Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:31
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Poslední týden s tvrdým závazkem ČNB, exit je za dveřmi

27.03.2017 09:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pozornost investorů na hlavních trzích se přesune k inflačním údajům. Růst cen v eurozóně by měl v březnu zpomalit, což pravděpodobně omezí tlak na ECB. Jádrový deflátor osobní spotřeby v USA bude stagnovat na 1,7 %, tedy stále pod cílem Fedu. V České republice se odehraje poslední zasedání ČNB před koncem tvrdého závazku. Očekáváme, že centrální bankéři budou nadále oficiálně cílovat „exit“ na polovinu roku. My nadále předpokládáme, že se odehraje už 4. května. A rostou šance, že se tak stane dokonce už v dubnu.

Londýn oficiálně spustí Brexit

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí:


Německý IFO index by měl v březnu mírně vzrůst a potvrdit dobrou kondici ekonomiky. Růst HDP v závěru loňského roku zrychlil, přičemž v Q1 17 očekáváme ještě vyšší dynamiku. Německé hospodářství podporuje uvolněná měnová politika, dobrá situace na trhu práce a solidní světová poptávka.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa:


Vláda Spojeného království ve středu oficiálně zahájí proces opuštění EU, když spustí článek 50 Lisabonské smlouvy. Odpověď z Bruselu by měla následovat v horizontu několika dní. Očekáváme tvrdá jednání mezi EU a Británií, která by se měla projevit ve zvýšené rizikové averzi především v britské ekonomice a na kurzu libry.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek:


Německá inflace by měla v březnu poklesnout pod 2 % kvůli efektu Velikonoc. Loni připadly Velikonoce na březen, a zvýšily tak ceny služeb. Letos budou až v dubnu, v březnu proto ceny služeb pravděpodobně meziročně poklesly, což se projeví na nižší jádrové, a v důsledku i celkové inflaci. Důležitý (i pro vývoj v České republice) bude vývoj cen potravin, jejichž růst by měl zpomalit z únorového maxima za posledního 3,5 roku.

Důvěra v ekonomiku eurozóny v březnu pravděpodobně vzrostla. Už minulý týden zveřejněná spotřebitelská důvěra poskočila nahoru (z -6,2 bodu v únoru na 5,0 bodu) a růst celkového indikátoru naznačují i PMI. Jak celková důvěra v ekonomiku tak PMI ukazují na růst ekonomiky EMU v Q1 17 o 0,8 % q/q v porovnání s naším výhledem +0,4 % q/q.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek:


Německá nezaměstnanost by měla za březen poklesnout na 5,8 %, nové minimum po sjednocení země. Nedávná revize dat o zaměstnanosti ukázala na mnohem vyšší růst v loňském roce oproti původním údajům. Ve mzdách by se však utažení trhu práce mělo projevit především až v příštím roce po novém kole kolektivních vyjednávání.

Inflace v eurozóně by měla (stejně jako v Německu) v březnu zpomalit. Očekáváme, že dosáhne 1,7 % po 2,0 % v únoru. Důvodem by měl být nižší růst cen pohonných hmot a potravin, jádrovou inflaci sníží i efekt Velikonoc. Tlak na ECB, aby omezila svou extrémně uvolněnou měnovou politiku, se tak pravděpodobně sníží.

Americký jádrový deflátor soukromé spotřeby (preferovaný ukazatel inflace podle Fedu) by měl v únoru setrvat na 1,7 % y/y.

Forex: Euro na nejsilnější úrovni od listopadu 2016

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Euro se proti dolaru dostalo minulý týden nad 1,0800 EUR/USD, nejvyšší úroveň od listopadu 2016. Euru prospěly spekulace ohledně možného zvýšení sazeb ECB ještě dříve, než bude ukončeno kvantitativní uvolňování (tento krok však neočekáváme). Snížila se i nervozita investorů ohledně politického dění. Po výsledku voleb v Nizozemí tento trend podpořila i prezidentská debata ve Francii, kterou podle konsenzu vyhrál středový kandidát Emmanuel Macron.

ČNB zřejmě ponechá očekávání exitu v polovině roku

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – úterý:


Maďarská centrální banka pravděpodobně ponechá sazby beze změny, očekáváme však další kroky v nestandardních měnově politických opatření. Omezení tříměsíční depozitní facility by mělo vést k poklesu mezibankovních sazeb, reakcí by mohlo být i oslabení forintu.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek:


Čtvrteční zasedání ČNB je poslední před koncem tzv. tvrdého závazku. Očekáváme, že centrální banka ponechá v platnosti svůj měkký závazek, tedy že bankovní rada vidí jako pravděpodobné ukončení obrany úrovně 27 CZK/EUR v polovině roku 2017. Nadále však předpokládáme, že k „exitu“ dojde 4. května. V poslední době však výrazně roste riziko, že se tak stane už v dubnu na mimořádném zasedání.

Podle posledních vyjádření centrálních bankéřů se navíc zdá, že ČNB umožní větší výkyvy kurzu koruny, než původně naznačovala. Zároveň by centrální banka pravděpodobně chtěla začít dříve zvyšovat sazby. My očekáváme první zvýšení v Q2 18. Pokud však koruna v příštích měsících výrazněji neposílí (např. kvůli vybírání zisků), může ke zvýšení sazeb dojít už letos.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek:


ČSÚ zveřejní třetí odhad HDP za Q4 16 včetně sektorových účtů. Dynamika ekonomiky v závěru loňského roku zaostala za naším očekáváním, především kvůli výrazně zápornému příspěvku tvorby zásob.

Polská inflace by v březnu měla přestat růst, když očekáváme hodnotu 2,2 %, stejnou jako v únoru. Za stabilizací by měl stát nižší meziměsíční růst cen potravin, zároveň pravděpodobně poklesly ceny pohonných hmot.

Prezident naznačil brzké opuštění kurzového závazku

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Kalendář ekonomických údajů byl minulý týden v regionu poloprázdný. V pátek zveřejněný březnový konjunkturální průzkum ČSÚ přinesl opětovný pokles důvěry podnikatelů, a to především v průmyslu a stavebnictví. Naopak spotřebitelská důvěra vzrostla zřejmě díky dalšímu utahování trhu práce. Celkový indikátor důvěry však mírně klesl na nejnižší úroveň od července 2016. Stále však zůstává výrazně nad svým historickým průměrem.


Prezident Zeman v pondělí podle ČTK prohlásil, že „není vyloučeno, že [kurzový závazek skončí] možná dříve, než se nadějeme.“ Následovala prudká reakce trhu. Korunové forwardy s měsíční až tříměsíční splatností se propadly na nejnižší úrovně od začátku ledna. Zemanova slova velmi pravděpodobně přilákala novou vlnu spekulativního kapitálu, který sází na dřívější posílení koruny, než v polovině roku (což je pořád oficiální odhad bankovní rady ČNB). Potvrdil se tak náš výhled, podle kterého skončí kurzový závazek už 4. května. A zvýšila se dokonce pravděpodobnost, že se tak stane už během dubna.

Náš speciální report k ukončení kurzového závazku a očekávaným dopadům na finanční trhy z minulého pátku naleznete ZDE.

MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Poslední obchodní den tohoto týdne skončila burza v minusu
    Pražská burza dnes nedokázala navázat na svůj čtvrteční vzestup. Index PX klesl o 0,21 procenta na 874,05 bodu. Do červených čísel ho stáhl hlavně ČEZ či bankovní skupina Erste. Nejvýraznější pokles hodnoty mezi hlavními emisemi zaznamenaly cenné papíry CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Poslední obchodní den v roce 2013; přehled událostí
    Počet čekajících kontraktů na nákup existujících domů v USA vzrostl v listopadu meziměsíčně o 0,2 procenta, přiče...
  • Poslední pád BTC přiměl všechny účastníky trhu ke spekulacím „proč“
    Když 26. dubna bitcoin znovu překročil hranici 30 tisíc dolarů, bylo vše zalito sluncem. Primární kryptoměna se však propadla, když se během pouhé hodiny snížila o celých 5 %.
  • Poslední příležitost pro H&S pattern na zlatě (TA, D1 + TNOTE)
    Ceny zlata včera rostly k maximům tohoto roku. Krátce dokonce překročily hladinu 1270 dolarů za unci. Prudký vzestup m...
  • Poslední report USDA ve znamení stability
    Čerstvá měsíční prognóza produkce, spotřeby a zásob zemědělských komodit z pera amerického ministerstva zemědělství (USDA) se sice v dlouhodobém srovnání stále nese v pesimistickém duchu, ale naštěstí neukázala na další zhoršení situace. A to je po událostech z posledních měsíců asi i celkem dobrá zpráva. Podívejme se nejprve na odhady pro pšenici.
  • Poslední START Day v letošním roce, na burzu vstoupil výrobce analytických přístrojů AtomTrace
    Na tuzemský trh START určený pro malé a střední společnosti vstoupila společnost AtomTrace, která vyrábí analytické přístroje umožňující třeba kontrolu stavu mostních konstrukcí.
  • Poslední studie Světové rady pro zlato pro rok 2022
    Podle nejnovější studie Světové rady pro zlato by měli být investoři do zlata opatrní, protože Fed pro rok 2022 doufá ve zpřísnění své měnové politiky.
  • Poslední šance na získání likvidity v rámci TLTRO II vyvolá mezi bankami zájem
    ECB dnes naposledy dodá bankovnímu sektoru likviditu v rámci programu TLTRO II. Očekáváme dodání likvidity v čistém vyjádření ve výši 100 mld. EUR. Ekonomický kalendář zůstává i nadále slabší. Ze Spojených stát se dočkáme růstu prodejů nových domů za únor. Německá spotřebitelská důvěra by měla v podstatě stagnovat, za celou eurozónu se obáváme určitého zhoršení. Nezaměstnanost v Polsku by měla dále klesnout.
  • Poslední šance pro komentáře z ČNB
    Je tu poslední týden, ve kterém nám mohou centrální bankéři prozradit něco “ze své kuchyně” před únorovým zasedáním. Zatím podle dosavadních komentářů vnímáme v bankovní radě dva proudy – jeden opatrnější přiklánějící se spíše k dalšímu poklesu sazeb o 25bps (reprezentovaný například veciguvernérkou Evou Zamrazilovou) a druhý více holubičí klonící se k poklesu sazeb o 50bps (reprezentovaný druhým viceguvernérem Janem Fraitem).
  • Poslední týden Spojeného království v Evropské unii
    „Zatímco Londýn přestává být vnímám jako světové finanční centrum, pozice Paříže a Frankfurtu nad Mohanem se příliš nezlepšily. Ukazuje se, že na brexitu nejvíce získává New York, který je stále více vnímán jako hlavní centrum světového obchodu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Poslední úplatek Andreje Babiše: 1250 korun na elektřinu a plyn do každé domácnosti. Bude peníze shazovat z vrtulníku?
    Energetická situace v Evropě, ale i v Asii se nadále zhoršuje. Někteří čeští dodavatelé elektřiny a plynu domácnostem už ohlásili podzimní zdražení až takřka o padesát procent.
  • 🛑 POSLEDNÍ VĚC, CO DRŽÍ TRHY 😨 Investování do českých akcií, zlata a alternativ – Fingood update
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Poslední velký „hike“ za námi
    V souladu s očekáváními zvýšila ČNB na svém dnešním zasedání hlavní úrokovou sazbu o 75bb na 4,50 %.
  • Poslední vteřiny od fiskálního útesu
    Americký kongres se stále nachází v bezvýchodné situaci a hrozba fiskálního útesu se stává reálnější...
  • Poslední zhasne. Komoditní supercyklus skončil, Fed znamená další ránu pro komodity
    Není žádnou novinkou, že komoditní trhy trpí v posledních letech poklesem cen. Ten je v posledních měsících tak intenzivní, že už vymazal veškeré nárůsty v tomto tisíciletí. Trh se dostal do stavu, kdy v devadesátých letech začala rostoucí čínská ekonomika vysávat mezinárodní komoditní trhy a ceny surovin šly prudce a dlouhodobě vzhůru. Pokud přidáme negativní vliv posilování amerického dolaru, tak trh je zralý na poslední pomazání. Dle Bloomberg komoditního indexu se ceny 22 nejvíce obchodovaných komodit dostaly v tomto týdnu na nejnižší hodnoty od roku 1999.
  • Poslechněte si přednášku výkonnostní koučky
    Služeb výkonnostních koučů v současné době využívá stále více profesionálních i poloprofesionálních traderů. Není se čemu divit, psychologická stránka obchodování je jednou z nejobtížněji zvládnutelných a pomoc školeného profesionála se tak může opravdu hodit. Zvláště pak, pokud se chcete neustále zlepšovat a s tradingem to myslíte opravdu vážně. Proto vám nabízíme možnost poslechnout si zdarma přednášku a potkat se naživo s jedním z profesionálních koučů. Zajímá vás kde? Čtěte dál…
  • Po slibném začátku míří akcie do červeného, dolar sbírá nové zisky
    Akciové trhy v Evropě bojují o zbytky ranních zisků a Wall Street po slibném úvodu zamířila mírně do červeného. Investoři se mezitím částečně stahují i z bezpečných dluhopisů, jejichž výnosy v posledních dnech klesly natolik, že započítávaly už poměrně agresivní sázky na měkkou politiku centrálních bank. Eurodolar se po krátké konsolidaci vydává opět o něco níž a obchoduje se na 1,1230. Americká měna sílí rovněž na párech s jenem či librou. Zlato spolu s růstem výnosů a sílícím dolarem dnes ztrácí.
  • Po slovech Bernankeho slabší trh práce v USA sestřelil ropu (-6 %) i akcie (až -2 %), eurodolar zamířil k 1,41
    Po včerejším zhoršení výhledu americké ekonomiky pro letošní rok na 2,7-2,9 % z dosavadních očekávaných 3,1-3,3 % ze strany amerického Fedu dnes slabší data z trhu práce přitlačila dolů komodity i akcie na obou stranách Atlantiku.
  • Po slušném úvodu docházejí akciím síly a zisky se ztenčují
    Evropské trhy začaly dobře, ale během dopoledne jim dochází pozitivní energie. Z hlavních akciových indexů jsou slušně v plusu FTSE 100 (+0,6 %) nebo CAC 40 (+0,5 %), zatímco DAX a AEX jsou pouze lehce v zeleném. Americké futures své mírné zisky smazaly a v případě Nasdaqu už jsou v minusu.
  • Po slušných datech se čeká na plán B. Trhy se mezitím konsolidují, eurodolar beze směru
    Solidní data z čínské ekonomiky naladila asijské trhy, ale evropské už nikoli. Akcie v západní Evropě si většinou vybírají oddechový čas po růstech z minulého týdne a menší ztráty podle nás nejsou projevem nových zpráv či problémů. Na dluhopisovém trhu sledujeme lehký odklon investorů od rizikovějších periferních papírů směrem k těm bezpečným. Eurodolar se drží bez velkých změn na 1,1375 a stabilní je dolar i na páru s korunou. Vůči euru koruna lehce ustupuje na 25,60.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje