Středa 22. ledna 2025 05:33
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap krypto
reklama
Dukascopy new

Zlotý doplácí na obavy ze snížení ratingu

05.09.2016 08:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poraženým minulého týdne byl na středoevropských devizových trzích polský zlotý, který vůči euru odepsal více než jeden a půl procenta. Znehodnocení maďarského forintu bylo mnohem mírnější, když nedosáhlo ani půl procenta. Relativně nejlépe tak za uplynulý týden vyšla česká koruna. Její kurz se vůči euru v podstatě nepohnul a zůstal přilepen k úrovni kurzového závazku. Polské měně ublížilo negativní hodnocení základních parametrů návrhu státního rozpočtu na příští rok ze strany ratingové agentury Fitch a šířící se spekulace, že by ratingová agentura Moody?s mohla koncem tohoto týdne snížit Polsku rating. Z externích faktorů nepomáhaly ani obavy, že by Fed mohl na zářijovém zasedání zvýšit sazby. Nicméně to je po pátečních číslech z amerického trhu práce zřejmě pasé.

Růst české ekonomiky během druhého čtvrtletí byl v pátek ráno potvrzen na 0,9 % q/q, jak ukazoval dříve zveřejněný odhad. Meziroční růst zpomalil z 3,0 % y/y v Q1 16 na 2,6 % o kvartál později. Oproti rychlému odhadu se jednalo o vylepšení o desetinu procentního bodu. Z hlediska struktury překvapily zejména silné exporty. Českou ekonomiku táhl ve druhém čtvrtletí automobilový sektor. Silná poptávka ze zahraničí se podepsala na vysokých exportech i produkci tohoto odvětví. Čisté exporty byly v Q2 hlavním tahounem růstu (příspěvek k meziročnímu růstu 2,5 procentního bodu). Ekonomice též pomohla spotřeba domácností (příspěvek 0,8 %) jako výsledek zvyšující se zaměstnanosti i růstu mezd. Nicméně oproti očekáváním byla slabší, což takto komentovala i ČNB. Investiční aktivita se na výkonu ekonomiky podepsala podle očekávání negativně. To souvisí zejména s poklesem stavebních investic – pomalý náběh nového programového období evropských fondů a problémy s EIA u nejvýznamnějších infrastrukturních projektů.

Ve výhledu se dá očekávat, že příspěvek čistých exportů již ve zbytku roku tak bombastický nebude. Koneckonců slabý červencový i srpnový PMI průmyslové aktivity a červencové propady ve výrobě automobilů to jednoznačně dokumentují. Břímě tahouna ekonomiky tak zůstane na spotřebě domácností, což by ve světle rekordní zaměstnanosti a růstu mezd neměl být problém. A vidět to je na daňových příjmech státního rozpočtu (zejména přímých daní). Letošní celoroční růst české ekonomiky se tak bude pohybovat kolem 2,5 % po loňských 4,6 %.

Červencová česká data budou hodně slabá

Tento týden přinese celou řadu zajímavých makroekonomických indikátorů z české ekonomiky. Ty budou mít jeden společný jmenovatel – na první pohled se bude jednat o téměř katastrofická data. Důvodem budou zejména kalendářní variace. Konstelace svátků byla totiž taková, že měl letošní červenec o tři pracovní dny méně než ten loňský. Nicméně ani po očištění o tento efekt data příliš neoslní, červencové zpomalení totiž bylo patrné i na západoevropských datech.

Výrazný propad (o 7,4 % y/y) zřejmě zaznamenala v červenci průmyslová výroba. Kromě zmíněných kalendářních variací se na nepříznivém výsledku podepsaly i celozávodní dovolené jako například ve Škodě Auto. Koneckonců červencový propad PMI pod 50 bodů poprvé za poslední více než tři roky i dramatický propad ve výrobě automobilů hovoří za své. Vzhledem k tomu, že automobily představují významný exportní artikl, uvidíme významné poklesy i u exportní aktivity. Výsledkem bude nižší přebytek zahraničního obchodu. Hluboký dvouciferný propad zřejmě vykáže i červencová stavební produkce. Nicméně na trhu práce by uvedené dočasné faktory být vidět neměly. Navzdory přílivu čerstvých absolventů na trh očekáváme stagnaci míry srpnové nezaměstnanosti na červencových 5,4 %. A právě silný trh práce bude stát za tím, že červencové maloobchodní tržby, které budou zveřejněny dnes, by výraznější zhoršení zaznamenat neměly. V červenci by tempo růstu maloobchodních tržeb bez automobilů mělo lehce zpomalit (na 4,4 % y/y), po očištění o počet pracovních dní by však měl růst dosáhnout slušných 7,2 % y/y.

Jedinou z pohledu centrální banky potěšující statistikou, které se v tomto týdnu dočkáme, by měla být srpnová inflace. Spotřebitelské ceny podle našeho odhadu v srpnu v meziměsíčním srovnání stagnovaly. Důvodem byl na jedné straně růst cen potravin, na straně druhé pokles cen pohonných hmot. Ve výsledku tak inflace zůstala zřejmě beze změny. Meziroční inflace by však měla vzrůst z červencových 0,5 % na 0,7 % a potěšit tak centrální banku, která ve své poslední prognóze počítá s 0,6 %. Jádrové ceny podle našeho odhadu vzrostly o 0,1 % m/m.

JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zloadr rozšiřuje dostupnost s novými jazykovými verzemi
    Společnost Zloadr, jedna z předních světových kryptoměnových platforem, oznámila, že spustí v nejbližší budoucnosti vybrané části oblíbeného obsahu a online nástrojů v široké řadě alternativních jazyků. Společnost Zloadr se snaží zlepšit dostupnost své platformy ve světě a překlenout značnou mezeru mezi online informacemi a mezinárodními obchodníky, proto se očekává, že specifické aspekty platformy by měly být k dispozici ve španělštině, němčině, portugalštině, francouzštině, italštině, indonézštině, ruštině, čínštině, japonštině a dalších jazycích.
  • Zloadr spouští novou měnovou kalkulačku
    Společnost Zloadr, jedna z předních světových kryptoměnových platforem, oznámila, že spouští novou online kalkulačku pro převody kryptoměn, kterou připojí ke svým existujícím digitálním nástrojům. Kalkulačka funguje jako automatický převodník světových měn a kryptoměn a umožňuje uživatelům převádět celou řadu světových měn, měn s nuceným oběhem (fiat měny) vydávaných vládami určitých zemí a kryptoměn na hodnotu různých kryptoměn a naopak, snadno a rychle. Očekává se, že kalkulačka bude konkurovat stávajícím online konverzním nástrojům.
  • Zlom: ECB poprvé říká, že uplatní měnovou politiku, která dle ní samotné může závažně zvýšit rozdíly mezi bohatými a chudými. Zvyšování úroků už nepodmiňuje ukončením nákupu dluhopisů
    Bohatí budou ještě bohatší a chudí ještě chudší. Takový může být výsledek měnové politiky, kterou si právě kvůli této hrozbě, již sama připouští, Evropská centrální banka až do dneška odpírala. Právě dnes však toto tabu ruší. Musí. Rozevírání nůžek bohatství v celé eurozóně vlivem měnové politiky je tak nyní hrozbou, kterou přiznává sama hlavní instituce měnové politiky, „strážkyně eura“.
  • Zlomené EURo srdce na Valentína
    Piatkový pohľadKoniec minulého týždňa opä...
  • Zlomení: Ropa WTI vzrostla o 4,5 %
    Během páteční seance vzrostla cena OIL.WTI o 4,5 %, což souvisí s oslabením amerického dolaru a pozitivními zprávami z Číny. Z technického hlediska cena vyskočila nad horní hranici vzestupného kanálu, což v minulosti působilo jako významný odpor. Pokud převládne současný sentiment, je možné, že se pohyb nahoru rozšíří směrem k další rezistenci na 93,50 USD, kde se nacházejí maxima z 10. října. Na druhou stranu, pokud se prodejcům podaří znovu získat kontrolu, může být spuštěna korekce směrem dolů směrem ke spodní hranici kanálu.
  • Zlom ve vývoji tržeb obchodníků: dostali Češi opět nákupní apetit?
    „Prosinec potvrdil to, co již indikovala listopadová čísla českého maloobchodu – konec spotřebitelské recese se pomalu stává realitou. Po osmnácti měsících nepřetržitého poklesu maloobchodních tržeb přineslo loňské předvánoční období zlom. Maloobchodní tržby se v listopadu meziročně zvýšily o 0,1 % a podle aktuálních dat Českého statistického úřadu opětovné zvýšení následovalo i v prosinci, a to o 1,6 %. Růst byl tažen zejména prodejem nepotravinářského zboží, kde tržby vzrostly o 2,5 %. Tržby z prodeje potravin se naopak snížily o 0,2 %. Nepřetržitě klesají již dvacátý měsíc v řadě, ale i zde se možná blíží zlom, protože tempo poklesu se v prosinci zmírnilo,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Zlotý a forint blízko dlouhodobých minim
    Obchodování s korunou se včera znovu pohybovalo ve velmi úzkém pásmu těsně nad hladinou 27,02 CZK/EUR. Na rozdíl od maďarského forintu...
  • Zlotý a forint obnovily posilující trend
    Obchodování s korunou ani včera nevybočilo z mantinelů, které byly vytyčeny v minulém týdnu. Její kurz vůči společné evropské měně...
  • Zlotý a forint oslabily v reakci na slušná americká data
    Pozornost trhů se včera upřela na údaje pro českou spotřebitelskou inflaci. Tato data sice v současné době nebudou mít přílišný...
  • Zlotý a forint se vrátily k silnějším hodnotám
    České koruně se včera v porovnání s vývojem okolních regionálních měn příliš nedařilo. Vůči euru během dne koruna dokonce mírně...
  • Zlotý skokově posiluje po intervenci centrální banky, koruna je na konci týdne také úspěšná
    Po klidném průběhu dne polský zlotý odpoledne skokově posiluje k euru pod 4,265. Podle obchodníků na trhu...
  • Zlotý zůstává ve vleku politických turbulencí
    Polský zlotý byl na úvod týdne nejvýkonnější středoevropskou měnou, když si proti euru připsal zhruba půlprocentní zisk. Maďarský...
  • Zlý rok pre SNB
    Tento rok bol veľmi zlým pre švajčiarsku centráln...
  • Z malé kanceláře evropskou centrálou. Saxo Bank slaví 10 let na českém trhu
    V září 2019 je to rovných 10 let, kdy na český trh vstoupila dánská investiční společnost Saxo Bank. Z malé pobočky o šesti lidech se za tu dobu rozrostla osminásobně a v roce 2017 otevřela na Náměstí Republiky novou centrálu pro střední a východní Evropu. Z jednoho místa v srdci Evropy dnes Saxo Bank servisuje 28 zemí a více než 20 000 klientů, kterým nabízí unikátní digitální přístup k investování na globálních finančních trzích.
  • Zmatek kolem Itálie pokračuje, ale její dluh se prodával dobře. Trhy hledají naději a euro se zvedlo
    V Německu za květen stoupla inflace překvapivě vysoko a naznačila, že ceny v eurozóně opravdu zrychlují. Přesná čísla se dozvíme zítra. Euro se dnes zvedlo vůči dolaru nad 1,16 a německé dluhopisové výnosy značně narostly. Inflace na tom ale měla minimální podíl; klíčové bylo zmírnění včerejší nervozity z italské politiky.
  • ZMATEK V EGYPTĚ ZVEDL CENY ROPY PRUDCE NAHORU
    Ceny ropy se v průběhu včerejška díky přetrvávajícímu rozruchu na Středním Východě a hrozbě spojené s transpo...
  • Změna chování čínských spotřebitelů může značně ovlivnit globální trh
    Zpomalování růstu globální ekonomiky a postupné snižování odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) v jednotlivých zemích s sebou přináší i nové trendy vývoje a postupné změny v chování spotřebitelů. Příkladem je čínská ekonomika, kde spotřebitelé postupně ustupují z trendu posledních let, kdy významnou část úspor utráceli v zahraničí.
  • Změna letního času na zimní
    V neděli 27.10. dojde v EU ke změně letního času na zimní.
  • Změna měnové politiky ČNB se nečeká
    Výhled pro tento týden byl limitovaný jednáním americké, švýcarské a norské centrální banky projednávající svojí měnovou politiku. Hlavní pozornost byla...
  • Zmena na čele Austrálie
    Austrálsky premiér Kevin Rudd odstúpil zo svojej funkcie a podpredsedkyňa vlády Jula Gillardo...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new