Úterý 28. ledna 2025 05:01
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding

Rozbřesk: Auta jedou, do ECB míří španělský ministr a Venezuela vydá kryptoměnu

20.02.2018 09:12  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Sice zatím máme k dispozici jen předběžný odhad růstu české ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku, ale i tak se dá říct, že za jejím výborným výsledkem stojí především zpracovatelský průmysl. Ostatně jako už několik let za sebou. Nejvýznamnější částí tohoto průmyslu je přitom výroba osobních automobilů orientovaná především na trh zemí EU. Auta představují třetinu průmyslu, třetinu exportu a v podstatě přímo ovlivňují necelých deset procent celé ekonomiky. Přitom s pokračujícími výbornými výsledky se stále tlačí na mysl otázka, jak dlouho to tak ještě může být. Zvlášť, když boom poptávky po osobních automobilech v EU trvá téměř nepřetržitě od 2013.

Za touto otázkou můžeme přitom hledat hned dvě další. A sice, zda poptávka po nových vozech může růst i nadále, a pak především, zda tuzemští výrobky mají vůbec ještě kapacity vycházet této poptávce v ústrety. Nelze si nevšimnout, že situace na jednotlivých národních trzích EU se liší a rozhodně tam není poptávka nijak extra synchronizovaná, jak by se mohlo zdát. V zemích, kde boom poptávky po autech začal nejdříve, je vidět nasycení trhu už dnes. Tam, kde se spotřebitelé vzpamatovali z poslední recese (či dluhové krize) o něco později, jsou prodeje stále ještě na vzestupné fázi. Na optimismu přidávají i průzkumy mezi spotřebiteli zaměřené na zájem o nová auta. Zlom poptávky rozhodně neindikují, první známky blížící se nasycenosti už vidět jsou.

Druhou otázkou je, jak se s rostoucí poptávkou dokáže ještě poprat tuzemský automobilový průmysl, který v loňském roce vytvořil další nový rekord, co do počtu vyrobených aut. Má ještě vůbec prostor pro další zvyšování výroby, když od roku 2007-8 se jeho reálná produkce více než zdvojnásobila? Kam až může za stávajících podmínek produkce z aktuálních 1,4 mil. vozů při daných kapacitách ještě vzrůst? Z tohoto pohledu si už od automobilek zdaleka nemůžeme slibovat tak silnou podporu ekonomického růstu jako doposud, nehledě na optimistický – a současně neudržitelný – sedmiprocentní nárůst trhu EU v prvním měsíci letošního roku. Ale máme za ně vůbec nějakou náhradu? 

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna si včera podobně jako ostatní měny v regionu připsala drobný zisk, když otestovala hranici 25,30 EUR/CZK. Doma se jí žádné podpory v podobě nových dat či jestřábích komentářů nedostalo, a tak lze její drobné posílení nejspíše připsat na vrub všeobecně lepší náladě investorů po nedávných korekcích na hlavních trzích. 

Český dluhopisový trh se může těšit na další nadílku nových bondů od Ministerstva financí ČR, které včera zveřejnilo emisní kalendář na březen. Chtělo by na trzích umístit cenné papíry za celkem za 24 mld. korun se splatnostní 5-15 let. Emisní kalendář je tak zase o něco velkorysejší oproti těm předchozím (19 mld. za leden, 22 mld. za únor), nicméně opět míří především na střed a dlouhý konec křivky s cílem prodloužení durace státního dluhu. S ohledem na hrubou potřebu financování, kterou samo MF odhadlo na téměř 352 mld. korun (včetně plánovaného deficitu), by měly trhy počítat ve zbylých třech čtvrtletích s mnohem velkorysejší nabídkou dluhopisů…, tedy pokud nepřijde na řadu eurobond nebo výraznější použití rezerv. 

Zahraniční forex

Slabší obchodování zaviněné svátkem v USA přineslo jen málo vzruchu, přičemž eurodolar ani příliš nevykolejilo jmenování španělského ministra financí Luis de Guindose do bankovní rady ECB. EU v tomto výběru zjevně zavřela oči nad tím, že Guindos nemá hlubší backround v měnové politice a výběr je dán čistě politickým konsensem. Zajímavější volba pro trh bude za rok, až se bude volit nástupce prezidenta ECB Draghiho.

Dnes trh může zajímat německý index podnikatelské nálady ZEW a eventuálně spotřebitelská důvěra v eurozóně.

Ropa

Cena ropy Brent lehce stoupá nad 65 USD/barel, nicméně bez významnějších zpráv či dat nemá dostatek síly posunout se výrazněji jedním či druhým směrem. Jako zajímavost lze zmínit snahu Venezuely, která dnes vydá vlastní kryptoměnu s názvem „petro“. Ta by měla být kryta ropnými zásobami této latinskoamerické země (největšími na světě), což znamená, že si investoři budou de facto kupovat nárok na zisk z budoucnu vytěžených barelů venezuelské ropy.

Pokud extrahujeme od toho, že se ve své podstatě nejedná o kryptoměnu (základem je garance státu ropu vytěžit, tj. žádná decentralizace), otázkou je, zdali se investorům jejich investice vůbec vrátí. Produkce ve Venezuele totiž meziročně klesla o 20 % a je nejnižší za posledních 30 let (vyjma stávky na počátku tisíciletí). Domácí ropný průmysl trpí akutním nedostatek investic, všudy přítomnou korupcí a státní ropnou společnost řídí vojenští důstojníci. I tak je však možné, že se najdou „fajnšmekři“, kteří režimu poskytnou tolik potřebné dolary, nicméně slibovat si od tohoto experimentu zvrácení hospodářského kolapsu by bylo bláhové.

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Americké federální vládě hrozí další “shutdown”
    Euro opět stočí pozornost do Německa. Po výrazných ziscích z posledních týdnů ho tento víkend bude velmi zajímat výsledek sjezdu německých socialistů (SPD). Jde o hodně. Pokud dají delegáti zelenou vládní spolupráci s CDU/CSU, rozběhnou se detailní jednání a vše bude směřovat k pokračování vlády Angely Merkelové. Pokud delegáti řeknou “ne”, má německá kancléřka velký problém a v největší evropské ekonomice budou na spadnutí nové volby. To by se bezesporu na euru podepsalo negativně, zvlášť v předvečer italských voleb naplánovaných na začátek března.
  • Rozbřesk: Americké sankce tentokrát zaskočily rubl, který spadl na dvouletá minima
    Pád ruského rublu je jen dalším důkazem toho, že na rozvíjejících se trzích přituhuje. Po uvalení nových amerických sankcí (v reakci na britskou kauzu “novičok”) se rubl propadl na nejslabší úrovně za poslední dva roky a zdá se, že výprodeje nemusí být u konce.
  • Rozbřesk: Americké volby jsou stále nerozhodnuty, kryptoměny opět kolabují a Rusové opouštějí Cherson
    Tolik jen několik hlavních zpráv, které však mohou být již brzy ve finančním světě zcela zastíněny klíčovým makroekonomickým číslem týdne, kterým bude americká inflace za měsíc říjen. V jejím případě si jako již po několikáté (společně s trhem) myslíme, že by mělo dojít (v meziročním srovnání) ke zpomalení, ale tento rok jsme se v případě tohoto čísla tolikrát spálili, že se obáváme vynášet silné soudy. Každopádně překvapení není vyloučeno na obě strany a pokud k němu dojde, tak finanční trhy rychle zapomenou na to, co bylo vyjmenováno o několik řádků výše.
  • Rozbřesk: Americký HDP citelně zpomalí. Dolar ale dál válcuje euro
    Americká ekonomika bude dnes odpoledne reportovat výsledek za první kvartál, který nebude vypadat příliš lichotivě (náš nowcast Stopař dokonce naznačuje propad HDP). Ve stejný okamžik dolar válcuje většinu měn vyspělých zemí v čele s eurem a japonským yenem. Jak to jde spolu dohromady?
  • Rozbřesk: Americký HDP vykáže ve druhém kvartále raketový růst
    Od červnového zasedání Fedu učinila americká ekonomika pokrok, ten však není natolik výživný, aby centrální banka oznámila přechod k útlumu měnové expanze. Od okamžiku, kdy Fed oficiálně oznámí redukci nákupu dluhopisů (aktuálně 120 mld. měsíčně), jsme tedy stále vzdáleni minimálně měsíc a půl. Neformálně se však tak může stát již na konci srpna na pravidelném sympoziu o měnové politice v americkém Jackson Hole. Neboť jak na své tiskovce prozradil šéf Fedu Powell, již na aktuálním zasedání FOMC proběhla poměrně hluboká diskuse na toto téma.
  • Rozbřesk: Američané snášejí inflační vlnu hůře než Evropané
    Páteční čísla jako by trhům vyrazila dech - maloobchod ve Spojených státech v prosinci nejenže podle očekávání nerostl, ale naopak velmi prudce poklesl (o 1,9 % meziměsíčně a o 2,3 % bez zahrnutí automobilů). Velmi prudce poklesly zejména online prodeje - o 8,7 %, což je jeden z nejprudších meziměsíčních propadů v historii. Kde je problém? Zdá se, jako by před Vánocemi začal mít americký spotřebitel “vážný” problém s inflací. To ostatně potvrdil i pokles ostře sledované spotřebitelské nálady (podle Uni Michigan), a to právě kvůli inflaci. Dlouhodobá inflační očekávání vyskočila podle spotřebitelského průzkumu na 3,1 % - to je nejvyšší úroveň za více než dekádu.
  • Rozbřesk: Anatomie strachu z krachu americko-čínských jednání
    Akciové trhy zaznamenaly třetí ztrátu v řadě. Hlavním důvodem je pokračující nejistota ohledně výsledku americko-čínských jednání. Pozitivní vývoj na trzích v posledních týdnech totiž do značné míry souvisel právě se sázkami na brzké uzavření čínsko-americké dohody. Poslední výsledková sezóna by sama o sobě takový důvod k optimismu a dobývání nových historických maxim nevyvolala - zisky sice zhruba v 80 % překvapily pozitivně, ovšem tržby jenom v 60 % a značná část podniků opět nakonec přepisovala své výhledy na příští rok směrem dolů. Slábnoucí globální růst se tak na výhledu na příští rok začíná víc a víc podepisovat. Kombinace slabších odhadovaných zisků a vyšších cen akcií se podepisuje na napjatých valuacích - akcie v USA začínají být viditelně drahé. Odchylka poměru ceny a očekávaných zisků (PE) od dlouhodobého průměru přesahuje dlouhodobý průměr o více než dvě směrodatné odchylky. Není tedy divu, že jsou akcie z případného krachu americko-čínských rozhovorů nervózní.
  • Rozbřesk: Anatomie tureckého strachu…
    Situace na rozvíjejících se trzích v posledních kvartálech není vůbec růžová. Vidina dražšího dolaru v kombinaci se strachem z globální obchodní války těm nejslabším “podráží nohy”. Od minulého roku proto musel Mezinárodní měnový fond pomoci již šestnácti rozvíjejícím se trhům a jeho záchranářské práce pravděpodobně nejsou u konce.
  • Rozbřesk: Ani čísla z amerického trhu práce asi s eurodolarem nepohnou
    Eurodolar zůstává mezi svátky i nadále víceméně stabilní. Dnes odpoledne budou zveřejněna týdenní čísla z USA v podobě žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Otázkou je, zda i v případě negativního překvapení jsou schopny vytrhnout eurodolar z letargie, zejména když americký trh práce byl v posledních třech měsících v lepším stavu, než se čekalo.
  • Rozbřesk: Astronomický dluh Řecku zůstává, mění se věřitelé a podmínky
    Asi málokoho překvapí, že Řecko dostalo „na poslední chvíli“ balík peněz ze záchranného fondu a zřejmě i od MMF za úspěšné plnění reformního programu, aby mohlo dostát svým závazkům vůči věřitelům. Tentokrát se jedná o 8,5 mld. eur, na kterých se bude i tentokrát podílet MMF. Splatné dluhopisy tak tato země bude moci uhradit novými půjčkami a vše poběží dál, tak jako doposud. Astronomický dluh země tím zůstává, mění se pouze věřitelé a podmínky půjček. Opět se sníží zastoupení dluhopisů a krátkodobých poukázek, které se na státním dluhu podílely na konci března už jen necelými 22 %, a naopak vzroste váha institucionálních věřitelů, kterým tato země dluží už 233 miliard euro.
  • Rozbřesk: Auta udávají směr nejenom německé ekonomice
    Ani září, jak se zdá, nepřineslo žádoucí obrat ve vývoji německého hospodářství. Podle předběžného a tedy i neúplného indexu nákupních manažerů se situace ani nezačala stabilizovat a dále se zhoršuje. Už samotný výčet aktuálních hodnot PMI dává tušit, že německá recese je skutečností a náznak jejího konce vidět není. Pokles zaznamenal nejenom celkový PMI, ale i služby, a zvláště pak průmyslový index nákupních manažerů, který se dostal dokonce na více než desetileté minimum.
  • Rozbřesk: Automobilový průmysl na dně
    V březnu o více než polovinu, v dubnu o tři čtvrtiny a v květnu znovu o polovinu propadl trh s novými osobními automobily v EU. Alespoň tak vyznívají výsledky registrací nových vozů, které dnes zveřejnila belgická ACEA. Za prvních pět měsíců letošního roku se tak trh měřený počtem registrací smrsknul o téměř 42 %, respektive o 2,3 milionů vozů. Důvody netřeba dalece hledat, je to koronavirus a vše s ním spojené, co se dá označit jako nabídkový šok.
  • Rozbřesk: Automobilový průmysl přepisuje výhled české ekonomiky
    Podle nejnovějších výsledků se automobilový trh v zemích EU v prvních dvou měsících roku – a tedy před rozvinutím koronavirové nákazy – meziročně propadl o 7,4 %. Poptávka na pěti největších národních trzích v rámci EU stejně jako na britském klesá, a tak zvýšený zájem o nové vozy na několika málo nejmenších tento trend nemohlo nijak citelně ovlivnit. Nejvíce tento útlum zatím pocítily francouzské a italské automobilky, nicméně je jen otázkou krátkého času, kdy pokles zájmu zaznamenají asi všichni. Poté, co někteří výrobci začali mít problém s dodávkami komponent z Číny, se tak rýsuje problém úplně jiný a mnohem zásadnější.
  • Rozbřesk: Automobilový trh EU na začátku roku propadl
    Letošní první čísla o registracích osobních automobilů v EU nedopadla rozhodně dobře. Úspěšný finiš loňského roku tak vystřídal propad o 7,5 %, který nelze svádět na vysoké srovnávací základy, protože ani loňský leden nepatřil pro prodejce mezi úspěšné měsíce. Jestli lze rychle najít nějaký důvod k mizerným lednovým číslům, tak to spíš bude až příliš svižný růst trhu v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy se zájemci novými vozy „předzásobili“. Když se podíváme na pět největších evropských trhů, tak ani na jednom z nich se v lednu neprodalo více vozů než loni. Jen ve Francii se snížil počet nově registrovaných vozů o 13,4 %, v Německu o 7,3 % a v celé EU pak o necelých 90 tisíc. Tedy pokud v zájmu konzistentnosti časových řad započítáme i Británii, která už stojí mimo statistiky EU.
  • Rozbřesk: Bank of England nečekaně a mimo zasedání snižuje úrokové sazby
    Ekonomická data dál zůstávají ve stínu koronaviru. Ne proto, že by nebyla důležitá, ale především proto, že přicházejí se zpožděním a novou „realitu“ v podstatě ještě nestihla zachytit. Týká se to vlastně i české únorové inflace, která se sice znovu vzdálila cílové hodnotě centrální banky, nicméně pravděpodobně rozhodně ne na dlouho.
  • Rozbřesk: Bank of England odpoledne přihodí 25bps, MNB překvapivě sazbu zvýšila o 50 bps
    Trvalo to dlouhých 28 let, než byl Fed opět donucen k tomu, aby zvýšil oficiální úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Na včerejším zasedání se tak stalo, přičemž nová červencová prognóza věští, že show Fedu letos ani zdaleka nekončí. Ještě do konce tohoto roku by američtí centrální bankéři chtěli vidět hlavní sazbu Fedu v rozmezí 3,25-3,5 %, což představuje nárůst o dalších 175 bazických bodů. To je poměrně dost na to, že do Silvestra zbývají jen čtyři zasedání.
  • Rozbřesk: Bank of Japan, Fed a ČNB. Kdo z nich překvapí?
    Čeká nás další týden ve znamení centrálních bank, po kterém by trhy měly začít pomalu ale jistě upadat do hlubšího srpnového “odpočinku” spojeného s ještě nižší likviditou.
  • Rozbřesk: Barel ropy za 100 dolarů? Zapomeňte…
    Březnový výplach, dubnový kolaps, květnová rally a konečně červnová a červencová nuda. Tak by se dalo ve zkratce shrnout dění na ropném trhu posledních pěti měsíců, kterému nejprve dominovala extrémní volatilita, jež v průběhu léta vystřídala nebývalá cenová stabilita, když se ropa Brent zatvrzele drží na úrovni 40 USD/barel. Aktuální obchodní seance tak sice příliš vzrušení nenabízejí, za pozornost nicméně stojí, jak vlastně korona-krize poznamenala střednědobý a dlouhodobý výhled na cenu ropy.
  • Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
    Ještě než začnou přicházet nová data za poslední čtvrtletí ovlivněná dalším částečným lockdownem, budeme se moci těšit alespoň těmi starými. A tím hlavním je samozřejmě HDP za třetí kvartál, který nakonec dopadl o poznání lépe, než naznačoval bleskový odhad. Na místo o 6,2 % česká ekonomika podle zpřesněných dat rostla o 0,7procentního bodu rychleji a současně tak i její meziroční pokles byl výrazně pomalejší. Hlavní zásluhu na tomto výsledku měl tentokrát průmysl následovaný obchodem, dopravou, restauracemi a hotely. Zbylá odvětví rovněž přispěla k oživení ekonomiky, i když podstatně menší měrou. Výsledky HDP tak ukázaly, že se hospodářství dokázalo velmi rychle oklepat z propadu druhého čtvrtletí, i když zcela vykrýt jej podle očekávání nemohlo.
  • Rozbřesk: Benda chce rychlejší růst sazeb, volby mohou tlak na ČNB ještě zvýšit
    Čeští centrální bankéři začínají znovu hlasitěji šermovat zbraněmi. Vojtěch Benda z ČNB se včera jednoznačně přihlásil...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex