Úterý 03. prosince 2024 18:11
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Jak moc jestřábí signál vyšle Fed při rostoucím předvolebním napětí?

02.11.2016 09:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pohled na prudce oslabující mexické peso, které se stalo synonymem tržního strachu z prezidentování Donalda Trumpa, potvrzuje, že téma amerických voleb se rozehrálo opět naplno. Nejen, že tak zastiňuje další důležitá data jako například včerejší index ISM, ale dokonce vrhá stín i na právě probíhající zasedání Fedu. Za jiných okolností by totiž jednání FOMC bylo co do důležitosti jasně nejtěžším kalibrem, neboť zvýšení úrokových sazeb se blíží.

A jaký dnes přesně Fed večer doručí vzkaz? Podle našeho názoru by komentář FOMC měl sice vyslat jestřábí signál v tom smyslu, že popíše makroekonomická rizika jako (skoro) vybalancovaná, avšak mohou se v něm objevit i mírně znejišťující prvky.

Předně, Fed zřejmě s ohledem na předvolební výprodej neuvede explicitně, že chce v prosinci zvýšit úroky, jako to udělal přesně před rokem, kdy potřeboval trh na zvýšení sazeb lépe připravit. Připomeňme, že (implikovaná) tržní pravděpodobnost toho, že Fed na příštím zasedání zvýší úroky, byla tehdy viditelně nižší než dnešních 68 %. Jako další neutralizující faktor pak může zapůsobit i fakt, že pro okamžité zvýšení úroků zřejmě zvednou ruku jen dva členové FOMC (oproti třem hlasům minule).

Nicméně, i když bude Fed večer relativně neutrální a ohledně růstu úroků méně konkrétní (než by se čekalo), volatilitu na trzích to zřejmě do příštího úterý neuklidní. Trhy budou až do amerických voleb hltat každou zprávu týkající se předvolební kampaně, průzkumů či populární kauzy s e-maily Hillary Clintonové. Teprve příští středu ráno, až budou přibližně známy volební výsledky, se pozornost opět soustředí na makroekonomické fundamenty a chování tvůrců hospodářských politik v čele s americkými centrálními bankéři.

FOREX

Region

Index české podnikatelské nálady včera dopadl o něco lépe, než se čekalo, a dal tak opět zapomenout na slabé léto. Koruna však zůstává víceméně stabilní jak v případě spotového, tak i forwardového (12M) kurzu. Zlotý s forintem sice během svátečního obchodování posilovaly, ale ne nijak zásadně.

Zlotý a forint dnes mimo jiné zajímají i indexy podnikatelských nálad (opožděné o den kvůli svátku). Hlavní událostí dne s pravděpodobným přesahem na region však je večerní výrok Fedu. Ten se nemusí zejména zlotému líbit, i když otázkou je, jak moc bude Fed konkrétní v nástinu svých dalších kroků v situaci rostoucí předvolební nervozity.

EUR/USD/GBP

Lepší než očekávaná data o podnikatelské náladě v americkém průmyslu (index ISM) byla včera zastíněna volbami, a dolar tak oslabil proti většině hlavních měn. Na vině byl předvolební průzkum Washington Post a stanice ABC, který Donaldu Trumpovi přiřkl jednoprocentní vedení v souboji o Bílý dům.

Dnes je na pořadu Fed, který by spolu s daty z trhu práce (ADP) byl jednoznačně hlavní událostí, avšak je otázkou, zdali vše nebude přehlušeno předvolebním humbukem. Dolaru může nicméně lehce navíc ublížit nejen fakt, že Fed sazby dnes nezvýší, ale navíc možná nevyšle tak konkrétní (neutrálnější) signál k prosincovému zasedání. Na něm se očekává zvýšení úroků o další 25 bazických bodů.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak jsou bankovky a mince špinavé?
    Peníze v hrsti vyvolávají nejen pocit blaženosti, ale v dnešní situaci, v souvislosti s pandemií koronaviru, přináší rovněž obavy z přenosu nevítaných mikroskopických hostů. Do jaké míry jsou tyto obavy o naše zdraví na místě? Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla na pravou míru, že nikdy neinformovala o tom, že bankovky a mince přenášejí koronavirus, pouze doporučila, že po kontaktu s hotovostí je žádoucí umýt si ruce a nedotýkat se obličeje.
  • Jak jsou bitcoin a kryptografie svázány s makroekonomickými trendy
    Bitcoin a kryptoměny celkově byly dlouhá léta považovány za nezávislá aktiva, oddělená od tradičních finančních trhů. Výzkumná zpráva společnosti Grayscale, významné investiční firmy v oblasti digitálních aktiv, však odhaluje významnou proměnu tohoto paradigmatu v posledních třech letech. Zpráva se zabývá vyvíjející se korelací mezi BTC a makroekonomickými trendy a odhaluje, jak se kdysi izolovaný trh nyní prolíná s širšími tržními ukazateli.
  • Jak jsou na tom kryptoměny: Bitcoin, Polygon, Solana a Dogecoin
    Bitcoin poprvé od poloviny srpna stoupl během čtvrtečního obchodování v Asii na 23 800 USD kvůli zvýšeným úrokovým sazbám.
  • Jak komodity ovlivňují inflaci?
    Inflace se zdála být po mnoho let mrtvé téma. Centrální banky se delší dobu snažily stimulovat růst cen, zejména prostřednictvím stimulace růstu mezd. Inflační cíle byly více než splněny, bohužel především prostřednictvím nabídkových faktorů. Někdy je těžké odpovědět na otázku, zda je vysoká inflace způsobena růstem cen komodit, nebo spíše vysoká inflace způsobuje růst cen komodit (ve snaze investorů se proti vyšším cenám zajistit). V současné době můžeme zcela jednoznačně konstatovat, že rostoucí ceny komodit způsobily všudypřítomné zdražování produktů. V tomto článku se podíváme na spotřebitelské ceny a jednotlivé skupiny komodit v USA a Eurozóně.
  • Jak koronavirus zasáhne českou ekonomiku? Způsobí tu propouštění?
    Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává zpomalení ekonomik střední a východní Evropy v rozsahu od 0,25 do 0,3 procentního bodu, vyplývá z výpočtu České národní banky. Pokud by tedy například šíření nákazy koronavirem vedlo ke zpomalení čínské ekonomiky z šesti- na pětiprocentní roční růst, tj. o jeden procentní bod, Česko musí počítat s tím, že neporoste tempem 2,2 procenta, nýbrž tempem 1,9 procenta.
  • Jak kryptoměny narušují tradiční finance?
    Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 spustil Bitcoin, stal se z něj software s otevřeným zdrojovým kódem (OSS). To znamená, že veškerý kód, díky němuž první světová kryptoměna funguje, může kdokoli libovolně používat.
  • Jak letos ochránit své peníze před inflací? Koupit garáž – vynáší 26 procent ročně a nájemné k tomu
    Lidé v Česku musí i letos počítat s tím, že inflace bude celoročně velmi výrazná, zhruba desetiprocentní. Pokud tedy nechtějí letos přijít až o desetinu svých úspor, musí chtě nechtě investovat. Nabízí se rezidenční nemovitosti. V jejich případě však ještě i letos hrozí pokles cen. Ostatně, ani dva bývalí guvernéři České národní banky letos nákup investiční nemovitosti nedoporučují.
  • Jak limitovat své ztráty při ekonomické krizi?
    Slavné přísloví říká, že po bitvě je každý generál. To platí i u investování a v době ekonomické krize dvojnásob. Pravděpodobně každý investor si někdy zpytoval svědomí, že danou akcii neprodal včas a nevyhnul se tak velkým ztrátám. S odstupem času je jednoduché říci, jak se měl investor zachovat, aby za krize výrazně neprodělal. Načasovat trh je však velmi náročné. Podívejme se tak na několik strategií, které mohou limitovat výši investorovy ztráty či dokonce vést k potenciálnímu zisku během ekonomické krize.
  • Jak Macronovo vítězství ovlivní euro?
    Francie rozhodla: prezidentem byl na druhé funkční období znovu zvolen proevropský centrista Emmanuel Macron. Co to znamená pro evropskou měnu?
  • Jak moc je koruna překoupená?
    Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. Co se však stane bezprostředně po vypnutí intervencí zůstává otevřenou otázkou. V krátkém období bude klíčové, jak moc si před exitem trhy vsadí na silnou korunu. Podle posledních čísel se zdá, že to trochu přehánějí.
  • Jak moc má ČNB snížit ve svých modelech potenciální růst?
    Není žádné tajemství, že česká ekonomika roste pomaleji než bychom si přáli. Velkou otázkou však je, zda to je kvůli dočasně horšímu počasí (cyklické zpomalení) nebo kvůli trvalejšímu zpomalení přirozeného růstu (pomalejší růst potenciálního produktu). Na odpovědi hodně záleží! Pokud by totiž trvale klesaly růstové schopnosti české ekonomiky, znamená to, že si budeme muset zvyknout na relativně slabší tempa růstu, při kterých bude ČNB držet relativně výše úrokové sazby.
  • Jak moc sníží ECB sazby v roce 2024?
    Úroková sazba Federálního rezervního systému je pro měnový trh klíčové téma, ale jen na papíře. Dovolte, abych vysvětlil, co tím myslím. Málokdo by popíral význam měnové politiky Fedu. Tyto alternativy a očekávané změny sazeb Fedu v letech 2024–2025 zároveň aktuálně nemají na kurz dolaru žádný vliv. Jak jsem zmiňoval ve svých přehledech, trh zkraje roku očekával brzké snížení sazeb v USA. Jinými slovy, byl příliš holubičí. Poptávka po americké měně tehdy klesla, což mohlo vypadat logicky. Ale ne teď, když se očekávání trhu posunula na červen, a já osobně silně pochybuji, že nebudou posunuta ještě dál.
  • Jak moc zatřásla delta varianta důležitými americkými daty?
    Ani nejvyšší inflace v eurozóně za posledních deset let ani slabší americká data včera nepřinesly nárůst volatility na eurodolarovém trhu. Dnes přijdou na řadu americká čísla silnějšího kalibru - ADP report z trhu práce a index podnikatelské nálady v průmyslu ISM. V obou případech se obáváme, že s ohledem na šířící se delta variantu koronaviru v USA, mohou obě statistiky trh zklamat a dolar na čas oslabit.
  • Jak moc zdraží elektřina a plyn, odpoví experti v pořadu Naše Česko
    Co je důvodem zdražování elektřiny a plynu a jak moc ceny energií na podzim porostou? V Evropě se navíc objevuje hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností. Jak reálná je tato hrozba pro Česko? V pořadu Naše Česko odpoví experti Václav Bartuška a Petr Kusý v 17:30 na TN LIVE.
  • Jak mohou čeští investoři ochránit svá portfolia před rostoucí inflací
    Pro investory představuje inflace jednu z nejhorších ekonomických situací. Nicméně přidání určitých tříd aktiv – jako je zlato či nemovitosti, do dobře diverzifikovaného portfolia může investorům pomoci v ochraně před inflací.
  • Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
    V neděli večer hlásilo přes 55 měřících míst v Česku a na Moravě stoletou vodu a jejich počet může bohužel ještě narůstat. Kromě řady lidských neštěstí s sebou povodně vždy přináší i nemalé materiální škody a ne-jinak tomu bude bohužel i tentokrát. Škody lze jednoduše rozdělit na přímé materiální škody a na škody způsobené ztrátou hospodářského výkonu (HDP) dané tím, že na určitou chvíli nemohou jet zemědělství, průmysl i služby (jako např. doprava, rekreace) “naplno”. Přímé materiální škody a nepřímé ztráty na HDP spolu úzce souvisí - čím vyšší materiální škody, tím větší zásah do “přirozeného fungování” ekonomiky.
  • Jak mohou slabší data dopadnou na americký trh s bydlením?
    Realitní trh v USA si teoreticky vede velmi dobře. Ceny dřeva rostou na historická maxima mnohdy až do abstraktních úrovní. Guvernér Fedu Powell včera také mluvil o realitním trhu. Zmínil nízkou nabídku a vysokou poptávku, což vede k výraznému nárůstu cen.
  • Jak mohou těžaři bitcoinů přežít nepřátelský trh – a halving v roce 2024
    Těžba bitcoinů je stále těžší – což znamená, že těžaři budou muset utrácet více, aby získali méně odměn. Stále však existují způsoby, jak být ziskový.
  • Jak může blockchain zajistit férové a transparentní hraní online hazardních her
    Fairspin je online kasino, ve kterém jsou všechny akce zveřejňovány v blockchainu. Tato technologie vedla k naprosté transparentnosti fungování kasin a spuštění jedinečných věrnostních programů založených na TFS tokenech.
  • Jak může být hraní ve Frumzi kasino prospěšné řidičům?
    Schopnost řídit a být dobrým řidičem se vztahuje na mnoho vlastností, ale také dovedností. A některé z nich je možné trénovat, věřte nebo ne, například hraním v online kasinu, jako je Frumzi. Protože díky online kasinům tak máte možnost se lépe soustředit, více vnímat vlastní limity nebo se nenechat strhnout emocemi. To vše vám bude prospěšné jak ve Frumzi kasino, tak za volantem. Jaké další kompetence pro řízení v kasinu můžete získat?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
InstaForex rijen 2024