Sobota 21. prosince 2024 17:18
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024

Jak komodity ovlivňují inflaci?

27.04.2022 16:57  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace se zdála být po mnoho let mrtvé téma. Centrální banky se delší dobu snažily stimulovat růst cen, zejména prostřednictvím stimulace růstu mezd. Inflační cíle byly více než splněny, bohužel především prostřednictvím nabídkových faktorů. Někdy je těžké odpovědět na otázku, zda je vysoká inflace způsobena růstem cen komodit, nebo spíše vysoká inflace způsobuje růst cen komodit (ve snaze investorů se proti vyšším cenám zajistit). V současné době můžeme zcela jednoznačně konstatovat, že rostoucí ceny komodit způsobily všudypřítomné zdražování produktů. V tomto článku se podíváme na spotřebitelské ceny a jednotlivé skupiny komodit v USA a Eurozóně.

Přímý vliv cen komodit na inflaci

V analýze příspěvku spotřebitelské inflace jsme vybrali ty kategorie, které lze snadno a přímo propojit s odpovídajícími cenami komodit. Změny cen v těchto kategoriích samozřejmě závisí i na dalších faktorech, jako jsou náklady na pracovní sílu. Nelze však popřít, že nárůst významu těchto kategorií je především důsledkem růstu cen komodit. V loňském roce ceny různých surovin rostly o několik desítek procent, takže není divu, že některé kategorie poměrně nabraly na významu.

Z dlouhodobého pohledu je dopad kategorií, jako je chléb, obilí, maso, káva, domácí energie a palivo pro dopravu, zanedbatelný:

  • Ve Spojených státech tvoří společný příspěvek těchto kategorií 0,1 procentního bodu k průměrné inflaci ve výši 2 %.
  • V eurozóně je dopad kategorií těchto surovin za posledních 10 let kolem 0,3 procentního bodu s průměrnou inflací 1,3 %.
  • Analýzou výše uvedených údajů lze dospět k podobným závěrům jako ostatní ekonomové – komodity mají v dlouhodobém horizontu omezený vliv na inflaci

Nyní je však situace zcela odlišná. Podíváme-li se na posledních 12 měsíců a zejména na data za březen, vybrané kategorie komodit se na inflaci eurozóny podílejí zhruba 50–60 %, zatímco v USA je to 30 %. Co stojí za pozornost?

  • Největší podíl mají energetické zdroje, a to jak pro domácí spotřebu, tak pro výrobu elektřiny a tepla. Inflace výrobců v této kategorii meziročně vzrostla téměř o 100 %!
  • Kategorie zemědělských komodit jsou v celkovém hodnocení inflace méně důležité, ale jejich příspěvek se oproti dlouhodobému průměru několikanásobně zvýšil
  • Dopad domácích cen energií v USA je mnohem menší než v eurozóně, ale to může být způsobeno tím, jak jsou kategorie definovány. Ve Spojených státech prudce vzrostla kategorie přístřeší (hlavně náklady na pronájem), což nepřímo ukazuje i na výrazné zvýšení cen energií.
 

Ukazuje se, že z dlouhodobějšího hlediska je vliv cen komodit na inflaci spíše omezený. Na druhou stranu v době, kdy růst cen surovin dosahuje několika desítek procent, jejich příspěvek často přesahuje 50 %. Zdroj: Macrobond, XTB

Nepřímý vliv komodit na inflaci

Ukázali jsme si, že přímý dopad cen komodit na inflaci v dlouhodobém horizontu je spíše omezený, zatímco v krátkodobém horizontu je mnohem důležitější. Je však třeba mít na paměti, že ceny komodit a zejména ceny energetických komodit, mají silný nepřímý dopad na náklady téměř ve všech odvětvích hospodářství. Například energie jsou významným nákladem pro výrobu chleba a také na jeho dopravu. Dalším příkladem je káva, která se často vozí z Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie na druhý konec světa. Ve skutečnosti by mohlo existovat nekonečně příkladů toho, kde jsou potřeba energie pro přepravu. Jerome Powell nedávno během svého projevu před Kongresem poukázal na to, že pokaždé, když cena ropy vzroste o 10 dolarů za barel, přidá to inflaci 0,2 procentního bodu. To je poměrně dost, vezmeme-li v úvahu, že váha cen pohonných hmot v inflaci CPI v USA a dalších zemích se obvykle pohybuje kolem 4-5 % (přímo).

Upozorňujeme, že kromě energií a potravin rostou i ceny průmyslových kovů, které jsou základním polířem výstavby infrastruktury. Například se odhaduje, že ceny oceli, mědi, hliníku a niklu tvoří 10 % všech nákladů na výrobu automobilů. Vezmeme-li v úvahu rostoucí ceny všech zmíněných surovin, musí být náklady na finální produkt výrazně vyšší.

Stojí za to připomenout, že v případě zdravé ekonomiky se vyšší ceny komodit nemusí nutně promítnout do ceny konečného produktu. Výrobci navíc ne vždy přenášejí všechny náklady na spotřebitele. Kolísání inflace PPI je rozhodně větší než CPI. Pokud však inflace PPI dosáhne extrémních úrovní, jako je 30 % růst v Německu nebo 15 % růst v USA, pak je třeba předpokládat, že část nákladů se nakonec přenese na spotřebitele.

Jinými slovy, pokud cena niklu nebo zinku stoupne o 100 %, ale ekonomika je stabilní, pak je velká šance, že společnosti nepřenesou náklady na spotřebitele a vyhnou se tak jejich negativní reakci. Když jsou však všechny komodity drahé a zároveň silná poptávka, budou se společnosti v určitém okamžiku snažit zůstat ziskové, a to i za cenu ztráty kupců. Měření dlouhodobého dopadu cen komodit na inflaci tedy může být zavádějící. Komodity mají největší vliv na inflaci právě při jejím prudkém růstu, což je z pohledu spotřebitele nejhorší možný okamžik.

 

Inflace výrobců, kde je vliv komodit vyšší, je mnohem volatilnější. Vysoce drahé suroviny mohou výrobce nutit přenášet náklady na spotřebitele ve větší míře. Zdroj: Macrobond, XTB

Jak využít současné situace?

Často se říká, že inflace nutí investory nakupovat fyzická aktiva, jako jsou komodity, aby ochránili své prostředky před poklesem kupní síly. V tomto případě může investor zvolit buď pasivní nebo aktivní přístup. První lze provést investicí do ETF (Exchange Traded Fund) nebo ETC (Exchange Traded Commodity). V tomto případě nepoužíváme finanční páku, nemůžeme zaujmout krátkou pozici a podíly fondu jsou obchodovány v burzovních hodinách.

Nejrozsáhlejší rozsah expozice vůči komoditám poskytuje iShares Diversified Commodity SWAP UCITS ETF (ICOM.UK v nabídce XTB), jehož cílem je replikovat změny v indexu Bloomberg Commodity USD Total Return Commodity Index.

ETF fond založený na komoditním indexu Bloomberg silně koreluje s ropou, i když ne 100 %. Důvodem je velmi vysoký význam ropy v komoditním indexu. Zdroj: xStation5

Samozřejmě je možné získat expozici přímo na jeden trh. Například ETC Deutche Boerse Commodities Gmbh Xetra-Gold Bearer Notes (4GLD.DE) kopíruje cenu zlata. U ropy bychom mohli sledovat Wisdomtree Crude WTI Crude Oil (CRUD.UK), který sleduje nejen dílčí index Bloomberg pro WTI, ale také poskytuje výnos z kolaterálu.

S proaktivnějším přístupem se můžeme rozhodnout investovat do komodit prostřednictvím CFD kontraktů. V tomto případě máme k dispozici širokou škálu komodit, kde můžeme navíc využít finanční páku, otevírat dlouhé i krátké pozice a obchodovat 24/5. Nejoblíbenější trhy jsou ropa (OIL), zemní plyn (NATGAS), káva (COFFEE), pšenice (WHEAT) a měď (COOPER).

Do této skupiny aktiv existuje i nepřímý způsob investování. Investoři mohou nakupovat akcie společností, které se zabývají např. těžbou surovin, jako je polský KGHM (KGH.PL), který silně koreluje s cenami mědi, nebo Shell (RDSA.UK), velmi úzce spjatý s cenou ropy. Můžeme také najít „exotičtější“ společnosti, které působí na trzích, které nejsou snadno dostupné prostřednictvím kontraktů, jako je Lithium Americas Corp. (LAC.US), která koreluje s cenami lithia, nebo Cheniere Energy (LNG.US) spjatý s plynem LNG. .

Jak dlouho může trvat růst?

Cykly růstu komodit mohou trvat i 10 let. Teoreticky poslední dno nastalo na začátku pandemie v březnu 2020. To by znamenalo, že jsme teprve na samém začátku uptrendu. Nekontrolovatelná inflace může samozřejmě také vést k recesi, která by mohla stlačit ceny komodit níže. Dalším faktorem, na který je třeba si dát pozor, jsou rostoucí úrokové sazby, které by mohly z dluhopisů udělat relativně bezpečnou a výnosnou investici. Je však třeba mít na paměti, že ceny komodit jsou ovlivněny mnoha faktory, které mohou vést k pokračování současných trendů po mnoho let.

Podíl energetických komodit na globálním HDP je skutečně vysoký a v posledních letech roste, což naznačuje, že změny cen této třídy aktiv mohou mít v blízké budoucnosti významný dopad na inflaci. Ceny některých komodit se blíží svým historickým maximům, nicméně ty nejdůležitější jsou stále hluboko pod svými rekordními úrovněmi. Zdroj: Bloomberg, XTB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak je na tom cena zlata
    V poslední době jsme mohli zaznamenat protichůdné zprávy. Jedna z nich hlásá, že cena zlata je nejvyšší za poslední 4 měsíce. Jiná mluví o oslabení zájmu o zlato.
  • Jak je na tom české životní pojištění v kontextu Evropy? Zaostáváme, krize ale dolehla na všechny
    V dnešním světě, kde se životní rizika a nejistoty neustále mění, je životní rizikové pojištění důležitější než kdy dříve. Pokrytí rizik způsobených výpadkem příjmů z důvodu zdravotních problémů je v době vysoké inflace a rostoucích cen zase o něco cennější. Jak je na tom ale Česká republika ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi? Jaký je vývoj životního pojištění na poli unijní sedmadvacítky? Na tyto otázky ve svém komentáři odpovídá David Poes, ředitel životního pojištění pojišťovny YOUPLUS.
  • Jak je na tom Facebook pět let po svém IPO?
    Akcie společnosti Facebook sice po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí tohoto roku oslabily, pesimismus ale není namístě. Ano, Facebook varoval, že letos znatelně zpomalí tempo růstu tržeb, protože k uživatelům už nelze nadále pumpovat další a další reklamu. Mark Zuckerberg se ale může spolehnout, že částečně to vyváží Instagram. Podle Morgan Stanley dosáhnou příjmy z reklamy na této aplikaci jen letos 3,6 miliardy dolarů. Facebook se navíc snaží o další pokrok v oblasti videí, aby k sobě mohl přetáhnout peníze, které zatím proudí do televizní reklamy.
  • Jak je na tom Tesla
    Morgan Stanley je přesvědčen, že společnost Tesla je velký podnik. Pokud by nastaly nějaké potíže, americká vláda by z...
  • Jak je to letos s dividendami?
    Na Pražské burze je hned několik společností, které vyplácejí slušnou dividendu. Jak to ale bude letos, kdy je hospodaření společností, obchodování a výplata ovlivněna pandemií a z ní vyplývající situací?
  • Jak Johnson přitížil i Draghimu - komentář k zítřejšímu zasedání Evropské centrální banky
    Chaos nad chaos. I tak lze vystihnout uplynulý týden v britské politice. Premiér Boris Johnson během něj vršil porážku nad porážku. Nic zásadního neprosadil. Pravděpodobnost tvrdého brexitu ke konci příštího měsíce proto v uplynulých sedmi dnech dramaticky spadla. To zajímá i evropské centrální bankéře, kteří už zítra přelomově rozhodnou o tom, jak se eurozóna popasuje s ekonomickými riziky, která se už delší dobu vrší jako Johnsonovy porážky. Tvrdý brexit je přitom centrálním bankéřům rizikem klíčovým.
  • Jak jsme předpokládali v poslední analýze, cena zlata se stahuje.
    Ve včerejší analýze, kdy cena zlata testovala horní hranici kanálu, jsme uvedli, že vzhledem k varování medvědí divergence RSI se blíží pullback. Cena zlata vykazuje známky odmítnutí na rezistenci horní hranice kanálu, očekává se pohyb k 1 800 USD. Cena zlata zůstává náchylná na větší pullback. Klíčový support je u hladiny 1 800 USD a tam také zaznamenáme významný test supportu. Nadále preferujeme neutrální, ne-li medvědí trend zlata.
  • Jak jsou bankovky a mince špinavé?
    Peníze v hrsti vyvolávají nejen pocit blaženosti, ale v dnešní situaci, v souvislosti s pandemií koronaviru, přináší rovněž obavy z přenosu nevítaných mikroskopických hostů. Do jaké míry jsou tyto obavy o naše zdraví na místě? Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla na pravou míru, že nikdy neinformovala o tom, že bankovky a mince přenášejí koronavirus, pouze doporučila, že po kontaktu s hotovostí je žádoucí umýt si ruce a nedotýkat se obličeje.
  • Jak jsou bitcoin a kryptografie svázány s makroekonomickými trendy
    Bitcoin a kryptoměny celkově byly dlouhá léta považovány za nezávislá aktiva, oddělená od tradičních finančních trhů. Výzkumná zpráva společnosti Grayscale, významné investiční firmy v oblasti digitálních aktiv, však odhaluje významnou proměnu tohoto paradigmatu v posledních třech letech. Zpráva se zabývá vyvíjející se korelací mezi BTC a makroekonomickými trendy a odhaluje, jak se kdysi izolovaný trh nyní prolíná s širšími tržními ukazateli.
  • Jak jsou na tom kryptoměny: Bitcoin, Polygon, Solana a Dogecoin
    Bitcoin poprvé od poloviny srpna stoupl během čtvrtečního obchodování v Asii na 23 800 USD kvůli zvýšeným úrokovým sazbám.
  • Jak koronavirus zasáhne českou ekonomiku? Způsobí tu propouštění?
    Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává zpomalení ekonomik střední a východní Evropy v rozsahu od 0,25 do 0,3 procentního bodu, vyplývá z výpočtu České národní banky. Pokud by tedy například šíření nákazy koronavirem vedlo ke zpomalení čínské ekonomiky z šesti- na pětiprocentní roční růst, tj. o jeden procentní bod, Česko musí počítat s tím, že neporoste tempem 2,2 procenta, nýbrž tempem 1,9 procenta.
  • Jak kryptoměny narušují tradiční finance?
    Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 spustil Bitcoin, stal se z něj software s otevřeným zdrojovým kódem (OSS). To znamená, že veškerý kód, díky němuž první světová kryptoměna funguje, může kdokoli libovolně používat.
  • Jak letos ochránit své peníze před inflací? Koupit garáž – vynáší 26 procent ročně a nájemné k tomu
    Lidé v Česku musí i letos počítat s tím, že inflace bude celoročně velmi výrazná, zhruba desetiprocentní. Pokud tedy nechtějí letos přijít až o desetinu svých úspor, musí chtě nechtě investovat. Nabízí se rezidenční nemovitosti. V jejich případě však ještě i letos hrozí pokles cen. Ostatně, ani dva bývalí guvernéři České národní banky letos nákup investiční nemovitosti nedoporučují.
  • Jak limitovat své ztráty při ekonomické krizi?
    Slavné přísloví říká, že po bitvě je každý generál. To platí i u investování a v době ekonomické krize dvojnásob. Pravděpodobně každý investor si někdy zpytoval svědomí, že danou akcii neprodal včas a nevyhnul se tak velkým ztrátám. S odstupem času je jednoduché říci, jak se měl investor zachovat, aby za krize výrazně neprodělal. Načasovat trh je však velmi náročné. Podívejme se tak na několik strategií, které mohou limitovat výši investorovy ztráty či dokonce vést k potenciálnímu zisku během ekonomické krize.
  • Jak Macronovo vítězství ovlivní euro?
    Francie rozhodla: prezidentem byl na druhé funkční období znovu zvolen proevropský centrista Emmanuel Macron. Co to znamená pro evropskou měnu?
  • Jak moc je koruna překoupená?
    Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. Co se však stane bezprostředně po vypnutí intervencí zůstává otevřenou otázkou. V krátkém období bude klíčové, jak moc si před exitem trhy vsadí na silnou korunu. Podle posledních čísel se zdá, že to trochu přehánějí.
  • Jak moc jestřábí signál vyšle Fed při rostoucím předvolebním napětí?
    Pohled na prudce oslabující mexické peso, které se stalo synonymem tržního strachu z prezidentování Donalda Trumpa, potvrzuje, že téma amerických voleb se rozehrálo opět naplno. Nejen, že tak zastiňuje další důležitá data jako například včerejší index ISM, ale dokonce vrhá stín i na právě probíhající zasedání Fedu. Za jiných okolností by totiž jednání FOMC bylo co do důležitosti jasně nejtěžším kalibrem, neboť zvýšení úrokových sazeb se blíží.
  • Jak moc má ČNB snížit ve svých modelech potenciální růst?
    Není žádné tajemství, že česká ekonomika roste pomaleji než bychom si přáli. Velkou otázkou však je, zda to je kvůli dočasně horšímu počasí (cyklické zpomalení) nebo kvůli trvalejšímu zpomalení přirozeného růstu (pomalejší růst potenciálního produktu). Na odpovědi hodně záleží! Pokud by totiž trvale klesaly růstové schopnosti české ekonomiky, znamená to, že si budeme muset zvyknout na relativně slabší tempa růstu, při kterých bude ČNB držet relativně výše úrokové sazby.
  • Jak moc sníží ECB sazby v roce 2024?
    Úroková sazba Federálního rezervního systému je pro měnový trh klíčové téma, ale jen na papíře. Dovolte, abych vysvětlil, co tím myslím. Málokdo by popíral význam měnové politiky Fedu. Tyto alternativy a očekávané změny sazeb Fedu v letech 2024–2025 zároveň aktuálně nemají na kurz dolaru žádný vliv. Jak jsem zmiňoval ve svých přehledech, trh zkraje roku očekával brzké snížení sazeb v USA. Jinými slovy, byl příliš holubičí. Poptávka po americké měně tehdy klesla, což mohlo vypadat logicky. Ale ne teď, když se očekávání trhu posunula na červen, a já osobně silně pochybuji, že nebudou posunuta ještě dál.
  • Jak moc zatřásla delta varianta důležitými americkými daty?
    Ani nejvyšší inflace v eurozóně za posledních deset let ani slabší americká data včera nepřinesly nárůst volatility na eurodolarovém trhu. Dnes přijdou na řadu americká čísla silnějšího kalibru - ADP report z trhu práce a index podnikatelské nálady v průmyslu ISM. V obou případech se obáváme, že s ohledem na šířící se delta variantu koronaviru v USA, mohou obě statistiky trh zklamat a dolar na čas oslabit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024