Sobota 23. listopadu 2024 22:11
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader

Eurozóna znovu spúšťa fiškálnu expanziu, pomôcť to môže aj euru

10.12.2015 13:35  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V utorok vyšli detaily zmeny HDP v eurozóne. A zaujímavo dopadla spotreba vlády. Tá rástla v treťom kvartáli oproti predošlým trom mesiacom o 0,6 %. To bolo najviac od roku 2009, kedy ešte nezúrila dlhová kríza a vlády sa snažili bojovať proti recesii zvýšením výdavkov:

2015-12-10_eur gdp govt spending

Medziročne dokonca rástla spotreba vlády krajín eurozóny o 1,6 %. Znamená to jediné – fiškálne stimuly sa vracajú. V treťom kvartáli to bol z môjho pohľadu dôsledok dvoch faktorov:

  1. Predošlá konsolidácia, ktorá dostala vo väčšine krajín deficity pod kontrolu, vytvorila priestor pre navýšenie výdavkov. Podľa zimnej prognózy EK by mali v roku 2015 presiahnuť trojpercentnú hranicu pre deficity len 3 z 19 krajín eurozóny (+ možno Cyprus, ktorému sa predikuje deficit presne 3 %). To je výrazný pokrok oproti roku 2011, kedy ich bolo až 13. Tlak na konsolidáciu výrazne stlačil deficit eurozóne ako celku, ten by mal v roku 2015 dosiahnuť 2,2 %, pre porovnanie v Británii by mal byť na úrovni 4,6 %, v USA 4,2 % a v Japonsku 7,2 %.

Mnohým krajinám sa tak pri ekonomickom oživení a nízkych deficitoch vytvára priestor pre navyšovanie výdavkov. A to bez toho, aby to výraznejšie pocítili deficity, či pomer dlhu k HDP (vďaka rastu, ktorý zvyšuje HDP, voči ktorému sa deficity aj dlhy porovnávajú).

  1. Utečenecká kríza zvyšuje štátne výdavky. Napríklad v Nemecku, ktoré zrejme utečenecká kríza stojí najviac, odhaduje pre tento rok IFO inštitút náklady vo výške 21,1 mld. eur  To predstavuje 0,6-0,7 % HDP. A vzhľadom na to, že utečenecká kríza tu nebola v takej silnej intenzite od začiatku roka, tak v roku 2016 bude Nemecko (a aj eurozóna) možno čeliť ešte väčším nákladom.

Od štvrtého kvartálu 2015, resp. prvého kvartálu 2016 pribudne nový faktor – ochrana pred terorizmom (resp. boj s terorizmom), o ktorej sa v súčasnosti vo veľkom hovorí. Náklady je ešte priskoro odhadovať, zanedbateľné však nebudú. Stačí sa len pozrieť na Slovensko, kde sa plánuje rozšíriť policajný zbor o 2 500 ľudí. A to sme len pri jednom opatrení.

Priaznivci Lorda Keynesa sa určite tešia. Pre ekonomiku eurozóny to bude z krátkodobého hľadiska stimul. Čiže je možné očakávať, že minimálne v roku 2016 prispejú vyššie vládne výdavky k vyššiemu rastu HDP. V konečnom dôsledku to môže byť pozitívne aj pre euro, ktoré by mohol rýchlejší rast ekonomiky (a aj prípadne jemne pozitívny dopad na infláciu) vytlačiť o niečo vyššie. Na stole je otázka, že či to ohrozí dlhodobejšiu fiškálnu stabilitu v eurozóne.

V prvom rade je potrebné povedať, že žiadne pohyby na dlhopisových trhoch očakávať nemožno. Máme tu ECB, ktorá garantuje štátne dlhopisy a dokonca ich už aj nakupuje, takže z tohto pohľadu v dohľadnej dobe nič nehrozí. A pokiaľ sa nič na postoji ECB nezmení, a to ani v prípade, že niektoré krajiny budú voči jej pravidlám rebelovať, tak to na nedôveru na dlhopisových trhoch nevyzerá ani z dlhodobého hľadiska. Ostatne, dlh a deficit eurozóny ako celku k HDP je nižší ako v USA, Británii a Japonsku, kde po nedôvere voči dlhopisom nie je ani stopy.

Vyšší dlh k HDP však znižuje priestor pre reakcie  na prípadné budúce šoky. Ostatne aj preto chce eurozóna stlačiť dlhy krajín k HDP pod úroveň 60 %. V tomto smere pôjde o to, že aká silná bude fiškálna expanzia v jednotlivých krajinách. V roku 2016 by totiž mal po dlhých rokoch verejný dlh k HDP krajín eurozóny ako celku klesnúť, a to podľa zimnej prognózy EK z 94,4 % na 93,2 %. (v roku 2015 by mal rásť len kozmeticky o 0,1 percentuálneho bodu).

Pokiaľ nie je táto prognóza úplne ustrelená (je potrebné povedať, že v posledných kvartáloch býva skutočnosť v eurozóne lepšia ako prognózy), tak to dáva celkom solídny priestor pre navýšenie výdavkov bez toho, aby dlh k HDP rástol. A nové opatrenia by sa do tohto priestoru mohli vtesnať. Čiže fiškálnu pozíciu eurozóny ako celku tieto opatrenia zhoršiť nemusia. To, čo sa samozrejme udeje je, že sa opäť raz o niečo odsunie cieľ stlačiť deficity pod 60 % HDP, teda sa odsunie vytvorenie stabilnejšieho prostredia. Ďalšou otázkou je, že či to bude len dočasná pauza v snahe stláčať dlhy nadol, alebo dlhodobejšia.

Keďže eurozóna je zmeskou rôznych krajín, tak riziká sa samozrejme líšia od krajiny na krajinu. Pobaltie, Luxembursko a Slovensko sú s dlhom pod 60 % a s deficitmi pod 3 %, tu by som teda obavy nemal. Bez problémov by mali obísť aj Nemecko a Holandsko. Naopak, do zvyšovania výdavkov by sa príliš nemali púšťať krajiny s najvyšším dlhom a deficitmi. Mali by si vystačiť s tým, že budú viac stimulovať ich poprední obchodní partneri.

Klasicky bude najväčším problémom Francúzsko, ktoré ako jediné zneužíva politiku ECB a odmieta konsolidovať (ešte by som povedal, že ju zneužíva aj Španielsko, ktoré by mohlo konsolidovať rýchlejšie, ale aspoň konsoliduje, kým Francúzsko na to zvysoka kašle). A keďže sa Francúzsko javí ako najohrozenejšia krajina teroristickými útokmi, tak zrejme nebude váhať so zvyšovaním štátnych výdavkov a minimálne stabilizácia dlhu k HDP sa v tejto krajine opäť odloží.

 

Klíčová slova: Eurozóna | EUR | Euro | HDP | USA | Rizika | Partneři | Německo | ECB | Prognóza | HDP v eurozóně |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Eurozóna v deflaci, ropa BRENT následuje WTI pod 50 USD; analýza USD/JPY, ZLATA, AUD/CAD
    Cena ropy se propadla za dva dni o 10 procent. Po propadu americké WTI pod hodnotu 50 USD za barel, dnes přišla na řadu i ropa Brent, jejíž cena rovněž sklouzla pod tuto kulatou hodnotu. Nižší ceny černého zlata zvyšují sázky na další pokles inflace v eurozóně, a tedy i zásah Evropské centrální banky, jež zasedá 22. ledna.EUR/USD dnes opět testuje svá novoroční minima. Prodejnímu tlaku rovněž čelí kanadský dolar, jenž je silně navázán na cenu ropy a vůči americkému dolaru klesl na 5letá minima 1.1847. Pokles ceny ropy se nadále projevuje i na výkonu ruského rublu. Pozitivní vyhlídky ho nečekají ani ze strany ratingu. Agentura Fitch plánuje přehodnotit hodnocení země již tento pátek. Avšak poslední PMI také ukazují, že nízká cena ropy a slabé euro evropskému průmyslu přeci jen pomáhají (zlepšují se nové objednávky i zaměstnanost).
  • Eurozóna v druhém čtvrtletí překonala v růstu HDP USA
    Americké hospodářství ve druhém kvartále rostlo mnohem pomaleji, než se čekalo. Poprvé od roku 2011 zaznamenalo pokles zásob, což se projevilo na nižším ekonomickém růstu. Pokles zásob by se mohl pozitivně projevit na ekonomických výsledcích ve zbylé části roku, kdy se budou naopak zásoby doplňovat. Vzestup spotřebitelských výdajů ukazuje na vnitřní sílu největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v období od dubna do června stoupl na roční bázi o 1,2 procenta po růstu o sestupně revidovaných 0,8 procenta ze 1,1 procenta v prvním kvartále. Ekonomové však čekali růst až tempem 2,6 procenta.
  • Eurozóna v loňském roce posílila o 1,7%
    Růst ekonomiky eurozóny na konci roku zrychlil. HDP eurozóny ve čtvrtém kvartálu vzrostl o 0,5 procenta a o 0,1 % překonal růst v třetím čtvrtletí. Meziročně HDP rostl o 1,8 procenta. Za celý rok vzrostla ekonomika o 1,7 procenta.
  • Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko?
    Dubnová česká data lehce zaostala za naším očekáváním a ukazují na slabší start do druhého kvartálu - nowcasty v blízkosti 0 % mezičtvrtletně namísto námi i ČNB předpokládaného růstu o + 0,4 %. Navíc včerejší revize Eurostatu přepsala směrem dolů HDP za první kvartál (z 0,1 % na -0,1 %) a eurozóna tak oficiálně spadla v prvním kvartále tohoto roku do technické recese.
  • Eurozóna vykázala historicky najvyšší prebytok na platobnej bilancii. Neznamená to však, že je na tom lepšie
    Eurozóna dnes vykázala najvyšší prebytok na bežnom účte platobnej bilancie (z ktorého tvorí väčšinu obchodný prebytok). Ten dosiahol v novembri 36,1 mld. eur. Keď si prepočítame prebytok eurozóny na bežnom účte za prvých 11 mesiacov k HDP, tak sa dostaneme na 3,4% HDP. To je dokonca viac, než má Čína:
  • Eurozóna: Vystoupení Draghiho – čekají se smíšené komentáře
    12.00 SEČ – Prezident ECB Draghi vystoupí na 40. výroční konferenci v Bologni: ECB stále praktikuje silnou monetárn...
  • Eurozóna: Vystoupení prezidenta ECB Draghiho
    ECB na posledním říjnovém zasedání monetární politiky slovy svého prezidenta Draghiho naznačila další pokles krátkodobých inflačních...
  • Eurozóna: Zaměstnanost v 3Q dle předběžných dat meziročně vzrostla o 1,0 %
    Zaměstnanost (y-y) (3Q - předběžný): aktuální hodnota: 1,0 %, očekávání trhu: -- předchozí hodnota: 0,8 % / revize: 0,9 %.
  • Eurozóna zaznamenává růst navzdory přetrvávající nejistotě
    Ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí 2022 překvapila expanzí o 0,7 %, což je více než konsenzuální odhad 0,2 % a více než 0,5% růst v 1. čtvrtletí. Děje se tak v době, kdy inflace v eurozóně podle rychlého odhadu Eurostatu v červenci vzrostla na nové maximum 8,9 %. Toto číslo je navíc pozoruhodné ve srovnání se včerejším zveřejněným údajem o poklesu ve Spojených státech ve 2. čtvrtletí o -0,9 %.
  • Eurozóna zažívá nejhlubší recesi za dobu existence
    Ekonomové se shodují, že eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence. Průzkum agentury Reuters od minulého úterý dokládá, že ekonomika eurozóny v prvním kvartálu klesla mezičtvrtletně o 3,1 % a ve druhém kvartálu o 9,6 %.
  • Eurozóne je lepšie pripravená čeliť spomaleniu. Bude to však stačiť?
    Maratón znižovania prognóz ekonomického rastu pre eurozónu pokračuje. V uplynulom týždni sa pridala Európska Komisia, ktorá najnovšie očakáva v roku 2019 rast ekonomiky na úrovni 1,1%, najpomalší od roku 2013. Ešte na jeseň minulého roka pritom počítala s rastom o 1,7%.
  • Eurozónu čeká i v příštím roce mnoho výzev
    Aktualizovaný globální ekonomický výhled Société Générale, který byl publikován tento týden, předpokládá v příštím roce pokračování...
  • Euro zpět nad 1,14 EURUSD, akcie znovu ztrácí
    Blíží se závěr týdne a ještě před otevřením Ameriky futures signalizují, že po včerejším mírném růstu se dnes akciové indexy opět vrátí do červených čísel. Evropa začala v odpoledních hodinách ztrácet a podobně jsou na tom také futures na indexy v USA. Korekci v USA přitom táhne opět hlavně technologický sektor v čele s indexem NASDAQ, který již ztrácí téměř procento.
  • Euro zpět nad 1,16 EURUSD, daří se také ropě
    Ani středeční seance zatím žádné větší drama na finanční trhy nepřinesla. Důkazem je jak dále velmi nízká úroveň rizikových přirážek (VIX pod 13b.), tak stabilní situace na indexech, které si dál pouze udržují své pozice na nízkých objemech. V Evropě indexy jen nepatrně rostou, zatímco futures na americké indexy mírně ztrácí. Například americký S&P 500 zůstává ale i nadále na dosah svého historického maxima.
  • Euro zpět na 1,4200, koruna si po slabším úvodu trochu polepšila
    Wall Street zavřela vysoko v plusu, Evropa pak v úvodu zamířila dolů, ale svůj výkon následně zlepšila...
  • Euro zpět pod 1,11 EURUSD. Dolar dál válcuje všechny světové měny
    Po velmi slušném startu do tohoto týdne se dnes situace na evropských akciových trzích zklidňuje. Evropské indexy na průměrných objemech sice ve většině případů rostou, zisky jsou ale relativně malé a nijak nevybočují. Akciové trhy tedy pokračují v konsolidaci svých pozic na zvýšených úrovních v bočním trendu, ve kterém se drží již několik měsíců. Výjimkou je v Evropě pouze britský FTSE100. Ten dnes krátce překonal historické maximum, které vytvořil začátkem tohoto měsíce.
  • Euro zpět v hlavní podpůrné oblasti
    Euro k dolaru ztrácí 0,6% d/d na 1,054. Trh míří zpět k pivotního milníku, v oblasti klíčové podpory tvořené spojni...
  • Euro zpevňuje v reakci na zprávy, že by ECB mohla za týden zveřejnit více vyvážený doprovodný komentář
    Úterní seance je rozhodně aktivnější než včerejší, ale i tak se zatím objemy na evropských trzích drží už sedmým dnem v řadě znatelně pod dlouhodobým průměrem. Obchodníci stále nemají důvody měnit své akciové portfolio a pokračují ve vyčkávání na nové impulsy, které by je k tomu přinutily. Evropské indexy se tak drží v nevýrazném bočním trendu v rámci klasického intradenního šumu.
  • Euro zpomalilo pokles, koruna obnovuje ztráty po domácích datech
    Zatímco se evropským akciím dnes dopoledne daří lehce růst, na eurodolaru sledujeme jen zpomalení poklesu...
  • Euro zrána rozšiřuje své ztráty, čekají ho inflační data
    Eurodolar se po včerejším poklesu krátce stabilizoval, dnes ráno ale spadl kurz ještě níž a nyní se nachází na 1,3710....
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex