Středa 29. ledna 2025 00:48
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Čínskej ekonomike sa darí skvele. Aj preto je na trhoch pokoj

19.09.2017 17:53  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

O Číne sa v poslednom čase veľa nehovorí. A to pravdepodobne z toho dôvodu, že sa jej darí. A aj to je jeden z dôvodov, prečo je na svetových trhoch pokoj.

Dôvodov je viacero:

  • Vláda nepoľavuje v stimuloch, naďalej sa vo veľkom stavia a dlh podnikovej sféry (tvorený vo veľkej miere dlhom polo-štátnych firiem) pokračuje v prudkom raste
  • Na troch sa mierne pozviechali ceny komodít dôležité pre čínsku ekonomiku (železo, uhlie, meď), čiastočne ich ceny vytiahli aj domáce stimuly
  • Globálnej ekonomike sa darí, Číne rastú exporty. Aj napriek silnejšej mene je rast čínskych exportov jedným z najvyšších v posledných rokoch (Trump musí mať radosť)
  • Netreba zabúdať ani na vysoký rast produktivity v technologickom centre krajiny (ktorý je vo veľkej miere produktom čínskeho vzdelávacieho systému), v delte Perlovej rieky, do ktorej fungovania sa vláda na rozdiel od zvyšku krajiny príliš nestará

Najsledovanejšou mierou vývoja čínskej ekonomiky je index bývalého premiéra Li Keqianga, ktorý meria medziročnú zmenu objemu prepraveného tovaru po železnici, spotreby energie a objemu úverov v ekonomike. Ten ukazuje aktuálne medziročný rast na úrovni takmer 13%, čo sú úrovne, ktoré boli naposledy prítomné v rokoch 2009-2001.

Vývoj Li Keqiangovho indexu

Do plusu sa vrátili aj korporátne zisky, aktuálne rastú medziročne o viac ako 16%. Ako ukazuje graf nižšie, tak je to spôsobené predovšetkým výrobnou infláciou (teda vo veľkej miere cenami komodít), ktorá je aktuálne nad úrovňou 6%. To, že sú čínske firmy znovu ziskové o niečo znižuje riziko ich finančných ťažkostí súvisiacich s rastom zadlženia (graf od @TomOrlik):

Číne prospieva aj zníženie odlivu kapitálu z krajiny. Čiastočne sa o to postarali aj opatrenia na zamedzenie odlivu kapitálu, svoje však zohral aj slabší dolár, keďže jednou z motivácií pre odliv kapitálu boli obavy o devalváciu meny. Aktuálne je čínska mena voči doláru najsilnejšia od jari minulého roka (graf od @michaellachlan). Čínske firmy teda viac peňazí investujú doma a menej ich vyvážajú do zahraničia, kde hľadajú bezpečné aktíva, ktoré im domáca ekonomika neposkytuje.

Keďže však hovoríme o Číne, kde sa do ekonomiky vo veľkom stará štát, tak to nie je bez rizík. Celkový dlh súkromnej sféry je nad úrovňou 210 % (v minulom kvartáli síce mierne klesol, zatiaľ je však mimoriadne predčasné hovoriť o stabilizácii). Nový rizikom (avšak nie tak veľkým ako je podnikový dlh), sú domácnosti, ktoré v posledných mesiacoch objavili čaro využívania krátkodobých spotrebných úverov na vyplácanie spoluúčasti pri hypotékach. Graf nižšie (od @DavidInglesTV) ukazuje prudký nárast podielu krátkodobých úverov na celkovom dlhu domácností.

Vývoj štruktúry nového dlhu čínskych domácností (žltá – krátkodobý, modrá – stredno/dlhodobý)

Toto sa domácnostiam môže vypomstiť, pokiaľ by ceny nehnuteľností začali klesať. Ich rast už niekoľko mesiacov spomaľuje, v niektorých veľkých mestách je už dokonca záporný. Zrejme to súvisí s utiahnutím politiky čínskej centrálnej banky. Medziročná zmena menového agregátu M1, ktorej sme už niekoľko kvartálov svedkami, má tendenciu o zhruba tri kvartály predbiehať ekonomický rast (graf od @Schuldensuehner):

Aj napriek tomu všetkému vyzerá byť aktuálne čínska ekonomika stabilnejšia ako v predošlých rokoch (navyše centrálna banka môže v prípade potreby politiku opäť uvoľniť) a nevyzerá to tak, že by sa do najbližších mesiacov malo niečo zmeniť.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínské HDP zachránil poslední kvartál
    Čínská ekonomika se v posledním kvartále roku 2012 dokázala postavit na nohy a zrychlit. Číně se podařilo znovu o...
  • Čínské HDP +7,3% = AUD posiluje, USD pod tlakem, JPY na výsluní, analýza BOSSA USD, EUR/USD, EUR/CHF
    Australský dolar v noci posílil díky lepšímu výsledku HDP Číny. Druhá největší ekonomika světa zveřejnila brzy rá...
  • Čínske importy rástli o 38%. Je to predovšetkým sezonalitou, prispel však aj silný domáci dopyt
    Čína dnes zverejnila svoje čísla zahraničného obchodu za február. Vzhľadom na to, že aktuálne panuje viac otáznikov ohľadom dopytu z Číny ako z globálneho dopytu, tak sa viac sledujú importy. A tie výrazne prekvapili, keď medziročne rástli o gigantických 38%. Čakal sa pritom rast o 20%.
  • Čínské indexy oslabují 📉 CHNComp ztrácí 1,5 %
    Čínský ministr zahraničí naznačil, že vztahy mezi Čínou a USA se vážně zhoršily, a varoval před možným konfliktem. Napětí mezi Washingtonem a Pekingem se v poslední době zvýšilo. Čína obviňuje Spojené státy, že brzdí její potenciál, a vyzývá ke změně americké zahraniční politiky.
  • Čínské indexy pod tlakem, CHN.cash ztrácí 2 % 📉 Index developerů klesá
    Čínský akciový trh má za sebou slabou seanci, přičemž obzvláště špatně si vedly akcie developerů, jejichž benchmark ustoupil o více než 6 %. Poklesy v Číně ukončily širší prodejní tlak na začátku týdne nejprve v asijské seanci a nyní nepřímo i v Evropě. Futures na CHN.cash již ztrácejí více než 2 % a omezují páteční euforické oživení diktované komentáři investičních bank UBS a Goldman Sachs. Náladu na rozvíjejících se trzích navíc omezuje rostoucí americký dolar a stále silná ropa. Bank of America očekává, že výnosy desetiletých dluhopisů dále porostou na úroveň 4,75 %.
  • Čínske indexy predlžujú rast 📈 CHNComp na najvyššej úrovni od polovice mája
    Dnes zverejnené ekonomické údaje z Číny potvrdili, že oživenie ekonomiky krajiny stratilo na sile. Po niekoľkých „malých“ prikývnutiach Bank of China na upadajúcu ekonomiku (zníženie niektorých úrokových sadzieb, podpora trhu s nehnuteľnosťami) sa trh presviedča, že PBOC bude musieť urobiť oveľa viac. Vízia čínskeho „stimulu“ podnecuje predstavivosť investorov, zatiaľ čo slabší dolár a pozitívny sentiment na Wall Street podporujú migráciu kapitálu na rozvíjajúce sa trhy. V dôsledku toho dnes čínske indexy získavajú, pričom CHNComp dnes získava 1 % a obchoduje sa na úrovniach, ktoré neboli od 19. mája.
  • Čínské indexy rozšiřují býčí dynamiku 📈
    Dnes jsme svědky obrovského odrazu jak u kontraktů na pevninský čínský index (CHNComp), tak na hongkongský index (HKComp). Růsty přicházejí poté, co Čína zmírnila narativ kolem své radikální politiky nulového krytí a vlna protestů se nerozšířila do zbytku země. CHNComp posiluje o téměř 5 %, HKComp se obchoduje o 4 % výše, přičemž oba indexy rozšiřují své ranní zisky:
  • Čínské indexy se snaží zastavit pokles 🚩
    Čínské indexy se po šesti poklesových seancích v řadě pokoušejí o návrat k růstu. Nedávná tvrdá opatření regulátorů trhu pouze dočasně zlepšila náladu kolem čínských blue-chip akcií. Po katastrofálním minulém týdnu byla čínská seance smíšená, hlavní indexy mírně posílily, ale indexy akcií menších společností CSI1000 a CSI2000 uzavřely seanci s masivním poklesem o 6,8 %, resp. 9,4 %.
  • Čínské indexy se zotavují ze ztrát v euforii 📈 CHN roste o 4,1 %
    Futures kontrakty na čínské indexy se zotavují po optimistických komentářích od UBS a Goldman Sachs o rozhořčeném čínském hospodářství a ocenění akcií. CHN.cash získává téměř 3,8 % oproti 3% rally HK.cash.
  • Čínskej ekonomike hrozí spomalenie rastu
    Čínskej ekonomike sa v súčasnosti darí. V nemalej miere je to dôsledkom predošlých monetárnych a fiškálnych stimulov. ...
  • Čínské makro začíná znovu podpírat akciové trhy
    Není tomu tak dávno, co byly zveřejněny evropské výsledky PMI, po kterých trh nabyl přesvědčení, že čeká světovou ekonomiku další zpomalení. Máme za sebou ale nově i čerstvou sérii výsledků PMI z Číny a v jejich případě je dosavadní obrázek zcela opačný.
  • Čínské nadechnutí na závěr týdne?
    Včerejší výkon hlavních akciových trhů nebyl zrovna přesvědčivý ani po předchozím výplachu. Závěr týdne však přináší přece jen zlepšení a klíčové evropské indexy, jakož i americké futures, stoupají asi o 1,5 procenta.
  • Čínské naděje pomáhají Evropě více než Americe. Dolar tlačí dolů výnosy
    Čína dnes na trzích přehrála Turecko. Naděje, že jednání mezi čínskými a americkými představiteli zabrání další eskalaci obchodního sporu, dodala sílu čínským, ale také německým či dalším evropským akciím. V USA je růst slabší, když indexy brzdí klesající technologický sektor.
  • Čínske nákupy dlhopisov nemusia byť nezištné
    Finančné trhy včera s eufóriou prijali dohodu eur&oacu...
  • Čínské nové úvěry si cestu do ekonomiky zatím nenašly
    Jedním z nejčastěji zmiňovaných důvodů stabilizace čínské ekonomiky je určitě enormní nárůst úvěrové aktivity v zemi. ...
  • Čínské oživení podporuje optimismus
    Úterní obchodování je pro akcie pozitivní a hlavní evropské indexy si připisují zisky zhruba do jednoho procenta. Na dluhopisech ovšem sledujeme mírně zvýšenou poptávku po bezpečných jádrových papírech na úkor těch rizikovějších. Eurodolar se po ranním lehkém růstu vrací níž na 1,0915. Také ropa už zamířila trochu dolů.
  • Čínské peníze pod drobnohledem ministerstva
    Ministerstvo bude bedlivě sledovat čínské peníze tak, jak se to dělá v Německu. Investice bude kontrolovat 5 let zpětně. ČNB zastavila investici čínské skupiny CEFC do tuzemské J&T Finance Group.
  • Čínské PMI dnes ráno pomohlo zlepšit náladu na trzích
    Po včerejší nervózní seanci přineslo dnešní ráno pozitivní zprávy z Číny. Ta zveřejnila výsledek Caixin PMI, který monitoruje situaci v menších a středních firmách. Čínská data přitom příjemně překvapila. PMI totiž v říjnu vystoupal z 51,4b. na 51,7b., což byl výsledek nad většinovým konsenzem, který počítal s pádem na 51b. Jedná se už o čtvrtý růst tohoto indexu v řadě, který tak dává naději na to, že by se situace v čínské ekonomice mohla začít koncem roku konečně stabilizovat.
  • Čínské PMI na 5měsíčních minimech
    Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru v Číně v únoru se dostal na 5měsíční minima. Za zhoršený výsle...
  • Čínské PMI ukázalo nejhorší výsledek za posledních 15 měsíců, akcie zatím drží pozitivní trend
    Data z Číny jsou v poslední době pod drobnohledem. Před pár týdny vystřídaly horší makro zprávy propady na akciových t...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex