní seanci růstem, a to zejména za podpory informačních technologií. Index S&P 500 si připisuje čtvrt procenta, podobně na tom je i průmyslový Dow Jones a 0,9 % přidává technologický Nasdaq. Technologie podpořily v růstu výsledky společnosti Micron Technologies, jejíž zisk překonal nejoptimističtější odhady. Ostatními růstovými odvětvími jsou především cyklické sektory, defenzivní se dnes nacházejí v červeném.
  • Akcie závěrem týdne brzdí, investoři však do bezpečí neprchají
    Po dalším vzedmutí si na konci týdne akciové trhy vybírají oddechový čas, přestože dnes ráno pozitivně překvapila čínská data o zahraničním obchodu. Toto téma je nadále pro vývoj trhů zásadní, když jejich poslední růst živil hlavně optimismus o dohodě mezi USA a Čínou. Nyní jsou tu však drobné pochybnosti, které od dalšího sprintu vzhůru odrazují.
  • Akcie: Záver týždňa v zelenších číslach
    Americké akciové trhy v priebehu včerajšieho obchodného dňa mierne rástli...
  • Akcie: Záver týždňa v znamení vyberania ziskov
    Záver minulotýždňového obchodovania pre akciové trhy v USA a Európe znamenal čer...
  • Akcie zaznamenali nárast po Powellovom holubičom prejave
    Jerome Powell začal tlačovú konferenciu o 20:30 a zopakoval, že Federálny rezervný systém je aj naďalej odhodlaný využívať všetky svoje nástroje na pomoc hospodárstvu. Kľúčové body z tlačovej konferencie:
  • Akcie zaznamenali nárast po silných PMI dátach
    Európske akciové trhy a americké futures zaznamenali po zverejnení dát nárast, pričom index DE30 vzrástol o 90 bodov. Nemecké indexy PMI budú zverejnené o pár minút (9:30) a mohli by viesť k ďalšiemu nárastu volatility.
  • Akcie zaznamenali nárast vďaka zníženiu úrokových sadzieb a zákazu shortovania
    Európske akciové trhy sa odrazili spolu s americkými, keďže centrálne banky sa rozhodli dodať likviditu na trhy. Norges banka znížila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, zatiaľ čo Čínska ľudová banka sa rozhodla znížiť pomer rezerv pre banky. Okrem toho finanční regulátory v Španielsku, Thajsku, Spojenom kráľovstve, Taliansku a Južnej Kórei uložili obmedzenia na krátkodobý predaj. DE30 sa obchoduje o približne 4% vyššie.
  • Akcie zažily černý den
    Český průmysl vstoupil do nového roku poklesem a navázal tak na nevalný výkon z předchozích měsíců. V lednu výroba meziročně poklesla o 1,4 %, což po sezónním očištění znamená oproti předchozímu měsíci +1,1 %. Na aktuálních datech je varující, že ještě nijak nezachycují dopad epidemie koronaviru, které se ovšem český průmysl v nejbližších měsících dozajista nevyhne.
  • Akcie zažily dobrý týden
    Riziková aktiva v čele s akciemi zažila relativně dobrý týden. V pátek šly americké akciové trhy vzhůru o více než 3 % (necelých 6,5 % za týden) a to nehledě na slabší čísla, negativní vývoj na Ukrajině (postup ruských vojsk) a další nárůst cen plynu a elektřiny na evropských trzích (za poslední týden).
  • Akcie zažily nejziskovější měsíc za 4 roky
    Říjen přinesl na americké trhy návrat k ziskům. Index Dow Jones si připsal 8,5 % během měsíce a vykázal nejsilnější mě...
  • Akcie zažily výprodejový den
    Americké akcie zažily včera opět výprodejový den. Nejvíce byl postižený technologický sektor, když index Nasdaq odepisoval v závěru téměř tři procenta. Na trh se tak vrací nejistota a volatilita. Největší pokles zaznamenala například společnost Amazon, která skončila níže o 5 %, podobně na tom byly společnosti jako je NVIDIA, Netflix nebo Google. USA závěr: DJIA -1,6 %; S&P -2,0 %; Nasdaq -3,0 %.
  • Akcie zažívají divoký rok 2018. Na FX ale zůstává vše při starém
    Malá připomínka toho, jak rozdílný je zatím rok 2018 na akciích od roku minulého. Níže je graf zachycující velikost in...
  • Akcie zažívají nejdelší býčí trh všech dob
    Američtí investoři 22. srpna oslavili nejdelší býčí trh všech dob. Je to důvod k obavám, anebo to pro investory nic neznamená? Záleží, koho se zeptáte. Lze najít pádné argumenty pro i proti. Dlouhodobé investory by ale měly zajímat zcela jiné faktory.
  • Akcie zbrojaře Raytheon se nacházejí u spodní limity rostoucího kanálu
    Akcie Raytheon (RTX.US) je americký výrobce pokročilých zbraňových systémů a technologií pro vojenský, letecký a kosmický průmysl. Mezi jeho kontraktory patří i soukromé společnosti, což ji odlišuje od společností jako Lockheed Martin (LMT.US), které spoléhají výhradně na státní zakázky.
  • Akcie zbrojařů ztrácí před summitem o Ukrajině, Rheinmetall převezme pracovníky Continentalu
    Akcie zbrojařských společností ztrácí před víkendovým summitem o Ukrajině, který se bude konat ve Švýcarsku. Rheinmetall také oznámil převzetí pracovníků výrobce autodílů Continental.
  • 📣 Akcie zdarma u XTB!
    - Díky rozvoji technologií je investování stále dostupnější a rozšířenější. Prostřednictvím vzdělávání a intenzivní propagace podporujeme individuální klienty, kteří investují své peníze, aby tuto technologii, která jim umožňuje řídit své investice snadno a intuitivně, využívali. -generální ředitel XTB Omar Arnaout
  • Akcie Zendesk rastú v premarkete o 50 %
    Akcie spoločnosti Zendesk (ZEN.US) vzrástli o viac ako 50 % v dnešnom premarkete. Podľa dostupných informácií sa Zendesk približuje k dosiahnutiu dohody s private equity spoločnosťami Hellman & Friedman a Permira. Výsledkom dohody bude, že PE firmy získajú Zendesk. Správa Dow Jones neponúka žiadne podrobnosti, ale hovorí, že dohoda môže byť dokončená v priebehu niekoľkých dní. Prichádza asi 2 týždne po tom, čo Zendesk ukončil neúspešnú ponuku na predaj.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy