Neděle 22. prosince 2024 06:40
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Výsledková sezóna je jednou z najslabších za posledné roky

08.02.2016 13:16  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prvé štyri týždne výsledkovej sezóny máme za sebou, z indexu S&P 500 reportovalo zatiaľ 315 spoločností, teda zhruba 63 %. Máme teda viac než reprezentatívnu vzorku, na základe ktorej môžeme povedať, aký bol pre americkú korporátnu sféru štvrtý kvartál roka 2015. Zhrniem to jedným slovom – slabý.

A to predovšetkým pri ziskoch. K 31.12, teda pri skončení kvartálu sa očakával medziročný pokles ziskov o 3,9 % (primárnymi dôvodmi sú pokles cien komodít pri ťažobných a energetických spoločnostiach, a silný dolár, pri ktorom sa zahraničné zisky konvertujú za nevýhodnejší kurz). K piatku bol tento ukazovateľ na úrovni -3,8 %. Je to síce jemne nad prognózami, je však potrebné povedať, že zisky dlhodobo výrazne prekonávajú prognózy. A to a) kvôli kreatívnemu účtovníctvu; b) podstreľovaniu prognóz zo strany spoločností, aby pri prekonaní vyzerali lepšie. Prekonanie prognóz o 0,1 percentuálneho bodu je najhorší výsledok od Q3 2011. Historický priemer rozdielu medzi skutočnými a prognózovanými ziskami je 2,4 %, v posledných 4 kvartáloch dokonca 3,6 %.

Predbežný súhrn výsledkovej sezóny:

2016-02-08_earnings

Tržby sú dokonca slabšie, než sa prognózovalo. To však nie je až také neštandardné, keďže v účtovníctve sa dá pohrať so ziskami ďaleko viac ako s tržbami. Prognózoval sa pokles o 3,2 %, zatiaľ klesajú o 3,4 %. V uplynulej výsledkovej sezóne tržby sklamali viac, podstrelili prognózy o 0,6 percentuálneho bodu. Tým nechcem povedať, že tržby dopadli nie, práve naopak, ale skôr to, že horšieho negatívneho prekvapenia sme svedkami pri ziskoch.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé sektory, aby sme mali lepší prehľad o tom, čo sa deje v americkej korporátnej sfére. Čo sa týka tržieb, tak tam sklamali takmer všetky sektory, čiže slabšie tržby sú celoekonomická záležitosť. Pri ziskoch však okrem energetických firiem (ktoré na to majú dôvod), vyčnieva negatívne finančný sektor. Nechce sa mi pátrať v histórii, ale podľa mňa to už bolo dávno, kedy finančný sektor takto sklamal.

Porovnanie ziskov a tržieb v jednotlivých sektoroch s prognózami k 31.12.2015

2016-02-08_sector stats

Ako dôvod sa ponúka vytváranie rezerv pre prípadné straty z úverov ťažobným a energetickým firmám. Výrazný rast rezerv pre prípadné straty bol zaznamenaný spomedzi najväčších retailových bánk u JPMorgan a Citi, na najvyššie úrovne za dlhšiu dobu vzrástol aj vo Wells Fargo. Je možné, že analytici očakávali nižší nárast rezerv a týmpádom aj vyššie zisky. Čiže s bankami to nemusí byť až také horúce, múdrejší budeme ale až v ďalšom kvartáli, kedy sa dozvieme, či tento trend pokračuje, alebo sa jedná skôr o jednorazovú záležitosť.

Kažodpádne, túto výsledkovú sezónu môžeme zatiaľ vnímať ako veľmi slabú. Zrejme aj to bude jeden z dôvodov, prečo sa akciám v posledných týždňoch príliš nedarí. A firmy nie sú príliš optimistické ani do dohľadnej budúcnosti, pomer pozitívnych revízií prognóz hospodárskych výsledkov k celkovým je zatiaľ pod úrovňou 20%, čoho sme boli naposledy svedkami v Q3 2014.

Výpredaje na akciových trhoch však mali aspoň jeden pozitívny efekt – poslali valuácie akcií na zdravšie úrovne. Historicky sú považované za zdravé úrovne pomeru ceny akcií k očakávaným ziskom v najbližších 12 mesiacoch (forward P/E) okolo úrovne 15. Posledne našiel P/E stabilitu v rokoch 2013 a 2014 medzi úrovňami 15-15,6. V súčasnosti sa P/E vrátil do tohto kanála, čo môže mať za následok zmiernenie negatívnej nálady.

2016-02-08_PE

P.S.:  Zdroj všetkých dát je FactSet

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výsledek jednání mezi Íránem a USA ovlivní ceny ropy
    Ceny ropy se stabilizovaly po prudkém poklesu zásob ropy v USA. Ve středu, po oznámení zpráv o zásobách, se ceny ropy změnily jen nepatrně. Zásoby ropy v USA klesly o téměř 5 milionů barelů a poptávka vzrostla na rekordní úroveň.
  • Výsledek PMI vykazuje další známky oživení
    Český index nákupních manažerů ve výrobě v říjnu navzdory úderu druhé vlny pandemie vzrostl z 50,7 na 51,9 bodů a posunul se tak dále do teritoria expanze. Zlepšila se jak domácí, tak zahraniční zákaznická poptávka. Stejně jako v září opět rostl objem nových zakázek, který byl nejsilnější za poslední dva roky. To napomohlo k růstu výstupů českých výrobních firem. Díky přísunu nových zakázek se snížilo tempo poklesu rozpracovanosti a firmy nabíraly nové zaměstnance. Nicméně citelné byly i negativní dopady související se zhoršením epidemiologické situace. Finanční zátěž vzrostla nejrychleji od jara minulého roku a vyhlídky na příštích dvanáct měsíců byly méně optimistické.
  • Výsledek senátních voleb je z ekonomického hlediska jednoznačně pozitivní
    Výsledek letošních senátních voleb v ČR je z ekonomického hlediska jednoznačně pozitivní zprávou. Vítěz senátních voleb, ODS, nyní jakožto hlavní pravicová politická síla v zemi bude moci účinněji než doposud tlumit převážně levicovou politiku vládní koalice a tím podporovat konkurenceschopnost českých firem a rozvoj podnikatelského segmentu.
  • Výsledek testu Tankan Banky Japonska ukázal zlepšení situace
    Dolar na včerejším retardéru zpomalil jen dočasně, protože během newyorského obchodování dále ztráce...
  • Výsledek zasedání Fedu umožňuje ECB, SNB, Bank of England a japonské centrální bance na svých měnových politikách nic neměnit
    Hlavním výsledkem posledního letošního měnověpolitického zasedání Fedu bylo vyjasnění postoje regulátora k počtu zvýšení úrokových sazeb v příštím roce i v následujících dvou letech.
  • Výsledková sezóna běží na plný plyn
    „Aktuální výsledková sezóna zatím akciovým trhům dodává podporu. Jsme sice svědky zpomalení růstu zisků amerických korporací, avšak pouze z předchozích nadprůměrných úrovní. Aktuálně forwardové P/E indexu S&P 500 ve výši 15,4 je pod svým pětiletým průměrem,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • Výsledková sezóna, BOE, RBA a zaměstnanost v USA jsou v centru pozornosti
    V prvním únorovém týdnu se všechny oči obracejí k řadě zpráv centrálních bank s čtvrtečním prohlášením o měnové politice Anglické centrální banky a prohlášením o úrokové sazbě Australské centrální bance v úterních ranních hodinách. Vzhledem k tomu, že se obě měny v posledních měsících pohybovaly ve vyšších hodnotách, mohly být trhy citlivé na jakékoli změny ve výhledu bank.
  • Výsledková sezóna bola opäť mimoriadne silná. Rast tržieb sa blíži k dvojciferným úrovniam
    Máme za sebou drvivú väčšinu kvartálnych reportov v indexe S&P 500 (viac ako 80%) a tým pádom už môžeme definitívne zhodnotiť výsledkovú sezónu. Kľúčové závery sú nasledovné:
  • Výsledková sezóna dnes investorům radost nedělá
    Americké akciové burzy pokračují v negativní náladě z pondělí. Nepřispěly jí ani výsledky za třetí kvartál společností 3M či Caterpillar. Právě druhá jmenovaná firma zdůvodnila nižší než očekávaný zisk vyššími náklady za vstupy, především ocel. Můžeme tak vidět první reálné dopady uvalených dovozních cel. Průmyslový Dow Jones ztrácí 2,1 %, S&P 500 odepisuje 1,7 % a technologický Nasdaq klesá o 2,7 %. Nedaří se ani jednomu sektoru, kde největších ztrát dosahují energetické společnosti (-3,8 %). Nejmenší pokles zaznamenávají síťová odvětví, když se pohybují pouze čtyři setiny procenta pod včerejší zavírací cenou.
  • Výsledková sezóna jede na plný plyn
    „I přes meziroční pokles zisků firem z indexu S&P 500 jsou obchodníci na trhu přesvědčeni, že se situace v dalších čtvrtletích otočí. To v kombinaci s pozitivními očekáváními ohledně dalších kroků ze strany FEDu povzbuzuje nákupní náladu na akciových trzích. Obchodníci si tak užívají historických maxim na amerických indexech,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • Výsledková sezóna je mimoriadne úspešná. Vysoké ocenenie akcií však neznížila
    Máme za sebou gro výsledkovej sezóny v USA. Z indexu S&P 500 reportovalo 415 spoločností. A tie silno prekvapili. Medziročne rástli ich zisky o 13,5%, čo bolo najviac od roku 2010, kedy sa americké spoločnosti pozviechavali z finančnej krízy (čakal sa rast o 9%). Ostatné ukazovatele sú takisto silné – 75% spoločností dokázalo prekonať prognózy ziskov a 66% prognózy tržieb, čo sú vysoko nadpriemerné hodnoty. Takisto aj rozdiel medzi aktuálnym a prognózovaným ziskom (na úrovni 4,5 perc. bodu):
  • Výsledková sezóna je opäť mimoriadne úspešná. Aj vďaka nej sú americké akcie na maximách
    Máme za sebou gro výsledkovej sezóny, odreportovať už stihlo 81% spoločností z amerického indexu S&P 500, medzi nimi všetky veľké. Tá dopadla opäť pozitívne. Tržby rástli medziročne o 5,9%, čo prekonalo z môjho pohľadu nízke prognózy na úrovni 3%. Silno prekvapili tržby, medziročne o 5,8%, čo prekonalo prognózy o 0,9 percentuálneho bodu. Takéto silné prekvapenie prekvapili tržby naposledy v druhom kvartáli 2015. Až 74% spoločností prekonali prognózy ziskov, čo sa stalo naposledy v treťom kvartáli 2015 a 66% spoločností prekonalo očakávania tržieb, čo bola druhá najvyššia úroveň od roku 2011 (najvyššia bola dosiahnutá v predošlom kvartáli). Čiže výsledková sezóna je silná.
  • Výsledková sezóna je podpriemerná. Po troch rokoch.
    Máme za sebou dve tretiny výsledkovej sezóny v USA, poďme sa teda pozrieť na to, ako to dopadlo v indexe S&P 500:
  • Výsledková sezóna je silná, americké akcie držia nižšie voľby
    Máme za sebou prvé štyri týždne výsledkovej sezóny v USA, počas ktorých odreportovalo 85% spoločností z amerického indexu S&P 500. V ďalších týždňoch bude zverejňovanie kvartálnych výsledkov len sporadické, a tak sa môžeme pustiť do bilancovania. Môžeme povedať, že tretí kvartál bol úspešný. Tržbám sa zatiaľ darí naplniť optimistické odhady medziročného rastu na úrovni 2,6% a zisky sa medziročne vrátili do plusu (ako sme v preview výsledkovej sezóny predpokladali), rastú o 2,7%, čo je podstatne lepšie ako prognózy na úrovni poklesu o 2,2%:
  • Výsledková sezóna je v polovině. Korporátní Amerika zůstala silná i v 1Q
    Dnešek přinese další záplavu korporátních dat z USA, v čele s výsledky technologického obra – společnosti Apple. Americká výsledková sezóna je přitom již v polovině, takže máme docela dobrý obrázek o tom, jak se momentálně vyvíjí ve srovnání s většinovým konsenzem.
  • Výsledková sezóna je zatiaľ nemastná, neslaná
    Prešiel prvý mesiac výsledkovej sezóny. Z indexu S&P 500 reportovalo už 340 spoločností z 500 (ku koncu minulého týždňa...
  • Výsledková sezóna je zatiaľ úspešná. Tržby však o niečo zaostávajú.
    Po štyroch týždňoch výsledkovej sezóny nadišiel čas bilancovať. Do piatku večera stihlo odreportovať kvartálne výsledky 370 spoločností z indexu S&P 500 (celkovo ich je 500, ako sa dá vyčítať z názvu). Celkovo je možné zatiaľ výsledkovú sezónu hodnotiť ako nadpriemerne úspešnú.
  • Výsledková sezóna ke sledování tento týden (15.04.2024)
    Začátek nové výsledkové sezóny přidává na trhy další potenciální zdroj volatility. Zatímco eskalace mezi Izraelem a Íránem je nyní klíčovým tématem na trzích a pravděpodobně tomu tak zůstane i v nadcházejících dnech, kdy čekáme na reakci Izraele na nejnovější íránské nálety. Nicméně zprávy o výdělcích pravděpodobně ovlivní pohyby jednotlivých akcií.
  • Výsledková sezóna končí?je čas prodat americké akcie?
    Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí v USA již pomalu končí a zveřejněná čísla překonala očekávání – jako téměř...
  • Výsledková sezóna na Wall Street začíná tento týden
    Výsledková sezóna na Wall Street za druhé čtvrtletí roku 2024 začíná tento týden. Jako první budou hlavní americké banky informovat jako první s výsledky JPMorgan, Wells Fargo a Citi, které jsou naplánovány na tento pátek. Jak si vedly trhy a ekonomika ve 2. čtvrtletí 2024? Co analytici očekávají od nadcházející výsledkové sezóny s hlavními indexy Wall Street na historických maximech nebo blízko nich? Pojďme se rychle podívat na očekávání trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex