Úterý 21. ledna 2025 02:29
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Čína plánuje nové stimuly, ropa a akcie ožívají. Analýza GBP/USD, EUR/USD, AUD/USD

22.12.2015 11:33  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské akciové trhy v úterý mírně posilují. Optimismus čerpají z USA, kde včera nakonec indexy zavřely v zelených číslech. Akciovému trhu rovněž pomáhá stabilizace ceny ropy, kterou povzbudila slova čínských politických představitelů. Ti oznámili, že v příštím roce aplikují mnohem flexibilnější fiskální a monetární politiku. Investoři sázejí hlavně na další měnové stimuly, což je pro akciové trhy hnacím motorem. Posilují zejména automobilky Volkswagen a Daimler, protože Čína je jejich klíčovým trhem.

Americkým akciovým burzám v pondělí pomohl růst titulů jako Apple, Microsoft a posílení zdravotnických titulů poté, co se podle poslední statistiky stalo více Američanů součástí systému zdravotního pojištění. Index Dow Jones stoupl o 0,72 procenta na hodnotu 17 251,75 bodu, širší index S&P 500 získal 0,78 procenta a skončil na úrovni 2 021,22 bodu, technologický Nasdaq Composite včera přidal 0,93 procenta na 4 968,92 bodu.

Dolar je v úterý ráno stabilní proti euru a obchoduje se kousek nad úrovní 1,0910, poté co včera euro posílilo o 0,4 procenta díky uzavírání krátkých pozic, které byly otevřeny před víkendovými španělskými parlamentními volbami. Zisky eura však byly limitovány, protože žádná ze španělských parlamentních stran nezískala většinu v podobě 176 křesel, což zhoršuje vyhlídky na aplikaci dalších ekonomických reforem. Vládnoucí strana Lidovců (PP) premiéra Marina Rayoje ve volbách zvítězila, avšak podle konečných výsledků obsadila jenom 123 křesel (28,7 procenta hlasů).

Severomořská ropa Brent se včera propadla na nová 11letá minima, díky čemuž zůstal kanadský dolar pod prodejním tlakem. V pátek se podíval měnový pár USD/CAD nad hodnotu 1,40. V pondělí se mu od ní nepodařilo odlepit, když ropa pokračovala v poklesu. USD/CAD za letošní rok posílil o neuvěřitelných 19 procent.

Australský dolar tížen slábnoucí ekonomickou aktivitou Číny a poklesem ceny komodit, zejména železné rudy letos proti USD ztratil 12 procent.

Index německé spotřebitelské důvěry GFK za prosinec roste na 9,4 bodu z listopadového 9,3 bodu. Odhad trhu byl 9,3 bodu.

Hlavní události dnešního dne bude publikace dat HDP z USA za třetí čtvrtletí. V 14:30 budou zveřejněny hodnoty třetího finálního a tedy nejpřesnějšího měření HDP největší ekonomiky světa. Zítra je státní svátek v Japonsku. Obchodní hodiny v průběhu vánočních svátků na jednotlivých instrumentech naleznete zde.

GBP/USD se na denním grafu pohybuje u dolní hrany klesajícího klínu.  Rozsah pohybu GBP/USD se díky klínové formaci zužuje. Zde by libra mohla najít sílu k odrazu a k posílení k horní hraně klínu.

Graf vložit z přílohy



EUR/USD naplňuje v rostoucím kanálu formaci dvojitého dna, na níž jsme upozorňovali předchozí týden i ve včerejším videu. Podle teorie technické analýzy je cílem formace dvojitého dna hodnota 1,0940, která již byla testována. Aktuálně sledujeme, zda má euro sílu se podívat nad cíle vytýčené dvojitým dnem a zdolá hodnotu 1,0940, nebo se propadne pod dolní hranu rostoucího kanálu, což bude signálem k prodeji. Monitorovat bychom měli i oscilátor MACD, zda se na něm nevytvoří medvědí divergence (nižší vrchol).

Graf vložit z přílohy



AUD/USD se zalekl dolní hrany vlajkové konsolidující formace. Měnový pár konsoliduje ve vlajce svůj předchozí výprodej a páteční silnou býčí svíčkou dal jasně najevo, že v ní ještě zůstane.

Graf vložit z přílohy

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Čína odhalila návrh nařízení pro průmysl umělé inteligence 📣
      Čínské ministerstvo průmyslu zveřejnilo návrh pokynů pro standardizaci odvětví umělé inteligence, jak informovala agentura Reuters. Tento krok měl dopad na čínské technologické akcie zaměřené na umělou inteligenci, včetně společností Alibaba a Baidu.
    • Čína odpoledne přestává dusit sentiment na trzích, akciím se však do plusu nechce
      Evropským akciím se podařilo částečně napravit slabý úvod, který negativně ovlivnily především zprávy o dalším utahování regulace v Číně. Během dopoledne nepotěšil ani nižší index podnikatelského klimatu v Německu Ifo, ale ten už neměl velký vliv a klíčové indexy začaly postupně stoupat. Momentálně je DAX asi půl procenta v záporu, FTSE 100 už jen mírně v červeném a CAC 40 dokonce těsně v plusu.
    • Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR
      Čína dnes odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti. Spojené státy podle vyjádření čínského ministerstva zahraničí těmito novými opatřeními riskují poškození vzájemné spolupráce a měly by se zaváděním jednostranných sankcí přestat. O nových sankcích informoval v pátek americký prezident Donald Trump, mají postihnout finanční zdroje Severní Koreje a také její dodavatele paliv.
    • Čína ohlásila kroky k liberalizaci úvěrového trhu
      Čínská centrální banka zruší spodní hranici pro úrokové sazby, za které domácí banky poskytují úvěry. Doposud banky m...
    • Čína ohlásila 3507 případů koronaviru, nejvíce za dva roky
      Pevninská Čína dnes ohlásila 3507 nových případů místního přenosu koronaviru. Jde o její nejvyšší denní bilanci za poslední dva roky, upozornila agentura Reuters. V pondělí Čína informovala o 1337 nových infekcích.
    • Čína osvobodí další zboží z USA od cla. Česká vláda zase zásilky z Číny zdraží.
      Čína představila dalších 79 amerických produktů dočasně osvobozených od odvetných cel zavedených v rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Česká vláda naopak schválila novelu výrazně zdražující drobné zásilky z Číny.
    • Čína ovládá světovou produkci vzácných kovů, lithia či kobaltu. V krajním případě může způsobit obdobu ropného šoku 70. let
      Čína má po ruce několik ekonomických zbraní, kterými nyní může „kontrovat“ úderu, který jí a jejím firmám v čele s Huawei uštědřuje administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mezi ty klíčové patří čínská měna a čínské nerostné bohatství. Ani s jednou z těchto zbraní to však není tak úplně jednoduché.
    • Čína označila článek o amerických dluhopisech za „fake news“
      Čína využila slovník Donalda Trumpa a tvrdí, že včerejší článek agentury Bloomberg týkající se domnělé oficiální nechuti Číny dále nakupovat americké vládní dluhopisy je „fake news“. Těžko uvěřit, že by Bloomberg riskoval svou pověst a přišel s takovým článkem, aniž by si ověřil zdroj. Čemu tedy věřit? Původnímu článku, nebo jeho popření? Nebo oběma, či žádnému z nich?
    • Čína oznámila, že od 1. června implementuje cla na přibližně 60 miliard USD dovozů z USA
      Jedná se o odvetné opatření poté, co podobný krok minulý týden oznámily USA. Celní sazby se budou různit od 5 % do 25 %. Pro názornost celkové exporty zboží z USA do Číny v roce 20118 činily cca 120 miliard USD.
    • Čína plánuje masivní stimulaci ekonomiky v roce 2025
      Čínští lídři plánují uvolnit měnovou politiku a zvýšit fiskální výdaje v roce 2025, aby čelili očekávané obchodní válce po nástupu Donalda Trumpa do funkce. Politbyro vedené prezidentem Si Ťin-pchingem oznámilo přijetí „mírně uvolněné“ měnové politiky a slíbilo být „proaktivnější“ v oblasti fiskální politiky. Nově také slíbilo „mimořádné“ proticyklické opatření k podpoře ekonomiky a zaměřilo se na stabilizaci realitního a akciového trhu.
    • Čína plánuje zavedení nového balíčku ekonomických stimulů 🏛
      Podle agentury Bloomberg Čína zvažuje nový balíček na podporu nemovitostí, aby podpořila ekonomiku. Regulační orgány zvažují snížení záloh v některých čtvrtích velkých měst, snížení provizí makléřů z transakcí a další snížení transakčních poplatků.
    • Čína plánuje zvýšit vládní výdaje na podporu spotřeby v roce 2025
      Čína oznámila plány na zvýšení veřejných výdajů a půjček v roce 2025, aby podpořila domácí spotřebu a stimulovala ekonomiku. Tento krok přichází v době, kdy se země připravuje na možné zavedení nových amerických cel.
    • Čína podala k WTO stížnost na Spojené státy, vadí jí dotace na elektromobily
      Čína podala ke Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost na Spojené státy. Vadí jí americké dotace na výrobu elektromobilů a požadavek na regionální původ dílů. Ten je totiž pro přiznání subvencí důležitý. Oznámila to dnes čínská diplomatická mise u WTO v Ženevě. Americké subvence, které navrhla vláda prezidenta Joea Bidena, Čína považuje za diskriminační.
    • Čína podala u WTO stížnost na evropská cla zavedená na dovoz elektromobilů
      Čína si u Světové obchodní organizace (WTO) stěžuje na vysoká cla, která na dovoz elektromobilů zavedla Evropská unie. Zástupce WTO serveru Politico dnes potvrdil, že organizace už stížnost obdržela. Takzvaná vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny jsou výsledkem vyšetřování čínských subvencí, které v minulých měsících vedla Evropská komise (EK). Platí od 30. října po dobu pěti let a připočítávají se ke standardnímu desetiprocentnímu clu.
    • Čína podpoří ekonomiku asi 400 miliardami jüanů skrze nižší minimální rezervy bank
      Dubnová slabší inflace a největší pokles průmyslu za dva roky (oznámené v pátek...
    • Čína podpořila americký akciový trh
      Asijské akcie ve středu vzrostly díky růstu akcií technologických firem a slibu Číny, že udrží kapitálové trhy stabilní. Asijsko-pacifický akciový indikátor přidal přibližně 3 %, zatímco čínský technologický index se odrazil od brutálního výprodeje a vzrostl až o 18 %. Index S&P 500 si rovněž připsal 0,5 %, zatímco Nasdaq 100 a Euro Stoxx50 vzrostly o 1 % a 1,4 %.
    • Čína pohrozila Spojeným státům odvetnými cly, Trumpa to příliš nevystrašilo
      Peking v pondělí oznámil odvetná cla na americké zboží ve výši 60 miliard amerických dolarů. Nová cla by měla dosáhnout 5 až 25 % a zasáhnou až 5000 amerických produktů. Platit by měla od 1. června. Hlavní tajemník japonské vlády Yoshihide Suga konstatoval, že japonská vláda neuvažuje o změně zvýšení daně z prodeje v říjnu. Broadbent z BoE sdělil, že se domnívá, že odložení brexitu do října bude negativní pro investice.
    • Čína poprvé od roku 2008 snižuje rezervy bank, vidina více peněz v oběhu vrací na trhy růst
      Čínská centrální banka dnes překvapivě po třech letech uvolnila svou politiku vů...
    • Čína poslala koreláciu európskych akcií a ropy na niekoľkoročné maximá
      UBS zverejnila veľmi zaujímavý graf, podľa ktorého je korelácia vývoja európskych akcií a ropy najvyššia minimálne za ...
    • Čína potápí bitcoin a zastavuje obchody
      Bitcoin šel v poslední době prudce vzhůru, Číně se to ale nelíbí. Zastavila veškeré obchody s kryptoměnou a ta se následně prudce propadla o čtvrtinu. Kybernetická měna bitcoin vzbuzuje ve světě velký rozruch. Cena bitcoinu v spadla pod 3 000 dolarů, zatímco ještě nedávno v řádu týdnů velmi úspěšně atakovala hranici 5 000 dolarů. Jde o prudkou reakci na zprávy, že všechny kryptoměnové burzy v Pekingu musejí ihned zastavit své obchodování a o termínu tohoto kroku následně informovat všechny uživatele. O tomto nařízení státních orgánů nejprve informoval list Securities Times.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    Dukascopy new