Sobota 21. prosince 2024 17:58
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

[Investor] Tretia vlna krízy: Emerging markets

27.01.2016 11:41  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Finančné krízy sú často prirovnávané k vlnám. Napríklad Ázijská kríza bola len ďalšou vlnou krízy emerging markets, ktorá prišla po kríze krajín Latinskej Ameriky a bola nasledovaná ruskou vlnou krízy.

Tiež aj vývoj na akciovom trhu často pripomína správanie morských vĺn. Napríklad vlna subprime krízy mala mať vplyv len na US ekonomiku, no nakoniec jej rozšírenie sa na celý realitný trh US ukázalo na oveľa väčšie nedostatky v systéme fungovania Eurozóny. A kde kríza pokračuje? Aktuálne hlavne v emerging markets. Problémy ekonomík exportujúcich komodity vidíme na dennom poriadku. Recesia Ruska a Brazílie ukazuje na to, že vlny problémov aktuálne len zmietli pod hladinu ďalšie subjekty.

Analytik banky Goldman Sachs Peter Oppenheimer ešte v októbri napísal zaujímavú analýzu o tom, ako túto problematiku vidí on vo vzťahu k akciovému trhu. Prvá vlna aktuálnej krízy podľa neho začala na US realitnom trhu, pretavila sa do celkovej úverovej krízy a skončila sa kolapsom Lehman Brothers a potrebou programov TARP a QE. Druhá vlna, Európska vlna, začala expozíciou európskych bánk voči problémovým aktívam v US a rozšírila sa na krízu dlhu štátov, kde sa ukázalo na absenciu mechanizmu zdieľania dlhov. Skončila sa programom OMT, odhodlaním Draghiho „urobiť čokoľvek bude potrebné“ a nakoniec aj zavedením QE. Tretia vlna, Emerging markets vlna, začala spolu s kolapsom cien komodít.

Tieto vlny krízu môžeme vidieť na grafe indexov Eurostoxx50, SP500 a MSCI Emerging Markets.

12:39:33 27.01.2016

Vlna EM je priamo prepojená s US vlnou, nakoľko uvoľnená menová politika Fedu podporila rast úverov a nárast páky v týchto krajinách, hlavne v Číne. Od roku 2007 k 2Q 2014 pridala Čína ku globálnemu dlhu až 20,8 bilióna USD, čo predstavuje tretinu nového prírastku dlhu. Takmer polovica tohto nového čínskeho dlhu bola naviazaná na realitný sektor.

12:39:40 27.01.2016

Čo teda EM čaká? Každá vlna krízy prešla aj cez fundamenty akciového trhu, konkrétne cez vývoj ziskov firiem. Analytici Goldman Sachs ešte v roku 2009 rozpracovali svoju teóriu akciového cyklu, ktorá pripomína cyklus pri vyrovnávaní sa s traumou psychologičky Kübler-Rossovej. Ich štyri fázy sú nasledovné:

  1. Zúfalstvo – Fáza poklesu akcií z maxím po minimum charakterizovaná poklesom pomeru P/E, kedy trh reaguje na zhoršujúce sa makroekonomické prostredie.
  2. Nádej – Krátke obdobie rastu súvisiace s expanziou násobku PE. Súvisí s očakávaním dosiahnutia dna ekonomického cyklu.
  3. Rast – Dlhšie obdobie, počas ktorého trhu rastú kvôli expanzii ziskov.
  4. Optimizmus – Posledná fáza, kedy sú prírastky akciového trhu hnané hlavne expanziou násobku PE, čím sa otvára priestor na novú korekciu.

US ekonomika sa zo svojej krízy dostala a index SP500 zaznamenal typický akciový cyklus

12:39:49 27.01.2016

V Európe ale kvôli druhej vlne krízy bol cyklus ešte raz prerušený. Fázu zúfalstva vidíme pri stagnácii ziskov a kontrakcii násobku PE, pričom vyslobodenie priniesol v roku 2012 prezident ECB Draghi. Zisky zatiaľ rastú a analytici Goldman Sachs očakávajú, že ich rast vydrží.

12:39:56 27.01.2016

Cyklus Emerging Markets kopíroval najskôr vývoj US cyklu, no pokles komodít a následný pokles ziskov opäť tieto ekonomiky uvrhol do fázy zúfalstva. Zaujímavé je, že táto vlna pesimizmu začala presne v čase cyklu rastu Európy. Kanál komodít je tak veľmi dôležitý.

12:40:2 27.01.2016

 

Ako teda môže ďalej pokračovať situácia v emerging markets?

V prvom rade, zisky firiem v indexe MSCI Asia Pacific ex Japan rastú podpriemerným tempom, pričom dáta Bloomberg nie Factseet ako používa Goldman Sachs dokonca poukazujú na stagnáciu ziskov a nie podpriemerný rast.

12:40:14 27.01.2016

Tiež revízie ziskov ukazujú na to, že analytici nevidia ani budúcnosť emerging markets ružovo.

12:40:21 27.01.2016

Priťažiť im môže niekoľko faktorov: slabý export, nadmerný dlh, rastúca konkurencia, technológie ako aj už spomínané nízke ceny komodít. Na rast akcií Emerging markets sa tak po dlhých rokoch najbližši obdobie nemôžeme spoliehať a akcie emerging markets by mali hrať zatiaľ len druhé husle v akciových portfóliách.

Záver:

Aktuálna vlna finančnej krízy zasahuje ekonomiky emerging markets, kde ešte nevidíme náznaky zlepšenia. K expanzii pomerov PE ešte neprišlo, pričom problém nadmerného dlhu ako aj efekt nízkych cien komodít a spomalenia Číny bude rast ziskov v regióne komplikovať. Na situáciu, kedy budú akcie emerging markets vyzerať zaujímavo si tak ešte budeme musieť počkať.

Zdroje:

GOAL - Global Strategy Paper No. 17 (Peter Oppenheimer, Goldman Sachs)
Adventures in Wonderland, Through the looking glass: Scenarios for a post-crisis World, Global Strategy Paper No. 16 (Goldman Sachs)
China’s Total Debt Load Equals 282% of GDP, Raising Economic Risks (WSJ)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investor Jan Čermák koupil od Soukupa polovinu agentury Médea
    Poloviční podíl v mediální agentuře Médea koupil od Jaromíra Soukupa investor Jan Čermák, který již vlastní 50 procent Soukupovy firmy Empresa Media. Vyplývá to z notářských zápisů transakce. Cenu žádná ze stran nezveřejnila. Médea se základním kapitálem 636 milionů Kč funguje primárně jako mediální agentura a zároveň plně ovládá další firmy, jako jsou Médea Promotion, Médea Interactive nebo Médea Public Relations. Podle analytické firmy COMvergence byla Médea loni třetí největší mediální agenturou v ČR.
  • [Investor] Junk dlhopisy nie sú bezpečným prístavom
    Jeff Bahl, bývalý šéf tradingu junk dlhopisov banky Goldman Sachs, aktuálne pôsobiaci v spoločnosti Bahl & Gaynor ...
  • [Investor] Rok 2016 v znamení nákupu kvalitných akcií
    Vo včerajšej analýze Výzvy a príležitosti roka 2016 sme sa snažili poskytnúť základný rámec pre investovanie pre tento rok. Dnes by sme radi pokračovali v tejto téme výberom konkrétnych akcií resp. voľbou optimálnych parametrov, ktoré tieto akcie vyberú.
  • Investors Don't Rush Their Decision-Making
    Yesterday, the trading session in the main European stock platforms passed rather quietly, and the main focus of the p...
  • Investors ignore weak ADP reading
    Trhy se plně soustředí na sčítání hlasů v amerických prezidentských volbách. Příchozí zprávy zvyšují šance na výhru Joe Bidena, ale stále není nic jistého. Investoři naprosto přehlídli zveřejnění ADP reportu z trhu práce ve 14:15, který dopadl velmi špatně. Ukázal na růst zaměstnanosti o pouhých 365 tisíc při očekávání 650 tisíc nových pracovních míst. V září přibylo 753 tisíc nových pracovních míst. Pokud se v pátek po zveřejnění oficiálního NFP reportu dočkáme podobně špatného výsledku, tak rychlý proces postpandemického oživení bude zpochybněn. Situace by si žádala nový stimul, nicméně volby do Sněmovny reprezentantů a Senátu naznačily, že patová situace v Kongresu bude pokračovat i po prezidentských volbách, ať už dopadnou jakkoliv.
  • 🔴 INVESTORSKÁ PAST - nic není za námi, dluhopisy mají jasno | Bitcoin dohání akciovou bublinu
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Investorské chování: Jak investovat a nepřijít na buben
    Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a letošní rok je toho ukázkovým příkladem. Na akciových trzích došlo v březnu s nástupem koronavirové epidemie k více než 30% poklesu z předchozích maxim. Podobně tak kurz koruny a lokální dluhopisy prošly výraznou korekcí a dostaly se svými cenami na dlouholetá minima. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat nic. Což se s odstupem několika měsíců opět potvrdilo. Trhy téměř vymazaly předchozí ztráty, a kdo prodával v době ztrát, ten tratil. Získat mohl naopak ten, kdo prozíravě nakoupil. Například americké akcie se od počátku roku dostaly na kladnou nulu, smazaly tedy celý koronavirový pokles.
  • INVESTORSKÉ CHYBY: JAK V NOVÉM ROCE INVESTOVAT A NEPŘIJÍT NA BUBEN
    Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat nic.
  • Investorský magazín: Jediný opravdu investiční pořad startuje na O2 TV
    Investiční web zahájil spolupráci s digitální televizí O2 TV. Operátor tak po DVTV nebo Playtváku rozšíří svou nabídku internetových pořadů dostupných v rámci jeho televize. Počínaje 11. červnem nabídne divákům nový pořad o investování. Čerstvý díl Investorského magazínu najdou diváci O2 TV v menu pod záložkou O2 TV Box každou sobotu.
  • Investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl z burzy
    Investiční fond ValueAct Capital tlačí na britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových figurín Madame Tussauds či zábavní parky Legoland, aby stáhla své akcie z burzy a stala se opět soukromou. Podle fondu, který je druhým největším akcionářem Merlinu, by tato firma jako soukromá měla zhruba o 30 procent vyšší hodnotu, než je její současná hodnota na burze.
  • Investorům se nechce do akce, hlavní trhy většinou jen přešlapují
    Dnešní evropské obchodování podle nás ze všeho nejvíc ukazuje, že investoři nevědí, jestli se pustit myšlenky podpůrnějšího Fedu a začít se více bát recese a zda podle toho nějak upravovat portfolia. Ačkoli se obě témata propírají zleva, zprava, ve výsledku od větší akce jakýmkoli směrem stejně odrazuje blížící se inflační report a zasedání Fedu spojené s novou prognózou. 
  • Investorům z Česka se otevírá možnost podílet se na výstavbě vodních elektráren v Gruzii
    Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů je v posledních letech na vzestupu. Investorům z Česka se prostřednictvím fondu kvalifikovaných investorů Georgia Energy SICAV otevřela možnost podílet se na výstavbě vodních elektráren v Gruzii, která má díky kvalitní infrastruktuře a velkému množství vodních toků v této oblasti obrovský potenciál. V první fázi vzniknou elektrárny s instalovaným výkonem 40 MW, očekávaný výnos pro investory je 6–8 % ročně.
  • [Investor] Výhoda diverzifikácie
    Ešte vo februári sme sa venovali téme investovania a predstavili sme si model založený na výbere akcií na základe...
  • [Investor] Výzvy a príležitosti roka 2016
    Akciový trh zaznamenal v januári jeden zo svojich najhorších vstupov do nového roka. Je síce pravda, že januárová výko...
  • Investory čeká náročný rok, kdy jsou investice nutností
    Vysoká inflace, kterou ČNB na úvod roku předpokládá k 10 procentům, letos přinutí řadu lidí investovat. Jinou možnost, jak ochránit své úspory před ztrátou hodnoty, nemají. Mnozí do investičních vod vplují poprvé, co dělat, aby nepocítili mořskou nemoc?
  • Investory čeká nejhorší výsledková sezóna od roku 2011
    Trhy jsou na pokraji výsledkové sezóny uplynulého čtvrtletí nervózní. Málokterá firma nabídla v prvním kvartále nějaké výhledy, takže se museli investoři vrhnout do bouřlivých vod naslepo. Od firem z indexu S&P 500 se tak očekávají nejhorší výnosy od konce roku 2011. Pokud lze navíc soudit z neuspokojivých výsledků společnosti Walgreens, mají před sebou investoři nelehké týdny. Sledovat je potřeba hlavně výnosy technologických gigantů, jako jsou Amazon, Apple, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft a Nvidia, protože ti celému indexu S&P 500 dominují.
  • INVESTORY ČEKÁ TĚŽKÝCH 10 LET ❌ ekonomika zpomaluje a miliardáři varují
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Investory ve světě zajímají nejvíce akcie Facebooku, Češi věří Bank of America
    Facebook se stal nedílnou součástí života nejen většiny běžných lidí, ale i investorů. V prvním čtvrtletí letošního roku totiž patřily na burze jeho akcie mezi investory ve světě k nejpopulárnějším. Velký zájem byl i o akcie firem Apple a Amazon. Pro české klienty Saxo Bank se staly nejzajímavější akcie Bank of America, hodně nakupovali i akcie skupiny Google a firmy poskytující informační služby pro zdravotnická zařízení.
  • Investory vystrašilo rostoucí napětí kolem Íránu
    V reakci na včerejší nové sankce, které USA uvalily na duchovního vůdce Íránu, dnes Írán uvedl, že si tím USA navždy uzavřely cestu k diplomatickému řešení celého konfliktu. Napětí mezi oběma zeměmi tak zdá se ještě více narůstá. Připomeňme, že po sestřelení amerického dronu, byly USA jen krok od provedení útoků na některé cíle v Íránu. Útoky již byly autorizovány americkým prezidentem, který je ale nakonec na poslední chvíli zrušil. Íránský ministr zahraničí, v reakci na poslední kroky USA, uvedl, že jsou Spojené státy v procesu zničení veškerých mezinárodních mechanismů a cest k zajištění globálního míru a stability.
  • INVESTOŘI BOHATNOU, LIDÉ SE BOUŘÍ 🔴 Daň z dědictví US akcií až 40 % 🛑 Má to řešení!
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje