Pondělí 14. dubna 2025 16:53
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
Fintokei Payouty
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
RebelsFunding

Trump tromfol Bernankeho

13.11.2016 13:10  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Donald Trump ešte nie je ani prezidentom, no už dokázal to, čo sa Bernankemu nepodarilo za osem rokov - výrazne zvýšil inflačné očakávania. Svet sa teší. Vydrží mu to?

Dôležitosť inflácie

Už roky opakujeme, že inflácia je hlavný spôsob, ako sa zo súčasných globálnych problémov dostať bez dramatických zmien. Inflácia spolu so zvyšovaním daní sú jedinými spôsobmi ako znížiť súčasný nadmerný dlh bez toho, aby prišlo k nepokojom. Bankroty skrachovaných inštitúcií boli možné pred dekádami, teraz by priniesli krach aktív a zistenie, že takmer všetci sú chudobní. Preto inflácia.

Británia príkladom

V analýze depresný ekonomický cyklus sme hovorili o tom, že zastavenie paniky na finančných trhoch zo začiatku tohto roka bolo znamením začiatku nového ekonomického cyklu. Minimálne z pohľadu predstihových indikátorov (PMI). Panika po Brexite bola krátka a už čoskoro (koncom leta) sa začala dvíhať aj inflácia. Pravdepodobne čoskoro sa k tomu pripojí aj ekonomický rast.

Trump tomu všetkému výrazne pomohol práve zvýšením inflačných očakávaní. Tie však začali rásť už pred ním. Hlavne v Británii. Odhlasovaním Brexitu a výrazným znížením hodnoty britskej libry začali inflačné očakávania prudko rásť. Priložený graf ukazuje, že sa dostali na úroveň konca roka 2013, kedy Fed prišiel s neobmedzeným QE a Draghi zachraňoval euro za každú cenu.

13:7:27 13.11.2016

Inflačný svet

Posledné dáta naznačujú, že inflácia a jej očakávania sa odrazili aj v Európe, no najmä v USA. Priložený graf ukazuje, ako výrazne vzrástli s príchodom Trumpa. Trump sľúbil navýšiť dlh o $5 biliónov, čo je pre výnosy pozitívne. Zároveň sľúbil zaviesť tarify, čo je tiež inflačné.

13:7:40 13.11.2016

Trump je globálnym znamením toho, že prichádza k zmene ekonomickej paradigmy. Dlhodobo sme očakávali, že to budú peniaze z helikoptéry, ktoré naštartujú infláciu, no s víťazstvom Trumpa sa ich realizácia odsúva. Môžu to byť fiškálne stimuly a obmedzenie medzinárodného obchodu, ktoré zvyšuje inflačné očakávania. Protekcionizmus a vyšší dlh pomôžu vytvoriť inflačný svet.

Ale nie príliš inflačný. Štáty majú svoje obmedzenia, čo sa týka dlhovej kapacity. Avšak pokiaľ trh bude vnímať ich politiku pozitívne, nemusia sa rýchlo prejaviť. V každom prípade CDS odzrkadľujúce šancu na bankrot USA mierne vzrástli. Ich ďalší rast v najbližších rokoch by bol koncom agresívnej fiškálnej politiky bez garancie centrálnej banky (peniaze z helikoptéry).

Trump je preto zmena, ktorá odsúva naše očakávania skorej recesie v USA.

Nádej Trump

Trump dal investorom novú nádej. Po zlyhanom QE je zrušenie byrokracie, zníženie daní a väčšie infraštruktúrne výdavky šancou na nový stimul, ktorý svet vráti na cestu rastu. A preto pred sebou môžeme mať mesiace optimizmu. Tento optimizmus však nemusí padnúť na úrodnú pôdu. Trump už začína robiť kroky späť – Yellenová nebude odvolaná, Obamcare a Dodd-Frank už môžu byť iba upravené a nie zrušené.

Reálna politika je vždy iná ako predvolebné sľuby.  Avšak nepredbiehajme...

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump s Muskem dělají z Prahy, Varšavy i Budapešti světově nejlépe vynášející burzy letošního roku
    První měsíc roku 2025 nebývale přál burzám Visegrádské čtyřky a obecněji střední a východní Evropy. Vždy letos zatím globálně vůbec nejlépe vynášející burzou je ta slovinská, jejíž akcie obsažené v hlavním indexu zhodnocují a 14,5 procenta. Akcie hlavní indexu varšavské burzy přidávají 11 procent, což z parketu činí letos třetí světově nejvýkonnější. Budapešť je nahoře o solidních takřka osm a Praha o skoro sem procent.
  • Trump soudům podal ručení za 175 milionů USD, vyhnul se riziku zabavení majetku
    Uchazeč o křeslo v Bílém domě a exprezident Donald Trump v pondělí (dnes ráno SELČ) poskytl newyorským soudům ručení za 175 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), část vyměřeného trestu v případu systematického zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny. Informovaly o tom agentury s odvoláním na dokument zveřejněný newyorským soudem. Pokud by tak Trump neučinil, newyorské úřady by mohly začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení jeho účtů.
  • Trump s rouškou a nejistá další podpora. Akcie korigují zisky, eurodolar se drží
    Rozmach koronaviru ve světě zůstává rychlý. Čísla z USA se na pár dní ustálila, ale denní počet mrtvých se dostal nad tisícovku a zároveň prezident Trump udělal dříve nemyslitelné - vyzval k nošení roušek. K tomu ještě prohlásil, že se situace ještě zhorší, než se začne zlepšovat, čímž se rostoucímu problému dostalo větší pozornosti než doposud.
  • Trump střídá Fed a investoři prchají z akcií do dluhopisů. Dolar koriguje ztráty
    Dnešní obchodování na hlavních finančních trzích charakterizuje poměrně silný úprk investorů z akcií do dluhopisů. Ztráty hlavních indexů na obou stranách Atlantiku se pohybují řádově kolem 2 procent, zatímco dluhopisové výnosy na delším konci křivek klesají zhruba o 5 bodů jak v USA, tak v Evropě.
  • Trump šíří paniku a chaos
    Index S&P 500 se ve čtvrtek propadl o 4,8 % poté, co americký prezident Donald Trump oznámil komplexní obchodní cla, což vyvolalo obavy z totální obchodní války, která by mohla vyústit v globální recesi. Zámořské indexy ztrácely včera v jednotkách procent, nejhůře dopadl technologický Nasdaq, který odepsal 6 %. Index S&P 500 zaznamenal největší jednodenní ztrátu od roku 2022. Například Apple klesla o 9,3 %, Five Below ( 27,8 %), Dollar Tree (-13,3 %) a Gap (-20,4 %). Těžce zasaženi byli také maloobchodníci - Nike (-14,5 %) a Walmart (-2,8 %) se propadly poté, co byla cla uvalena na hlavní výrobní centra včetně Vietnamu, Indonésie a Číny. V tomto období naprostého chaosu a nejistoty poklesly přirozeně taktéž technologické akcie. Například Nvidia (-7,8 %) a Tesla (-5,5 %).
  • Trump tlačí Fed do obnovy QE a americké výnosy klesají. Dolar se však drží
    Konec týdne přinesl několik příznivých zpráv, ze kterých globální trhy mohly těžit. Daří se jim to v různé míře. Akcie v Evropě se drží těsně v zeleném, Amerika pak roste o něco rychleji, v čele s Nasdaqem +0,5 pct. Na dluhopisových výnosech sledujeme smíšený vývoj v Evropě a mírný pokles v USA. Eurodolar se drží s malými změnami na 1,1230, japonský jen stagnuje a libra klesá. Ropa se odpoledne vydává vzhůru.
  • Trump tlačí FED k podpoře růstu
    Někomu možná připadá, že Donald Trump neví, co dělá. Avšak zavádění nových cel má přitom velmi dobře promyšlené. I když tento článek bude mít čistě spekulativní charakter, zatím to do sebe všechno zapadá.
  • Trump touží po vajíčkách z EU, zmírní překážky jejich dovozu do USA. V Česku tak hrozí další zdražování vajec, i kvůli blížícím se Velikonocům
    Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa by ráda navýšila dovoz vajec z EU. Zatím plánuje udělit dovozní licenci vaječným produktům dováženým z Nizozemska, které je největším světovým vývozcem vajec.
  • Trump-trade, dražší plyn či stávka ve VW, aneb dokonalá bouře pro region
    Středoevropské měny nemají v poslední době na růžích ustláno. Již před americkými volbami se trápil forint, teď se ale problémy nevyhýbají ani fundamentálně zdravějšímu zlotému či dokonce i koruně (viz revize našeho výhledu). Medvědích faktorů se v poslední době sešlo opravdu poměrně dost, a tak si pojďme zrekapitulovat co tlačí regionální forex do defenzivy: • V prvé řadě je to tzv. Trump-trade, který netřeba znovu a znovu představovat.
  • Trump trhy naladil pozitivními komentáři, ale pochybnosti rostou. Akcie i dolar přerušují růst
    Šok z nové vlny cel, uklidnění a pak pochybnosti. Start do nového týdne byl i přes nová cla na evropských trzích pozitivní. Téma zůstalo stejné, jen se trh upnul k novým prohlášením amerického prezidenta, podle kterých čínští představitelé volali do USA, aby se obnovila jednání. Šance na dohodu je dokonce podle Trumpa největší od začátku vyjednávání v minulém roce. Navíc jako obvykle sledujeme rostoucí důvěru v podporu ze strany Fedu.
  • Trump udeřil na Putina. Hodlá zavést 100% clo na všechny země, které by chtěly snižovat své využívání dolaru, což je klíčový cíl ruského prezidenta
    Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat své využití dolaru. Takzvanou dedolarizaci diskutují hlavně některé země uskupení BRICS, zvláště pak Rusko.
  • Trump uvalí další cla na čínské zboží, obchodní válka opět eskaluje
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Index Dow Jones ztratil 1,1 %, S&P 500 přišel o 0,9 % hodnoty a technologický Nasdaq klesl o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo finančním institucím (-2,3 %). Vcelku úspěšný byl včerejšek pro síťová odvětví, jejichž akcie posílily o 1 %.
  • Trump uvalí reciproční cla
    Americký prezident Donald Trump usiluje o změnu obchodní politiky USA prostřednictvím jednoho ze svých oblíbených ekonomických nástrojů: cel.
  • Trumpův efekt: Čínští boháči bohatli, mexičtí chudli
    Čínští miliardáři zbohatli od Trumpova zvolení nejvíce ze všech mimo Spojené státy. Naopak mexičtí miliardáři zaplakali – a nejvíce z nich Carlos Slim Helú, telekomunikační magnát, kterého by řada Mexičanů nyní ráda viděla svým prezidentem.
  • Trumpův impeachment? Trhy to neřeší...
    Obléhání Kapitolu v minulém týdnu a Trumpovo počáteční odmítnutí násilí začalo diskuzi o tom, že by prezident neměl zůstat v úřadu až do konce svého volebního období. Mnoho politiků, hlavně demokraté, začali zpochybňovat Trumpovo mentální zdraví a zdůrazňovali, že prezident rozhoduje o jaderném arzenálu země.
  • Trumpův inaugurační projev: ropa, vládní efektivita a mírotvorné iniciativy
    Kontrola hranic: Trump oznámil vyhlášení stavu nouze na jižní hranici a zaměření na problematiku nelegální migrace.
  • Trumpův kandidát na ministra energetiky slibuje, že „uvolní“ energetickou expanzi USA
    Chris Wright, kandidát Donalda Trumpa na post ministra energetiky, během středečního slyšení v Senátu zdůraznil potřebu odstranit byrokratické překážky a urychlit rozvoj jaderné energetiky a zkapalněného zemního plynu (LNG).
  • Trumpův Liberation Day: Highilighty + komentáře analytika
    Prezident Donald Trump se dostavil s menším zpožděním do růžové zahrady v Bílém domě, kde měl hodinu dlouhý proslov ve kterém nejprve vyzdvihl argumenty proč cla jsou žádoucí politikou pro USA. Mezi hlavní důvody uvedl příjem do státní kasy, podporu střední třídy, podporu investic v USA, konec dotování konkurentů jako je EU nebo Čína, konec demolice amerického průmyslu zahraniční konkurencí a zmenšení fiskálního deficitu. Mimo jiné také uvedl strategickou roli cle, aby se mohly Spojené státy osamostatnit pokud jde například o výrobu léčiv, elektroniky, obranné techniky, komodit, potravin atd. Trump ve své řeči uvedl, že navrch již ohlášených recipročních cel plánuje i zvláštní sektorová cla na dovoz strategického zboží.
  • Trumpův Liz-Truss moment a negativní revize výhledu amerického HDP
    Netrvalo to dlouho. Trumpově administrativě stačilo jen dva a půl měsíce na to, aby vyprovokovala tzv. Liz-Truss moment, kdy po vzoru letní britské premiérky z roku 2022 provedete vážnou hospodářsko-politickou chybu, která spustí nejen výprodej akcií, ale i vlastních vládních dluhopisů a měny (tj. USD). Včera a předevčírem v noci jsme něco takového pozorovali, což je pro nás záminka k zamyšlení nad implikacemi posledního vývoje pro americký růst. Neboť, ačkoliv hospodářsko-politická ambice vysokých celních sazeb měla dostat ekonomiku do zpět rovnováhy, tak jejich dopad bude zřejmě přesně opačný – ekonomika bude slabší, a tím dojde i ke zhoršení na trhu práce.
  • Trumpův návrh na kontrolu USA nad Gazou vyvolal mezinárodní debatu
    Americký prezident Donald Trump navrhl kontroverzní plán, podle něhož by Spojené státy měly převzít kontrolu nad Gazou; tento návrh vyvolal ostře rozdělené reakce. Izraelští představitelé tuto myšlenku vesměs přivítali a považují ji za způsob, jak posílit bezpečnost v důsledku konfliktu s Hamásem. Napříč arabským světem se však plán setkal se silným odporem, přičemž Saúdská Arábie jej odsoudila jako „porušení legitimních práv palestinského lidu“.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč