Sobota 21. prosince 2024 19:56
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Nastroje

Chiméry měnové politiky?

14.12.2017 17:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Blíží se nám poslední zasedání ČNB v letošním roce, což je obvykle čas na takovou malou bilanci. ČNB letos v dubnu ukončila jedno lehce rozporuplné opatření měnové politiky, aby nastartovala další, které mi nepřipadá nutné.

Ale popořádku. K intervencím bylo popsáno dost – můj názor je ten, že vzhledem k minimálním rozdílům v ekonomickém růstu či v inflačním vývoji mezi ČR a ostatními zeměmi regionu v intervenčních letech nelze dovodit jejich vysokou efektivnost. A že deflační hrozba, kterou byly odůvodněny, byla trochu přehnaná. Na této minulosti však již nyní nezáleží.

Na čem ano, je měnová politika současná a příští. A ta dle mého znovu reaguje na podobně nadhodnocenou hrozbu, tentokrát v podobě inflace vysoké. Do jisté míry je inflační obava pochopitelná – ekonomika roste nebývale silně a článků o tom, jak je trh práce utažený a jak zaměstnanci žádají dvouciferný růst platů, je více než o sestavovaní vlády. To všechno dále umocňuje vysoká inflace – měnově-politická (MPI) i poptávková byly v říjnu na úrovni 3 %, což jsou hodnoty na vrchním okraji tolerančního pásma ČNB. Situace je tedy jasná, ne?

Není -  a proto se domnívám, že z pohledu režimu striktního inflačního cílování by ČNB neměla měnovou politiku utahovat. Tento nyní téměř kacířský názor – analytici i centrální bankéři skoro unisono volají po vyšších sazbách – opírám o skutečnost, že inflace je „poptávková“ jen z malé části.

Zaprvé, tříprocentní říjnová měnově-politická inflace (MPI) byla z necelé poloviny (1.4 p.b.) důsledkem růstu cen potravin: kdyby ceny potravin meziročně nyní stagnovaly, MPI by dnes byla citelně pod 2 %. Ani její druhý největší přispěvatel, inflace poptávková neboli (od května v mluvě ČNB) jádrová, neukazuje na skutečné poptávkové tlaky, které by bylo třeba krotit sazbami. Nejen že příspěvek jádrové inflace k růstu MPI byl stejný jako u potravin (1.4 p.b.), ale i struktura nevykazuje znaky toho, že by spotřeba domácností tahala nahoru ceny. Posuďte sami.

Jádrová inflace v posledních 12 měsících vzrostla jen díky službám, což na první pohled potvrzuje narativ poptávkou tažené inflace. Česká inflace služeb však nezrcadlí nic takového, nýbrž pouze dva faktory - zavedení EET a nemovitostní bublinu. Za urychlením inflace služeb z 1,6 % v říjnu 2016 na 3 % v únoru 2017 totiž z 85 procent (1,2 p.b.) stojí ceny v restauracích a imputované nájemné! To první je zcela důsledkem EET, to druhé pak důsledkem rychle rostoucích cen nemovitostí v kombinaci se zdvojnásobením jejich váhy ve spotřebitelském cenovém indexu (další akcelerace cen služeb až na 4 % koncem 3Q17 pak odráží další růst cen nemovitostí). Zatímco ceny nemovitostí alespoň teoreticky lze krotit sazbami ČNB – jakkoliv je to nepřesný nástroj – u EET je nepoptávkový charakter růstu cen evidentní.


Jinými slovy to, že ČNB letos zvedla dvakrát sazby a že tak na svém zasedání před Vánocemi možná opět učiní, je primárně důsledkem potravin, EET a cen nemovitostí (které má dle slov šéfa finanční stability Fraita za přehnané i samotná ČNB). Protože tyto efekty z inflace brzy vypadnou – ostatně, listopadová MPI, zveřejněna 11. prosince, to svým poklesem o 0,3 p.b. již ukazuje – vpřed hledící měnová politika v režimu striktního inflačního cílování by na ně reagovat neměla.  Proč to tedy dělá?

Ačkoliv je teoreticky český měnově-politický režim skutečně režimem inflačního cílování, prakticky přihlíží i k jiným faktorům. Takovými jsou v současnosti možné oslabení stále překoupené koruny a úvaha, že ve stávající situaci obecné euforie je možné relativně bezbolestně sazby znormalizovat pro další recesi, která není otázkou „zda“ ale „kdy“.  Ostatně, měnová-politika je, jako každá jiná, uměním dovoleného a možného.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • CHF/JPY na nejvyšších úrovní
    CHF/JPY v letošním roce vytrvale stoupá vzhůru a dosáhla nejvyšších úrovní za nejméně čtyřicet let od počátku oficiálních záznamů. Pár v současné době atakuje tato rekordní maxima v blízkosti oblasti 164,00, jejichž překonání by trh posunulo do neprobádaných vod. Na denním grafu oscilátory momenta signalizují překoupené podmínky. Týdenní ukazatel RSI se sice vyrovnal, ale zůstává nad úrovní 70, zatímco ukazatel Stochastic je na nejvyšším bodě za nejméně tři desetiletí.
  • CHF/JPY se blíží ke svému historickém maximu
    CHF/JPY zažil v letošním roce mohutný nárust a výstup na nová historická maxima. V září se tato rally zastavila a ceny korigovaly níže, ale minulý týden se kupci vrátili zpět, což pár posílilo a přiblížilo ho k těmto rekordním hodnotám na pouhé 1 %. Celkově zůstává CHF/JPY v jasném vzestupném trendu, což se odráží ve vzestupném sklonu jednoduchých klouzavých průměrů (SMA) na týdenním časovém rámci.
  • CHF/JPY se nachází v korekci
    CHF/JPY zažívá klesající seanci v řadě poté, co zaznamenal historické maximum 161,64. Od minima z 13. ledna 2023 na úrovni 137,42 se jedná o téměř exponenciální pohyb a stejně jako ostatní páry JPY ani CHF/JPY nezažil od výprodeje v polovině března pořádnou korekci.
  • CHF/JPY tlačí cenu vzhůru a vytváří nová maxima
    CHF/JPY minulý týden vzrostl na nejvyšší úroveň za nejméně čtyřicet let od počátku oficiálních záznamů. Cena dosáhla nového rekordního maxima 170,52 a následně ustoupila, nikoli však dramaticky. Celkově zůstává dlouhodobá struktura vyšších maxim a vyšších minim neporušená a udržuje pár v jasném vzestupném trendu. Týdenní oscilátory naznačují, že vzestupné momentum ztrácí na síle, což odráží poslední stažení trhu. RSI se obrátil dolů poté, co dosáhl své překoupené úrovně blízko 70, zatímco MACD se zploštil pod svou červenou spouštěcí linii.
  • CHF/JPY zažívá ústup v podobě poklesu
    CHF/JPY zaznamenal v posledních týdnech menší ústup poté, co v listopadu dosáhl rekordní hodnoty. Přesto zůstává v platnosti struktura vyšších maxim a vyšších minim, což naznačuje, že trh zůstává v širším rostoucím trendu. Momentové oscilátory se nacházejí poblíž svých neutrálních úrovní a poskytují jen málo vodítek k tomu, co bude následovat. Index RSI se pohybuje kolem své úrovně 50, a přestože je ukazatel MACD stále záporný, v současné době se snaží překonat svou červenou spouštěcí linii.
  • CHF / JPY – 2.11. 2018
    CHF/JPY vytvořil drobné dno okolo 111,55 a odskočil více než 100 pipsů z této úrovně. Parita dosáhla maxima na úrovni 112,95 a v současné době obchoduje kolem 113.
  • CHF / JPY – 8. 2. 2019
    CHF/JPY se obchoduje v posledních třech dnech v úzkém rozmezí mezi 110,04 a 109,41. Došlo Intraday high 109.64 a v současné době se obchoduje kolem 109.60.
  • CHF po nezdařeném referendu oslabuje, komodity včera posílily, aukce mléka na Novém Zélandu, projevy členů Fedu; analýza USD/JPY, DAXu, AUD/NZD
    Ropa, zlato a stříbro se včera odrazily ode dna, když horší čínská data (PMI) posílila sázky na dodatečné ...
  • Chicagský PMI v USA výrazně pod očekáváním
    Mnohem slabší než očekávaný regionální chicagský index PMI lze "interpretovat" jako součást obecně slabších prosincových makročtení v USA. Efekt zpožděného zvyšování sazeb Fedu? Zdroj: Bloomberg Financial LP.
  • Chile jako první z rozvojových trhů začalo snižovat úrokové sazby. Budou následovat další země včetně těch v Evropě?
    Chile oznámilo nečekaně razantní snížení úrokových sazeb. Stává se tak prvním rozvojovým trhem, který v současném cyklu začal s jejich uvolňováním. Tento krok může být katalyzátorem, který odstartuje rozsáhlejší uvolňování úrokových sazeb napříč rozvojovými ekonomikami. Právě ty totiž v minulosti zpřísnily sazby velmi rychle, aby tím stihly dostat rostoucí inflaci pod kontrolu. K Chile se tak nyní možná přidají další země Latinské Ameriky i rozvíjející se trhy v Evropě. Naopak rozvojové země v Asii mohou v tomto ohledu zaostávat. Úrokové sazby se v této oblasti nezvyšovaly tak agresivně a tamní rozvojové trhy tím pádem nemají nyní tak velký manévrovací prostor. Celá situace může zvýšit atraktivitu akcií rozvojových trhů i obligací v tamních měnách.
  • China and US-Led Efforts to Replenish Depleted Oil Stocks Expected to Drive Demand
    Analysts and traders suggest that a drive to replenish depleted oil stocks, particularly in China, the United States, and Europe, could bolster demand and prices in the coming months. This expectation comes amid tensions in the Middle East, which pose threats to key shipping lanes.
  • China Evergrande Group zvýšila tempo splácení dluhu
    China Evergrande Group oznámila, že společnost pod tlakem vlády, aby zaplatila své dluhy, obnovila výstavbu většiny svých projektů. Podle prohlášení společnosti bylo obnoveno téměř 92 % realitních projektů Evergrande, oproti 50 % v září. Počet pracovníků zapojených do projektů, u nichž byla obnovena výstavba, se od září zvýšil na 89 000 o 31 %. Evergrande se potýká s více než 300 miliardami dolarů v závazcích, protože vládní kampaň na snížení dluhu developerů a omezení let spekulací na trhu s bydlením ovlivnila situaci. S obavami, že prohlubující se průmyslová krize by poškodila hospodářský růst a podkopala sociální stabilitu, začal Peking omezovat financování některých developerů i kupujících domů. Čínská centrální banka ve svém čtvrtletním prohlášení o měnové politice slíbila posílit podporu ekonomiky, a zároveň opakuje svůj cíl podporovat silný růst v sektoru nemovitostí a zároveň chránit práva kupujících nemovitostí a plně uspokojit poptávku. Podle Wang Menghui, ministra pro bydlení a rozvoj měst a venkova, bude vláda usilovat o stabilizaci půdy a cen bydlení a zajistit přiměřenou poptávku. Evergrande bude potřebovat maximální produktivitu, aby mohla během tohoto měsíce poskytnout 39 000 bytů ve 115 projektech. Společnost také uvedla, že více než 80 % obchodních partnerů Evergrande, jako jsou dekoratéři a stálí dodavatelé materiálů, obnovilo spolupráci se společností. Kromě závazků vůči bankám, dodavatelům a individuálním investorům v produktech správy kapitálu má Evergrande dluhopisy v hodnotě 7,4 mld. dolarů se splatností v roce 2022. Společnost očekává, že v úterý zaplatí kupon ve výši asi 255 milionů dolarů na dvoudolarové bankovky. Většina offshore dolarových bankovek se obchoduje pod 0,23 dolaru za dolar. Akcie Evergrande letos klesly o 90 %.
  • China Mobile
    Největší čínský telekomunikační operátor loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i tržby. Podnik poprvé za deset let zvýší výplatu dividendy. Čistý zisk se zvýšil o 0,2 procenta na 108,7 miliardy jüanů. China Mobile je jeden ze tří státem vlastněných telekomunikačních operátorů, již vláda přikázala snížit ceny. Kvůli tomu firmy letos čekají tlak na výnosy.
  • China Pursues Soybean Self-Sufficiency Amid Global Tensions
    China’s efforts to achieve self-reliance in soybeans, a vital resource for both human and animal protein consumption, are causing shifts in global agricultural trade patterns.
  • China’s economy picks up pace, oil starts to rise
    Oil prices firmed slightly on Tuesday after falling 2% in the previous session, while stronger economic data from China helped and boosted the demand outlook.
  • CHINESE YUAN BREACHED 6.20 FOR THE FIRST TIME IN 10 MONTHS
    USDCNH breached 6.20 for the first time in 10 months. Maximum of the day was recorded near 6.2122. Chinese Yuan lost...
  • CHINESE YUAN BREACHED 6.20 FOR THE FIRST TIME IN 10 MONTHS
    USDCNH breached 6.20 for the first time in 10 months. Maximum of the day was recorded near 6.2122. Chinese Yuan lost...
  • Chladnúce očakávania
    Trhový sentimentOd pondelka naznačujeme, že ani negatívnej...
  • CHN.cash klesl pod klíčovou úroveň podpory 📉
    Futures na index HSCEI (CHN.cash) dnes snížil ztráty o téměř 2 % a nyní ztrácí -0,8 %, čínský benchmark se však cítil hluboko pod zónou podpory SMA200 na úrovni 59450 a index se pod ní stále obchoduje.
  • 🚩CHN.cash posiluje o 1,4 % navzdory tomu, že agentura Fitch snížila výhled pro Čínu na negativní
    Futures na čínský akciový index Hang Seng (CHN.cash) dnes po velmi silné seanci v Číně rostou nad 6000 bodů. Agentura Fitch Ratings revidovala výhled čínské ekonomiky na negativní, přičemž potvrdila rating A+. Další agentura, Moody's, v prosinci uvalila na čínský úvěrový rating varování o jeho snížení. Moody's se odvolávala na náklady na záchranu místních vlád a státních firem a zároveň na zvládnutí krize v oblasti nemovitostí. Agentura Fitch však neočekává další deflaci v zemi, což lze i přes snížený celkový výhled považovat za poměrně býčí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024