Středa 18. prosince 2024 19:20
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Vývoj úrokových sazeb v EU a USA

19.09.2017 10:30  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vývoj úrokových sazeb v EU a v USA za posledních 17 let je velmi podobný, s tím rozdílem, že EU má přibližně roční zpoždění. Zatímco FED zvyšuje úrokové sazby v USA již od roku 2015, ECB zatím sazby stále spíše snižovala. Soudě podle dosavadního vývoje úrokových sazeb by se ale ECB brzy mohla po bok FEDu připojit.

 

Jak v polském Business Insideru zmiňuje Paulina Cegiełka ze Solution One FIZ, a jak je vidět i na přiloženém grafu, vývoj úrokových sazeb v EU a USA je velmi podobný, jen časově posunutý:

 

“Úrokové sazby v USA a v Evropě jsou velmi podobné. Jak je vidět na grafu, evropská linie má velmi podobný tvar jako linie znázorňující cenu peněz v USA, s tím rozdílem, že je posunutá dopředu. Když FED učiní ve své monetární politice určitý krok, ECB se k němu zpravidla po cca jednom až dvou letech připojí. FED začal zvyšovat sazby v roce 2004 a zvyšoval je zhruba dva roky. ECB začala se zvyšováním sazeb v roce 2005 a pokračovala do roku 2007. Od roku 2007 se pak americké úrokové sazby pomalu snižovaly, aby se až do roku 2015 držely minimálních hodnot. K podobnému postupu přistoupila v roce 2008 i ECB, která již také dosáhla na minimální sazby. FED v závěru roku 2015 začal sazby opětovně zvyšovat. Proto lze očekávat, že se blíží čas, kdy se k tomuto kroku odhodlá i Evropská centrální banka. Tento graf je přitom extrémně důležitý, protože úrokové sazby mají obrovský vliv na celý trh. Ovlivňují cenu úvěrů, úročení depozit, měnové kurzy, ceny dluhopisů, míru spoření domácností, objem nových investic, spotřebu, inflaci a tím i ekonomický růst. Nízké úrokové sazby vedou investory k vyšší aktivitě na finančních trzích, čímž dochází ke zvyšování cen finančních aktiv a růstu akciových indexů.”

 

vývoj sazeb

Vývoj sazeb ECB s určitým zpožděním kopíruje vývoj sazeb FEDu

 

Je politika nízkých úrokových sazeb výhodná pro průměrného člověka? Nízké úrokové sazby byly především reakcí na finanční krizi z roku 2008. Díky nim jsou splátky úvěrů v současnosti výrazně nižší, než byly v době před finanční krizí.

 

Taková situace rozhodně průměrnému člověku pomáhá lépe se vyrovnat s důsledky ekonomické krize. Na druhé straně ale také vede k nebezpečným situacím. Lidé si půjčují velké objemy levných peněz, které budou splácet dlouhé roky. Tedy tak dlouho, že je jen otázkou času, kdy se jich opět začne týkat opětovné zvyšování úrokových sazeb. Jak přitom vidíme z grafu, v USA toto zvyšování už začalo a lze tedy očekávat, že ECB bude následovat. Pak se ovšem ti samí lidé mohou ocitnout v nezáviděníhodné situaci, kdy pro ně splácení úvěrů bude mnohem náročnější, nebo na něj dokonce vůbec nebudou mít dostatek finančních prostředků.

 

K této situaci naštěstí zatím nedochází, je ale třeba na budoucnost myslet a počítat s tím, že se to může změnit.

 

K absurditě situace přidávají některé záporné úrokové sazby, kdy například investoři do německých dluhopisů ještě doplácí za to, že do nich mohou své prostředky uložit.

 

Úrokové sazby a jejich vývoj je tedy třeba bedlivě sledovat a přemýšlet nad tím, co budou znamenat pro ekonomický vývoj i jednotlivé hráče na trhu, od velkých institucí až po úplně obyčejné jednotlivce. Po dnešním zasedání FEDu možná budeme moudřejší v tom, kam nadále hodlá směřovat americká centrální banka. U té evropské si na příští zasedání věnující se monetární politice budeme muset počkat až do konce října.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vývoj na trzích 30. 5. - 5. 6. 2022
    V minulém týdnu se příliš nedařilo akciím ani dluhopisům. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž odepsal 0,6 %. Nám dělalo nicméně velkou radost, že se podstatně více dařilo rozvíjejícím se trhům (MSCI Emerging Markets +1,7 %) než trhům rozvinutým (MSCI World -0,8 %). Rovněž nám dělalo radost, že se nadstandardně dařilo japonským akciím (Nikkei +3,7 %) a akciím ve střední Evropě (CECEEUR +2,1 %). V neposlední řadě nás „potěšilo“, že si nadprůměrné ztráty připsaly americké akcie (S&P 500 -1,2 %), které máme v rámci naší globální akciové alokace vůči benchmarkům výrazně podvážené.
  • Vývoj na trzích 6. - 12.6.2022
    V průběhu minulého týdne dvě významné mezinárodní finanční instituce výrazně zhoršily prognózu vývoje světové ekonomiky. Čím dál více se tak postupně začíná realizovat můj základní globální makroekonomický scénář stagflace, tedy scénář slabého anemického ekonomického růstu a zároveň silně zvýšené inflace výrazně nad inflačními cíli centrálních bank.
  • Vývoj nezaměstnanosti v květnu 2024
    „Nezaměstnanost je podle Úřadu práce v Česku i nadále rekordně nízká. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů. Nezaměstnanost se v květnu snížila ve všech krajích a celkově klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,6 %. Oproti loňskému květnu se nezaměstnanost zvýšila, ale pouze nepatrně, tehdy činila 3,5 %. Česko má tak nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, což ovšem působí komplikace firmám, které potřebují nové zaměstnance. Trh práce je v České republice přehřátý, zaměstnanci chybí v řadě profesí a najít kvalifikované pracovníky je pro firmy velmi složité,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Vývoj omezení těžby ropy
    Ropa: OPEC a jeho produkce ropy po dohodě s nížení dodávek a těžby   V listopadu roku 2016, kdy se členové OPEC d...
  • Vývoj pandemie kalí vyhlídky na brzký nárůst sazeb
    Centrální banka podle nás zůstane i nadále ve vyčkávacím módu a úrokové sazby na březnovém zasedání měnit nebude. Rozhodujícím faktorem je stále nepříznivý vývoj pandemie, který se odráží v silných ekonomických restrikcích. Ty se přitom spolu s problematickými dodávkami výrobních vstupů začínají podepisovat na horší výkonnosti průmyslu, který dosud vyvažoval pokles v odvětví obchodu a služeb. Výkon ekonomiky v prvním pololetí tak zůstane slabý, a to i s ohledem na táhnoucí se očkování. S prvním zvýšením úrokových sazeb počítáme v listopadu. V té době by už ekonomika měla mít našlápnuto k solidnímu a snad i k déletrvajícímu oživení a růst sazeb tak podle naší prognózy bude pokračovat také v příštím roce.
  • Vývoj rozhovorů mezi USA a Čínou zůstává ve středu zájmu
    Akcie zůstaly minulý týden silné a uzavíraly v kladné oblasti, protože američtí i čínští představitelé pracují na memorandu o dohodě, jež by mělo by mělo přinést odklad termínu 1. března. Zájem byl i o riziková aktiva, protože holubičí postoj Fedu ohledně snížení bilance podpořil býčí trh. Potenciální podpora operací ECB na otevřeném trhu spolu s hrozbou cel na automobily na dovozy do EU z USA by mohly EUR zatížit.
  • Vývoj sazeb v USA: Názor trhu se za poslední dva měsíce dramaticky změnil
    Páteční projev Janet Yellenové na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole byl minulý týden jednoznačně fundamentem číslo jedna. Čekali jsme mírně jestřábí komentář, kterého jsme se nakonec dočkali. Trochu jsme se obávali, že jestřábí tón nebude dostatečně přesvědčivý, aby pomohl k výraznějšímu zpevnění dolaru, což se ale nepotvrdilo a dolar si připsal slušné zisky na páru s většinou světových měn. Jak moc minulý týden zamíchal kartami v očekávání dalšího vývoje sazeb ukazuje následující graf, který zachycuje jak byla nastavená očekávání trhu po pátečním projevu Jellenové, před týdnem, dvěma týdny, měsícem, dvěma měsíci a před šesti měsíci.
  • Vývoj těžby ropy před summitem v Petrohradu
    Kuvajtský guvernér v OPEC, Haitham Al-Ghais, řekl v pátek, že ještě není čas omezit výrobu ropy v Libyi a Nigérii – dvou členů OPEC s největším nárůstem výroby za poslední dva měsíce.
  • Vývoj trhů v prvním pololetí indikuje dlouhodobý růst, potvrzují to i výsledky Portu portfolií
    Finanční trhy v prvním i druhém kvartále letošního roku podávaly slušné výkony. Po letech pandemie, energetické krizi a navzdory probíhající válce nabírají na síle, což se odráží i na výkonnosti investičních produktů. Investiční online platforma Portu dokázala v prvním pololetí doručit výnosy v rozmezí 3-11 % na různých úrovních rizikovosti portfolií. Za poledních 12 měsíců nabídlo uživatelům řadu novinek od investic do kryptoměn přes investice do vybraných akciových titulů až po Odpovědná portfolia. Portu již podruhé v řadě obhájilo titul v kategorii Fintech v soutěži Zlatá koruna. Na přelomu roku chystá spustit Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který je daňově zvýhodněnou alternativou spořicích produktů pro zajištění na důchod.
  • Vývoj u protinožců
    AUD vůči USD oslabuje i navzdory lepšícím se datům z Číny. Podaří se mu tento týden zvrátit negativní vývoj z min...
  • Vývoj ve Francii negativně ovlivnil trhy
    Volby ve Francii jsou ostře sledované téma i z pohledu finančních trhů. Francouzský parlament byl po evropských volbách rozpuštěn prezidentem Emmanuelem Macronem, jehož strana výrazně zaostala za očekáváními. Prezident tak dal Francouzům prostor vyjádřit se k politické scéně, což se ale současně jeví jako riskantní krok, který může vést k nárůstu vlivu extremistických pravicových stran. V evropských volbách si značný úspěch připsalo krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové a představuje tak jednoho z favoritů aktuálně probíhajících francouzských voleb.
  • Vývoj životní úrovně důchodců letos rekordně předčí vývoj životní úrovně pracujících
    Růst inflačně očištěného průměrného starobního důchodu letos historicky rekordně překoná růst průměrné hrubé mzdy, rovněž v očištění o inflaci. Rozdíl pravděpodobně dosáhne úrovně 14 procentních bodů (viz graf níže).
  • Vyvolají vyšší úrokové sazby Evropské centrální banky úvěrovou krizi? Analýza Allianz Trade nabízí možné scénáře
    Překvapivé zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) o 50 bazických bodů a s tím související postupný odklon od protikrizových opatření by mohl vyvolat novou vlnu obav o kvalitu aktiv podniků, říká aktuální analýza pojišťovny Allianz Trade. Banky jsou totiž ve srovnání se situací před více než deseti lety v lepší kondici, zároveň se však více vyhýbají riziku. Soukromý sektor by tak mohl čelit výraznému nárůstu nákladů na financování, což by mohlo zesílit negativní dopady inflace na spotřebu a investice.
  • Vývoz kukuřice z Ukrajiny na úrovni roku 2022 – Produkce sóji ve světě
    Objem vývozu obilovin a luštěnin z Ukrajiny v hospodářském roce 2022/23 byl ke včerejšímu dni 25,45 mil. t, a to je o 30 % méně než v minulé sezóně. Vypovídají o tom údaje Státní celní služby, které byly zveřejněny Ministerstvem agrární politiky a potravinářstvím Ukrajiny.
  • Vývoz plynu z Ruska do Evropy letos klesl na postsovětské minimum
    Ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se v roce 2022 propadl na postsovětské minimum. S odvoláním na údaje Gazpromu a vlastní výpočty o tom dnes informovala agentura Reuters. Připomněla, že Evropa snížila dovoz ruského plynu po invazi Moskvy na Ukrajinu a jeden z hlavních plynovodů byl poškozen dosud nevysvětlenými výbuchy.
  • Vývoz ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy pokračuje stabilně, uvedl Gazprom
    Vývoz ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy dnes pokračuje stabilně, uvedla podle agentury Reuters státní energetická společnost Gazprom. Přes Ukrajinu do Evropy Gazprom pošle 42,4 milionu metrů krychlových, tedy stejný objem jako v neděli. V sobotu ruský podnik přerušil dodávky plynu rakouské společnosti OMV poté, co OMV pozastavil část plateb v souvislosti s vyhranou arbitráží.
  • Vývoz ruské nafty do USA dosáhl tříletého maxima
    V lednu dosáhl vývoz ruské nafty do Spojených států nejvyšší úrovně za poslední tři roky, protože chladné počasí zvýšilo poptávku po vytápění a elektřině na severovýchodě země.
  • Vývoz Řecka i Portugalska dvouciferně roste a pomáhá přebytku eurozóny. Objem obchodu přesto zasahuje krize
    Vývozy z Řecka a Portugalska, kde dlouhá léta dovozů realizovaných na úvěr zatížila země obřími dluhy, v ...
  • Vývoz saúdské ropy uprostřed vysokých cen prudce vzrostl
    Saúdská Arábie těžila z cen ropy, které v říjnu dosáhly vrcholu roku 2021. Export se tehdy zvýšil až na celkových 28 mld. USD, uvedl Generální statistický úřad.
  • Vývoz se po koronavirovém úderu zotavuje rychleji než dovoz. Zvláště citelný je propad exportu do Španělska, Británie či Francie, naopak vývoz do Turecka či Koreje krize prakticky nepoznamenala
    Zahraniční obchod ČR v červenci předčil očekávání. Červencová bilance zahraničního obchodu dosáhla úrovně 13,4 miliardy korun, zatímco se počítalo pouze s necelými třemi miliardami přebytku. Čísla podporují obrázek rychlejšího než očekávaného zotavování tuzemské ekonomiky. Podobný vývoj je patrný také například v průmyslu, jenž je se zahraničním obchodem poměrně značně provázán, nebo v maloobchodu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje