Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:34
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance

Prudké posílení jenu je výsměchem pro Bank of Japan

07.04.2016 17:12  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Guvernér Bank of Japan (BoJ) Haruhiko Kuroda nemá pravděpodobně v těchto dnech dobré spaní. Domácí měna prudce posiluje, přestože centrální banka realizuje kvantitativní uvolňování a nedávno dokonce zavedla negativní úrokové sazby. Veškerý dopad posledního rozšíření QE z roku 2014 na USD/JPY je již kurzem eliminován. Spekuluje se, že arzenál BoJ není bezedný a měnová politika se může blížit svým limitům.

V úterý se pár USD/JPY dostal pod hladinu 110 poprvé za posledních 17 měsíců. Ve čtvrtek ho zatím zastavila hladinu 108 jenů za dolar. Posilování nedokázaly zabránit ani dnešní verbální intervence členů japonské vlády. Japonský ministr financí Yoshihide  Suga dokonce pohrozil, že vláda je připravena proti síle měny zasáhnout. Pozitivní reakce na jeho slova se hledá i na nižších časových rámcích jen těžce.

BoJ nakupuje v rámci QE 80 bilionů jenů ročně aktiv (necelých 700 mld. USD), převážně státních dluhopisů, i když zvyšuje také nákupy ETF fondů. Po prosincovém zvýšení by se měly vyšplhat na necelých 5 bilionů jenů ročně. BoJ diverzifikoval své nákupy na akciové trhy i z toho důvodu, že vhodných dluhopisů na trhu ubývá. Už v současnosti BoJ nakupuje dvakrát tolik dluhopisů, než japonská vláda vydává.

Jen obtížně můžeme mluvit o dosavadním úspěchu Abenomiky. Tedy programu, který začal na podzim 2012 výrazným uvolňováním měnové politiky. Pár USD/JPY se během 4 let podařilo posunout z hodnot pod 0,80 až k 1,25 v polovině minulého roku. Na tvrdých ekonomických datech sice přišlo ekonomické zlepšení, přičemž určitý vliv slabší japonské měny se pravděpodobně projevil, ovšem místo akcelerace momenta Japonsko opět zápasí na hraně recese.

Podobně jako v eurozóně nebylo dosud úspěšné zavedení negativních úrokových sazeb. BoJ v únoru zmátla trhy a negativní sazby zavedla týden poté, co guvernér Kuroda jejich využití odmítl. Přestože nemůžeme pokles kurzu spojovat pouze se zavedením negativních úroků, tak od té doby ztratil jen na dolaru dalších 5 %.

Mezitím japonská měna narazila na řadu „pevných“ supportů. Hladina 112,00 se zdála dostatečně silnou v situaci, kdy bezprostředně hrozí zásah BoJ. Nejenže nebyla účinná ani úroveň 110,00 USD/JPY, ale ani současné dno u 108 jenů za dolar nemá nic jisté. Při pohledu na graf musí každého praštit silné momentum, které oslabování páru provází. Jen dnešní svíčka přesahuje 200 pips.

USDJPY.Daily

Další posilování JPY pravděpodobně vzdálí BoJ od brzkého dosažení dvouprocentního inflačního cíle. Index spotřebitelských cen se v posledním roce několikrát dotkl nuly a příliš příznivé nejsou ani únorové statistiky s růstem o 0,3 %. BoJ selhává v dosažení požadované inflace dlouhodobě. Vzestup v roce 2014 šel hlavně na vrub zvýšení daně z prodeje z 5 % na 8 %. Efekt však rychle vyprchal.

jpncpi

Ztráty z posilující měny již sčítají japonští exportéři. Jejich problémy jsou ostatně dobře viditelné na pohybech akciového indexu Nikkei. Ten středečním závěrem klesl už posedmé v řadě, což znamená nejdelší šňůru poklesů od začátku Abenomiky. Vývoj japonských akcií je v tomto roce nejhorší z vyspělých trhů (s výjimkou Itálie, kde je pod tlakem tamní bankovní sektor).

Reakce na včerejší slova ministra financí Sugy potvrdila, že verbální intervence na zkrocení jenu nestačí. Pravděpodobně by nebylo příliš rozumné oznámit další uvolňovací kroky při takto silném momentu, jako na jenu v posledních dnech vidíme. Větší dopad by mohla mít akce po uklidnění na trhu. Pozitivní dopad by mohl zvýšit výběr zisků, který by se po prudkém pohybu dal čekat. Je ale otázkou, jak dlouho si BoJ bude moci dovolit čekat.

Další zasedání BoJ je na programu ve středu 27. dubna. Zasedání výrazně ovlivní vývoj na jenu v následujících týdnech. Pokud se banka odhodlá k dalšímu stimulu, tak se nejvíce spekuluje o zvýšení nákupů aktiv na 100 bilionů jenů, zvýšení nákupů ETF o několik bilionů a pokles úrokových sazeb o desetinu procentního bodu. Také se ovšem spekuluje o zcela nové zbrani – věčném dluhopisu s nulovým kupónem, který by japonské vládě poskytl likviditu zdarma a BoJ by měla další příležitost k nákupům. Situace by ovšem zaváněla monetárním financováním vlády.

Přestože guvernér Kuroda několikrát naznačil, že BoJ zasáhne, pokud to bude třeba, tak dosud nepřišel se silným prohlášením, kterého by se obchodníci lekli. Navíc guvernér BoJ nepatří mezi centrální bankéře, kterému by trh rozuměl. Výstup a akce BoJ jsou často jiné, než by se z jeho slov dalo očekávat. Možná i proto jeho slova určená veřejnosti ztrácejí váhu.

Další intervence BoJ jsou problematické z pohledu úterního vyjádření japonského předsedy vlády Shinza Abe, který se staví proti snahám zemí oslabovat své vlastní měny kvůli dosažení konkurenční výhody. I když pravděpodobně jiný cíl dle něj pokles měny ospravedlňuje. Dalším faktorem proti intervencím je schůzka zemí G7, kterou Japonsko hostí na konci května. Japonské snahy o oslabení měny by se jistě dostaly na program summitu.

Situace, ve které se Japonsko nachází, není jednoduchá. Japonská měna je odpoutaná od domácích fundamentů. Její pohyby jsou v rukou rizikové averze na finančních trzích a BoJ, která není schopna udržet vydobytý kurz. Oslabující americký dolar je externím faktorem, který bance situaci rozhodně neulehčuje.

Invervence pravděpodobně přijde a může nabídnout další potenciál. Pokud se setká pouze s chabou reakcí max několika stovek pips na USDJPY a zároveň nepřinese žádné důležité novinky, tak by se mohla znovuobjevit příležitost na longování JPY.

Ovšem neradno BoJ podceňovat. Oslabování v posledních letech je toho důkazem a určité malé posunutí pravidel centrálního bankovnictví nákupy věčného dluhopisu s nulovým kupónem by BoJ mohlo poskytnou dostatečně široké možnosti k dalšímu oslabení jenu pod minima z minulého roku.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Provozovatel izraelské burzy je veřejně obchodovanou firmou
    Provozovatel izraelské akciové burzy Tel Aviv Stock Exchange (TASE) se přeměnil ve veřejně obchodovanou společnost, když dokončil dlouho očekávanou primární nabídku akcií, která burzu ohodnotila na 710 milionů šekelů (4,7 miliardy Kč). S akciemi se dnes začalo obchodovat a v prvních hodinách obchodování stouply při vysokém objemu obchodů až o 30 procent, napsala agentura Reuters.
  • Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance
    Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, dnes informaci následně potvrdil. Stanice RTS uvedla, že zástupci projektu dnes budou jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG ústředí. Agentura Reuters pak s odkazem na své zdroje napsala, že společnost Nord Stream 2 AG zvažuje vyhlášení insolvence.
  • Pro-XRP právník Deaton předpovídá časovou osu pro konečný rozsudek Ripple a SEC
    Významný advokát John Deaton, který se zastává investorů do XRP, se podělil o svůj názor na probíhající spor mezi společností Ripple a americkou Komisí pro cenné papíry (SEC). Deaton se vyjádřil na X (dříve Twitter), kde předpověděl prodloužení doby, než bude dosaženo konečného rozsudku, a také poukázal na malou šanci na urovnání sporu mezi oběma stranami.
  • PRŮBĚŽNĚ 📉USDJPY klesl o 2,5 % pod hranici 158 po US CPI🚨
    Pár USD/JPY se propadá pod 158 při nižších než očekávaných červnových údajích CPI, což oslabilo americký dolar; Výnosy 10letých státních dluhopisů nyní klesají téměř o 10 bazických bodů pod 4,2 %. Údaje o inflaci v USA mohou příští měsíce signalizovat „holubičí“ Fed s dokonce 3 možnými sníženími sazeb (pravděpodobnost 25 %) v letošním roce podle futures fondů Fed; Zářijový škrt je po dnešních amerických údajích oceněn s téměř 85% jistotou. Po poklesu amerického dolaru pár USD/JPY oslabil a rozsah dnešního výprodeje může naznačovat dokonce intervenci Bank of Japan, s dobrým „načasováním“ japonského jenu po údajích o CPI v USA.
  • Průběžné výsledky amerických voleb v polovině období
    Hlasy se teprve sčítají, ale již nyní jsme svědky velmi zajímavého střetu o křesla v Senátu a Sněmovně reprezentantů. Ukazuje se, že průzkumy pravděpodobně podcenily demokraty. Ačkoli v případě Sněmovny reprezentantů se zdá, že ji ovládnou republikáni, v případě Senátu budou konečné výsledky známy až v prosinci.
  • Průběžný vítěz soutěže Junior Trader má na svém soutěžním kontě již více než 1 milion EUR
    Další ročník studentské investiční soutěže Junior Trader, pořádané brokerskou společností X-Trade Brokers, je...
  • Prudce zdraží čokoláda, kakaové boby jsou totiž na burze nejdražší v historii Česka. Češi by si proto měli dát při nákupu cukrovinek pozor; hrozí, že je prodejci budou podvádět
    Milovníci čokolády se musí připravit na výrazné zdražení. Burzovní cena kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí, totiž nyní prudce roste, na nominálně nejvyšší dolarovou úroveň za celé období od prosince 1978. V českých korunách jsou kakaové boby nyní vůbec nejdražší v novodobé historii České republiky. Za celé období od roku 1993 totiž v pátek na burze v New Yorku, určující pro celý svět, vůbec poprvé překonala tuna kakaových bobů cenovku v přepočtu 90 tisíc korun. Dnes se obchoduje za cen jen nepatrně nižší (viz graf níže).
  • Prudká korekce na zlatě, ropa v pozoru
    Komodity mají za sebou smíšený týden. Trhy rostly díky přílivu nových levných peněz z ECB, lepšího ekonomického komentáře ze strany FEDu a nadále panujícího zvýšeného geopolitické napětí. Akcie rostly, index S&P500 dosáhl nejvyšší úrovně od srpna 2008 a Nasdaq 100, tedy technologické akcie, dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2000.
  • Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější
    Začátkem října jsme na akciových trzích byli svědky několikadenních prudkých pohybů cen celých akciových indexů, které za jediný den ztratily třeba i více než čtyři procenta. Jsou takové pohyby běžné a normální? I když se nám pohyby cen mohou zdát příliš markantní, jde o běžnou součást života akciových trhů. Na druhé straně je ale nutno dodat, že prudké a náhlé pohyby jsou v poslední dekádě častější než jindy v historii. Důvodem může být nejen popularita pasivního investování nebo automatizovaného obchodování, ale také celkově nižší likvidita trhu. Pozitivem je, že tyto největší pohyby často přicházejí v době, kdy se indexy v minulosti nacházely velmi blízko lokálního dna, tedy těsně před dalším růstem akcií směrem vzhůru.
  • ⛽ Prudké pohyby na rope
    Ropa zaznamenala prudké výkyvy cien krátko po 13:00. Na trh sa dostali správy, podľa ktorých Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia dosiahli dohodu o základných úrovniach výroby pre SAE. Nová základná produkcia pre Spojené arabské emiráty, ktorá sa použije v budúcich obchodoch s ropou, sa zvýšila na 3,65 milióna barelov. Hovorí sa tiež o tom, že keďže sa vyriešil spor medzi Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi, OPEC + naplánuje stretnutie už čoskoro.
  • Prudké snižování cen benzínu a nafty pokračuje. Cena ropy však začala růst
    Po pádu ceny ropy na světových trzích dochází ke zlevňování pohonných hmot v České republice již devět týdnů v řadě. Za poslední týden došlo k výraznému poklesu ceny benzínu o 40 haléřů na 31,30 koruny za litr. Cena nafty klesla dokonce o 48 haléřů na 31,75 koruny za litr. Současné ceny pohonných hmot se přibližují úrovni z května 2018, tehdy však byl benzín dražší než nafta.
  • Prudké zdražování benzínu nekončí. Benzín zdražuje citelněji než ropa
    Cena benzínu u českých čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět citelně vylétla vzhůru. Litr benzínu Natural 95 podražil za sedm dní o 62 haléřů. Naproti tomu cena nafty stoupla v uplynulém týdnu jen o dvanáct haléřů na litr. Nyní se litr benzínu prodává u českých čerpacích stanic průměrně za 32,24 koruny za litr, zatímco nafta stojí 31,70 koruny za litr.
  • Prudké zdražování je překážkou pro dokončování staveb
    „Rozpočty ke stavebním projektům se stávají pouhými cáry papírů, které jsou vhodné maximálně na podpal. Projekty se musí přeceňovat, což vede k jejich odkládání. Skokové nárůsty cen pak brání i dokončování již rozdělaných projektů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Prudký nárůst eura: Nový cyklus síly vůči americkému dolaru?
    Oživení eura vůči americkému dolaru bylo pozoruhodné, přičemž tento pár těžil z očekávání, že úrokové sazby v USA se začnou snižovat rychlejším tempem.
  • Prudký nárůst maloobchodních tržeb v USA zmírňuje obavy ohledně vývoje ekonomické situace
    Nové údaje o maloobchodních tržbách a týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA zmírnily obavy o vyhlídky americké ekonomiky, kterou poněkud brzdí vysoké úrokové sazby. Dolar na to reagoval posílením vůči euru, britské libře a japonskému jenu. Část těchto zisků však byla ke konci dne kompenzována aktivními nákupy rizikových aktiv.
  • Prudký nárůst počtu stavebních povolení v USA kompenzován slabšími začátky bydlení
    Zajímavá data z amerického trhu s nemovitostmi, z nichž vyplývá, že ceny mohou v blízké době vzrůst vzhledem k omezené nové nabídce. Na druhou stranu více povolení v delším časovém horizontu, by mělo zpomalit růst cen a zároveň mít pozitivní dopad na ekonomiku.
  • Prudký nárůst volatility ve 2. části dne 💡
    Druhá část seance na trzích přináší skokovou volatilitu na mnoha instrumentech. Kontrakty založené na zemním plynu prodlužují rané poklesy na 5 %, zatímco indexy z Wall Street ruší většinu euforických zisků ze zahájení seance. Trh s nejistotou čeká na zprávu CPI, která rozhodne, zda se americká centrální banka letos rozhodne rychle snížit úrokové sazby, nebo se její rétorika přikloní spíše k pomalému snižování s konkrétní analýzou vývoje inflace.
  • Prudký pokles tržeb v eurozóně o 6,4 %. Růst HDP a spotřebitelské důvěry v USA překonává očekávání
    České hospodářství zaznamenalo v minulém roce nejhlubší propad od vzniku samostatné České republiky. Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu HDP vloni pokleslo o 5,6 %. „Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu,“ konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
  • Prudký propad mezd a životní úrovně v Česku, jejž signalizují dnešní čísla, znemožní přijetí eura před rokem 2030. Chtít teď euro je politická sebevražda
    Prakticky všichni Češi, jimž je pod 50 let věku ve svém ekonomicky aktivním životě nezažili takový pád životní úrovně, jaký je čeká letos. Reálné mzdy v Česku se totiž letos v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 3,6 procenta. I když meziročně sice přidaly přes sedm procent nominálně, takže většina lidí má pocit, že „bere více“, reálně, tedy po zohlednění inflace, více než 11procentní, se historicky propadly. Za celý letošní rok se mohou propadnout o osm procent, nejvíce od vzniku ČR v roce 1993.
  • Prudký růst amerického dolaru pokračuje
    Kombinace faktorů souvisejících s nadcházejícím zasedáním FOMC vyvíjela tlak na americké akcie, což vedlo k růstu státních dluhopisů a mělo znatelný dopad na růst amerického dolaru. Zasedání Fedu se uskuteční příští týden.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024