Neděle 22. prosince 2024 04:13
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Rozbřesk: OPEC trhy nezklamal – dohoda prodloužena do konce roku 2018

01.12.2017 09:13  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společenství států OPEC+ se včera ve Vídni dohodlo na prodloužení dohody na omezení produkce do konce roku 2018. Ačkoli samotné jednání trvalo možná až nečekaně dlouho, výsledek vysoká očekávání trhů nezklamal. Spíše naopak, tím, že se k dohodě přidávají rovněž státy doposud stojící mimo - Nigérie a Libye (dohromady s kvótou 2,8 mbd), vyslal OPEC jasný jestřábí signál všem pochybovačům.

Zmíněná délka vyjednávání však nejspíše souvisí s debatou na téma, jakou míru flexibility by měla dohoda obsahovat. V tomto smyslu vystupují do popředí především ruské obavy z možného přílišného utažení ropného trhu spolu s tím, jak bude vrcholit jeho rebalancování (tj. snížení globálních zásob ropy a ropných produktů k pětiletému průměru). To by totiž v praxi znamenalo výraznější růst cen ropy, tedy vítaný stimul pro americké producenty tzv. břidlicové ropy k převzetí části tržního podílu. Proto bude důležité další zasedání OPEC+ v červnu příštího roku, které zmíněnou flexibilitu poskytuje, neboť právě zde by mohlo dojít k případné revizi dohody.

Jestli nakonec producentské státy k této revizi přistoupí, bude záležet na tržních podmínkách v příštím roce. Na straně poptávky se prozatím jeví čísla pro růst spotřeby v roce 2018 solidně, což reflektuje dobrý stav globální ekonomiky. I když panuje nejistota ohledně konkrétního zvýšení spotřeby (OPEC tradičně predikuje optimističtější nárůst než IEA), nárůst cca o 1,5 mbd by měl hrát producentům ropy do karet.

Nabídková strana bude na jedné straně reflektovat disciplinovanost zemí OPEC+ dodržovat stanovené limity. Ta je sice doposud na nadstandardní úrovni, ovšem zakomponování Libye a Nigérie, stejně jako jistá nevyzpytatelnost Iráku, ale i Íránu a Venezuely, přidává do hry nemalou míru nejistoty. Na straně druhé pak samozřejmě stojí američtí producenti, kterým dohoda zajisté neuškodí. Právě naopak, již teď solidně zajištění producenti mohou nadále pokračovat v robustním nárůstu produkce (očekávání až o 1 mbd meziročně), která minulý týden dosáhla na 9,7 mbd.

V našem základním scénáři nadále počítáme s cenami ropy v blízkosti 60 USD/barel, za rok 2018 pak v průměru 58 USD/barel. Předpokládáme, že postupné rebalancování trhu s ropou by tedy nemělo znamenat výrazný růst cen ropy, neboť právě potenciál amerických producentů aktivně vstoupit na trh by měl tyto tlaky limitovat.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna se vrátila nad 25,50 EUR/CZK. Podepisovaly se na ní vedle pozvolna rostoucího napětí na globálních trzích také slabé čínské akcie v kombinaci s růstem sazeb v Koreji, které drží rozvíjející se trhy pod lehkým tlakem, a to bere koruně vítr z plachet.

Dnes bude důležité sledovat revizi českého HDP. Vyšší číslo ukazující na rychlou dynamiku spotřeby by české ekonomice mohlo pomoci.

Zahraniční forex

Kurz eurodolaru prožil ve čtvrtek zajímavou seanci, když překvapivě nižší než očekávaná inflace v eurozóně jej poslala nejprve dolů, aby následně přišlo vybírání (dolarových) zisků, které přišlo bez ohledu na dobrá americká čísla (spotřebitelské výdaje). Volatilitu eurodolaru mohla nicméně přivodit i aktivita amerického Senátu v otázce schvalování daňové reformy.

Dnes by mohla dolar oslovit další sada důležitých čísel, která napoví, jak si americká ekonomika vede v posledním čtvrtletí roku (konkrétně půjde o index ISM z průmyslu a výdaje ve stavebnictví).

Ropa

Včerejší prodloužení dohody států OPEC+ nemělo na cenu ropy Brent zásadní dopad, nadále se obchodovala nad hranicí 63 USD/barel. Důvodem je, že s tímto scénářem již trhy ve své ceně v podstatě počítaly, nebyly proto důvody pro výraznější korekci.

Dnes nás budou zajímat data Baker Hughes o aktivitě amerických producentů. Těm jistě přijde více než vhod ujištění států OPEC+ o pokračujícím omezování produkce. Jak moc z ní američtí producenti dokáží (vy)těžit však budeme schopni říct nejspíš až s odstupem několika měsíců. 

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: OPEC+ je připraven dále podpořit cenu ropy. Na jak dlouho?
    Ropa Brent se v posledních týdnech usadila poblíž úrovně 40 dolarů za barel, povzbuzena postupujícím rebalancováním ropného trhu. Ten sice nadále zůstává v poměrně citelném přebytku, oproti dubnovému kolapsu se však jedná o významný progres, který by měl v příštích měsících dále nabírat na síle. Zásluhu na tom bude mít jak oživení ropné poptávky v souvislosti s otevíráním ekonomik, tak rekordní omezování produkce členskými zeměmi OPEC+.
  • Rozbřesk: OPEC míří k omezení těžby. Zastaví propad cen ropy?
    Ropný trh s napětím vyhlíží hlavní událost tohoto roku, kterou bude dnešní zasedání států OPEC a partnerských zemí v čele s Ruskem (OPEC+). Ty před sebou mají jasný úkol – zabránit dalšímu propadu cen ropy, které jen za poslední dva měsíce ztratily 30 %. Jak toho dosáhnout? Na scénu by se měly vrátit těžební škrty, otázkou však zůstává jak jejich rozsah a rozdělení mezi jednotlivé státy, tak i finální komunikace.
  • Rozbřesk: OPEC+ na rozcestí: dojde k navýšení těžby?
    Vídeňská centrála kartelu OPEC zažila již nespočet napjatých jednání, dnes a zítra tomu nebude jinak. Po 18 měsících, kdy kartel společně s dalšími 10 zeměmi tlumí produkci, nastává zlomový moment. Producenti budou totiž rozhodovat o postupném uvolňování těžebních limitů, což sice není po chuti všem členským zemím, nicméně dva hlavní pilíře dohody – Saúdská Arábie a Rusko – jsou v tomto zdá se zajedno.
  • Rozbřesk: OPEC+ navzdory napjatému trhu snižuje produkci ropy a přidává evropské ekonomice další ránu
    Členové sdružení OPEC+ se na včerejším zasedání rozhodli omezit od listopadu produkci o 2 miliony barelů denně (mbpd) oproti kvótám platným v současnosti. Ve skutečnosti tak sice bude produkce nižší asi "jen" kolem 1 milionu bpd, neboť těžba v řadě zemí v poslední době kvótám neodpovídala, ale i to je pro stomiliónový trh rozhodně citelné množství, obzvlášť v dnešní době. Tržní reakce byla nicméně prozatím relativně opatrná - barel Brentu zdražil na 93,3 USD/barel, což značí, že trh do velké míry s podobným vývojem počítal.
  • Rozbřesk: OPEC+ pokračuje v těžebních škrtech. Kdo je vítěz a kdo poražený?
    Producentské státy kartelu OPEC včera oficiálně potvrdily prodloužení dohody na omezení těžby o dalších devět měsíců. Šlo vlastně o formální razítko na politickou dohodu mezi ruským prezidentem Putinem a saúdským princem bin Salmánem, kteří oznámili pokračující těžební škrty v rozsahu 1,2 mil. barelů denně jako hotovou věc již na víkendovém summitu G20 v Japonsku. Ropný trh s tímto scénářem fakticky počítal, proto ani cenová reakce nebyla nikterak dramatická. Jestli je však na aktuální dohodě něco fascinujícího, pak je to pozadí jejího zrodu a následná komunikace.
  • Rozbřesk: OPEC prodlouží dohodu a svět poroste nejrychleji za 10 let
    Poslední rok se přepisují výhledy světové ekonomiky vesměs směrem vzhůru a obzvlášť to platí pro eurozónu. Jedním z hlavních důvodů jsou velice příznivé finanční podmínky - přes jistý nárůst zůstávají výnosy na hlavních trzích nízké, rostou akciové trhy, rizikové přirážky na korporátních dluhopisech jsou nedaleko minim a především volatilitia na hlavních trzích stále zůstává pod bodem mrazu. Index implikované volatility (na S&P500) VIX sice v posledních dnech trochu povyrostl, stále se ovšem poslední půlrok po většinu času pohyboval pod kritickou hodnotou 10 bodů - na dostřel od historických minim. Co to všechno znamená?
  • Rozbřesk: OPEC prodlužuje dohodu na omezení produkce ropy, cena však klesla
    Ačkoliv schůzka OPECu a ostatních producentů nepřinesla výraznější překvapení oproti tomu, co bylo naznačeno v předstihu, tak se po ní cena ropy propadla asi o 5 %.
  • Rozbřesk: OPEC+ prodlužuje produkční škrty a další adept na překvapení roku...
    Cenu za nejhorší odhad roku by bezesporu mohla vyhrát sázka analytiků na další růst americké nezaměstnanosti. Zatímco ekonomové očekávali na základě týdenních čísel z úřadů práce ztrátu více než sedmi milionů pracovních míst, ve skutečnosti americký trh práce zaznamenal historicky nejvyšší čistý přírůstek pracovních míst, a to více než 2,5 milionu pracovníků. Ve finále tak nedošlo ani k dalšímu nárůstu míry nezaměstnanosti na 19%, ale naopak k jejímu poklesu na 13,3%. Za velkou část překvapení mohly tři sektory, které byly v průběhu pandemie nejvíce zasaženy - pohostinství, hoteliérství, maloobchod a zdravotní péče.
  • Rozbřesk: OPEC+ ropnému trhu neulevil, na Wall Street další výplach technologií
    Cenový šok v podobě raketového zdražení zemního plynu, uhlí nebo elektřiny se zvolna přelévá také na globální ropný trh, a to navzdory včerejší dohodě států OPEC+ na dalším rozvolnění produkčních škrtů. Minimálně část trhu totiž očekávala ještě agresivnější růst produkce ze strany Saúdské Arábie a spol. než finálních 400 tis. barelů denně (v listopadu), díky čemuž se ropa Brent vyhoupla až k hranici 82 dolarů za barel, tj. nejvyšší úrovni za poslední tři roky.
  • Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
    Čeká nás o něco klidnější týden bez velkých rozhodnutí Fedu a ECB. Pozornost se asi soustředí jednak na setkání OPEC s Ruskem ve Vídni (více v části o komoditách) a současně na první setkání ministrů financí eurozóny (euroskupiny) se svým italským protějškem Giovanni Trio. Ten by měl představit rozpočtové plány nové italské vlády. A ty alespoň v obecné rovině “na papíře” stále počítají s kombinací nákladných opatření - zavedením základního příjmu 780 eur měsíčně a zavedení rovné daně (na úrovni 15-20 %).
  • Rozbřesk: Opice v Thajsku bez práce, aneb o povaze šoků
    Opice v Thajsku přišly o práci. Nedávné rozhodnutí britských maloobchodních řetězců vyhlásit bojkot na kokosové ořechy sbírané opicemi dost možná osvobodí řady makaků od stereotypní otrocké práce. Na druhou stranu bojkot kokosových produktů ze strany západních řetězců představuje jen další negativní ekonomický šok v tomto již tak zpackaném roce.
  • Rozbřesk: O přecitlivělé koruně a polské ústavní krizi
    Začátek prázdnin ukazuje, že korunu dokáže v tuto chvíli potrápit prakticky cokoliv. Ať to byly nejprve problémy širších rozvíjejících se trhů jako turecká lira nebo mexické peso, později strach z měnové expanze maďarské centrální banky, německá politická krize a v neposlední řadě eskalace polské ústavní krize.
  • Rozbřesk: Optimismus podnikatelům ani spotřebitelům nechybí
    Zatímco německou politickou scénu čeká několikaměsíční vyjednávání o nové vládní koalici, tamní ekonomice se i nadále vede velmi dobře. Na tvrdá data za třetí kvartál je sice zatím ještě brzy, nicméně průzkumy mezi podnikateli naznačují, že německé hospodářství neztrácí na tempu. Nakonec to potvrzuje i včera zveřejněné Ifo, které zůstalo nad dlouhodobým průměrem, i když se opět mírně vzdálilo od svých letošních maxim. Pozitivní je především fakt, že subindex očekávání zkorigoval jen minimálně, ve stavebnictví a v maloobchodě se dokonce opět zlepšil. Takže celkově šel pokles indexu Ifo spíše na vrub hodnocení současné situace, kterou firmy nepovažují za tak skvělou jako v červenci, kdy jejich optimismus dosáhl historického maxima. Avšak i tak je ústup z rekordů jen symbolický, a proto není nutné propadat pesimistickým myšlenkám.
  • Rozbřesk: Optimismus válcuje jednu ekonomiku za druhou
    Ještě než týden naplněný měkkými daty završí, doufejme, jasná slova z Jackson Hole, přijde na řadu německé Ifo. Reprezentativní ukazatel, který ukazuje stav německé ekonomiky a především pak očekávání podnikatelů pro další měsíce. Už minule jsme mohli vidět rekordní výsledky, pokud jde o celkový index, především díky tomu, jak firmy hodnotily stávající situaci.
  • Rozbřesk: Optimismus v české i německé ekonomice na vzestupu
    I červnový průzkum důvěry mezi českými firmami i spotřebiteli potvrdil nárůst optimismu a příznivých očekávání pro další měsíce. Sentiment v průmyslu se dokonce dostal na desetileté maximum a firmy hodnotí příznivě nejenom současnou situaci, ale příznivě hledí i do dalších měsíců s tím, jak se jim plní zakázkové knihy. Aktuálně mají zakázky zajištěné na více než rok dopředu. Současně ovšem počítají s dalším růstem cen ve výrobě, který odráží nejenom silnou poptávku, ale především zdražování vstupů – ať už jde o dovážené komodity nebo nedostatkové komponenty.
  • Rozbřesk: Optimismus v ekonomice na maximech
    Zatímco dřívější optimismus německých podnikatelů bere každý měsíc stále více za své, nálada v české ekonomice zůstává velmi příznivá. Podnikatelský sentiment je aktuálně na desetiletých maximech a důvěra spotřebitelů v ekonomiku je jen těsně pod historickým rekordem. Velká očekávání mají od nadcházejících měsíců průmyslníci, kteří předpokládají další nárůst výroby. Současně ovšem ve stále větší míře pociťují nedostatek zaměstnanců, který je pro ně už tři kvartály hlavní bariérou pro další expanzi. Vedle toho lidé chybí i ve stavebnictví. V tomto odvětví je i nadále hlavní překážkou pro jeho růst stále ještě nedostatečná poptávka a nic na tom nezměnily ani slibné výsledky z úvodu roku. Pravdou je, že statistiky nových zakázek naznačují začátek pozitivního trendu, nicméně zatím nejde o nijak dramatický obrat.
  • Rozbřesk: Optimismus vyprchává i v české ekonomice
    Na novou várku tvrdých a současně zpožděných dat z české ekonomiky si musíme ještě přibližně dva týdny počkat, nicméně už teď jsou k ruce alespoň nejnovější průzkumy důvěry, které mimochodem nedopadají zrovna nejlépe. V průmyslu – největším tuzemském odvětví – se po krátké přestávce znovu začíná šířit pesimismus, za nímž můžeme najít především zhoršený výhled poptávky pro nejbližší tři měsíce. A to přitom ani hodnocení současné poptávky není rozhodně nijak pozitivní. Z podrobnějších výsledků pak vyplývá, že právě slabá poptávka je stále větší bariérou pro další růst a dotýká se už více než 37 % firem. Zatímco ještě na začátku roku bránil firmám v rozletu nedostatek zaměstnanců, nyní je to stále ve větší míře potenciální zájem zákazníků. Říjnový průzkum důvěry v průmyslu je tak vlastně další indikací, že situace v ekonomice se mění, i když na opožděných tvrdých datech to nemusí být až tak zřetelně vidět.
  • Rozbřesk: Optimistické Vánoce českých spotřebitelů
    Zatímco celková nálada v české ekonomice mírně uvadá, spotřebitelé hledí do budoucna s optimismem. Jejich důvěra v ekonomiku se v průběhu prosince dále zvýšila s tím, jak se snížily obavy z případného zhoršení finanční situace tuzemských domácností. Nakonec je to logické, když lidé slyší, jak roste napětí na trhu práce a stále přibývá volných pracovních míst, kterých je už mnohem více než dostupných nezaměstnaných.
  • Rozbřesk: Optimističtí podnikatelé, pesimističtí spotřebitelé, ropu zdražují hurikány
    Dnes finanční trhy čeká nová série dat Ifa, která ukáže, jakým tempem pokračuje zlepšování situace největší evropské ekonomiky. Konkrétně, zda se potvrdí, co už naznačily indexy nákupních manažerů v pátek, a sice, že naděje na oživení ve tvaru písmena V nevypadají až tak žhavě jako před měsícem v důsledku zhoršení ve službách. Odhady trhů jsou optimistické, ať už jde o celkový index nebo subindex očekávání. Důležité výsledky, které ukážou i situaci v hlavních odvětvích, přijdou na řadu už v deset hodin a budou mít ambici ovlivnit i vývoj kurzu eurodolaru. Nepochybně budou i významným signálem z pohledu českého hospodářství, které je na německých trendech silně závislé.
  • Rozbřesk: O revizi měnové politiky Fedu, kontrole výnosové křivky a slabém dolaru
    Termíny jako kontrola americké výnosové křivky či revize rámce měnové politiky Fedu nejsou zcela jistě témata pro letní čtení. Nicméně ti, kdož jsou závislí na síle americké dolaru, by je neměli ignorovat, neboť by se jim to nemuselo vyplatit. O co tedy jde?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding